Рішення № 63490394, 13.12.2016, Оболонський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
13.12.2016
Номер справи
756/1220/16-ц
Номер документу
63490394
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

13.12.2016 Справа № 756/1220/16-ц

Номер провадження 2/756/2281/16

Справа № 756/1220/16-ц

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

28 листопада 2016 року Оболонський районний суд міста Києва в складі:

головуючого судді - Шумейко О.І.,

за участю секретарів - Мишковець М.В., Алфьорової С.В., Мозгового В.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві цивільну справу за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 до Оболонської районної в м. Києві державної адміністрації, третя особа: ОСОБА_5, про визнання протиправним та скасування розпорядження, визнання недійсним ордеру на жиле приміщення,

в с т а н о в и в:

у січні 2016 року позивачі звернулися до суду в порядку цивільного судочинства з позовом до Оболонської РДА третя особа: ОСОБА_5, про визнання протиправним та скасування розпорядження, визнання недійсним ордеру на жиле приміщення.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивачі є співвласниками 62/100 частин у квартирі спільного заселення АДРЕСА_1. Дана частина квартири належить позивачам в рівних долях на підставі свідоцтва про право власності на житло. Родина позивачів потребує поліпшення житлових умов, перебуває на квартирному обліку. У вказаній квартирі звільнилося ізольоване жиле приміщення - кімната площею 10,4 кв.м. У відповідь на звернення позивачів Оболонська РДА відмовила у наданні в користування житлової кімнати площею 10,4 кв.м., чим порушила вимоги ст.54 Житлового кодексу України. Відповідно до розпорядження Оболонської РДА від 17 березня 2015 року № 130 ОСОБА_5 була надана кімната 3 2 площею 10,40 кв.м. у загальній двокімнатній квартирі АДРЕСА_1. Позивачі вказують, що вказане розпорядження було винесено відповідачем з порушенням норм житлового законодавства України. На підставі вказаного розпорядження ОСОБА_5 було отримано ордер на жиле приміщення, виданий Оболонською РДА.

За наведених обставин, позивачі просять визнати протиправним та скасувати розпорядження Оболонської районної у місті Києві державної адміністрації №130 від 17 березня 2015 року про надання житлової площі ОСОБА_5 та видачі ордеру на жиле приміщення - кімнату №2, площею 10.40 кв.м., в загальній двокімнатній квартирі АДРЕСА_1, визнати недійсним ордер № 010592 серія Б, виданий 23 березня 2015 року Оболонською РДА на ім'я ОСОБА_5 на зайняття житлового приміщення, яке складається з однієї кімнати, площею 10,4 кв.м. в квартирі АДРЕСА_1. (а.с. 42-46)

Позивачі та їхній представник у судовому засіданні підтримали заявлені позовні вимоги, просили суд задовольнити позов у повному обсязі. Зазначили, що їхня родина більше 25 років перебуває на квартирному обліку, потребує поліпшення житлових умов. Позивач ОСОБА_1 хворіє на психічну хворобу, перебуває на обліку у диспансері. Родина позивачів має першочергове право на зайняття кімнати, що звільнилася. ОСОБА_5 після отримання ним ордеру досі до кімнати не вселився.

Представник відповідача у судовому засіданні заперечувала проти задоволення позову, просила суд відмовити у задоволенні позову. Зазначила, що відмовляючи позивачам в наданні спірного жилого приміщення, відповідач діяв відповідно до положень статті 54 Житлового кодексу Української РСР, якою передбачено, що надання ізольованого жилого приміщення, що звільнилося в комунальній квартирі, здійснюється при наявності певних умов, дотримання яких є обов'язковим. Зокрема, за умови, що особа, яка звертається із проханням про надання їй приміщення, що звільнилося, є наймачем, який проживає в цій же квартирі, оскільки ОСОБА_1 та члени її сім'ї є власниками, а не наймачами займаного ними жилого приміщення, їм було відмовлено у наданні кімнати.

Третя особа ОСОБА_5 заперечував проти задоволення позову.

Заслухавши пояснення осіб, які брали участь у розгляді справи, дослідивши матеріали справи, оцінивши зібрані у справі докази, суд встановив наступне.

