Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 2а-121/2009 рік
ПОСТАНОВА
ІМ'ЯМ УКРАЇНИ
20 березня 2008 року Дніпровський районний суд м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області в складі:
головуючого судді Байбари Г.А.
при секретарі Драгунцевій С.М.,
за участю позивача ОСОБА_1, представника позивача ОСОБА_2 та представника відповідача Кобринської О.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Дніпродзержинську адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконкому Дніпровської районної ради м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області про перерахунок допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулась в суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення виконкому Дніпровської районної ради м. Дніпродзержинська, в якому просила зобовязати відповідача перерахувати назначену їй допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. В судовому засіданні позивач змінила свої позовні вимоги та просила зобовязати відповідача перерахувати та виплатити призначену їй допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
В обґрунтування позову зазначила, що після народження нею ІНФОРМАЦІЯ_1 року сина ОСОБА_3 за її заявою Управлінням праці та соціального захисту населення виконкому Дніпровської районної ради м. Дніпродзержинська їй було призначено допомогу по догляду за дитиною до досягнення трьох років в розмірі, що не відповідає розміру допомоги встановленому ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», яку вона почала отримувати з березня 2007 року, оскільки рішенням Конституційного суду України від 09 липня 2007 року №6-рп/2007 були визнані такими, що не відповідають Конституції та втратили чинність абзац 3 частини 2 ст. 56, пункт 14 ст. 71 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік», якими було призупинено дію ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» в частині нарахування та виплат допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
В судовому засіданні позивач підтримувала свій позов та надала пояснення аналогічні обґрунтуванню свого позову. Крім того пояснила, що на час народження дитини вона ніде не працювала, а навчалася в Дніпропетровській академії будівництва та архітектури за контрактом на денно-заочній формі навчання. Проживає без реєстрації шлюбу з чоловіком, який є батьком дитини. З березня 2007 року отримує допомогу до досягнення дитиною трьох років, але вважає, що ця допомога виплачується в неповному обсязі. У 2008 році зверталася до Управління праці та соціального захисту населення виконкому Дніпровської районної ради м. Дніпродзержинська з заявою про перерахунок допомоги, але їй в цьому було відмовлено. Просить задовольнити її позов, зобовязавши відповідача перерахувати та виплатити недоплачену суму допомоги.
Представник позивача ОСОБА_2 підтримувала позов, надала пояснення аналогічні поясненням позивача.
Представник відповідача Управління праці та соціального захисту населення виконкому Дніпровської районної ради м. Дніпродзержинська - Кобринська О.Ю. в судовому засіданні позов не визнала. Н адала суду письмові заперечення проти позову та пояснила, що нарахування та виплата допомоги позивачу проводились відповідно Законів України «Про державний Бюджет України на 2007 рік» та «Про державний Бюджет України на 2008 рік» згідно яких встановлено розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Виплати ці здійснюються за рахунок коштів та в межах субвенції з державного бюджету через Міністерство праці та соціальної політики України з подальшим перерахуванням їх місцевим органам праці та соціального захисту населення. Управління не встановлює розмір допомоги, а отримує бюджетні асигнування з місцевого бюджету від головного управління праці та соціального захисту населення Дніпропетровської облдержадміністрації, яке в свою чергу отримує готовий програмний продукт, як додаток до лімітної довідки та паспорту бюджетної програми від головного розпорядника коштів - Міністерства праці та соціальної політики України. Вважає, що Управління праці та соціального захисту населення виконкому Дніпровської районної ради м. Дніпродзержинська взагалі не є належним відповідачем у справі. Рішення Конституційного суду, на яке посилається позивач, на думку відповідача не надає законодавчого права для виплат допомоги на рівні показника прожиткового мінімуму, оскільки виключно Законами України «Про державний Бюджет України» кожного року визначаються розміри соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, а Законами України про державний Бюджет України на 2007, 2008, 2009 року не були збільшені видатки на соціальну допомогу. Представник відповідача також вважає, що позивачу необхідно відмовити в задоволенні позову на підставі ст. 100 КАС України, в звязку з пропущенням річного строку звернення до адміністративного суду за захистом порушеного права.
