Справа № 373/1188/16-а
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 грудня 2016 року Переяслав-Хмельницький міськрайонний суд Київської області
в складі:
головуючого-судді Залеської А.О.
за участі секретаря Руденко О.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Переяслав-Хмельницький справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Київській області про визнання дій неправомірними та стягнення одноразової грошової допомоги,
ВСТАНОВИВ:
У липні 2016 року ОСОБА_1 звернувся з адміністративним позовом до суду та просив визнати протиправною відмову Головного управління Національної поліції у Київській області виплатити йому одноразову грошову допомогу в зв'язку з інвалідністю ІІІ групи, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ та стягнути з відповідача одноразову грошову допомогу в розмірі 70 прожиткових мінімумів, що становить 101500 гривень 00 копійок.
В судовому засіданні позивач та його представник ОСОБА_2 позов підтримали та пояснили обставини справи з посиланням на докази.
Представник Головного управління Національної поліції в Київській області в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, направив свої письмові заперечення проти позову, в який позов не визнав посилаючись на безпідставність позовних вимог в зв'язку з відсутністю законодавства, що передбачає такі виплати.
Суд у відповідності до ч.4 ст. 128 КАС України ухвалив проводити розгляд справи у відсутності відповідача та вирішити її на підставі наявних доказів.
Заслухавши пояснення позивача та його представника та дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.
ОСОБА_1 з 06 квітня 1993 року по 18 січня 2016 року проходив службу в органах внутрішніх справ, що підтверджується його Трудовою книжкою (а.с.18-19).
Відповідно до наказу №590о/с від 06 листопада 2015 року виданого Головним управлінням МВС України в Київській області по Переяслав-Хмельницькому міському відділу (з обслуговування міста Переяслав-Хмельницький та Переяслав-Хмельницького району), підполковник міліції ОСОБА_1 заступник начальника міського відділу-начальника міліції громадської безпеки звільнений у запас Збройних сил у зв'язку з переходом у встановленому порядку на роботу(службу) в інші міністерства, центральні органи виконавчої влади (установи, організації) з 06 листопада 2015 року(а.с.13).
Відповідно до наказу №1о/с від 07 листопада 2015 року виданого Головним управлінням Національної поліції в Київській області по Переяслав-Хмельницькому відділу поліції, ОСОБА_1, який мав спеціальне звання підполковник міліції, першим заступником начальника відділу, присвоївши йому спеціальне звання підполковник поліції (а.с.14-15).
Згідно наказу №8о/с від 18 січня 2016 року виданого Головним управлінням Національної поліції в Київській області, підполковника поліції ОСОБА_1, першого заступника начальника Переяслав-Хмельницького відділу поліції звільнено зі служби в поліції у запас. Вислуга років на день звільнення : календарна-34 роки, 09 місяців 17 днів, пільгова-29 років 111 місяців 26 днів (а.с.16).
Наказом №277о/с від 09 червня 2016 року внесено зміни до наказу Головного управління від 18 січня 2016 року №8о/с в частині звільнення у запас першого заступника начальника Переяслав-Хмельницького відділу поліції 18 січня 2016 року, а саме : вважати стаж служби в поліції для виплати надбавки за вислугу років -24 роки 09 місяців 17 днів, час навчання-немає, вислуга років для призначення пенсії та виплати одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби в поліції - 24 роки 09 місяців 17 днів, вислуга років на пільгових умовах -05 років 02 місці 09 днів, усього для призначення пенсії - 29 років 11 місяців 26 днів, кількість невикористаних днів щорічної відпустки у році звільнення-7(а.с.17).
Відповідно до свідоцтва про хворобу №98/Зв від 01.02.2016 військово-лікарської комісії ДУ ТМО МВС України по Київській області ОСОБА_1 встановлено захворювання, пов'язані з проходженням служби в органах внутрішніх справ (а.с.20).
Згідно з довідкою від 22.03.2016 року, виданою КЗ КОР «Обласне бюро медико-соціальної експертизи», ступінь втрати професійної працездатності позивача у відсотках становить 50%; причина втрати професійної працездатності - захворювання, пов'язане з проходженням служби в ОВС (а.с.21).
