Постанова № 63494351, 09.12.2016, Лівобережний районний суд міста Маріуполя (до 25.04.2025 - Орджонікідзевський районний суд м. Маріуполя)

Дата ухвалення
09.12.2016
Номер справи
265/6443/16-а
Номер документу
63494351
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа №265/6443/16-а

Провадження №2-а/265/222/16

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

09 грудня 2016 року місто Маріуполь

Орджонікідзевський районний суд міста Маріуполя у складі:

головуючого судді - Міхєєвої І.М.

при секретарі судового засідання - Байрачній І. О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі міста Маріуполя Донецької області про перерахунок індексації пенсії,

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду із адміністративним позовом до відповідача про перерахунок індексації пенсії, який він 08 грудня 2016 року уточнив, посилаючись на те, що перебуває на обліку в УПФУ в Орджонікідзевському районі міста Маріуполя, отримуючи пенсію без доплати до прожиткового мінімуму. Зазначав також, що він не працює. У грудні 2015року він звернувся до представників відповідача із заявою про отримання даних щодо проведення індексації його пенсії. З отриманої у червні 2016 року останньої відповіді позивач довідався про порушення відповідачем порядку проведенні індексації пенсії, яку відповідач не проводить з 01 січня 2015 року. Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо не проведення належним чином індексації пенсії зазначав, що індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 101% до 31 грудня 2015 року та в розмірі 103% після 1 січня 2016 року. При цьому бюджетом ПФУ на 2014 рік та на 2015 рік обсяги витрат на проведення індексації пенсії відповідно до норм чинного законодавства заплановано з розрахунку перевищення 101% порогу індексу споживчих цін, а в 2016 році - з розрахунку перевищення 103 %. Тому вважає обґрунтованими свої вимоги щодо проведення індексації пенсії наростаючим підсумком, бо індекс інфляції кожного місяця з 1 січня 2015 року перевищує 101%, що підтверджується офіційно оприлюдненими даними. Тому з 1 січня 2015 р. відповідач протиправно припинив проводити обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення наростаючим підсумком, виходячи з базового місяця грудень 2013 року. Також після зміни базового місяця в вересні 2015 р., через зміну прожиткового мінімуму відповідач не вірно визначив фіксовану суму індексації виходячи із базового місяця грудень 2013 року. Зазначав, що постановами КМУ від 25 червня 2014 року «Бюджет Пенсійного фонду України на 2014 рік», від 25 лютого 2015 року «Бюджет Пенсійного фонду України на 2015 рік», від 10 березня 2016 року «Бюджет Пенсійного фонду України на 2016 рік» не встановлено обмежень в нарахуванні індексації пенсії пенсіонерам, як й постановою КМУ від 9 грудня 2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів». Листом Департаменту від 17 березня 2016 року підтверджується, що бюджетом ПФУ на 2014 рік та на 2015 рік обсяги витрат па проведення індексації пенсії відповідно до норм чинного законодавства заплановано з розрахунку перевищення 101 % порогу індексу споживчих цін., а з 01 січня 2016 року - 103 %. Натомість звіти про виконання бюджету 2014, 2015 років ПФУ та ГУ ПФУ в Донецькій області, містять інформацію про залишок коштів на кінець року, який сформувався за рахунок власних надходжень Пенсійного фонду в сумі 1 767 765 100 грн. в 2014 р. в ПФУ, 147 488 000,20 грн. в 2014 р. в ГУ ПФУ в Донецькій області, а також 867 769 400 грн. в 2015 р. в ПФУ, 10 329 100 грн. в 2015 р. в ГУ ПФУ в Донецькій області. Крім цього згідно із звіту про виконання бюджету 2015 року ПФУ залишок коштів на кінець 2015 р. за рахунок власних надходжень ПФУ був спрямований на фінансування пенсійних виплат січня 2016 р.

