Справа № 649/823/16-а
Провадження №2-а/649/12/16
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 грудня 2016 року Великолепетиський районний суд Херсонської області у складі:
головуючого Соловйова В.В.
секретаря судових засідань Пенської Ю.О.
за участю: позивача ОСОБА_2
представників відповідача: Сінькевич А.М.
Голов Р.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт. Велика Лепетиха адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Великолепетиського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання дії протиправною
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернулася до суду з позовом до відповідача про визнання дії протиправною мотивуючи свої позовні вимоги тим, що вона перебуває на обліку в Великолепетиському УПФУ смт. Велика Лепетиха (пенсійна справа №114051 ) та отримує пенсію, призначену згідно ст. 37 Закону України «Про державну службу» з 13.05.2010 року. Пенсія, як державному службовцю, була призначена у розмірі 90% від суми заробітної плати за останні два роки перед виходом на пенсію, на яку нараховувався єдиний соціальний внесок. Структура її заробітної плати була встановлена згідно з ст. 33 Закону України «Про державну службу» і складалась із посадового окладу, надбавки за ранг, надбавки за вислугу років та надбавки за високі досягнення у праці, а також поточних премій, премій до державних свят і ювілейних дат, зазначених у довідці про складові заробітної плати за останні 24 календарних місяці роботи перед зверненням за пенсією. Для призначення пенсії довідка подається відповідно до Закону України «Про державну службу». Форма довідки затверджена постановою правління ПФУ від 30.10.2008 року №19-11 і містить графу «Інші виплати», яка залишилась не заповненою. Форма довідки була оновлена на виконання постанови Окружного адміністративного суду м. Києва по справі №2а-4753/09/2670 (v 4753805-10). 27.10.2016 року вона написала заяву в Великолепетиське об'єднане управління ПФУ смт. Велика Лепетиха про перерахунок пенсії у зв'язку з тим, що постановою правлінням ПФУ була затверджена оновлена форма довідки від 04.09.2013 №15-1 та зареєстрована в Міністерстві юстиції України від 26.09.2013 №1661/24193 і набула чинності з моменту опублікування, тобто з 18.10.2013 року. Згідно з цією постановою державним службовцям для нарахування пенсії повинні враховувати інші виплати, такі як індексація заробітної плати, матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань. 09.11.2016 року Великолепетиське об'єднане управління ПФУ надало відповідь про відмову в проведенні перерахунку призначеної пенсії з урахуванням інших виплат посилаючись на ст. 33 Закону України «Про державну службу». З таким висновком вона не згодна, так як це вступає в протиріччя діючому законодавству України, а саме: Верховний суд України своїми постановами від 14.03.2013 року та від 28.05.2013 року звертає увагу на перевагу у застосуванні норм права спеціального законодавства, що визначає виплати (доходи) для обчислення пенсії, а саме: ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та ст. 41 Закону України №1058 від 09.07.2003 року «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються у заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отриманих застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески, суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування. У ч. 1 ст. 1 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995 року № 108/95-ВР встановлено, що заробітна плата, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові. Ст. 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна, додаткова заробітна плати та інші заохочувальні та компенсаційні виплати. Частина 2 ст. 33 Закону України «Про державну службу» не враховує всіх складових заробітної плати державних службовців, тому постановою правління ПФУ від 14.02.2011 № 5-1 було затверджено оновлену форму довідки про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи перед виходом на пенсію або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», у якій передбачено графу «Інші виплати» - для виплат, які не потрапили до інших граф. Такими виплатами якраз і є суми індексації та матеріальних допомог. Як відомо, пенсію державним службовцям призначають, враховуючи заробітну плату, з якої було сплачено Єдиний соціальний внесок (ЄСВ), а до 01.01.2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (ч. 1 ст. 37 Закону України «Про державну службу»). Оскільки на суми матеріальної допомоги та індексації зарплати держслужбовців державні органи нараховували до 2011 року ЄСВ, зазначені суми повинні включатися в заробіток для обчислення пенсії. Зарплата державного службовця складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Однак заробітна плата включає й такі виплати: матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, допомогу на оздоровлення, індексацію заробітної плати тощо. