ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 грудня 2016 р.м.ОдесаСправа № 815/1055/16
Категорія: 5.1.2 Головуючий в 1 інстанції: Гусев О. Г.
Судова колегія Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:
Головуючого - Милосердного М.М.,
суддів - Бітова А.І. та Ступакової І.Г.,
при секретарі - Шепель О.В.,
за участю: представника ОСОБА_1 - ОСОБА_2, представника Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області - Хайрутдінової Олени Ігорівни,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі апеляційні скарги ОСОБА_1 та Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 03 жовтня 2016 року по справі за адміністративним позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Фірма "Наш дом", третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - ОСОБА_1, про зобов'язання забезпечити допуск для здійснення перевірки,
В С Т А Н О В И Л А :
У березні 2016 року Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області (далі - ГУ ДСНС) звернулося до суду з адміністративним позовом до товариства з обмеженою відповідальністю (далі - ТОВ) "Фірма "Наш дом" про зобов'язання забезпечити допуск для здійснення перевірки.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 03 жовтня 2016 року у задоволені адміністративного позову відмовлено.
Не погоджуючись з постановою суду, представником третьої особи ОСОБА_1 та представником ГУ ДСНС подані апеляційні скарги, в яких зазначається, що вказана постанова ухвалена з порушенням норм матеріального та процесуального права, висновки суду не відповідають обставинам справи, тому постанова підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення про задоволення позовних вимог.
Заслухавши суддю - доповідача, розглянувши матеріали справи та перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах доводів апеляційних скарг, колегія суддів вважає, що подані апеляційні скарги підлягають задоволенню виходячи з наступного.
Судом першої інстанції встановлено, що, посадовою особою ГУ ДСНС у період з 24 по 25 лютого 2016 року, відповідно до вимог Кодексу цивільного захисту України, стаття 6 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", Порядку проведення планових (позапланових) перевірок щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки затвердженого наказом МВС України від 02.11.2015 № 1337 зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25.11.2015 за № 1467/27912, на підставі: звернення громадянки ОСОБА_1, шо мешкає за адресою 65088 АДРЕСА_1 від 18.01.2016; листа ДСНС №26-1700/261 від 09.02.2016 "Про розгляд звернення" з пропозицією провести перевірку порушених у зверненні ОСОБА_1 питань; наказу начальника Київського РВ ГУ ДСНС від 23 лютого 2016 №1 "Про здійснення позапланової перевірки"; посвідчення на проведення перевірки від 23 лютого 2016 №61 виданого начальником Київського РВ ГУ ДСНС, зобов'язане було здійснити позапланову перевірку стану пожежної, техногенної безпеки та цивільного захисту суб'єкта господарювання - багатоповерхового житлового будинку з підземним паркінгом ТОВ "Фірма "Наш дом" розташованого за адресою: АДРЕСА_1.
Підставою звернення до суду стало недопущення 24 лютого 2016 року заступником директора ТОВ "Фірма "Наш дом" посадову особу позивача до проведення перевірки дотримання (виконання) законодавства з питань пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту, про що складено акт про недопущення до проведення планової (позапланової) перевірки від 24.02.2016 року.
Вирішуючи справу та відмовляючи у задоволені позову, суд першої інстанції
вважав позовні вимоги такими, що не ґрунтуються на вимогах Закону.
Колегія суддів не може погодитися з такими висновками суду першої інстанції з наступних підстав.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем, відповідно до Кодексу цивільного захисту України та Положення про ГУ ДСНС України у Одеської області, що затверджено наказом ДСНС України №3 від 04.02.2013 здійснюється державний нагляд (контроль) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно - рятувальних служб.
Відповідно до статті 66 Кодексу цивільного захисту України державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, здійснюється шляхом проведення планових та позапланових перевірок відповідно до закону.
Згідно статті 1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Відповідно до частин 1-2 статті 7 зазначеного Закону для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ, який має містити найменування суб'єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки.
На підставі наказу оформляється посвідчення (направлення) на проведення заходу, яке підписується керівником або заступником керівника органу державного нагляду (контролю) (із зазначенням прізвища, ім'я та по батькові) і засвідчується печаткою.
Частиною 11 статті 4 зазначеного Закону передбачено, що плановий чи позаплановий захід має здійснюватися у присутності керівника або його заступника, або уповноваженої особи суб'єкта господарювання.
Наказом Міністерства внутрішніх справ України 02 листопада 2015 року № 1337 затверджено Порядок проведення планових (позапланових) перевірок щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, затвердженої, якій визначає основні вимоги щодо організації та здійснення державного нагляду (контролю) посадовими особами Державної служби України з надзвичайних ситуацій та посадовими особами головних управлінь (управлінь) ДСНС України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного та республіканського значення (далі - територіальні органи) за додержанням і виконанням суб'єктами господарювання, міністерствами, іншими центральними та місцевими органами виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування та підприємствами, установами і організаціями, що належать до сфери їх управління, вимог законодавства з питань цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки.
