Справа № 649/742/16-ц
Провадження №2/649/305/16
З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 грудня 2016 року Великолепетиський районний суд Херсонської області у складі:
головуючого Гапоненко Р.В.
секретаря судових засідань Стрюк І.А.
за участю:
прокурора Зелінка Л.О.
представника позивача - Великолепетиської РДА Максименко Е.О.
представника позивача - Головного управління
Держгеокадастру у Херсонській області Дерія І.Г.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт. Велика Лепетиха Великолепетиського району Херсонської області цивільну справу за позовною заявою прокурора - заступника керівника Каховської місцевої прокуратури Херсонської області в інтересах держави в особі Великолепетиської районної державної адміністрації Херсонської області, Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області до ОСОБА_4, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог: Князегригорівська сільська рада Великолепетиського району Херсонської області, про внесення змін до договору оренди земельної ділянки,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду із вищевказаною позовною заявою до відповідача, обґрунтовуючи свої повноваження статтею 121 Конституції України та ст. 23, ч. 1 ст. 24 Закону України «Про прокуратуру». При вивченні стану законності в сфері використання земельних ділянок сільськогосподарського призначення на території Великолепетиського району Херсонської області встановлено, що до цього часу не ініційовано та не внесено відповідні зміни до договору оренди земельної ділянки, зареєстрованого 03.11.2005 року № 4АА002192-04-05-717-00013, укладеного між Великолепетиською районною державною адміністрацією та ОСОБА_4, розмір орендної плати по якому не відповідає вимогам Податкового кодексу України. Статтею ст. 45 ЦПК України визначено, що прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній заяві (заяві) самостійно визначає, в чому полягає порушення інтересів держави та обґрунтовує необхідність їх захисту, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. В даному випадку органами, уповноваженим державою здійснювати функції розпорядження земельними ділянками державної власності є Головне управління Держгеокадастру в Херсонській області та Великолепетиська районна державна адміністрація виходячи з наступного. Відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності» № 5245-VI від 06.09.2012 року, який набрав чинності з 01.01.2013 року, землі державної та комунальної власності в Україні вважаються розмежованими. Землі, розташовані за межами населених пунктів, крім земельних ділянок приватної власності та земельних ділянок, які перебувають у комунальній власності чи на яких розташовані об'єкти нерухомого майна комунальної власності, є землями державної власності. Згідно вимог ч.4 ст. 122 Земельного кодексу України центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб. Таким органом на даний час є Головне управління Держгеокадастру у Херсонській області (до 26.06.2015 - Головне управління Держземагенства у Херсонській області), яке з 2013 року є розпорядником земель сільськогосподарського призначення на території Херсонської області. Порушення інтересів держави полягає в тому, що тривале невжиття заходів щодо перегляду розміру орендної плати за користування земельними ділянками державної власності може привести до недоотримання місцевим бюджетом значної суми коштів, що в свою чергу порушує інтереси держави, не сприяє досягненню проголошеної мети - запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні. Так, встановлено, що 25 жовтня 2005 року між Великолепетиською районною державною адміністрацією та ОСОБА_4 укладено договір оренди земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, загальною площею 20,00 га, яка знаходиться за межами населеного пункту на території Князегригорівської сільської ради Великолепетиського району, терміном на 4 роки 11 місяців. Договір зареєстровано у Великолепетиському районному реєстраційно-виробничому відділі Херсонської регіональної філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах», про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 03.11.2005 року № 4АА002192-04-05-717-00013. 