Постанова № 63512433, 14.12.2016, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.12.2016
Номер справи
813/3805/16
Номер документу
63512433
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

14 грудня 2016 року справа № 813/3805/16

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючої судді Братичак У.В.,

секретаря судового засідання Бугари М.Р.,

за участю:

представника позивача ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Національної поліції у Львівській області про визнання протиправним та скасування наказу, поновлення на роботі, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу,-

в с т а н о в и л а:

До суду надійшла позовна заява ОСОБА_2 до Головного управління Національної поліції у Львівській області про:

- визнання протиправним та скасування наказу Головного управління Національної поліції у Львівській області від 05.10.2016 року № 287 о/с в частині звільнення зі служби в поліції ОСОБА_2, старшого лейтенанта поліції, з посади начальника сектору Сколівського відділення поліції Стрийського відділу поліції ГУ Національної поліції з 05.10.2016 р.

- поновлення ОСОБА_2 на службі в поліції на посаді начальника сектору Сколівського відділення поліції Стрийського відділу поліції ГУ Національної поліції з 05.10.2016 р.

- стягнення з Головного управління Національної поліції у Львівській області на користь ОСОБА_2 середнього заробітку за час вимушеного прогулу.

В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначає, що атестація його як працівника поліції призначена за відсутності правових підстав, визначених чинним законодавством, оскільки він був прийнятий на роботу в поліцію як особа, яка виявила бажання проходити службу в поліції без проведення будь-якого конкурсу. Покликається на те, що відповідачем не було дотримано норм чинного законодавства України зокрема, що включення його в списки працівників що підлягають атестуванню. Також наголошує, стосовно позивача не вирішувалося питання про призначення на вищу посаду без проведення конкурсу, а також щодо нього не було виявлено ознак службової невідповідності. Також, позивач звернув увагу на те, що його атестування було проведено з грубим порушенням вимог Інструкції про проведення атестування поліцейських, затвердженої наказом МВС України від 17.11.2015 р. № 1465 та Закону України "Про Національну поліцію", а саме атестаційною комісією не вивчались обставини щодо нього, зокрема, що він характеризується з позитивного боку, показує високі показники службової діяльності, професійного рівня, фізичної підготовки. Відтак вважає, що атестаційна комісія, при прийняті рішення про невідповідність його займаній посаді, упереджено розглянула атестаційний лист та рекомендувала звільнити зі служби в поліції через службову невідповідність, у звязку з чим просить позов задоволити.

Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав.

Відповідач участі повноважного представника в судове засідання не забезпечив, хоча про дату, час і місце розгляду справи був повідомлений належним чином. Клопотань про розгляд справи без його участі до суду не надходило.

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши представника позивача, сукупно оцінивши докази, які мають значення для справи, суд встановив таке.

Наказом відповідача від 08.09.16р. №2109 Про проведення атестування поліцейських Головного управління Національної поліції у Львівській області затверджено склад атестаційної комісії №7 Головного управління Національної поліції у Львівській області.

ОСОБА_2 був прийнятий на службу в органи внутрішніх справ України на підставі наказу УМВС України №357 від 25.10.2006 р.

06.11.2015 р. на підставі наказу ГУ МВС України №817 о/с від 06.11.2015 р. звільнений зі служби в органах внутрішніх справ України.

07.11.2015 р. позивача наказом ГУ Національної поліції у Львівській області №21 о/с було прийнято на службу в Національну поліцію на посаду оперуповноваженого Сколівського відділення поліції у Стрийському відділу поліції ГУ Національної поліції у Львівській області та присвоєно спеціальне звання старший лейтенант поліції.

Наказом ГУ Національної поліції у Львівській області №154 о/с від 27.05.2016 р. позивача переведено на посаду начальника сектору Сколівського відділення поліції у Стрийському відділу поліції ГУ Національної поліції у Львівській області.

14.09.2016 року атестаційною комісією №7 Головного управління Національної поліції у Львівській області проведено атестування позивача, за результатами якого складено протокол ОП №15.00035266.0034531 від 14.09.2016 р. та прийнято відносно нього рішення: Займаній посаді не відповідає. Підлягає звільненню зі служби в поліції .

01.11.2016 р. звільнений з Національної поліції України згідно Наказу ГУ Національної поліції у Львівській області №358 о/ с від 28.10.2016 р. за п. 5 ч.1 ст.77 ЗУ «Про Національну поліцію».

Зі змісту протоколу засідання атестаційної комісії ОП №15.00035266.0034531 від 14.09.2016 р. слідує, що під час проведення атестування комісією було досліджено атестаційний лист, декларацію про доходи, послужний список, інформаційну довідку, висновок про результати перевірки достовірності відомостей, передбачених п.2 ч.5 ст.5 Закону України "Про очищення влади", інформацію з відкритих джерел.

В протоколі також зазначено, що членами комісії особі, яка проходить атестування, були поставлені питання, які стосувались професійної діяльності поліцейського та мотивації особи щодо подальшого проходження служби в Національній поліції та інше.

Рішення про невідповідність позивача займаній посаді прийняте комісією "у звязку з низьким рівнем теоретичних знань та професійних якостей", і як наслідок відповідач прийняв наказ про звільнення позивача з посади у звязку з службовою невідповідністю.

Не погодившись з такими діями та рішенням відповідача позивач звернувся до суду.

Частиною першою ст.57 Закону України "Про Національну поліцію" від 2 липня 2015 року №580-VIII, з наступними змінами та доповненнями, атестування поліцейських проводиться з метою оцінки їхніх ділових, професійних, особистих якостей, освітнього та кваліфікаційного рівнів, фізичної підготовки на підставі глибокого і всебічного вивчення, визначення відповідності посадам, а також перспектив їхньої службової кар'єри.

При цьому, ч.2 ст.57 згаданого Закону, містить вичерпний перелік підстав проведення атестування поліцейських, а саме: атестування поліцейських проводиться:

1) при призначенні на вищу посаду, якщо заміщення цієї посади здійснюється без проведення конкурсу;

2) для вирішення питання про переміщення на нижчу посаду через службову невідповідність;

3) для вирішення питання про звільнення зі служби в поліції через службову невідповідність.

Аналогічні положення містяться у п.3 розділу І Інструкції №1465 від 17.11.15р.

Згідно з ч.1 ст.58 цього ж Закону, призначення на посаду поліцейського здійснюється безстроково (до виходу на пенсію або у відставку), за умови успішного виконання службових обов'язків.

Зі змісту наказів Головного управління Національної поліції у Львівській області за №2109 від 08.09.2016 р. "Про проведення атестування поліцейських Головного управління Національної поліції у Львівській області" та за №283 від 11.02.2016 року Про організацію проведення атестування особового складу Головного управління Національної поліції у Львівській області можна прийти до висновку про відсутність у них посилань на те, що атестування проводиться у зв'язку з виникненням підстав (передумов) для вирішення питання про призначення певних осіб на вищу посаду, заміщення якої здійснюється без проведення конкурсу чи для вирішення питання про переміщення на нижчу посаду через службову невідповідність або для вирішення питання про звільнення зі служби в поліції через службову невідповідність.

Натомість як видно з цих наказів таке атестування позивача було проведено на підставі ч.1 ст. 57 ЗУ №580-VІІІ з метою визначення перспективи позивача щодо його службової кар'єри, проте за відсутності вичерпних підстав, що визначені у частині другій статті 57 Закону № 580-VIII, та котрі перебувають у системному взаємозв'язку з ч. 1 цієї статті.

З матеріалів справи судом встановлено, що жодної з трьох підстав, передбачених ч. 2 статті 57 Закону України № 580-VIII для атестування позивача не існувало.