З матеріалів квартирної облікової справи № 22391 відносно ОСОБА_1 вбачається, що позивач ОСОБА_1 прописана в м. Києві з 1983 року. За рішенням виконкому Мінської районної ради народних депутатів м. Києві від 20 січня 1997 року № 25 ОСОБА_1 разом з родиною 4 особи (вона, чоловік, дві дочки 1987 р.н., 1989 р.н.), перезатверджені на квартирному обліку як такі, що проживають у гуртожитку, у зв'язку з ліквідацією квартобліку за місцем праці, в загальній черзі з 15 листопада 1989 року. (а.с. 104)

За розпорядженням голови Держадміністрації Мінського району від 05 червня 2000 року № 459 ОСОБА_1 на сім'ю з трьох чоловік надано кімнату, площею 17,1 кв.м., в квартирі АДРЕСА_1 для тимчасового поліпшення житлових умов із залишенням ОСОБА_1 з сім'єю на квартирному обліку. (а.с. 97)

Відповідно до свідоцтва про право власності на житло від 12 серпня 2008 року 62/100 частини у квартирі спільного заселення АДРЕСА_1 належить на праві спільної часткової власності ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 Приміщення приватизовано згідно з Законом України «Про приватизацію державного житлового фонду». (а.с. 80)

13 травня 2014 року позивачі звернулися до голови Оболонської РДА із заявою про надання їм в порядку поліпшення житлових умов кімнати, яка звільнилася в квартирі спільного заселення АДРЕСА_1. (а.с. 75)

Листом за підписом заступника голови Оболонської РДА від 27 травня 2014 року позивачам було відмовлено у надані спірної кімнати, що звільнилася у зазначеній квартирі, оскільки вони є власниками, а не наймачами займаного жилого приміщення в квартирі спільного заселення. (а.с. 73)

Станом на 05 лютого 2016 року сім'я позивачів перебуває на квартирному обліку у загальній черзі за № 849, що підтверджується листом Оболонської РДА від 08 лютого 2016 року № 104/ОП/Б-88/1-543. (а.с. 59)

Третя особа ОСОБА_5 зареєстрований в м. Києві у гуртожитку на АДРЕСА_4, перебуває на квартирному обліку з 27 травня 2010 року відповідно до розпорядження Оболонської РДА від 27 травня 2010 року № 338. (а.с. 184)

Згідно з розпорядженням Оболонської РДА від 29 травня 2014 року № 306 ОСОБА_5, як такий, що потребує поліпшення житлових умов, перебуває на обліку у позачергову списку по категорії «онкохворі». (а.с. 163)

За розпорядженням Оболонської районної в м. Києві державної адміністрації від 17 березня 2015 року № 130 з метою тимчасового поліпшення житлових умов до підходу черги позачергового списку надано ОСОБА_6 кімнату № 2, житловою площею 10,40 кв.м (загальною площею 16,40 кв.м) в загальній двокімнатній квартирі АДРЕСА_1. ОСОБА_5 на квартирному обліку залишено. (а.с. 131-132)

На підставі вказаного розпорядження відповідачем видано ордер на жиле приміщення, № 010592, серія Б, від 23 березня 2015 року, на ім'я ОСОБА_5 на право зайняття жилого приміщення площею 10,40 кв.м., яке складається з однієї кімнати у комунальній квартирі за адресою: АДРЕСА_1.

Відповідно до ст. 31 Житлового кодексу УРСР громадяни, які потребують поліпшення житлових умов, мають право на одержання у користування жилого приміщення в будинках державного або громадського житлового фонду в порядку, передбаченому законодавством Союзу РСР, цим Кодексом та іншими актами законодавства Української РСР. Жилі приміщення надаються зазначеним громадянам, які постійно проживають у даному населеному пункті (якщо інше не встановлено законодавством Союзу РСР і Української РСР), як правило, у вигляді окремої квартири на сім'ю.

За приписами ч.3 ст. 34 ЖК УРСР громадяни, які потребують поліпшення житлових умов, беруться на облік для одержання жилих приміщень у будинках державного і громадського житлового фонду та вносяться до єдиного державного реєстру громадян, які потребують поліпшення житлових умов, порядок ведення якого визначає Кабінет Міністрів України.

Згідно із ст.42 ЖК УРСР жилі приміщення надаються тільки громадянам, які перебувають на обліку потребуючих поліпшення житлових умов та внесені до єдиного державного реєстру громадян, які потребують поліпшення житлових умов, крім випадків, передбачених частинами першою і другою статті 54 цього Кодексу, а також інших випадків, передбачених законодавством Союзу РСР і Української РСР.

Статтею 43 ЖК УРСР встановлено, що громадянам, які перебувають на обліку потребуючих поліпшення житлових умов, жилі приміщення надаються в порядку черговості.

Порядок визначення черговості надання громадянам жилих приміщень встановлюється законодавством Союзу РСР, цим Кодексом та іншими актами законодавства Української РСР.

З числа громадян, взятих на облік потребуючих поліпшення житлових умов, складаються списки осіб, які користуються правом першочергового одержання жилих приміщень.

Черговість надання жилих приміщень визначається за часом взяття на облік (включення до списків осіб, які користуються правом першочергового одержання жилих приміщень).

Законодавством Української РСР окремим категоріям громадян, які перебувають у загальній черзі, може бути надано перевагу в строках одержання жилих приміщень у межах календарного року взяття на облік.

За приписами ст.54 ЖК УРСР якщо в квартирі, в якій проживає два або більше наймачі, звільнилося неізольоване жиле приміщення, воно надається наймачеві суміжного приміщення.

Ізольоване жиле приміщення, що звільнилося в квартирі, в якій проживає два або більше наймачі, на прохання наймача, що проживає в цій квартирі і потребує поліпшення житлових умов (стаття 34), надається йому, а в разі відсутності такого наймача - іншому наймачеві, який проживає в тій же квартирі. При цьому загальний розмір жилої площі не повинен перевищувати норми, встановленої статтею 47 цього Кодексу, крім випадків, коли наймач або член його сім'ї має право на додаткову жилу площу. Якщо розмір ізольованої кімнати, що звільнилася, є меншим за встановлений для надання одній особі, зазначена кімната у всіх випадках передається наймачеві на його прохання.

Правила, передбачені частинами першою і другою цієї статті, застосовуються незалежно від належності жилого будинку.

У разі відмови в наданні жилого приміщення, що звільнилося, у випадках, передбачених цією статтею, спір може бути вирішено в судовому порядку.

Якщо ізольоване приміщення, що звільнилося, не може бути відповідно до правил частини другої цієї статті передано наймачеві, який проживає в цій квартирі, його надають іншим особам у загальному порядку.

Аналіз вищенаведених вимог житлового законодавства дозволяє дійти висновку, що громадяни, які потребують поліпшення житлових умов, мають право на одержання у користування жилого приміщення в будинках державного або громадського житлового фонду. За загальним правилом, на сім'ю, яка потребує поліпшення житлових умов, надається окрема квартира. Положеннями статті 54 ЖК встановлено порядок надання жилого приміщення, що звільнилося у квартирі. Право на отримання ізольованого жилого приміщення мають наймачі, які проживають у такій квартирі. При цьому, в першу чергу житлом забезпечуються наймачі, які потребують поліпшення житлових умов, в межах норм площі, встановлених ст. 47 ЖК УРСР, тобто 13,65 кв.м. на одну особу. Якщо за правилами ч. 2 ст. 54 ЖК УРСР, ізольоване жиле приміщення не може бути передано особі, яка проживає в цій квартирі, таке приміщення надають іншим особам у загальному порядку. Положення ЖК УРСР не містить виключень та/або заборон надавати в користування жилі приміщення в будинках державного або громадського житлового фонду особам, які стали власниками квартир внаслідок безоплатної приватизації, та продовжують потребувати поліпшення житлових умов в межах норм жилої площі на одну особу.

Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 11 лютого 2016 року закрито провадження у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1, ОСОБА_3, ОСОБА_2 до Оболонської РДА про визнання протиправним та скасування розпорядження, у зв'язку з тим, що спір з приводу оскарження рішення органу місцевого самоврядування, пов'язаного з захистом свого права на житло, підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства. (а.с. 47-50)

Згідно з ст. 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать, серед іншого, власні (самоврядні) повноваження: управління об'єктами житлово-комунального господарства, побутового, торговельного обслуговування, транспорту і зв'язку, що перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад, забезпечення їх належного утримання та ефективної експлуатації, необхідного рівня та якості послуг населенню; облік громадян, які відповідно до законодавства потребують поліпшення житлових умов; розподіл та надання відповідно до законодавства житла, що належить до комунальної власності; делеговані повноваження: видача ордерів на заселення жилої площі в будинках державних та комунальних організацій, тощо.