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначає постанова КМУ від 09.03.2006 року №268. Саме ця постанова й передбачає виплату матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та матеріальної допомоги на оздоровлення при наданні щорічної відпустки за рахунок фонду оплати праці. До того ж матеріальна допомога, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників, належить до інших заохочувальних і компенсаційних виплат (пп. 2.3.3 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату від 13.01.2004 року № 5). Крім того, згідно з ч. 6 ст. 95 КЗпП України заробітна плата підлягає індексації у встановленому законодавством порядку. Дана норма кореспондує зі ст. 33 Закону України «Про оплату праці», де зазначено: в період між переглядом розміру мінімальної заробітної плати індивідуальна заробітна плата підлягає індексації згідно з чинним законодавством. Індексація заробітної плати здійснюється на підставі Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991 року № 1282-ХІІ та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою КМУ від 17.07.03 № 1078. Об'єктом індексації грошових доходів населення є оплата праці (грошове забезпечення) як грошовий доход громадян, одержаний ними в гривнях на території України і не має разового характеру. До того ж, згідно з п.п 2.2.7 Інструкції із статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату України від 13.01.2004 року № 5, зареєстрованим в Мін'юсті України від 27.01.2004 року № 114/8713 суми виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників входять до складу фонду заробітної плати. Таким чином, індексація є складовою частиною заробітної плати, а саме додатковою заробітною платою в розумінні ч. 2 ст. 2 Закону України «Про оплату праці». Позивач просить суд визнати протиправними дії Великолепетиського об'єднаного управління Пенсійного фонду України щодо не включення в розрахунок її пенсії, сум матеріальної допомоги на оздоровлення, сум одноразових премій і сум індексації заробітної плати, на які нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а також зобов'язати Великолепетиське об"єднане управління Пенсійного фонду України здійснити їй перерахунок та виплату пенсії державного службовця з урахуванням у складі заробітної плати для обчислення пенсії сум матеріальної допомоги на оздоровлення, сум разових премій і сум індексації заробітної плати, на які нараховувались страхові внески та єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове соціальне страхування згідно з затвердженої правлінням ПФУ оновленої форми довідки від 04.09.2013 року №15-1 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України від 26.09.2013 року №1661/24193, і яка набула чинності з моменту опублікування 18.10.2013 року, тобто з 18.10.2013 року та зберегти 90% в розрахунку пенсії від заробітку на момент призначення пенсії на 13.05.2010 року, а також стягнути на її користь судовий збір в сумі 551,20 гривень.
30.11.2016 року представник відповідача надав до суду заперечення на позов, у якому зазначив, що Великолепетиське об'єднане управління Пенсійного фонду України Херсонської області не погоджується з позовними вимогами Позивача, вважає їх такими, що суперечать чинному законодавству та не підлягають задоволенню. Механізм визначення розміру заробітної плати для призначення (перерахунку) пенсій державним службовцям передбачено постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії". Відповідно до ст. 33 Закону України "Про державну службу" (далі - Закон № 3723-ХІІ) заробітна плата державних службовців складається із посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Постановою правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011 № 5-1 затверджено нову форму довідки про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону №3723-ХІІ. В нову форму введено додаткову колонку «Інші виплати», при цьому, установа, яка видає довідку для призначення (перерахунку) пенсії при заповненні цієї колонки має надавати розшифровку цих виплат та несе відповідальність за достовірність та обгрунтованість видачі довідки. Матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога для вирішення соціально - побутових питань не можуть бути враховані для розрахунку пенсії державним службовцям, оскільки ці виплати є одноразовими та не передбачені в переліку складових заробітної плати другої частини статті 33 Закону №3723-ХІІ. Одночасно повідомляємо, що згідно із Законом Верховної Ради Української Радянської Соціалістичної Республіки "Про індексацію грошових доходів населення" (від 03.07.1991 року № 1282-ХІІ) індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг. Крім цього, в пункті 5 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 року №213 передбачено, що у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус судів", "Про статус народного депутата України", "Про Кабінет Міністрів України", "Про судову експертизу" "Про національний банк України", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про дипломатичну службу", Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України. У зв'язку з викладеним, з 01 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вищезазначеними законами, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються. Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" внесено зміни з 01.12.2015 року до постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії", а саме: виключений пункт 4 (яким був визначений механізм здійснення перерахунків пенсій державним службовцям). Враховуючи вищевикладене, для здійснення перерахунку пенсії за довідкою про заробітну плату від 01.11.2016 року № 2625/06, виданою Великолепетиським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Херсонської області з урахуванням вищезазначених виплат підстав немає. А тому представник відповідача просить суд у задоволенні позовних відмовити в повному обсязі.
