справа № 361/5882/16-а
провадження № 2-а/361/442/16
13.12.2016
Постанова
Іменем України
13 грудня 2016 року Броварський міськрайонний суд Київської області в складі:
судді - Сердинського В.С.
при секретарі - Латенко Л.П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Броварського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про зобов'язання вчинити певні дії,
установив:
В жовтні 2016 року ОСОБА_1 звернулася з позовом до Броварського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про зобов'язання вчинити певні дії.
Позивач зазначала, що вона перебувала в офіційному шлюбі з покійним чоловіком ОСОБА_3, який був зареєстрований відділом ЗАГСу Ленінградського району в м. Миколаїв 18.02.1981 р., актовий запис № 52, що підтверджується свідоцтвом про шлюб та записом про сімейний стан у паспорті.
ІНФОРМАЦІЯ_1 її чоловік ОСОБА_3 помер, про що свідчить свідоцтво про смерть серії НОМЕР_2 від ІНФОРМАЦІЯ_1
З 1977 року по 2005 рік її покійний чоловік працював в органах прокуратури. 14.01.2005 р. був звільнений з посади старшого прокурора організаційно-контрольного відділу за власним бажанням та у 2005 р. вийшов на пенсію.
Весь цей час вони проживали разом та вели спільне господарство, про що свідчить довідка № 3004 від 09.12.2015 р., видана директором КП «ЖЕК-3» Мовчан М.О. та акт обстеження житлових умов від 19.09.2016 р., складений депутатом Броварської міської ради Київської області Веремчук І.С.
Позивач є непрацездатною та знаходилась на утриманні чоловіка. Після його смерті, вона звернулася до Пенсійного фонду України в м. Броварах та Броварському районі Київської області 09.01.2016 р. із заявою про нарахування їй 50% чоловікової пенсії у зв'язку з втратою годувальника згідно закону. Позивачу було повідомлено, що відбудеться перерахунок пенсії померлого чоловіка та на основі перерахунку буде призначено пенсію у зв'язку з втратою годувальника та щоб вона подала необхідні документи до Пенсійного фонду.
Так як позивач незгодна з перерахунком пенсії, вона в письмовій формі подала звернення до начальника Пенсійного фонду України в м. Броварах та Броварському районі Київської області Сенько Л.І. про призначення їй пенсії у зв'язку з втратою годувальника у розмірі 50% середньомісячного (чинного) заробітку на одного члена сім'ї від наступного місяця від дня подачі нею заяви про отримання пенсії, а саме: 09.01.2016 р.
17 березня 2016 року позивачу надійшла відповідь від Пенсійного фонду України в м. Броварах та Броварському районі Київської області у формі листа № 130/П-01 де зазначено суму, яку вона буде отримувати додавши до поданої нею заяви всі необхідні документи для призначення пенсії. Сума, яку було вказано в листі не відповідає сумі, яку вона повинна отримувати згідно закону, так як по закону складає 50% пенсії у зв'язку з втратою годувальника, оскільки її покійний чоловік отримував 7500,00 грн. пенсійних виплат, тому згідно закону це 3750,00 грн. У листі № 130/П-01 від 17 березня 2016 року зазначено, що проводиться перерахунок розміру пенсії і на основі якого, вона буде отримувати 1321,71 грн. пенсії по втраті годувальника. Вважає такі дії відповідача неправомірними, так як це не є 50% від чоловікової пенсії у зв'язку з втратою годувальника згідно Закону.
Посилаючись на викладене, позивач просила суд зобов'язати відповідача призначити їй пенсію у зв'язку з втратою годувальника у розмірі 50% від пенсії, яку отримував покійний чоловік ОСОБА_3 від 09.01.2016 р.
В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 позовні вимоги підтримала, надала пояснення аналогічні позовній заяві, просила суд про задоволення позову в повному обсязі.
В судовому засіданні представник відповідача Броварського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області Кендюх Р.І. позовні вимоги не визнала, заперечувала проти їх задоволення в повному обсязі.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 перебувала в офіційному шлюбі з ОСОБА_3, який був зареєстрований відділом ЗАГСу Ленінградського району в м. Миколаїв 18.02.1981 р., актовий запис № 52, що підтверджується свідоцтвом про шлюб та записом про сімейний стан у паспорті (а.с.5,8).
ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 помер, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_2 від ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.9).
Згідно довідки № 3004 від 09.12.2015 р., виданої директором КП «ЖЕК-3» Мовчан М.О. та акту обстеження житлових умов від 19.09.2016 р., складеного депутатом Броварської міської ради Київської області Веремчук І.С., позивач ОСОБА_1 проживала разом з чоловіком ОСОБА_3 до дня його смерті та вели спільне господарство (а.с.15,16).