У зв'язку з цим, з 07.03.2016 позивачу встановлено ІІІ групу інвалідності з причини захворювання, пов'язаного з проходженням служби в ОВС, що підтверджується довідкою Обласної МСЕК МОЗ України серія АВ №0198327 від 22.03.2016 (а.с.22).
15 травня 2015 року та 21 червня 2016 року ОСОБА_3 звертався до Головного управління Національної поліції в Київській області з заявою щодо виплати йому одноразової грошової допомоги в зв'язку з інвалідністю ІІІ групи, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ (а.с.26) .
06 червня 2016 року та 11 липня 2016 року Головне управління національної поліції в Київській області відмовило ОСОБА_1 у виплаті одноразової грошової допомоги в зв'язку з інвалідністю, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ, посилаючись на те, що така допомога не передбачена чинним законодавством про Національну поліцію.
23 листопада 2016 року в той час, коли справа розглядалась в суді, ОСОБА_3 в чергове звернувся до Головного управління Національної поліції в Київській області з заявою щодо виплати йому одноразової грошової допомоги, однак 07 грудня 2016 року отримав відмову, мотивовану тим, що в Законі України «Про національну поліцію» йдеться виключно про службу в поліції, а не в органах внутрішніх справ (а.с. 116-118).
Відповідно до ч.1 та ч.2 ст. 97 Закон України, від 02 липня 2015 за № 580-VIII "Про Національну поліцію" одноразова грошова допомога в разі загибелі (смерті), визначення втрати працездатності поліцейського (далі - одноразова грошова допомога) є соціальною виплатою, гарантованою допомогою з боку держави, яка призначається і виплачується особам, які за цим Законом мають право на її отримання, у разі: п. 4) визначення поліцейському інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням ним служби в поліції, протягом шести місяців після звільнення його з поліції внаслідок причин, зазначених у цьому пункті.
Порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського встановлюється Міністерством внутрішніх справ України.
Наказом МВС України N 4 від 11.01.2016 року затверджено Порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського (далі - Порядок N 4), що зареєстрований в Міністерстві юстиції України від 29.01.2016 року за N 163/28293, який набрав чинності 29.02.2016 року.
Підпунктом 4 пункту 5 розділу 1 Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського затвердженого Наказом МВС України від 11 січня 2016, № 4 із змінами та доповненнями внесеними наказом Міністерства внутрішніх справ України від 12.09.2016 р. N 916, передбачено випадок, за якого призначається одноразова грошова допомога, а саме: пов'язаний з проходженням служби в органах внутрішніх справ - обставина, яка виникла внаслідок отриманого поліцейським захворювання або поранення (контузії, травми або каліцтва) під час проходження служби в органах внутрішніх справ.
Відповідно до підпункту «в» пункту 4 ст. 99 Закону України «Про Національну поліцію» розміри одноразової грошової допомоги поліцейським визначаються виходячи з розміру прожиткового мінімуму, визначеного законом для працездатних осіб на час виплати такої допомоги поліцейському внаслідок причин, зазначених у пункті 4, інвалідності III групи - 70 розмірів прожиткового мінімуму, визначеного законом для працездатних осіб.
Законом України "Про Державний бюджет України на 2016 рік" від 25.12.2015 р. N 928-VIII Розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб з листопада 2016 року становить 1450 грн.
Таким чином розмір одноразової грошової допомоги, визначеної у підпункті «в» пункту 4 ст. 99 Закону України «Про Національну поліцію» на день ухвалення рішення має становити 101 500 грн. (1450 грн. х 70).
Відповідно до пунктів 2, 3 , 5 Розділу ІІІ Порядку N 4 посадові особи поліції у межах своїх повноважень повинні сприяти особам, які мають право на призначення і отримання одноразової грошової допомоги відповідно до законодавства України, в отриманні та оформленні ними документів, необхідних для своєчасного ухвалення рішення про призначення і виплату зазначеної допомоги. Заява (рапорт) про виплату одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського подається Голові Національної поліції (керівнику міжрегіонального, територіального органу поліції) за останнім місцем служби поліцейського.