На підставі переліченого просив суд визнати неправомірною бездіяльність та зобовязати УПФУ в Орджонікідзевському районі м. Маріуполя у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України, просив з 19 жовтня 2015 року провести перерахунок фіксованої суми індексації, виходячи з базового місяця грудень 2013 року та індексу споживчих цін за період з січня 2014 року та нарахувати й виплатити ОСОБА_1 суми індексації пенсії наростаючим підсумком після визначення базового місяця вересня 2015 року з урахуванням перерахованої фіксованої суми індексації, виходячи з базового місяця грудень 2013 року та індексу споживчих цін за період з січня 2014 року з урахуванням зміни розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Ухвалою суду від 09 грудня 2016 року позовні вимоги ОСОБА_1 до УПФУ в Орджонікідзевському районі міста Маріуполя про визнання неправомірною бездіяльність та зобовязання УПФУ в Орджонікідзевському районі міста Маріуполя з урахуванням фактично виплачених коштів у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного Фонду України: з з 19 жовтня 2015 року по 30 квітня 2016 року включно провести перерахунок фіксованої суми індексації, виходячи з базового місяця грудень 2013 року та індексу споживчих цін за період з січня 2014 року та нарахувати та виплатити ОСОБА_1 суми індексації пенсії наростаючим підсумком після визначення базового місяця вересня 2015 року з урахуванням перерахованої фіксованої суми індексації, виходячи з базового місяця грудень 2013 року та індексу споживчих цін за період з січня 2014 року з урахуванням зміни розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність було залишено без розгляду на підставі ст. ст. 99, 100 КАС України.

Позивач до судового засідання не зявився, надавши заяву з проханням вирішити справу за його відсутності, наполягаючи при цьому на повному задоволенні поданого ним позову.

В судовому засіданні представник позивача, ОСОБА_4 яка діє на підставі довіренності, наполягаючи на задоволенні позову ОСОБА_1 вказувала, що ані Закони України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» та «Про індексацію грошових доходів населення», ані затверджений КМУ «Порядок проведення індексації грошових доходів населення», ані постанова КМУ «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» не передбачають обмежень нарахування позивачу індексації пенсії за заявленими ОСОБА_1 в позові вимогами. Тим більше, що як ПФУ, так й ГУ ПФУ в Донецькій області мали можливість за рахунок власних коштів проводити індексацію пенсії позивачу у 2015 році та 2016 році. Тому внаслідок незаконності бездіяльності представників відповідача, посилаючись на обґрунтування позовної заяви ОСОБА_1 просила суд поновити порушенні права позивача та задовольнити заявлені ним вимоги у повному обсязі.

Представник відповідача, ОСОБА_5, який діє на підставі довіреності, заперечуючи проти заявлених вимог ОСОБА_1 у повному обсязі, посилаючись на подані письмові заперечення, в судовому засіданні просив суд відмовити у задоволенні позову повністю.