З 1977 року по 2005 рік ОСОБА_3, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1, працював в органах прокуратури. 14 січня 2005 року був звільнений з посади старшого прокурора організаційно-контрольного відділу за власним бажанням та у 2005 році вийшов на пенсію, що підтверджується записами в його трудовій книжці (а.с.10-14).
09 січня 2016 року позивач ОСОБА_1 звернулася до Броварського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області із заявою про нарахування їй 50% чоловікової пенсії у зв'язку з втратою годувальника згідно закону (а.с.19).
Згідно листа Броварського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області №359/П-01 від 14 липня 2016 року, у листі Управління № 130/П-01 від 17 березня 2016 року було зазначено, що проводиться перерахунок розміру пенсії і на основі якого, позивач ОСОБА_1 буде отримувати 1321,71 грн. пенсії по втраті годувальника (а.с.21).
Відповідно до виписки по особовому рахунку ОСОБА_3 № НОМЕР_1 за 2015 рік, розмір його щомісячної пенсії становив 7 809,03 грн. (а.с.18).
Згідно довідки про перерахунок пенсії, станом на 01 вересня 2015 року розмір пенсії ОСОБА_3 становив 6993,27 грн.
Згідно ч.1 ст.37 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування», пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається в розмірі на одного непрацездатного члена сім'ї 50% пенсії за віком померлого годувальника.
Згідно ч. 19 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру», пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається непрацездатним членам сім'ї прокурора або слідчого, які були на його утриманні на момент смерті (при цьому дітям пенсія призначається незалежно від того, чи були вони на утриманні годувальника), за наявності у померлого годувальника стажу роботи в органах прокуратури не менше 10 років, у розмірі 60 відсотків середньомісячного (чинного) заробітку на одного члена сім'ї, 70 відсотків - на двох і більше членів сім'ї.
Згідно ч. 2 ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування», непрацездатними членами сім'ї вважаються, чоловік (дружина), батько, мати, якщо вони є інвалідами або досягли пенсійного віку.
З 1 квітня 2015 року набрав чинності Закон України від 02.03.2015 р. № 213-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення».
Законом № 213 змінено, зокрема, порядок виплати пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) на час роботи пенсіонера: пенсія в певний період часу або не виплачується, або виплачується із обмеженням, але обмеження щодо виплати пенсії, щомісячного довічного грошового утримання працюючим пенсіонерам не поширюється на осіб (незалежно від того, за яким законом і який вид пенсії їм призначено: по інвалідності, за віком, в разі втрати годувальника чи за вислугу років): 1.5 протягом особливого періоду до пенсій, щомісячного довічного грошового утримання, призначених особам: до пенсій, щомісячного довічного грошового утримання, призначених відповідно до законів України «Про прокуратуру», «Про судоустрій та статус суддів», на період виконання особами, яким вони призначені, повноважень членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів України та Вищої ради юстиції.
Частина друга статті 19 Конституції України, передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень тау спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам регулюють ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Разом з тим, підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам регулює ст. 50-1 Закону № 1789-ХІІ «Про прокуратуру», положення яких щодо перерахунку пенсії у зв'язку з прийняттям Закону «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи змін не зазнали.
Таким чином, внесені зміни до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам є ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» у редакції, яка діяла на час призначення пенсії чоловікові позивача ОСОБА_3.
Згідно з пунктом 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, якам пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.
З огляду на викладене, при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, яка визначає розмір пенсії у відсотках без обмеження її граничного розміру, що діяла на момент призначення пенсії.
Тому перерахунок уже існуючої пенсії, яка виплачувалася померлому ОСОБА_3, а тепер відмова надати позивачу ОСОБА_1 пенсію у зв'язку з втратою годувальника у 50% від пенсії виплачуваної, яка була нарахована відповідно до законів України, зі сторони відповідача є протиправною.
Відповідно до статті 22 Конституції України, права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпаними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Згідно зі статтею 64 Конституції України, конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.69 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Докази суду надають особи, які беруть участь у справі.
Згідно із ч 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
У ч. 2 ст. 71 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
За таких обставин, суд приходить до обґрунтованого висновку про задоволення позовних вимог в повному обсязі.
На підставі викладеного тв. керуючись ст. 7, 9, 11, 69-71, 86, 97, 158-163 КАС України, суд
п о с т а н о в и в:
Позов задовольнити.
Зобов'язати Броварське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області призначити ОСОБА_1 пенсію у зв'язку з втратою годувальника у розмірі 50% від пенсії, яку отримував покійний чоловік ОСОБА_3 від 09 січня 2016 року.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення до Київського апеляційного адміністративного суду. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Сердинський В. С.