Розпорядженням виконавчого органу Київської міської ради від 11 вересня 2014 року №1017 «Про деякі питання розподілу житлової площі в місті Києві» прийнято рішення про передачу районними в м.Києві державними адміністраціями до Департаменту будівництва та житлового забезпечення виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) житлових приміщень, що звільнилися і перебувають у власності територіальної громади м. Києва.

Департаменту будівництва та житлового забезпечення виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) з урахуванням загальноміського автоматизованого банку даних «Квартоблік» здійснює від імені виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) розподіл та передачу в установленому порядку житлових приміщень, зазначених у пункті 1 цього розпорядження, районним в місті Києві державним адміністраціям, підприємствам, установам, організаціям.

З матеріалів справи вбачається, що актом від 14 листопада 2014 року №98 відповідач передав до Департаменту будівництва та житлового забезпечення Київської міської державної адміністрації спірну кімнату. (а.с. 134)

16 лютого 2015 року за актом № 32 спірна кімната Департаментом будівництва та житлового забезпечення КМДА передана відповідачу для поліпшення житлових умов громадян, які перебувають у позачерговому списку на отримання житла.

За рекомендацією громадської комісії з житлових питань при Оболонській районній в м.Києві державній адміністрації на засіданні 05 березня 2015 (протокол №3), розпорядженням Оболонської районної в м.Києві державної адміністрації від 17 березня 2015 року №130 спірну кімнату надано ОСОБА_5, який на квартирному обліку перебуває один в загальному списку з 27 травня 2010 року, в позачерговому списку по категорії «онкохворі» - з 29 травня 2014 року, де значиться за №31.

Як убачається з матеріалів квартирної облікової справи відносно ОСОБА_5 останнім було оглянуто та надано свою згоду на отримання спірної кімнати в користування 28 липня 2014 року, що підтверджується оглядовою заявою № 15. В подальшому відповідач неодноразово звертався до Департаменту будівництва та житлового забезпечення КМДА та голови КМДА з листами, в яких просив сприяння у передачі зазначеної житлової площі Оболонській районній в місті Києві державній адміністрації для вирішення питання тимчасового поліпшення житлових умов ОСОБА_6 (а.с. 155-156, 152-153) За таких обставин, спірна кімната була передана для поліпшення житлових умов громадян, які перебувають у позачерговому списку на отримання житла.

Поряд з цим, Оболонською РДА не було повідомлено Департамент будівництва та житлового забезпечення КМДА, що в квартирі спільного заселення, в якій звільнилося ізольоване житлове приміщення, проживають особи, які перебувають на квартирному обліку більше 25 років у загальній черзі, потребують поліпшення житлових умов, та ще 13 травня 2014 року звернулися до відповідача із заявою про передачу їм в користування спірної кімнати в порядку поліпшення житлових умов. Відповідачем не було також прийнято до уваги, що дії Оболонської РДА по відмові у наданні спірної кімнати у користування позивачами протягом вказаного періоду оскаржувалися у судовому порядку.

Матеріалами справи підтверджено, що позивачі є співвласниками 62/100 частин спірної квартири. Право спільної часткової власності у позивачів виникло в порядку безоплатної приватизації державного житлового фонду. Після отримання у користування кімнати, площею 17,1 кв.м., позивачі були залишені на квартирному обліку та є такими, що потребують поліпшення житлових умов. Позивачі висловили свою згоду на отримання в користування кімнату, що звільнилася в квартирі. Внаслідок передачі кімнати, що звільнилася, у квартирі спільного заселення в користування позивачам не відбудеться перевищення норми жилої площі на одну особу, встановленої ст. 47 ЖК.

Кімната, площею 10,40 кв.м., що звільнилася в квартирі спільного заселення, є другої з двох жилих кімнат у квартирі АДРЕСА_1. Передача спірної кімнати у користування позивачам дозволила б забезпечити родину Богдан житлом у вигляді окремої квартири.