За письмовими запереченнями представника відповідача вбачається, що позивач перебуває на обліку в УПФУ в Орджонікідзевському районі м. Маріуполя з 26 січня 2013 року, як отримувач пенсії за віком. При цьому, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації пенсій особам, які набули право на її призначення, здійснюється починаючи з місяця, в якому їх прихначено (п.10-1 Порядку). З огляду на зазначене базовим місяцем є місяць, що передує місяцю призначення пнсії. Позивачу призначено пенсію за віком з 26 січня 2013 року (з наступного дня після досягнення 60 років). Таким чином, обчислення індексу споживчих цін для індксації пенсії починається з січня 2013 року, виходячи з базового місяця грудня 2012 року, надалі грудень 2013 року (збільшення мінімального розміру пнсії, відповідно до ст.8 закону України «Про державний бюджет України на 2013 рік»), вересень 2015 року, (збільшення мінімального розміру пенсії відповідно до Закону України «Про державний бюджет України на 2015 рік»), травень, грудень 2016 року (збільшнення мінімального розміру пнсії відповідно до Закону України «Про державний бюджет» України на 2016 рік»). Разом з тим, на підставі ст. ст. 5, 6 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на відповідний рік, а порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України на підставі «Порядку проведення індексації грошових доходів населення». Також відповідно до п. 9 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» Кабінетом Міністрів України затверджується особливий порядок проведення індексації грошових доходів населення у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2015 рік, а норми і положення Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2015 рік. Таким чином з 1 січня 2015 року проведення індексації наростаючим підсумком та виплата фактично нарахованих сум проводиться виключно у межах бюджетних асигнувань на вказані цілі, встановлених КМУ. Тому, індексація пенсії позивача мала місце, починаючи з січня 2013 року, виходячи з базового місяця грудня 2012 року, за період з січня по серпень 2015 року, індексація пенсії виплачувалась позивачу в розмірі 179,36 грн., щомісячно. З 1 вересня 2015 року відбулось збільшення прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, на підставі чого позивачу був проведений перерахунок доплати за понаднормовий час з 1 вересня 2015 року - 53,70грн. та з 1 травня 2016 року - 56,50 грн. Також вказував, що за п. 5 «Порядку проведення індексації грошових доходів населення» в разі, коли грошовий дохід з урахуванням суми підвищення менше суми грошового доходу з урахуванням індексації до його підвищення, у базовому місяці сума загального доходу визначається з таким розрахунком, щоб сума грошового доходу з урахуванням індексації не перевищувала загального доходу до його підвищення. Таким чином розмір фіксованої суми індексації позивача з 1 вересня 2015 року - 173,11 грн. (179,36 грн. - (53,70- 47,45 грн.), з 1 травня 2016 року - 170,31грн. (173,11 грн. - (56,50-53,70грн.), з 01 грудня 2016 року - 165,46 (170,31- (62.35- 56,50 грн.) На підставі переліченого просив відмовити у задоволенні позову.

Суд, вислухавши учасників процесу, дослідивши письмові докази, дійшов висновку, що заявлений позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню, виходячи з наступного вмотивування.

Судом встановлено, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, отримує пенсію за віком в УПФУ в Орджонікідзевському районі міста Маріуполя, з року та з 26 січня 2013 року він не працює, що підтверджується копією паспорту позивача, відомостями УПФУ в Орджонікідзевському районі міста Маріуполя від 12 січня 2016 року, 02 грудня 2016 року.

Згідно із відповіді УПФУ в Орджонікідзевському районі м. Маріуполя від 12 січня 2016 року вбачається, що загальний розмір пенсії ОСОБА_1 станом на 01 вересня 2015 року складає 2334,14 грн., з якої основний розмір пенсії 2107,33 грн.; доплата за понаднормативний стаж 5 років - 53,70 грн; доплата фіксованої суми індексації - 173,11 грн.

Відповідно до інформації представників відповідача в запереченнях вбачається, що ОСОБА_1було визначено базовими місяцями для обчислення індексації його пенсії - грудень 212р, грудень 2013 року, вересень 2015 року та травень, грудень 2016 року.

З інформації УПФУ в Орджонікідзевському районі міста Маріуполя про розмір пенсії ОСОБА_1 вбачається, що індексація пенсії позивача мала місце, починаючи з січня 2013 року, виходячи з базового місяця грудня 2012 року, за період з січня по серпень 2015 року, індексація пенсії виплачувалась позивачу в розмірі 179,36 грн., щомісячно, а з вересня 2015 року індексація позивачу до пенсії не нараховувалась.

Згідно із ч. 1 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсії, призначені за цим Законом, індексуються відповідно до законодавства про індексацію грошових доходів населення.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», індексація грошових доходів населення це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг; а поріг індексації це величина індексу споживчих цін, яка надає підстави для проведення індексації грошових доходів населення.

За ст. 2 зазначеного Закону індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, до яких, крім іншого, відноситься пенсія. Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

На підставі ст. 4 Закону (в редакції до 1 січня 2016 року) індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 %.

Відповідно до ст. 4 Закону (в редакції після 1 січня 2016 року) індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 %.

При цьому за ст. 4 Закону обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у ч. 1 цієї статті. Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.

За ч. 4 ст. 5 Закону індексація пенсій, інших виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, інших видів соціальної допомоги проводиться відповідно за рахунок Пенсійного фонду України, фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, за рахунок коштів Державного бюджету України.

Відповідно до ч. 6 ст. 5 Закону (в редакції з 1 січня 2015 року) проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на відповідний рік.

