Справа № 234/12301/16-а
Провадження № 2-а/234/250/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 вересня 2016 року
Краматорський міський суд Донецької області у складі
судді Ткачової С.М., за участю секретаря Науменко А., позивача ОСОБА_1, представника відповідача: ОСОБА_2, розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в м. Краматорську про визнання дій неправомірними та зобов*язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
09.08.2016 року позивач звернувся до Краматорського міського суду з позовом до Управління пенсійного фонду України в м. Краматорську про визнання дій неправомірними та зобов*язання вчинити певні дії, мотивуючи свої вимоги тим, що у вересні 2008 року він набув право на пенсію за вислугою років на підставі ч.1 ст.50-1 ЗУ «Про прокуратуру» в редакції, що діяла на той час, в розмірі 88 відсотків від суми місячної заробітної плати (протокол №8523 від 12.09.2008). 18.07.2016 року він звернувся до Управління Пенсійного фонду України (далі УПФУ) у м. Краматорську з заявою про перерахунок пенсії, надавши довідку прокуратури Донецької області №18-57-1549 від 07.07.2016 про розмір фактичної заробітної плати. Проте, рішенням заступника начальника УПФУ у м. Краматорську від 22.07.2016 №64 (отримав 05.08.2016) в перерахунку пенсії з більшого заробітку мені відмовлено. Відмову УПФУ у м. Краматорську мотивовано тим, що відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 №1789-Х11 обчислення (перерахунок) пенсій проводиться за документами пенсійної справи та документами, додатково наданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку та відповідною посадою, з якої особа вийшла не пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком. Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. Відповідно до п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 №213-V111 з 01.06.2015 скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Законів України «Про прокуратуру», «Про державну службу», «Про судоустрій і статус суддів» та іншими. Згідно п.20 ст.86 Закону України «Про прокуратуру» №1697-V111 від 14.10.2014 року зі змінами від 12.05.2016 року умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. В даний час відсутні постанови щодо перерахунку пенсій. За таких обставин прийнято рішення відмовити заявнику в перерахунку пенсії. Вважає, що рішення відповідача про відмову у перерахунку йому пенсії грубо порушує його конституційне право на пенсійне забезпечення, передбаченест. 46 Конституції України.Просить визнати дії Управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську щодо відмови мені у перерахунку пенсії на підставі довідки прокуратури Донецької області №18-57-1549 від 07.07.2016 неправомірними; скасувати рішення №64 від 22.07.2016 року УПФУ у м. Краматорську про відмову в перерахунку пенсії з більшого заробітку; зобовязати Управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки прокуратури Донецької області №18-57-1549 від 07.07.2016 про розмір фактичної заробітної плати відповідно до ст. 50-1 ЗУ «Про прокуратуру» (в редакції, що діяла на момент призначення пенсії), виходячи з розрахунку 88 відсотків від суми місячної заробітної плати починаючи з 01.08.2016 року без обмежень граничного розміру пенсії.
В судовому засіданні позивач підтримав позов та просив його задовольнити.
Представник відповідача ОСОБА_2 в судовому засіданні позов не визнала та просила відмовити в задоволенні позову, підтримала письмові заперечення.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, оцінивши повідомлені сторонами обставини, суд приходить до наступних висновків.
З 01.09.2008 року Управлінням пенсійного фонду України в м. Краматорську ОСОБА_1 призначено пенсію за вислугу років із розрахунку 88% відповідно до ст. 50-1 Закону України «Пропрокуратуру» від 05.11.1991 №1789-XII.
Вказані обставини не оспорюються та доказуванню не підлягають.
18.07.2016 року позивач звернувся до Управління Пенсійного фонду України (далі УПФУ) у м. Краматорську з заявою про перерахунок пенсії, надавши довідку прокуратури Донецької області №18-57-1549 від 07.07.2016 про розмір фактичної заробітної плати.
Рішенням заступника начальника УПФУ у м. Краматорську від 22.07.2016 №64 (отримав 05.08.2016) в перерахунку пенсії з більшого заробітку ОСОБА_1 відмовлено. Відмову УПФУ у м. Краматорську мотивовано тим, що відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 №1789-Х11 обчислення (перерахунок) пенсій проводиться за документами пенсійної справи та документами, додатково наданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку та відповідною посадою, з якої особа вийшла не пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком. Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. Відповідно до п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 №213-V111 з 01.06.2015 скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Законів України «Про прокуратуру», «Про державну службу», «Про судоустрій і статус суддів» та іншими. Згідно п.20 ст.86 Закону України «Про прокуратуру» №1697-V111 від 14.10.2014 року зі змінами від 12.05.2016 року умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. В даний час відсутні постанови щодо перерахунку пенсій.
Вирішуючи питання правомірності відмови перерахунку пенсії позивачу, суд виходить з наступного.
Відповідно до ч.1 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (у редакції, що діяла на момент призначення пенсії) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Також, відповідно до ч.13 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (у редакції, що діяла на момент призначення пенсії), обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Крім цього, відповідно до частин 17,18 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (у редакції, що діяла на момент призначення пенсії), призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у звязку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників.Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Перерахунок пенсій проводиться з урахуванням фактично отримуваних працівниками виплат і умов оплати праці.