У відкритому судовому засіданні позивач позов підтримала у повному обсязі та просить суд його задовольнити.
У відкритому судовому засіданні представник відповідача Голов Р.В. позов не визнала та підтримала раніше подане заперечення. Просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Представник відповідача Сінькевич А.М. у судовому засіданні позов не визнала, підтримала раніше подане заперечення та просить суд у задоволенні позову відмовити у повному обсязі.
Вислухавши пояснення сторін та вивчивши письмові матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню.
Відповідно до статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку у тому числі органів державної влади. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 6 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб"єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси. У випадках, установлених законом, до суду можуть звертатися органи та особи, яким надано право захищати права, свободи та інтереси інших осіб.
Згідно ст. 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 1 ст. 69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставах яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Частинами 1, 2 ст. 71 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб"єкта владних повноважень обов"язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Статтею 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Відповідно до статті 22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. Відповідно до частини 3 статті 22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Конституційний Суд України в своєму рішенні від 25 січня 2012 року за №3-рп/2012 зазначив, що державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії можуть бути визнані як Законами України, так і іншими нормативно - правовими актами, зокрема, актами Кабінету Міністрів України.
На момент призначення позивачу пенсії державного службовця загальні засади діяльності, а також статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті визначались Законом України «Про державну службу» №3723-ХІІ від 6 грудня 1993 року.
Так, статтею 37 Закону України №3723-ХІІ урегульовано пенсійне забезпечення державних службовців.
Як встановлено в судовому засіданні, позивач ОСОБА_2, з 13.05.2010 року вийшла на пенсію та перебуває на обліку у Великолепетиському об»єднаному УПФУ Херсонської області, де отримує пенсію за віком відповідно до ЗУ «Про державну службу», що у судовому засіданні визнано сторонами, а тому додатковому доказуванню не підлягає.
02.11.2016 року позивач звернулася до відповідача з заявою про перерахунок її пенсії державного службовця на підставі поданої нею оновленої довідки, але отримала відмову, яку відповідач мотивував тим, що з 01.06.2015 року пенсії, призначені в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про державну службу» не призначаються, а раніше призначені пенсії не перераховуються.
Частиною 2 ст. 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплат за ранги, надбавку за вислугу років на державній службі та інших надбавок, а отже зазначені суми є частиною заробітної плати позивача.
Відповідно до ч. 6 ст. 33 Закону України «Про державну службу» - державним службовцям можуть установлюватись надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватись матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.
Частиною 2 ст. 35 « Про державну службу» встановлено, що державним службовцям надається щорічна відпустка тривалістю в 30 календарних днів, з виплатою допомоги на оздоровлення у розмірі посадового окладу.
Постановою Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року № 268 встановлено, що керівникам надано право, в межах встановленого фонду оплати праці, надавати працівникам матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та допомогу на оздоровлення в розмірі середньомісячної заробітної плати. Враховуючи, що джерелом виплати матеріальної допомоги на оздоровлення є фонд заробітної плати, то матеріальна допомога, яка виплачується відповідно до ст. 35 Закону України «Про державну службу» і з якої нараховується збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування є складовою частиною фонду заробітної плати, а тому являється об»єктом для при значення та перерахунку пенсії відповідно до ст. 37 вказаного закону.