Водночас згідно з частиною 4 статті 57 Закону України "Про Національну поліцію" рішення про проведення атестування приймає керівник поліції, керівники органів (закладів, установ) поліції стосовно осіб, які згідно із законом та іншими нормативно-правовими актами призначаються на посади їхніми наказами.

Наведена норма вказує на те, що має бути розпорядчий документ, щодо особи, яка проходить атестування.

Проте, всупереч вищенаведеному, наказ Головного управління Національної поліції у Львівській області за №2109 від 08.09.2016 року "Про проведення атестування поліцейських Головного управління Національної поліції у Львівській області" та наказ за №283 від 11.02.2016 року Про організацію проведення атестування особового складу Головного управління Національної поліції у Львівській області, носять загальний характер, а тому не є рішенням про проведення атестування позивача у розумінні положень частини 4 статті 57 Закону.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, згідно з частиною 3 статті 2 КАС України, адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Під час розгляду спорів щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень суди незалежно від підстав, наведених у позовній заяві, повинні перевіряти їх відповідність усім зазначеним вимогам для оцінювання рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які одночасно є принципами адміністративної процедури, що вироблені у практиці європейських країн (пункт 1 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України Про практику застосування адміністративними судами окремих положень Кодексу адміністративного судочинства України під час розгляду адміністративних справ від 6 березня 2008 року № 2).

Встановлення невідповідності діяльності суб'єкта владних повноважень хоча б одному із зазначених критеріїв для оцінювання його рішень, дій та бездіяльності може бути підставою для задоволення адміністративного позову.

Резюмуючи наведе, суд дійшов до висновку, що атестація позивача проведена за відсутності відповідного рішення про проведення атестування стосовно нього та за відсутності підстав, визначених частиною 2 статті 57 Закону України "Про Національну поліцію", що відповідно дає змогу суду констатувати, що атестування було проведено без дотримання критеріїв відповідності поведінки субєкта владних повноважень визначених ч.3 ст.2 КАС України.

Поруч з тим Пунктом 10 розділу IV Інструкції передбачено, що з метою визначення теоретичної та практичної підготовленості, компетентності, здатності якісно та ефективно реалізовувати на службі свої потенційні можливості атестаційна комісія проводить тестування поліцейського, який проходить атестування. За результатами проведеного тестування атестаційна комісія встановлює мінімальний бал, що становить 25 балів за тестом на знання законодавчої бази (далі професійний тест), та 25 балів за тестом на загальні здібності та навички, який в обов'язковому порядку ураховується атестаційною комісією при прийняті рішення, визначеного пунктом 15 цього розділу.

Згідно з пунктом 15 розділу IV Інструкції встановлено, що атестаційні комісії на підставі всебічного розгляду всіх матеріалів, які були зібрані на поліцейського, під час проведення атестування шляхом відкритого голосування приймають один з таких висновків:

1) займаній посаді відповідає;

2) займаній посаді відповідає, заслуговує призначення на вищу посаду;

3) займаній посаді не відповідає, підлягає переміщенню на нижчу посаду через службову невідповідність;

4) займаній посаді не відповідає, підлягає звільненню зі служби в поліції через службову невідповідність.

Слід зазначити, що Інструкція не містить конкретного порядку проведення співбесіди, у той же час, виходячи з її змісту та мети атестування можна стверджувати, що під час співбесіди атестаційна комісія повинна розглянути атестаційний лист та інші матеріали, які були зібрані на поліцейського; оцінити ділові, професійні, особисті якості поліцейського, його освітній та кваліфікаційний рівень, а також з'ясувати відповідність особи поліцейського критеріям, визначеним пунктом 16 Розділу ІV Інструкції, для чого поліцейському, який проходить атестування, можуть ставитись питання.