В подальшому до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» вносились певні зміни.
Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» №3668-VI від 08.07.2011 р. до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» внесено нову норму, згідно з якою максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Цим же Законом зменшено максимальний розмір при призначенні пенсії до 80 відсотків місячного заробітку.
Згідно з пунктом 2розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи»(Закон набрав чинності з 1 жовтня 2011 року) обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.
Відповідно до ч.1ст.58 Конституції України, закони та нормативні акти не мають зворотної сили в часі, крім випадків, коли вони помякшують або скасовують відповідальність.
Відповідно до ст.22 Конституції Україниправа і свободи людини і громадянина, закріплені Конституцієюне є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Згідно зі ст.64 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбаченихКонституцією України.
Так само зазначена вище правова позиція обґрунтовується рішеннями Конституційного Суду України (від 06.07.1999 №8-рп/99, від 20.03.2002 №5-рп/2002, від 17.03.2004 №7-рп/2007), постановами Верховного Суду України (від 10.12.2013 року справа№21-348а-13 та від 17.12.2013 справа №21-445а-13), а згідно зі статтею 244-2 КАС України є обовязковою для судів, які зобовязані привести судову практику у відповідність до рішень згаданого суду.
Згідно Постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов праці працівників органів прокуратури» №505 від 31.0 5.2012, яка набрала чинності 14.06.2012, затверджено нові схеми посадових окладів працівників органів прокуратури, відповідно до яких відбулося підвищення заробітної плати відповідних категорії прокурорсько слідчих працівників, та у звязку з якою працівники прокуратури мають право на перерахунок пенсії.
Враховуючи викладене, внесені зміни до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, є частина тринадцята, вісімнадцята статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» у редакції, яка діяла на час призначення пенсії.
Таким чином, при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що діяла на момент призначення пенсії, яка визначає розмір пенсії у відсотках без обмеження її граничного розміру.
Таким чином, всі зміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру, які були внесені (прийняті) після призначення позивачу пенсії, зокрема, щодо зменшення пенсії у відсотках, обмеження граничного розміру пенсії, тощо не можуть бути застосовані при перерахунку пенсії, а тільки при призначенні пенсії працівникам прокуратури. В даному випадку нормами, які визначають
механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам є частини тринадцята та вісімнадцята статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (із змінами, що діяли на момент призначення пенсії), оскільки інших не існує.
ромадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх в разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення: створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом (ст. 49 Конституції України).
ідповідно до статті 64 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України. В умовах воєнного або надзвичайного стану можуть встановлюватися окремі обмеження прав і свобод із зазначенням строку дії цих обмежень. Не можуть бути обмежені права і свободи, передбачені статтями 24,25, 27, 28, 29, 40, 47, 51, 52, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63 цієї Конституції.
Пнктом 19 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про незалежність судової влади» № 8 від 13.06.2007 року роз'яснено, що відповідно до статей 8 та 22 Конституції України не підлягають застосуванню судами закони та інші нормативно-правові акти, якими скасовуються конституційні права і свободи людини та громадянина, а також нові закони, які звужують зміст та обсяг встановлених Конституцією України і чинними законами прав і свобод. Суди при визначенні юридичної сили законів та інших нормативно-правових актів щодо їх діяльності повинні керуватися Конституцією України як актом прямої дії.
Ваховуючи наведене, суд приходить до висновку щодо задоволення позовних вимог позивача та не приймає заперечення відповідача проти позову, оскільки діями відповідача порушуються права позивача, які гарантовані Конституцією України.
Керуючись ст.ст.2-15,17-18,69-71, 79, 86, 87, 100, 122, 128,143,158,162,163,167,185-186,254 Кодексу адміністративного судочинства України,
УХВАЛИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в м. Краматорську про визнання дій неправомірними та зобов*язання вчинити певні дії, задовольнити.
Визнати неправомірною відмову УПФУ в м. Краматорську Донецької області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії на підставі довідки прокуратури Донецької області № 18-57-1549 від 07.07.2016 року.
Зобов*язати Управління пенсійного фонду України в м. Краматорську Донецької області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки прокуратури Донецької області № 18-57-1549 від 07.07.2016 року про розмір фактичної заробітної плати відповідно до ст..50-1 ЗУ «Про прокуратуру» ( в редакції що діяла на момент призначення пенсії), виходячи з розрахунку 88 відсотків від суми місячної заробітної плати, починаючи з 01.08.2016 року без обмежень граничного розміру пенсії.
Вступна та резолютивна частини постанови ухвалені, проголошені та вручені 06.09.2016 року. Повний текст постанови виготовлений 08.09.2016 року.
Апеляційна скарга на постанову може бути подана в Апеляційний адміністративний суд Донецької області через Краматорський міський суд протягом 10 днів після проголошення.
Постанова ухвалена в нарадчій кімнаті в єдиному екземплярі.
Суддя: