Ухвала суду № 63483723, 14.12.2016, Вінницький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.12.2016
Номер справи
822/1824/16
Номер документу
63483723
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 822/1824/16

Головуючий у 1-й інстанції: Ковальчук А.М.

Суддя-доповідач: Загороднюк А.Г.

14 грудня 2016 року

м. Вінниця

Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Загороднюка А.Г.

суддів: Полотнянка Ю.П. Драчук Т. О. ,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 27 жовтня 2016 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Хмельницького міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області про зобов'язання вчинити дії,

В С Т А Н О В И В :

постановою Хмельницького окружного адміністративного суду від 27 жовтня 2016 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено.

Не погодившись із прийнятим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить його скасувати та ухвалити нову постанову про задоволення позовних вимог. В апеляційній скарзі апелянт посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, неповне з'ясування всіх обставин справи що призвело до неправильного її вирішення.

Сторони повноважних представників в судове засідання не направили, хоча повідомлялися про дату, час та місце апеляційного розгляду справи, що підтверджується матеріалами справи.

Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 197 КАС України суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі неприбуття жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.

Враховуючи, що в матеріалах справи достатньо доказів для правильного вирішення апеляційної скарги, колегія суддів визнала за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм чинного законодавства, колегія суддів апеляційної інстанції, переглядаючи судове рішення у даній справі в межах апеляційної скарги у відповідності до частини 1 статті 195 КАС України, дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступних підстав.

Як встановлено з матеріалів справи, згідно з висновком №313 Хмельницького міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області від 20 вересня 2016 року в актовому записі про народження батька заявника ОСОБА_3 №27 від 12 лютого 1958 року - національність батька вказана "українець".

В актовому записі про народження заявника ОСОБА_2 №1235 від 20 серпня 1969 року - національність батька вказана "українець".

Актовий запис про шлюб діда та баби заявника за 1936-1938 р.р. відсутній.

В зв'язку з тим, що актовий запис цивільного стану є безспірним доказом фактів, реєстрація яких посвідчується, відповідачем зроблений висновок, що під час проведення державної реєстрації народження батька заявника та народження заявника не було допущено будь-яких неточностей, порушень або помилок стосовно національності батька, а тому прохання заявника задоволене не було.

Не погоджуючись з висновком Хмельницького міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області, позивач звернувся до суду з позовом про зобов'язання відповідача внести ці зміни.

Відмовляючи в задоволенні позову, суд І інстанції виходив з того, що відповідач діяв на підставі, в межах та у спосіб визначений чинним законодавством України.

Колегія суддів погоджується з висновком суду І інстанції з огляду на наступне.

Порядок державної реєстрації актів цивільного стану, внесення до актових записів цивільного стану змін, їх поновлення і анулювання та засади діяльності органів державної реєстрації актів цивільного стану визначаються Законом України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" № 2398-VI від 01 липня 2010 року та Правилами внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затвердженими наказом Міністерства юстиції України № 96/5 від 12 січня 2011 року (далі - Правила).

Відповідно до статті 2 Закону № 2398-VI актами цивільного стану є події та дії, які нерозривно пов'язані з фізичною особою і започатковують, змінюють, доповнюють або припиняють її можливість бути суб'єктом цивільних прав та обов'язків. Державній реєстрації відповідно до цього Закону підлягають народження фізичної особи та її походження, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть.

Частинами третьою, п'ятою статті 9 Закону № 2398-VI передбачено, що актовий запис цивільного стану є безспірним доказом фактів, реєстрація яких посвідчується, до спростування його в судовому порядку. Правила проведення державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання затверджуються Міністерством юстиції України.

Згідно з частинами першою - четвертою статті 22 Закону № 2398-VI внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому.

У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.

Внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться за заявою, зокрема, особи, щодо якої складено актовий запис. Заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається до відповідного органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених законодавством, - за місцем зберігання актового запису.

Відповідно до п.1.1 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться відділами державної реєстрації актів цивільного стану районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних, міжрайонних управлінь юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану) у випадках, передбачених чинним законодавством;

Згідно з п.2.6 Правил разом із заявою про внесення змін до актового запису цивільного стану заявником подаються: свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану, у яких зазначені неправильні, неповні відомості або відомості, які підлягають зміні; інші документи, необхідні для розгляду заяви та вирішення питання по суті.