Пунктом 16 розділу IV Інструкції № 1465 визначено, що атестаційні комісії при прийнятті рішень стосовно поліцейського повинні враховувати такі критерії: 1) повноту виконання функціональних обов'язків (посадових інструкцій); 2) показники службової діяльності; 3) рівень теоретичних знань та професійних якостей; 4) оцінки з професійної і фізичної підготовки; 5) наявність заохочень; 6) наявність дисциплінарних стягнень; 7) результати тестування; 8) результати тестування на поліграфі (у разі проходження).

Відповідно до п. 17 результати тестування фіксуються у відповідній відомості і засвідчуються підписом поліцейського, після чого ці відомості передаються до відповідної атестаційної комісії (п. 20 цього розділу).

Згідно з пунктами 20-23 цього розділу Інструкції усі рішення атестаційної комісії оформлюються протоколом. У протоколі зазначаються дата і місце прийняття рішення, склад комісії, питання, що розглядалися, та прийняте рішення. У протоколі за результатами атестування серед іншого зазначається один із висновків, зазначених у пункті 15 цього розділу. Протоколи засідань атестаційної комісії підписуються головою, секретарем, присутніми на її засіданні членами комісії.

За рішенням атестаційної комісії, як визначено у п. 12 розділу IV Інструкції, поліцейські, які проходять атестування, проходять співбесіду з відповідною атестаційною комісією.

Згідно протоколу засідання атестаційної комісії ОП №15.00035266.0034531 від 14.09.2016 р., під час проведення атестації було досліджено атестаційний лист, декларацію про доходи, послужний список, інформаційну довідку, висновок про результати перевірки достовірності відомостей, передбачених п. 2 ч. 5 ст.5 Закону України Про очищення влади, інформацію з відкритих джерел. Членами атестаційної комісії позивачу були поставлені питання, які стосувались професійної діяльності поліцейського та мотивації щодо подальшого проходження служби в Національній поліції та інше.

Разом з цим, суд зазначає, що мотиви, якими комісія керувалась під час прийняття такого рішення вказаний протокол не містить. Зокрема, в ньому відсутні будь-які посилання на обставини, що свідчать про недостатній рівень теоретичних знань та професійних якостей позивача, чи інші дані, які б свідчили про його низький професійний потенціал; невідповідність позивача оновленим вимогам суспільства до професії поліцейського, інших обставин, що свідчать про невідповідність особи позивача посаді, яку він займає.

Із матеріалів справи вбачається, що позивач отримав позитивні рекомендації (про відповідність займаній посаді) безпосереднього керівника.

В атестаційному листі позивача, зазначено, що позивач за період проходження служби на займаній посаді зарекомендував себе з позитивного боку, як дисциплінований, добросовісний та виконавчий працівник. Нормативні акти, накази, інструкції, що регламентують діяльність поліції знає та правильно керується ними в своїй практичній діяльності.

За таких обставин, суд приходить до висновку, що атестаційна комісія в порушення вимог статті 57 Закону № 580-VIII та пункту 16 розділу IV Інструкції не проводила глибокого і всебічного вивчення документів особової справи позивача, не аналізувала повноту виконання позивачем функціональних обов'язків (посадових інструкцій), показників службової діяльності, рівня теоретичних знань та професійних якостей, не враховувала наявність заохочень та дисциплінарних стягнень тощо.

З матеріалів справи слідує, що атестаційною комісією при прийнятті оскаржуваного рішення не були в повній мірі враховані особистісні та фахові показники позивача і всі критерії, які в сукупності повинні братися до уваги при атестуванні.

Суд зазначає, що документи, які досліджувались комісією та наявні в матеріалах справи не містять фактів неповноти виконання функціональних обов'язків позивачем, низьких показників службової діяльності, негативної оцінки з професійної і фізичної підготовки, недбалого відношення позивача до службових обов'язків, а навпаки, позивач характеризується з позитивної сторони, та займаній посаді відповідає.