Відмовляючи позивачам у передачі в користування спірної суміжної кімнати в квартирі спільного заселення, відповідач належним чином не перевірив з урахуванням усіх обставин подану позивачами заяву. Про проживання в квартирі спільного заселення осіб, які потребують поліпшення житлових умов, відповідач не повідомив Департамент будівництва та житлового забезпечення КМДА, який у свою чергу, при вирішенні питання щодо передачі спірної кімнати для поліпшення житлових умов громадян позбавлений був можливості врахувати наведені обставини, що мають істотне значення в даному випадку.

За таких обставин, оспорюване розпорядження від 17 березня 2015 року № 130 прийняте Оболонською РДА з порушеннями вимог статті 54 ЖК УРСР без врахування першочергового права позивачів на зайняття жилого приміщення, що звільнилося в квартирі спільного заселення, на що ним було надано згоду. Встановлені судом обставини та порушення відповідачем вимог закону є підставою для визнання протиправним та скасування розпорядження Оболонської районної в місті Києві державної адміністрації від 17 березня 2015 року № 130 «Про надання житлової площі».

Враховуючи вищенаведене, суд доходить висновку про задоволення позову в частині визнання протиправним та скасування розпорядження Оболонської РДА від 17 березня 2015 року № 130.

За приписами ст. 59 ЖК УРСР ордер на жиле приміщення може бути визнано недійсним у судовому порядку у випадках подання громадянами не відповідаючих дійсності відомостей про потребу в поліпшенні житлових умов, порушення прав інших громадян або організацій на зазначене в ордері жиле приміщення, неправомірних дій службових осіб при вирішенні питання про надання жилого приміщення, а також в інших випадках порушення порядку і умов надання жилих приміщень.

Вимогу про визнання ордера недійсним може бути заявлено протягом трьох років з дня його видачі.

Ордер на жиле приміщення № 010592, серії Б, на ім'я ОСОБА_5 на право зайняття спірного жилого приміщення був виданий 23 березня 2015 року Оболонською районною в м. Києві державною адміністрацією на підставі розпорядження районної держадміністрації від 17 березня 2015 року № 130.

Судом встановлено, що при прийнятті вказаного розпорядження відповідачем було порушено вимоги закону, таке розпорядження підлягає скасуванню, а тому ордер на жиле приміщення, виданий на ім'я ОСОБА_5, підлягає визнанню недійсним.

За таких обставин, суд доходить висновку про задоволення позову в цій частині.

Відповідно до ст. 88 ЦПК України суд присуджує до стягнення з відповідача на користь позивачів понесені ними судові витрати у загальному розмірі 1102,40 грн.

Керуючись ст.ст.4, 10, 11, 60, 88, 209, 212, 213, 214, 215 ЦПК України, суд

в и р і ш и в:

Позов ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 до Оболонської районної в м. Києві державної адміністрації, третя особа: ОСОБА_5, про визнання протиправним та скасування розпорядження, визнання недійсним ордеру на жиле приміщення - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати розпорядження Оболонської районної в місті Києві державної адміністрації від 17 березня 2015 року № 130 «Про надання житлової площі».

Визнати недійсним ордер на жиле приміщення, виданий Оболонською районною в місті Києві державною адміністрацією від 23 березня 2015 року № 010592, серія Б, на ім'я ОСОБА_5 на право зайняття жилого приміщення жилою площею 10,40 кв.м., яке складається з однієї кімнати в комунальній квартирі за адресою: АДРЕСА_1.

Стягнути з Оболонської районної в м. Києві державної адміністрації на користь ОСОБА_3 судовий збір у сумі 551 (п'ятсот п'ятдесят одна) гривня 20 копійок.

Стягнути з Оболонської районної в м. Києві державної адміністрації на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 183 (сто вісімдесят три) гривні 74 копійки.

Стягнути з Оболонської районної в м. Києві державної адміністрації на користь ОСОБА_2 судовий збір у сумі 367 (триста шістдесят сім) гривень 48 копійок.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Апеляційного суду міста Києва через Оболонський районний суд міста Києва шляхом подання в 10-денний строк з дня проголошення рішення суду апеляційної скарги.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя О.І. Шумейко