Згідно із п. 1-1 «Порядку проведення індексації грошових доходів населення», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078 (далі за текстом - Порядок), підвищення грошових доходів громадян у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін. Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 101 % (в редакції до 1 січня 2016 року) та в розмірі 103 % (в редакції після 1 січня 2016 року). Індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях. Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з березня 2003 року. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в цьому пункті.

За п. 2 Порядку (в редакції з 1 грудня 2015 року) вбачається, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, серед іншого, пенсії або щомісячне довічне грошове утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною та інших доплат, установлених законодавством), крім тих, які зазначені у пункті 3 цього Порядку).

Згідно із п. 4 Порядку вбачається, що індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. У межах прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, індексуються також пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат).

Відповідно до п. 5 Порядку (в редакції до 1 грудня 2015 року) в разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. У базовому місяці значення індексу споживчих цін приймається за 1 або 100 відсотків. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться. З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації.

На підставі п. 5 Порядку (в редакції з 1 грудня 2015 року) в разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків. Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення. Сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу. Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу. У разі зростання заробітної плати за рахунок інших її складових без підвищення тарифних ставок (окладів) сума індексації не зменшується на розмір підвищення заробітної плати. До чергового підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, до визначеної суми індексації додається сума індексації, яка складається внаслідок перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації, зазначеного у пункті 1-1 цього Порядку.

На підставі п. 10-1 Порядку (в редакції з 1 грудня 2015 року) обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації пенсій особам, які набули право на її призначення, щомісячного довічного грошового утримання, що виплачуються замість пенсії, здійснюється починаючи з місяця, в якому їх призначено.

Відповідно до ст. 7 Закону України «Про державний бюджет України на 2015 рік» для осіб, які втратили працездатність, прожитковий мінімум було встановлено: з 1 січня 2015 року - 949 грн.; з 1 вересня 2015 року - 1074 грн.

За ст. 7 Закону України «Про державний бюджет України на 2016 рік» для осіб, які втратили працездатність, прожитковий мінімум було встановлено: з 1 січня 2016 року - 1074 грн.; з 1 травня - 1130 грн., з 1 грудня - 1208 грн.

Суд таким чином встановив, що представниками відповідача згідно із наданими суду письмовими запереченнями було вірно визначено базовими місяцями для обрахунку індексації пенсії позивачу грудень 2013 року, вересень 2015 року (через збільшення прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб) та грудень та травень 2016 року (через збільшення прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб), що визнавалось сторонами по справі, а тому обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації пенсії позивачу повинно здійснюватись із врахуванням таких базових місяців.

В судовому засіданні також було встановлено, що представники відповідача до 31 грудня 2014 року проводили нарахування та виплату індексації пенсії позивача відповідно до вимог Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та «Порядку проведення індексації грошових доходів населення», що не заперечувалось позивачем та його представником.

Суд також зазначає, що згідно із п. 9 «;Прикінцевих положень» Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» було встановлено, що Кабінетом Міністрів України затверджується особливий порядок проведення індексації грошових доходів населення у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2015 рік; а норми і положення Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.

При цьому Кабінетом Міністрів України на виконання «Прикінцевих положень» Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» було винесено Постанову від 9 грудня 2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», якою затверджено зміни до «Порядку проведення індексації грошових доходів населення», які підлягали застосуванню, починаючи з 1 грудня 2015 року.

Суд розглядом справи встановив, що представники відповідача з 1 січня 2015 року припинили здійснювати перерахунок індексації пенсії ОСОБА_1 та сплачувати йому індексацію його пенсії з врахуванням базового місяця грудень 2013 року відповідно до величини приросту індексу споживчих цін, що мали місце починаючи з 1 січня 2014 року.

Також суд зазначає, що Постановою Кабінету Міністрів України від 25 червня 2014 року № 202 було затверджено «Бюджет Пенсійного фонду України на 2014 рік», постановою Кабінету Міністрів України від 25 лютого 2015 року № 67 було затверджено «Бюджет Пенсійного фонду України на 2015 рік» та постановою Кабінету Міністрів України від 10 березня 2016 року № 190 було затверджено «Бюджет Пенсійного фонду України на 2016 рік».