11.02.2008 року між Великолепетиською районною державною адміністрацією та ОСОБА_4 укладено додаткову угоду до вказаного договору оренди землі, зареєстровану за №717-08-00030, якою внесено зміни до п.2.3 розділу «Об'єкт оренди» договору щодо розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки, яка, з урахуванням внесених змін, складає 213059,52 грн., до п.3.1 розділу «Строк дії договору» щодо строку дії договору (договір укладено строком на 20 років) та п.4.1 розділу «Орендна плата» щодо розміру орендної плати (визначено орендну плату в розмірі 1% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що складає суму 2130,60 за рік). Також, 04.03.2009 року між Великолепетиською районною державною адміністрацією та ОСОБА_5 укладено додаткову угоду до вказаного договору оренди землі, зареєстровану 31.03.2009 року за №717-09-00066, відповідно до якої підпункт 4.1 пункту 4 договору «Орендна плата» викладено в новій редакції: «4.1. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі у розмірі 1,5% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки площею 20,00 га, що складає суму 3785,96 грн.». Таким чином, згідно п. 2.3 договору оренди землі №4АА002192-04-05-717-00013 від 25.10.2005 року (з урахуванням змін, внесених до нього додатковими угодами №717-08-00030 від 11.02.2008 року та №717-09-00066 від 31.03.2009 року) нормативна грошова оцінка наданої в оренду ОСОБА_4 земельної ділянки складає 213059,52 грн. Відповідно до підпункту 3.1 пункту 3 «Строк дії договору» вказаний договір оренди землі укладений терміном на 20 років. Пунктом 4.1 розділу 4 «Орендна плата» зазначеного договору визначено, що орендна плата вносить орендарем у грошовій формі у розмірі 1,5% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки площею 20,00 га, що складає суму 3785,96 грн. Відповідно до пункту 4.4 розділу 4 «Орендна плата» розмір орендної плати переглядається один раз у 2 роки у разі:
-зміни умов господарювання, передбачених договором;
-зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, в тому числі внаслідок інфляції;
-погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами;
-в інших випадках, передбачених законом.
Вважає, що розмір орендної плати, що встановлена у вказаному договорі, не відповідає вимогам діючого законодавства з наступних підстав. З 01.01.2011 року набув чинності Податковий кодекс України, розділ 13 якого регулює питання сплати податку на землю та орендну плату за користування земельною ділянкою. Згідно вимог підпункту 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 Податкового кодексу України, з урахуванням змін внесених Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» №1166-VII від 27.03.2014, розмір орендної плати встановлюється в договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Таким чином, Податковим кодексом України на законодавчому рівні визначено граничний розмір орендної плати, тобто орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду орендної плати. Проте, відповідно до пункту 4.1 договору оренди землі, зареєстрованого 03.11.2005 року за № №4АА002192-04-05- 717-00013 від 25.10.2005 року (з урахуванням змін, внесених до нього додатковими угодами №717-08-00030 від 11.02.2008 року та №717-09-00066 від 31.03.2009 року), орендна плата за орендовану земельну ділянку площею 20,00 га становить 1,5% від нормативної грошової оцінки за рік, що на даний час не відповідає вимогам Податкового кодексу України. Отже, у вказаному договорі оренди земельної ділянки розмір орендної плати визначено нижче розміру, встановленого діючим законодавством України. З метою приведення розміру орендної плати за орендовану земельну ділянки у відповідність до вимог Податкового кодексу України вказаного договору оренди земельної ділянки відділом Держземагентства у Великолепетиському районі 27.06.2014 року за № 01-19/946 відповідачу направлено лист з повідомленням про необхідність внести зміни до вказаного договору оренди землі, який відповідачем отримано 05.07.2014 року. Проте, до цього часу від орендаря згоди на укладення додаткової угоди про внесення змін до договору оренди землі в частині збільшення розміру орендної плати за землю не надано, зміни до вказаного договору оренди до цього часу не внесено, відповідну додаткову угоду не укладено.