Пунктом 2.12 Правил передбачено, що на підставі зібраних документів та за наслідками перевірки відділ державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичне представництво чи консульська установа України складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису (або декількох актових записів) цивільного стану або про відмову в цьому за формою, наведеною в додатку 2. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку мають бути чітко вказані причини відмови та зазначено про можливість її оскарження в судовому порядку.

Підпунктом 2.13.12 пункту п.2.13 Правил, яким визначаються підстави для внесення змін в актові записи цивільного стану, зокрема передбачено, що таке внесення можливе також і в інших окремих випадках, якщо це не суперечить чинному законодавству України.

Відповідно до пункту 2.15 Правил передбачено випадки, коли складається висновок відділу державної реєстрації актів цивільного стану, зокрема, відповідно до пункту 2.15.9 цього пункту висновок складається, якщо під час державної реєстрації акту цивільного стану були допущені помилки (перекручення, пропуск відомостей, окремих слів або граматичні помилки чи вказані неправильні відомості).

Аналізуючи вищезазначені норми, колегія суддів дійшла висновку, що внесення змін до актових записів цивільного стану, в яких зазначені неправильні відомості, перебуває в компетенції відповідача.

З висновку Хмельницького міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області №313 встановлено, що під час проведення державної реєстрації народження батька заявника, та народження заявника працівниками органів державної реєстрації актів цивільного стану не були допущені будь-які неточності, порушення або помилки стосовно національності батька, про що свідчить підпис заявника на актовому записі про народження.

Також, колегія суддів звертає увагу на те, що позивачем не було надано жодного документу, який би свідчив про розбіжності (неточності) у зазначенні національності його батька, тобто про помилку, допущену під час державної реєстрації народження.

Дотримання позивачем традицій польського народу, святкування свят за польськими звичаями та відвідання католицької церкви не може бути взяте до уваги судом в якості належних доказів, оскільки свідчить лише про культурні та релігійні переконання позивача.

Колегія суддів погоджується з висновком суду І інстанції, що витяг із погосподарської книги виконкому Ружичнянської сільської ради Хмельницького району за 1944-1946 роки, не може служити безспірним доказом при вирішенні питання про зміну національності в актових записах цивільного стану про народження батька заявника, оскільки є носіями неофіційного характеру, не містять гербової печатки сільської ради, заповнювались зі слів заявників, а не на підставі офіційних документів.

За таких обставин, оцінюючи в сукупності вищевикладене, приймаючи до уваги відсутність документального підтвердження допущеної помилки в актовому записі про народження позивача (в частині національності його батька), колегія суддів вважає, що вказані дії відповідача щодо відмови у внесенні змін до актового запису ґрунтуються на вимогах закону, з огляду на що вимоги позивача про внесення змін до актового запису про його народження шляхом зазначення у графі національність батька "поляк" є безпідставними.

Також колегія суддів звертає увагу на те, що згідно з пунктом 9 постанови Пленуму Верховного суду України від 07 липня 1995 року №12 "Про практику розгляду судами справ про встановлення неправильності запису в актах громадянського стан" не передбачено внесення змін щодо національності громадян, а тільки доповнення національності та громадянства, в разі їх відсутності.

Хмельницький міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області здійснює від імені Держави реєстрацію змін на підставі актових записів цивільного стану, проте не має повноважень робити висновки щодо наявності та встановлення факту щодо зміни національності.

Таким чином, колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги не ґрунтуються на вимогах чинного законодавства, яке регулює спірні правовідносини, та повністю спростовуються встановленими у справі обставинами.

Відповідно до статті 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

На підставі вищевикладеного колегія суддів дійшла висновку про те, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, а відтак постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 27 жовтня 2016 року слід залишити без змін.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд

У Х В А Л И В :

апеляційну скаргу ОСОБА_2 залишити без задоволення, а постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 27 жовтня 2016 року - без змін.

Ухвала суду набирає законної сили в порядку та в строки, передбачені ст. ст. 212, 254 КАС України.

Головуючий Загороднюк А.Г. Судді Полотнянко Ю.П. Драчук Т. О.