У своїй відмові відповідач не посилається на недостатність документів, поданих позивачем для вплати одноразової грошової допомоги, а обґрунтовує свою бездіяльність виключно колізіями в законах та неповнотою законодавчих актів.
Абзацом 2 п. 7 Розділу Оформлення документів для виплати одноразової грошової допомоги Порядку N 4 передбачено, що фінансові підрозділи мають право витребувати від інших підрозділів поліції та у осіб, яким оформляється ОГД, дооформлені документи, а також вимагати подання інших документів, необхідних для прийняття рішення про призначення одноразової грошової допомоги.
У пункті 2 Розділу ІV Порядку N 4 зазначається, що керівник Національної поліції (міжрегіонального, територіального органу поліції) у п'ятнадцятиденний строк приймає рішення про призначення виплати одноразової грошової допомоги, у якому проходив (проходить) службу поліцейський, шляхом видання наказу про виплату такої допомоги, а в разі відмови - письмовим повідомленням осіб із зазначенням мотивів відмови.
Статтею 100 Закону України «Про Національну поліцію» передбачено, що визначення інвалідності та ступеня втрати працездатності без визначення інвалідності поліцейським здійснюється в індивідуальному порядку державними закладами охорони здоров'я відповідно до закону та інших нормативно-правових актів. Особи, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, визначеної цим Законом, можуть реалізувати його протягом трьох років з дня виникнення в них такого права.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що на даний час питання виплати одноразової грошової допомоги особам, які отримали інвалідність в результаті захворювання в під час служби в ОВС урегульовані, відмова відповідача виплатити таку одноразову допомогу позивачу не ґрунтується на вимогах закону, а тому є неправомірною.
Згідно з ч. 1 ст. 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
У відповідності до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. При цьому в силу ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Частиною 2 ст. 11 КАС України передбачено, щодо суд розглядає справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.
В частині 4 ст. 105 КАС України міститься виключний перелік вимог адміністративного позову, серед яких: стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, завданої його незаконним рішенням, дією або бездіяльністю.
Водночас, сума, яку позивач бажає отримати від відповідача є соціальною допомогою, яку суб'єкт владних повноважень не лише не виплачує, а й не нараховує позивачу. Отже, з метою повного захисту прав позивача, суд зобов'язує відповідача вчинити на його користь певні дії, спрямовані на отримання позивачем допомоги, яка є соціальною гарантією держави (п.2 ч.4 ст. 105 КАС).
Таким чином, суд дійшов висновку про необхідність задоволення позову шляхом зобов'язання Головне управління Національної поліції в Київській області нарахувати та виплатити позивачу одноразову грошову допомогу в розмірі 101500 грн., у зв'язку з встановленням йому ІІІ групи інвалідності.
Відповідно до вимог ст.94 КАС України судові витрати понесені позивачем в сукупному розмірі 1566 грн. 20 коп. підлягають стягненню з відповідача.
На підставі викладеного, керуючись Законом України від 02 липня 2015 за № 580-VIII "Про Національну поліцію", ст.ст. 2, 10, 11, 17, 18, 69-72, 94, 105, 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Київській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Національної поліції в Київській області щодо відмови виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу в зв'язку з інвалідністю ІІІ групи, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ.
Зобов'язати Головне управління Національної поліції в Київській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу в зв'язку з інвалідністю в розмірі 70 прожиткових мінімумів за Законом України «Про Державний бюджет України на 2016 рік» від 25 грудня 2015 року №928-VІІІ для працездатних осіб, що становить 101500 (сто одна тисяча п'ятсот гривень) 00 копійок.
Стягнути з Головного управління Національної поліції в Київській області на користь ОСОБА_1 судові витрати в сумі 1566,20 грн.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Переяслав-Хмельницький міськрайонний суд Київської області протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя А.О.Залеська