В зв'язку з вищевикладеним, керуючись ст. 23 Закону України «Про прокуратуру», ст. 30 Закону України «Про оренду землі», ст. ст. 3, 45, 109, 118, 119 ЦПК України просить суд: прийняти позовну заяву до розгляду; внести зміни до договору оренди землі від 25.10.2005 року, укладеного між ОСОБА_4 та Великолепетиською районною державною адміністрацією, зареєстрованого у Великолепетиському районному реєстраційно-виробничому відділі Херсонської регіональної філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах» 03.11.2005 року за № 4АА002192-04-05-717-00013, (зі змінами, зареєстрованими за №717-08-00030 від 11.02.2008 року та №717-09-00066 від 31.03.2009 року) виклавши підпункт 4.1 пункту 4 «Орендна плата» в наступній редакції: «4.1 Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі у розмірі 3 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки на рік.»; змінити за текстом сторону договору оренди землі, визначивши Орендодавцем земельної ділянки Головне управління Держгеокадастру в Херсонській області замість Великолепетиської районної державної адміністрації Херсонської області; судові витрати у розмірі 1378 грн. стягнути з ОСОБА_4 (місце проживання: АДРЕСА_1) на користь прокуратури Херсонської області (73000, м. Херсон, вул. Петренко, 33, код ЄДРПОУ 04851120).
У судовому засіданні прокурор Зелінка Л.О. позов підтримала, просила суд задовольнити.
У судовому засіданні представник позивача - Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області Дерій І.Г. позов підтримав, просив суд задовольнити.
У судове засідання представник позивача - Великолепетиської районної державної адміністрації Херсонської області Максименко Е.О. позов підтримала, просила суд задовольнити.
У судове засідання представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог - Князегригорівської сільської ради Великолепетиського району Херсонської області не з'явився, надав суду заяву про розгляд справи без його участі, позовні вимоги визнав, не заперечує проти їх задоволення.
Відповідач ОСОБА_4 у судове засідання не з'явилася, хоча про дату та час розгляду справи повідомлена належним чином, про що свідчать повідомлення про вручення поштових відправлень від 08.11.2016 року, 11.11.2016 року, 05.12.2016 року. Зі згоди позивачів та відповідно до вимог ст. 224 ЦПК України, суд вважає можливим розглядати справу заочно, без участі відповідача та на підставі наявних у справі доказів.
Вислухавши пояснення позивачів та вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, оскільки дійсно 25 жовтня 2005 року між Великолепетиською районною державною адміністрацією в особі голови ОСОБА_6 та ОСОБА_4 укладено договір оренди земельної ділянки № 4АА002192-04-05-717-00013 строком на 4 роки 11 місяців, відповідно до умов якого ОСОБА_4 було надано в оренду земельну ділянку сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 20,00 га, що знаходиться на території Князегригорівської сільської ради Великолепетиського району Херсонської області. 11.02.2008 року між Великолепетиською районною державною адміністрацією та ОСОБА_4 укладено додаткову угоду до вказаного договору оренди землі, зареєстровану за №717-08-00030, якою внесено зміни до п.2.3 розділу «Об'єкт оренди» договору щодо розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки, яка, з урахуванням внесених змін, складає 213059,52 грн., до п.3.1 розділу «Строк дії договору» щодо строку дії договору (договір укладено строком на 20 років) та п.4.1 розділу «Орендна плата» щодо розміру орендної плати (визначено орендну плату в розмірі 1% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що складає суму 2130,60 за рік). Також, 04.03.2009 року між Великолепетиською районною державною адміністрацією та ОСОБА_5 укладено додаткову угоду до вказаного договору оренди землі, зареєстровану 31.03.2009 року за №717-09-00066, відповідно до якої підпункт 4.1 пункту 4 договору «Орендна плата» викладено в новій редакції: «4.1. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі у розмірі 1,5% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки площею 20,00 га, що складає суму 3785,96 грн.».
Згідно підпункту 4.1 пункту 4 вказаного договору (зі змінами, зареєстрованими за №717-08-00030 від 11.02.2008 року та №717-09-00066 від 31.03.2009 року) орендна плата встановлена у розмірі 1,5% від нормативно-грошової оцінки земельної ділянки, що становить на момент укладення договору оренди землі 3785,96 гривень.
Відповідно до пункту 4.4 розділу 4 «Орендна плата» розмір орендної плати переглядається один раз у 2 роки у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, в тому числі внаслідок інфляції; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках визначених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.
Статтею 288 Податкового Кодексу України встановлено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки, оформлений та зареєстрований відповідно до законодавства.