Вислухавши пояснення сторін, дослідивши письмові докази у справі та матеріали особової справи Управління праці та соціального захисту населення виконкому Дніпровської районної ради м. Дніпродзержинська про виплату соціальної допомоги позивачу, суд вважає що позов ОСОБА_1 підлягає частковому задоволенню.
В судовому засідання встановлено, що ОСОБА_1 має сина ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 року народження, що підтверджується копією свідоцтва про народження дитини (а.с.4).
Позивач не працює, а навчаючись в Дніпропетровській академії будівництва та архітектури за контрактом на денно-заочній формі навчання. Знаходиться на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення виконкому Дніпровської районної ради м. Дніпродзержинська і з 22.03.2007 року отримує допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Згідно статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Згідно ч. 1 ст. 1 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" передбачено, що громадяни України, в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.
Згідно ст. 3 зазначеного Закону, одним з видів державної допомоги сім'ям з дитиною є допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку визначений у ч. 1 ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" (в редакції Закону України від 22.03.2001 року), згідно якої допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Як поясняла в судовому засіданні представник відповідача, допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачувалася позивачу у 2007 році в розмірі встановленому Законом України «Про державний бюджет України на 2007 рік», відповідно визначених цим Законом видатків. У 2008 році допомога виплачується відповідно Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік», а у 2009 році відповідно Закону України «Про державний бюджет України на 2009 рік».
В абзаці 3 частини 2 ст. 56 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» зазначено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку визначається як різниця між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. В пункт 14 ст. 71 цього Закону зазначено: призупинити дію статті 12, частини першої статті 15 та пункту 3 розділу VIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».
Позивачка не оспорювала в суді правильність розрахунку її допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до цього Закону, та Законів України «Про державний бюджет України на 2008 рік» і «Про державний бюджет України на 2009 рік», але вважає, що цими законами звужено її право на отримання допомоги в більшому розмірі на рівні прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, визначеному в Законі України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" .
Згідно рішення Конституційного суду України від 09 липня 2007 року №6-рп/2007 положення абзацу третього частини другої статті 56, та п. 14 ст. 71 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» втратили чинність, як такі, що визнані неконституційним, з часу винесення цього рішення Конституційного суду України.
Це рішення має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними.
З урахуванням зазначеного рішення Конституційного суду України, при розрахунку розміру допомоги позивачці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, починаючи з 09 липня 2007 року до 31 грудня 2007 року слід керуватися ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», відповідно до якої допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років на 2007 рік був встановлений в наступних розмірах: з 01.01.2007 року 434 грн., з 01.04.2007 року 463 грн., 01.10.2007 року 470 грн.
Згідно довідки від 6.10.2008 року №2071 (а.с.5) Управлінні праці та соціального захисту населення виконкому Дніпровської районної ради м. Дніпродзержинська ОСОБА_1 виплачувалася допомога в наступних розмірах: у 2007 році: березень 32,17 грн., квітень червень по 99,72 грн., липень -101,16 грн., серпень 103,41 грн., вересень жовтень по 104,85 грн., листопад 107,73 грн., грудень 110,88 грн.; у 2008 році щомісяця по 130,00 грн.
Відповідно до ст. 5 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" всі види державної допомоги сім'ям з дітьми, крім допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами жінкам, зазначеним у частині другій статті 4 цього Закону, призначають і виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків.
Таким чином, суд вважає, що з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року відповідачем не в повному обсязі нараховувалася та виплачувалася позивачу допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, а діяння відповідача у справі щодо нараховування та виплати позивачу з 09 липня 2007 року до 31 грудня 2007 року допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі меншому від встановленого прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, є неправомірними.
