Справа №303/5920/16-а
2а/303/318/16
ряд. стат. звіту -106
ПОСТАНОВА
Іменем України
12 грудня 2016 року м.Мукачево
Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області в особі :
головуючого - судді Куцкір Ю.Ю.
при секретарі Славич М.В.
з участю позивача ОСОБА_1
представник відповідача Маковський О.Ф.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м.Мукачево адміністративний позов ОСОБА_1 до Мукачівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, -
в с т а н о в и в:
Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до Мукачівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії.
Позовні вимоги мотивує тим, що відповідачем 03.08.2008 року їй призначено пенсію державного службовця відповідно до Закону України "Про державну службу" за 17 років державної служби у розмірі 87% середнього заробітку. Підставою для розрахунку розміру пенсійного забезпечення були довідки з місця роботи про посадовий оклад, ранг, вислугу років, про розмір нарахованих надбавок та премій за останні 24 місяці роботи (№808 від 01.08.2008 року, №821 від 04.08.2008 року та №1257-14 від 04.08.2008 року. Але в довідку №808 від 01.08.2008 року видану Мукачівським міським центром зайнятості, з невідомих їй причин не були включені і не були враховані при призначенні розміру пенсії "інші виплати", а саме: матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для покращення соціально-побутових умов, грошова винагорода та інші виплати за останні 24 календарні місяці роботи перед звільненням у зв'язку з виходом на пенсію, передбачені Законами України "Про державну службу", "Про оплату праці", з яких були утримані та перераховані в повному обсязі внески до Пенсійного фонду України згідно із Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Сума "інших виплат", що не була врахована при визначенні їй розміру пенсії, становить 21 020 гривень 26 копійок. 15 вересня 2016 року вона звернулася до відповідача з письмовою заявою з проханням здійснити перерахунок належного їй пенсійного забезпечення. Так, 21 вересня 2016 року вона отримала від відповідача лист-відповідь №128-М/09-32, відповідно до якого надано роз'яснення щодо підстав за яких їй нарахована пенсія та складових заробітної плати, які увійшли в її розрахунок і вказав, що відсутні підстави для перерахунку їй пенсії, включивши до складової заробітної плати матеріальну допомогу на оздоровлення і матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, суми індексації та грошової винагороди службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, посилаючись на те, що вказані матеріальні допомоги і винагороди державним службовцям передбачені Постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 року №212 не відносяться до інших надбавок, передбачених ст.33 Закону України "Про державну службу", а тому вони не враховуються до заробітної плати, з якої обчислюється розмір пенсії держслужбовця. Однак, ПФУ пояснює, що ці виплати враховуються до заробітної плати, з якої визначається розмір пенсії відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Вважає, що в даному випадку дії відповідача є неправомірними, у зв'язку з чим звертається до суду та просить визнати дії Мукачівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України щодо відмови у проведенні їй перерахунку пенсії державного службовця - неправомірними; зобов'язати Мукачівське об'єднане управління Пенсійного фонду України здійснити перерахунок її пенсії з урахуванням індексації грошових доходів (за 17 років державної служби у розмірі 87% від нарахованої заробітної плати) починаючи з 03 серпня 2008 року по теперішній час із врахуванням збільшення на суму виплаченої їй матеріальних допомог, інших грошових винагород відповідно з даними довідки від 12.09.2016 року.
Позивач ОСОБА_1 в судовому засіданні позов підтримала в повному обсязі та просила суд його задоволити з наведених у адміністративному позові підстав.
Представник відповідача, Мукачівського об'єднаного управління пенсійного фонду України Закарпатської області - Маковський О.Ф. в судовому засіданні позов не визнав та просив суд відмовити в його задоволенні на підставі наданого ним суду заперечення.
Заслухавши в судовому засіданні позивача, представника відповідача, дослідивши подані на розгляд суду документи і матеріали, всебічно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Відповідно до ст.69 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Судом встановлено, що 15.09.2016 року позивач ОСОБА_1 звернулася до Мукачівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області із заявою, в якій просила здійснити перерахунок належного їй пенсійного забезпечення та надати Довідку про складові заробітної плати, які увійшли в розрахунок пенсійної виплати.
З Довідки за №2816 виданої 12.09.2016 року Мукачівським міським центром зайнятості про складові заробітної плати, що подаються для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" вбачається, що надбавки, премії та інші виплати у ОСОБА_1 за період з 01 серпня 2006 року по 31 липня 2008 року - становили 21 020,26 гривень.
Відповідно до Листа за №128-М/09-32 від 21.09.2016 року, Мукачівське об'єднане управління пенсійного фонду України Закарпатської області в особі начальника управління Гунгредер В.В., підстав для перерахунку ОСОБА_1 розміру пенсії призначеної відповідно до Закону України "Про державну службу", включивши до складової заробітної плати матеріальну допомогу на оздоровлення до щорічної відпустки, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, суми індексації - немає.
Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Закон України "Про державну службу" за № 3723-ХІІ прийнятий для регулювання суспільних відносин, які охоплюють діяльність держави щодо створення правових, організаційних, економічних та соціальних умов реалізації громадянами України права на державну службу.
Відповідно до ч.2 ст.33 ЗУ "Про державну службу" за № 3723-ХІІ - заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Частиною 7 ст.33 Закону встановлено, що умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Так, в п.3 Постанови Кабінету Міністрів України за №865 від 31 травня 2000 року "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" зазначено, що посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років під час призначення пенсії у порядку та на умовах, передбачених Законом України "Про державну службу", враховуються в розмірах, установлених на день призначення пенсії.
Відповідно до ч.2 ст.37-1 "Про державну службу" за № 3723-ХІІ - перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Необхідно також звернути увагу на зміст ч.1 ст.1 ЗУ "Про оплату праці" де зазначено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу, а статтею 2 Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входять: основна заробітна плата; додаткова заробітна плата та інші заохочувальні та компенсаційні виплати.
Відповідно до п. "а" ст.3 ЗУ "Про пенсійне забезпечення" право на трудову пенсію мають особи, зайняті суспільно корисною працею, при додержанні інших умов, передбачених цим Законом - особи, які працюють на підприємствах, в установах, організаціях, кооперативах (у тому числі за угодами цивільно-правового характеру), незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, або є членами колгоспів та інших кооперативів (далі іменуються - підприємства та організації, якщо не обумовлено інше), - за умови сплати підприємствами та організаціями страхових внесків до Пенсійного фонду України.
Відповідно до ч.1 ст. 66 Закону - до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
У свою чергу ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
Так, відповідно до ст.41 цього Закону, до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються: 1) суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності ЗУ "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону; 2) суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а за періоди до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися зазначені внески (збір), - у межах сум, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення", і не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні на день отримання зазначених сум. Для осіб, які у період до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, отримували заробітну плату (дохід) за результатами роботи, термін виконання якої перевищував календарний місяць, до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються суми виплат (доходу), які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися і до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення", і не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні, у розрахунку на кожний місяць виконання роботи. Перелік таких осіб, а також порядок визначення для них заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії встановлюється Кабінетом Міністрів України; 3) суми заробітної плати (доходу), визначені виходячи із здійсненої застрахованою особою доплати, передбаченої частиною третьою статті 24 цього Закону.
Відповідно до ч.2 ст.46 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
Згідно із ч.1 та ч.2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку, що Мукачівським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Закарпатської області при визначенні ОСОБА_1 пенсії, безпідставно не було враховано всі види оплати праці, на які утримано страхові внески на обов'язкове пенсійне забезпечення, і тому адміністративний позов ОСОБА_1 підлягає до задоволення.
Керуючись ст.ст. 2, 6-14, 17, 69-71, 94, 158-163, 167 КАС України, ст.ст. 3, 66 ЗУ "Про пенсійне забезпечення", ст.ст. 33, 37-1 ЗУ "Про державну службу" №3723-ХІІ, ст.ст. 41, 46 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", ст.46 Конституції України, суд, -
п о с т а н о в и в:
Адміністративний позов ОСОБА_1 про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії - задоволити.
Визнати дії Мукачівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії державного службовця - неправомірними.
Зобов'язати Мукачівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Закарпатської області, здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер - НОМЕР_1, яка проживає за адресою: АДРЕСА_1, пенсії з урахуванням індексації грошових доходів (за 17 років державної служби у розмірі 87% від нарахованої заробітної плати) із врахуванням збільшення на суму виплачених їй матеріальних допомог, інших грошових винагород у загальній сумі 21 020,26 гривень відповідно з даними довідки Мукачівського міського центру зайнятості Закарпатської області від 12.09.2016 року за №2816 в графі "Інші виплати" починаючи з 03 серпня 2008 року по теперішній час та виплачувати їй пенсію з врахуванням перерахунку.
Стягнути з Мукачівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області, місцезнаходження: м.Мукачево, вул.Миру, 151 "ж", Закарпатської області (код ЄДРПОУ - 37857963) на користь ОСОБА_1, ідентифікаційний номер - НОМЕР_1, мешканки: АДРЕСА_2 сплачений судовий збір в розмірі - 551 (п'ятсот п'ятдесят одна) гривня 20 копійок.
Постанова може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду через Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області шляхом подання в 10-денний строк з дня отримання копії постанови апеляційної скарги.
Головуючий Ю.Ю. Куцкір