Однак вказаними постановами КМУ не встановлено жодних обмежень щодо нарахування індексації пенсії пенсіонерам, що також не передбачено Постановою КМУ від 9 грудня 2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів».

При цьому суд зауважує, що положення п. 9 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік», за яким Кабінетом Міністрів України затверджується особливий порядок проведення індексації грошових доходів населення у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2015 рік; а норми і положення Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, втратили на тепер чинність, бо строк дії Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» законодавчо обмежений 2015 роком, який минув.

Доводи представника позивача, що бюджетом Пенсійного фонду України на 2014 рік та бюджетом Пенсійного фонду України на 2015 рік обсяги витрат на проведення індексації пенсії відповідно до норм чинного законодавства були заплановані з розрахунку перевищення 101% порогу індексу споживчих цін підтверджується листами Департаменту пенсійного забезпечення ПФУ від 17 березня 2016 року.

Крім цього на підставі листа від 24 червня 2016 року Департаменту пенсійного забезпечення ПФУ вбачається, що бюджетом ПФУ на 2014 2015 роки обсяги витрат на проведення індексації пенсії заплановано з розрахунку перевищення 101% порогу споживчих цін, а на 2016 рік 103% .

До того ж відповідно до Звіту від 25 березня 2016 року про виконання бюджету ПФУ на 2015 рік вбачається, що залишок коштів на кінець року, що сформувався за рахунок власних надходжень Пенсійного фонду становить - 867800000 грн. та був спрямований на фінансування пенсійних виплат січня 2016 року

При цьому за Звітом про виконання бюджету ПФУ на 2014 рік, Звітом про виконання бюджету ПФУ на 2015 рік, Звітом про виконання бюджету ГУ ПФУ в Донецькій області на 2014 рік та Звітом про виконання бюджету ГУ ПФУ в Донецькій області на 2015 рік вбачається, що залишок коштів на кінець 2014 року в ПФУ 1767765100 грн., залишок коштів на кінець 2015 року в ПФУ867769400 грн., а також залишок коштів на кінець 2014 року в ГУ ПФУ в Донецькій області - 147488200 грн., залишок коштів на кінець 2015 року в ГУ ПФУ в Донецькій області 10329100 грн.

На підставі переліченого суд дійшов висновку, що посилання представників відповідача на Закони України «Про державний бюджет на відповідний рік» та закон України «Про індексацію грошових доходів населення» щодо проведення позивачу індексації пенсії у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на відповідний рік відповідно до особливого порядку, суперечить фактичним обставинам справи.

Так наведене підтверджується тим, що індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 101% (в редакції до 31 грудня 2015 року), та в розмірі 103% (в редакції з 1 січня 2016 року). Однак за наявними звітами про виконання бюджету ПФУ та ГУ ПФУ в Донецькій області за 2014 2015 роки вбачається, що маються залишки коштів виконання таких бюджетів, а також бюджетом ПФУ на 2015-2016 роки було заплановано обсяги витрат на проведення індексації пенсії відповідно до норм чинного законодавства з розрахунку перевищення 101 % порогу індексу споживчих цін, а з 1 січня 2016 року - 103 % відповідно.

Таким чином немає правових підстав для застосування положень Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» представниками відповідача в порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, оскільки в бюджеті ПФУ на 2015-2016 роки було закладено відповідні обсяги витрат на проведення індексації пенсії та за звітом виконання бюджету ПФУ та ГУ ПФУ в Донецькій області за 2014-2015 роки малися залишки коштів бюджетів на кінець таких звітних років.

З урахуванням наведеного суд дійшов висновку, що посилання представника відповідача в обґрунтування заперечень на поданий позов, як на відсутність правових підстав для проведення індексації пенсії ОСОБА_1 спростовуються наведеним вище, бо жодного нормативно-правого акту, який би обмежував право на індексацію пенсії позивача з 1 січня 2015 року немає, враховуючи встановлені обставини справи.