Проте, суд вважає, що позивачу необхідно відмовити в задоволені позову про зобовязання відповідача перерахувати та виплатити призначену їй допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в період до 09 липня 2007 року, оскільки ця допомога нараховувалася відповідачем відповідно абзацу 3 частини 2 ст. 56 діючого на той час Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України».
Суд також вважає, що позивачу необхідно відмовити в задоволенні позову про зобовязання відповідача перерахувати назначену їй допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в період часу починаючи з 1 січня 2008 року, оскільки згідно пункту статті 23 розділу ІІ Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» були внесені зміни до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», статтю 15 якого викладено в наступній редакції: «Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сімї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 грн. Пункт 3 розділу VІІІ «Прикінцеві положення» Закону викладено у такій редакції: «3. Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між: з 1 січня 2008 року (50 відсотками, з 1 січня 2009 року -75 відсотками, з 1 січня 2010 року 100 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сімї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців».
Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» на даний час є чинним і підлягає застосуванню як органами соціального забезпечення так і судом.
Позивачу з 1.01.2008 року надається допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до діючої на теперішній час редакції Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» зі змінами внесеними Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України».
Таким чином позивачу необхідно відмовити в задоволення позову про перерахування розміру виплачуваної їй допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 1.01.2008 року до дня винесення постанови судом.
Суд не приймає до уваги наполягання відповідача на відмові в задоволенні позову, на підставі ч.1 ст. 100 КАС України, в звязку з пропущенням позивачем річного строку звернення до адміністративного суду за захистом порушеного права, передбаченого ч.2 ст. 99 КАС України.
Позивач звернулася в суд з адміністративним позовом 18.11.2008 року. В судовому засіданні позивач пояснила, що вона не знала про порушення її права на отримання соціальної допомоги в
розмірі більшому того, що їй нараховувався Управління праці та соціального захисту населення виконкому Дніпровської районної ради м. Дніпродзержинська. Вона не вивчає діюче законодавство, не знала про рішення Конституційного суду України від 09 липня 2007 року, оскільки займається доглядом за дитиною і не могла їздити в бібліотеку чи органи соціального забезпечення, їй ніколи навіть дивитися телепередачі. Узнала про те, що має право на допомогу в більшому ніж їй виплачувалася розмірі в жовтні 2008 року.
Згідно ч. 2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
В заперечення проти позову, суду не надано жодних доказів того, що позивач у 2007 році знала про порушення її права. У суду немає підстав вважати, що позивач повинна була знати у 2007 році про порушення її права на отримання допомоги в більшому розмірі.
Таким чином, суд вважає, що позивачем не був пропущений річний строк для її звернення до адміністративного суду за захистом її права на перерахування та виплату допомоги починаючи з 9.07.2007 року.
Відповідно ст. 94 КАС України, на користь позивача з бюджету м. Дніпродзержинська має бути стягнуто 3,40 грн. сплаченого судового збору, що підлягав сплаті нею при звернені до суду з адміністративним позовом.
На підставі викладеного, керуючись статтями 8, 9,11,69,71, 159-163 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Частково задовольнити позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконкому Дніпровської районної ради м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області про перерахування та виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Зобовязати Управління праці та соціального захисту населення виконкому Дніпровської районної ради м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 9.07.2007 року по 31.12.2007 року, відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сімям з дітьми» на рівні прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
В іншій частині позовних вимог ОСОБА_1 - відмовити.
Стягнути з бюджету м. Дніпродзержинська ( УДК м. Дніпродзержинська, п/р № 31419537700013, МФО 805012, код ЄДРПОУ 24232324, ГУДКУ м. Дніпропетровськ) на користь ОСОБА_1 3,40 грн. сплаченого судового збору.
Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі протягом десяти днів з дня проголошення постанови заяви про апеляційне оскарження до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів після подання зави про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зави про апеляційне оскарження.
Суддя Байбара Г.А.