Згідно п.п. 288.5.1, 288.5.2 п. 288.5 ст. 288 Податкового кодексу України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди але річна сума платежу не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки та не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.
Враховуючи, що в договорі оренди передбачено можливість збільшення орендної плати, а орендна плата на земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, що в свою чергу свідчить про наявність підстав для перегляду розміру орендної плати - у разі законодавчої зміни її граничного розміру.
Відповідно до листа відділу Держземагенства у Великолепетиському районі Херсонської області від 27.06.2014 року № 01-19/946 відповідачу повідомлено про зміну діючого законодавства щодо визначення розміру орендної плати за землю та запропоновано внести відповідні зміни до договору оренди землі, однак відповідачем зміни внесені не були.
Приписами ст. 30 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення такої згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується у судовому порядку.
Оскільки розмір орендної плати на землю було законодавчо змінено, тому суд вважає можливим внести зміни до договору оренди у частині, що стосується розміру орендної плати за користування земельною ділянкою.
Крім того, відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності» № 5245-VI від 06.09.2012 року, який набрав чинності з 01.01.2013, землі державної та комунальної власності в Україні вважаються розмежованими. Землі, розташовані за межами населених пунктів, крім земельних ділянок приватної власності та земельних ділянок, які перебувають у комунальній власності чи на яких розташовані об'єкти нерухомого майна комунальної власності, є землями державної власності. Згідно вимог ч.4 ст. 122 Земельного кодексу України центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб. Таким органом на даний час є Головне управління Держгеокадастру у Херсонській області (до 26.06.2015 - Головне управління Держземагенства у Херсонській області), яке з 2013 року є розпорядником земель сільськогосподарського призначення на території Херсонської області. тому вимога щодо зміни орендодавця по договору оренди земельної ділянки від 22.02.2011 року підлягає задоволенню.
В зв'язку з задоволенням позову прокурора в повному обсязі, з відповідача підлягає стягненню судовий збір в дохід держави відповідно до ст. 88 ЦПК України.
Керуючись ст. 30 Закону України «Про оренду землі», п.п. 288.5.1, 288.5.2 п. 288.5 ст. 288 Податкового кодексу України, ст. ст. 632, 651-652 ЦК України, ч. 4 ст. 122 ЗК України, ст.ст. 3, 10, 11, 15, 60, 88, 212-215, 224, 227 ЦПК України, суд,-
В И Р І Ш И В:
Позовну заяву прокурора - задовольнити.
Внести зміни до договору оренди землі від 25.10.2005 року, укладеного між ОСОБА_4 та Великолепетиською районною державною адміністрацією, зареєстрованого у Великолепетиському районному реєстраційно-виробничому відділі Херсонської регіональної філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах» 03.11.2005 року за № 4АА002192-04-05-717-00013, (зі змінами, зареєстрованими за №717-08-00030 від 11.02.2008 року та №717-09-00066 від 31.03.2009 року) виклавши підпункт 4.1 пункту 4 «Орендна плата» в наступній редакції: «4.1 Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі у розмірі 3 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки на рік.».
Змінити за текстом сторону договору оренди землі, визначивши Орендодавцем земельної ділянки Головне управління Держгеокадастру в Херсонській області замість Великолепетиської районної державної адміністрації Херсонської області.
Стягнути з ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженки ІНФОРМАЦІЯ_2, ІПН НОМЕР_1, на користь прокуратури Херсонської області (73000, м. Херсон, вул. Петренко, 33, код ЄДРПОУ 04851120) сплачений судовий збір у розмірі 1378.00 грн. (одна тисяча триста сімдесят вісім гривень).
Рішення суду може бути оскаржене через Великолепетиський районний суд до судової палати у цивільних справах Апеляційного суду Херсонської області. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Рішення, яке ухвалене заочно, може бути переглянуте Великолепетиським районним судом Херсонської області за письмовою заявою відповідача, поданою в суд протягом десяти днів з дня отримання копії рішення суду.
Головуючий підпис
КОПІЯ ВІРНА:
Суддя Р.В. Гапоненко
Секретар судових засідань І.А. Стрюк