Таким чином не нарахування індексації до пенсії позивача з січня 2015 року є неправомірним, оскільки відповідно до даних Держкомстату індекси споживчих цін, починаючи з січня 2014 року зростали щомісяця, що свідчило про необхідність обрахунку сум індексації до пенсії ОСОБА_1, починаючи з 1 січня 2015 року, виходячи з базового місяця, грудень 2013 року, а згодом також виходячи з базового місяця вересень 2015 року та грудень та травень 2016 року.

Суд зазначає, що на підставі переліченого вбачається, що представники відповідача з 1 вересня 2015 року не вірно зафіксовували суму індексації пенсії позивача на рівні 173,11 грн., оскільки вона повинна дорівнювати різниці між сумою індексації пенсії та сумою відповідного підвищення пенсії позивача.

З урахуванням наведеного суд дійшов висновку, що представник відповідача не проводять позивачу індексацію пенсії та не обчислюють індекс споживчих цін для проведення такої індексації наростаючим підсумком позивачу, внаслідок чого нараховування та виплата індексації пенсії ОСОБА_1 проводиться в заниженому розмірі, починаючи з 1 січня 2015 року, чим було зменшено пенсію позивача усупереч законодавству України, що свідчить про неправомірність бездіяльності УПФУ в Орджонікідзевському районі м. Маріуполя в цій частині.

На підставі встановлених обставин справи суд дійшов переконання, що позовні вимоги ОСОБА_1 в межах вимог, які не були залишені судом без розгляду, підлягають задоволенню шляхом визнання неправомірною бездіяльність відповідача та зобовязання УПФУ в Орджонікідзевському районі м. Маріуполя у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного Фонду України, починаючи з 1 травня 2016 року провести перерахунок позивачу фіксованої суми індексації, виходячи з базового місяця грудень 2013 року та індексу споживчих цін за період з січня 2014 року та нарахувати й виплатити ОСОБА_1 суми індексації пенсії наростаючим підсумком після визначення базового місяця вересня 2015 року з урахуванням перерахованої фіксованої суми індексації, виходячи з базового місяця грудень 2013 року та індексу споживчих цін за період з січня 2014 року з урахуванням зміни розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Згідно із ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином з огляду на те, що при зверненні до суду із вказаним позовом позивачем було сплачено судовий збір в сумі 551,20 грн., то з відповідача відповідно до частки задоволених позовних вимог (позивачем заявлено вимоги за 13 місяців, а задоволено судом вимоги за 6 місяців) за рахунок бюджетних асигнувань УПФУ в Орджонікідзевському районі міста Маріуполя на користь ОСОБА_1 підлягає стягненню витрати останнього в розмірі 254,39 грн. (6 / 13 х 551,20 = 254,39).

Керуючись ст. ст. 8-11, 17, 18, 71, 86, 94, 159-167 КАС України,

П О С Т А Н О В И В :

Позов ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі міста Маріуполя Донецької області про перерахунок індексації пенсії задовольнити.

Визнати бездіяльність неправомірною та зобовязати Управління пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі міста Маріуполя Донецькій області на підставі Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та «Порядку проведення індексації грошових доходів населення» з урахуванням фактично виплачених коштів у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного Фонду України:

з 1 травня 2016 року провести перерахунок фіксованої суми індексації, виходячи з базового місяця грудень 2013 року та індексу споживчих цін за період з січня 2014 року та нарахувати й виплатити ОСОБА_1 суми індексації пенсії наростаючим підсумком після визначення базового місяця вересня 2015 року з урахуванням перерахованої фіксованої суми індексації, виходячи з базового місяця грудень 2013 року та індексу споживчих цін за період з січня 2014 року з урахуванням зміни розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Стягнути на користь ОСОБА_1 ІНН НОМЕР_2, який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Управління Пенсійного Фонду України в Орджонікідзевському районі міста Маріуполя Донецької області витрати по сплаті судового збору в сумі 254,39 грн.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня її проголошення, а особами що не були присутні при проголошенні протягом 10 днів з дня отримання копії постанови, до Донецького апеляційного адміністративного суду через Орджонікідзевський районний суд міста Маріуполя Донецької області. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя І.М. Міхєєва