Таким чином, матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, згідно із Постановою КМУ від 09.03.2006 року № 286 є складовою заробітної плати. На вказані виплачені суми нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що відображено у наданій позивачкою довідці.
Враховуючи вище викладене суд вважає, що неврахування Великолепетиським об»єднаним УПФУ в Херсонській області суми виплаченої позивачці матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, як складової заробітної плати є перевищенням компетенції, оскільки згідно чинного законодавства пенсійний орган не наділений повноваженнями самостійно визначати структуру заробітної плати державного службовця для обчислення пенсії.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про оплату праці» структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумки роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які проводяться понад встановлені зазначеними актами норми.
До складу заробітної плати відносяться також інші виплати. При цьому слід враховувати, що надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами, матеріальна допомога, - належать до додаткових видів грошового забезпечення й приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження.
Отже матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань входять до складу заробітної плати і приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження.
Також суд вважає безпідставними посилання представників відповідача на те, що 01.06.2015 року пенсії, призначені в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про державну службу» не призначаються, а раніше призначені пенсії не перераховуються через втрату чинності норм цього Закону щодо пенсійного забезпечення.
Так, позивачці пенсія за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» призначена з 13.05.2010 року, в період чинності даного Закону. При призначенні пенсії та визначенні її розміру не були враховані зазначені вище виплати, які відповідно до наведених вище норм Законів повинні були бути враховані при визначені розміру пенсії позивачки.
Виходячи з вищевикладеного, суд вважає, що відповідач, як суб'єкт владних повноважень, по відношенню до позивача діяв не на підставі та не в межах повноважень та способу, що передбачені Конституцією та законами України, а тому є підстави для визнання протиправними дій Великолепетиського об'єднаного управління Пенсійного фонду України щодо не включення в розрахунок пенсії ОСОБА_2 сум матеріальної допомоги на оздоровлення, сум одноразових премій і сум індексації заробітної плати, на які нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а також для зобов"язання Великолепетиське об"єднане управління Пенсійного фонду України здійснити ОСОБА_2, відповідний перерахунок та виплату пенсії державного службовця з урахуванням у складі заробітної плати для обчислення пенсії сум матеріальної допомоги на оздоровлення, сум разових премій і сум індексації заробітної плати, на які нараховувались страхові внески та єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове соціальне страхування, а тому позов ОСОБА_2 підлягає задоволенню.
Оскільки позовні вимоги позивача задоволенні то відповідно до ст. 94 КАС України на користь позивача підлягають стягненню з Державного бюджету України понесені судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 551 грн. 20 коп.
На підставі ст.ст. 2, 11, 71, 94, 162, 163, 171-2 Кодексу Адміністративного Судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_2 до Великолепетиського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання дії протиправною задовольнити.
Визнати протиправними дії Великолепетиського об'єднаного управління Пенсійного фонду України щодо не включення в розрахунок пенсії ОСОБА_2 сум матеріальної допомоги на оздоровлення, сум одноразових премій і сум індексації заробітної плати, на які нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Зобов'язати Великолепетиське об"єднане управління Пенсійного фонду України здійснити ОСОБА_2, перерахунок та виплату пенсії державного службовця з урахуванням у складі заробітної плати для обчислення пенсії сум матеріальної допомоги на оздоровлення, сум разових премій і сум індексації заробітної плати, на які нараховувались страхові внески та єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове соціальне страхування згідно затвердженої правлінням ПФУ оновленої форми довідки від 04.09.2013 року №15-1 зареєстрованої в Міністерстві юстиції України від 26.09.2013 №1661/24193, яка набула чинності з моменту опублікування 18.10.2013 року, тобто з 18.10.2013 року та зберегти 90% в розрахунку пенсії від заробітку на момент призначення пенсії тобто на 13.05.2010 року.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_2 судовий збір в розмірі 551 (п"ятсот п"ятдесят одна) гривня 20 копійок.
Постанова суду може бути оскаржена через Великолепетиський районний суд до Одеського апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів після її проголошення.
Головуючий підпис
КОПІЯ ВІРНА
Суддя В.В. Соловйов
Секретар с/з Ю.О. Пенська