Відповідно рішення атестаційної комісії, прийняте за наслідками такого атестування, є протиправними, оскільки вчинене не у спосіб та не у порядку визначеному статтею 57 Закону України "Про Національну поліцію", та розділу IV Інструкції № 1465.

Відтак, наказ Головного управління Національної поліції України у Львівській області від області від 05.10.2016 року № 287 о/с По особовому складу в частині звільнення ОСОБА_2 є незаконним та підлягає скасуванню, оскільки такий прийнятий на підставі рішення атестаційної комісії.

Згідно з ч. 1 ст. 235 КЗпП України у разі звільнення без законної підстави або незаконного переведення на іншу роботу працівник повинен бути поновлений на попередній роботі органом, який розглядає трудовий спір.

Отже, враховуючи вище наведене у сукупності, суд приходить до висновку, що позовні вимоги про скасування рішення атестаційної комісії та скасування наказу про звільнення ОСОБА_2 та поновлення на посаді є обґрунтованими, в свою чергу відповідач не довів правомірність своїх дій, тому вказані позовні вимоги підлягають задоволенню.

Щодо позовних вимог позивача про стягнення заробітної плати за час вимушеного прогулу.

Відповідно до пункту 2 Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 8 лютого 1995 року № 100, середньомісячна заробітна плата обчислюється виходячи із виплат за останні два календарні місяці роботи, що передують події, з якою пов'язана відповідна виплата. Згідно з пунктом 4 вказаного порядку при обчисленні середньої заробітної плати за два останні місяці не враховуються виплати за час, протягом якого зберігається середній заробіток працівника (за час виконання державних і громадських обов'язків, щорічної і додаткової відпусток, відрядження, тощо) та допомога у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю.

Вимушений прогул у зв'язку з незаконним звільненням ОСОБА_2 рахується судом з 05.10.2016 року по 14.12.2016 року (день ухвалення судом цього рішення). Отже, кількість днів вимушеного прогулу становить 44 робочих дні.

Згідно з довідкою про доходи №2918 від 14.12.2016р. середньоденна заробітна плата 312, 44 грн.

Таким чином, сума вимушеного прогулу позивача складає 15 622 грн. (50 робочих днів х 312, 44 грн. середньоденного заробітку).

Отже, суд дійшов висновку задовольнити позов в цій частині позовних вимог та стягнути з Головного управління Національної поліції у Львівській області на користь позивача 15 622 ,00 грн. середнього заробітку за час вимушеного прогулу.

Згідно з ст. 256 КАС України, негайно виконуються постанови суду про поновлення на посаді у відносинах публічної служби та присудження виплати заробітної плати, іншого грошового утримання у відносинах публічної служби у межах суми стягнення за один місяць.

Відтак, заявлені вимоги суд вважає обґрунтованими, а позов належить задовольнити.

У відповідності до вимог ст. 94 КАС України, судові витрати зі сторін не стягуються.

Керуючись ст.ст.7-14, 69-71, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В :

1.Адміністративний позов задоволити.

2.Визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління Національної поліції у Львівській області від 05.10.2016 року № 287 о/с в частині звільнення зі служби в поліції ОСОБА_2, старшого лейтенанта поліції, з посади начальника сектору Сколівського відділення поліції Стрийського відділу поліції ГУ Національної поліції з 05.10.2016 р.

3.Поновити ОСОБА_2 на службі в поліції на посаді начальника сектору Сколівського відділення поліції Стрийського відділу поліції ГУ Національної поліції з 06.10.2016 р.

4.Стягнути з Головного управління Національної поліції у Львівській області на користь ОСОБА_2 середній заробіток за час вимушеного прогулу в розмірі 15 622,00 грн.

5.Постанова суду в частині поновлення ОСОБА_2 та виплати заробітної плати за час вимушеного прогулу у межах суми стягнення за один місяць 6 873, 75 грн. виконується негайно.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання повного тексту постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

Повний текст постанови складений та підписаний 19.12.2016 року.

Суддя Братичак У.В.