За змістом розділу ІІ зазначеного Порядку, якій узгоджується з вимогами статті 6 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", позапланова перевірка суб'єкта господарювання - це перевірка, проведення якої не передбачено планами перевірок ДСНС України та її територіальних органів. Підставами для здійснення позапланової перевірки є зокрема обґрунтоване звернення фізичної особи про порушення суб'єктом господарювання її законних прав. У разі надходження такого звернення до територіальних органів ДСНС України позапланова перевірка здійснюється тільки за наявності згоди ДСНС України на її проведення. За наявності підстав ДСНС України або її територіальний орган видає наказ про проведення позапланової перевірки з урахуванням вимог пункту 7 цього розділу. На підставі наказу про проведення позапланової перевірки оформлюється посвідчення на проведення позапланової перевірки з урахуванням вимог пункту 8 цього розділу.
Позділом ІІ зазначеного Порядку встановлено, що перед початком перевірки посадові особи, які будуть її здійснювати, зобов'язані: з'ясувати, хто від суб'єкта господарювання (керівник, уповноважена особа) братиме участь у її проведенні; у разі участі у проведенні перевірки уповноваженої особи отримати оригінал або належним чином завірену копію документа, яким уповноважено відповідну особу; пред'явити керівнику суб'єкта господарювання або уповноваженій ним особі посвідчення на проведення перевірки та службове посвідчення, що засвідчує посадову особу, і надати суб'єкту господарювання копію посвідчення на проведення перевірки (п.3).
Посадова особа ДСНС України або її територіального органу без посвідчення на проведення перевірки та службового посвідчення не має права її здійснювати (п.4).
Згідно п.5 розділу ІІІ Порядку суб'єкт господарювання має право не допускати посадових осіб ДСНС України або її територіального органу до здійснення перевірки, якщо останні не пред'явили передбачених пунктом 4 цього розділу документів.
Однак, як було встановлено, та вбачається з матеріалів справи, позивачем дотримано зазначений Порядок проведення перевірок, а тому у відповідача не було законних підстав для недопуску посадових осіб до проведення перевірки.
Крім того, колегія суддів також враховує, що законність наказу про проведення перевірки відповідача підтвержнено постановою Одеського окружного адміністративного суду від 31 травня 2016 року, яка залишена без змін ухвалою Одеськрого апеляційного адміністративного суду від 12 липня 2016 року справа 815/1893/16. Позовні вимоги ТОВ "Фірма "Наш Дом" до ГУ ДСНС про визнання протиправним та скасування наказу №1 від 23 лютого 2016 року про здійснення позапланової перевірки стану пожежної, техногенної безпеки та цивільного захисту багатоповерхового житлового будинку з підземним паркінгом ТОВ "Фірма "Наш Дом", розташованого з адресою: АДРЕСА_1, визнані судами необґрунтованими, а оскаржуваний наказ правомірним з огляду на звернення громадянки ОСОБА_1 про необхідність проведення перевірки від 18 січня 2016 року та листа Державної служби України з надзвичайних ситуацій №26-1700/261 від 09 лютого 2016 року, яким надана згода на її проведення.
Відповідно до пунткту 9 розділу ІІІ Порядку проведення планових (позапланових) перевірок щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України 02 листопада 2015 року № 1337, посадові особи ДСНС України або її територіальних органів під час здійснення перевірок мають право звертатися у встановленому законом порядку до суду у випадку недопущення посадових осіб ДСНС України або її територіальних органів до проведення перевірки в цілому чи до окремих приміщень об'єкта перевірки, яка здійснюється в установленому законодавством порядку, з вимогою щодо зобов'язання суб'єкта господарювання забезпечити допуск до здійснення перевірки в цілому або частини приміщень об'єкта перевірки.
Таким чином, висновок суду першої інстанції про необґрунтованість позовних вимог є помилковим.
Тому, підсумовуючи все викладене, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції порушені норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, а також, що висновки суду не відповідають обставинам справи, також колегія суддів, відповідно до п.п.3, 4 ч.1 ст.202 КАС України, вважає необхідним скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову про задоволення адміністративного позову.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 202, 205, 207, 254 КАС України, судова колегія -
У Х В А Л И Л А :
Апеляційні скарги ОСОБА_1 та Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області - задовольнити.
Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 03 жовтня 2016 року - скасувати, та прийняти по справі нову постанову, якою адміністративний позов Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області - задовольтнити.
Зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю "Фірма "Наш дом" ЄДРПОУ 37420983, місто Одеса, вул. Осипова,25, 65125, забезпечити допуск головного інспектора Київського районного відділу Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області старшого лейтенанта служби цивільного захисту Залецького О.Ю. до здійснення позапланової перевірки багатоповерхового житлового будинку з підземним паркінгом ТОВ "Фірма "Наш дом", розташованого за адресою: АДРЕСА_1 щодо дотримання (виконання) законодавства з питань пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту.
Постанова апеляційного суду набирає чинності негайно після її проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Повний текст судового рішення виготовлений 14 грудня 2016 року.
Головуючий: М.М. Милосердний
Судді: А.І.Бітов
І.Г.Ступакова