ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 грудня 2016 р. Справа № 541/986/16-аКолегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Лях О.П.
Суддів: Старосуда М.І. , Яковенка М.М. ,
при секретарі судового засідання Жданюк А.О.
за участю представника відповідача 3 Ілюшенка О.Л.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_2 на постанову Миргородського міськрайонного суду Полтавської області від 18.10.2016р. по справі № 541/986/16-а за позовом ОСОБА_2 до Миргородського об'єднаного міського військового комісаріату, Полтавського обласного військового комісаріату, Військової частини А-1356 про визнання протиправними дій відповідача та зобов'язати вчинити дії,
ВСТАНОВИЛА
20.04.2016 року позивач, ОСОБА_2 звернувся до Миргородського міськрайонного суду Полтавської області з позовом (з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог від 24.06.2016 року) до Миргородського об'єднаного міського військового комісаріату, Полтавського обласного військового комісаріату, військової частини А 1356, в якому просив визнати протиправними дії військової частини А1356 щодо не внесення у довідку про грошове забезпечення для обчислення пенсії додаткових видів грошового забезпечення, які він отримував за останні 24 місяці до звільнення та зобов'язати військову частину А 1356 видати нову довідку із внесенням суми додаткового грошового забезпечення, встановленого на підставі постанови Кабінету Міністрів України №889 від 22.09.2010 року, зобов'язати Миргородський об'єднаний міський військовий комісаріат прийняти вказану довідку та направити до Полтавського обласного військового комісаріату, зобов'язати Полтавський обласний військовий комісаріат скласти довідку про розмір грошового забезпечення та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області для перерахунку раніше призначеної йому пенсії (а.с.38-40).
Постановою Миргородського міськрайонного суду Полтавської області від 18 жовтня 2016 року у задоволенні позову відмовлено (а.с.83-87).
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, позивач звернувся з апеляційною скаргою, пославшись на незаконність та необґрунтованість постанови суду першої інстанції, прийняту з порушенням норм матеріального та процесуального права, без належної оцінки доказів і встановлення обставин у справі, просив постанову суду першої інстанції скасувати і прийняти нове рішення, яким позов задовольнити у повному обсязі. Апелянт зазначає, що судом першої інстанції не взято до уваги, що додаткова грошова винагорода, яка не включена відповідачами до довідки про грошове забезпечення військовослужбовця для обчислення пенсії, виплачується військовослужбовцям та виплачувалася позивачу на підставі постанови Кабінету Міністрів України №889 від 22.09.2010 року, з неї було нарахований та сплачений єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представника військової частини А 1356, дослідивши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що наказом командира Повітряних Сил Збройних Сил України від 27.05.2013 року № 257 ОСОБА_2 звільнений у запас за пунктом «б» частини шостої статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» (за станом здоров'я ). Наказом ТВО командира військової частини А1356 від 10.07.2013 року № 139 позивача виключено зі списків особового складу цієї військової частини.
З 11 липня 2013 року позивачу призначена пенсія за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року № 2262-XII. При обчисленні пенсії ГУ ПФУ в Полтавській області врахувало грошове забезпечення - посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентну надбавку за вислугу років 35 %, середньомісячну суму додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці, на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, виданої військовою частиною А1356, де він проходив службу на час звільнення. Таким чином, для обчислення пенсії за основу розрахунку бралася сума грошового забезпечення у розмірі 2835 грн. 62 коп. (а.с.9)
Під час проходження військової служби позивач отримував додаткову грошову винагороду, встановлену на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 року № 889, проти чого не заперечував представник військової частини під час апеляційного розгляду справи, проте, з 11 липня 2013 року позивачу призначено пенсію за вислугою років без врахування виплаченої додаткової грошової допомоги, що призвело до зменшення розміру пенсії та порушення прав позивача.
18 лютого 2016 року військовою частиною А1356 за заявою позивача видана довідка № 125 про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії, до якої також був не включений додатковий вид грошового забезпечення - додаткова щомісячна грошова винагорода, яка встановлена на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 року №889, виплачувалася позивачу під час проходження військової служби та на час звільнення з військової служби(а.с.41).
15 лютого 2016 року ОСОБА_2 звернувся до Миргородського об'єднаного міського військового комісаріату з заявою про видачу йому довідки про розмір грошового забезпечення на момент виходу на пенсію, з включенням до неї суми щомісячної додаткової грошової винагороди, для проведення перерахунку раніше призначеної пенсії(а.с.10).
22 лютого 2016 року ТВО військового комісара Миргородського об'єднаного міського військового комісаріату вказану заяву позивача переслав до Полтавського обласного військового комісаріату для надання відповіді(а.с.11).
Листом від 01.03.2016 року № 10/123/6551 Полтавський обласний військовий комісаріат відмовив у включенні суми щомісячної додаткової грошової винагороди у довідку, зазначивши, що вказані суми не можуть враховуватись для проведення перерахунку раніше призначеної пенсії, оскільки відноситься до одноразових виплат(а.с.12).
Не погодившись з відмовою, позивач звернувся з адміністративним позовом до суду.
Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що військова частина А1356, не вносячи в довідку про розмір грошового забезпечення для обчислення пенсії суми щомісячної додаткової грошової винагороди, яку під час проходження військової служби отримував позивач відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 року №889, діяла в межах та у спосіб передбачений законом. Крім того, суд першої інстанції зазначиав, що положеннями Інструкцію з організації роботи із соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України, затвердженої наказом Міністерства оборони України № 937 від 31.12.2014 року, на військові комісаріати не покладено обов'язок та не надано повноважень для видачі довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Колегія суддів не погоджується з таким висновком суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Відповідно до пунктів 1, 2 статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 року №2011-XII держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
До складу грошового забезпечення військовослужбовців входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Постановою від 22.09.2010 року № 889 "Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, Національної гвардії та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій" Кабінет Міністрів України встановив щомісячну додаткову грошову винагороду (далі - винагорода) для окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, Національної гвардії та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій.
Граничні розміри, порядок та умови виплати щомісячної додаткової грошової винагороди, передбаченої пунктом 1 цієї постанови, визначаються Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ, Адміністрацією Державної прикордонної служби за погодженням з Міністерством соціальної політики і Міністерством фінансів у межах затвердженого фонду грошового забезпечення.
З метою визначення порядку та умов виплати військовослужбовцям щомісячної додаткової грошової винагороди, наказом Міністерства оборони України від 15 листопада 2010 року № 595 затверджено Інструкцію про розміри і порядок виплати щомісячної додаткової грошової винагороди військовослужбовцям Збройних Сил України, підпунктом 2.3 пункту 2 якої (в редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин) встановлено розмір винагороди військовослужбовцям, які займають посади наземних авіаційних спеціалістів, що забезпечують безпеку польотів літаків та вертольотів, у військових частинах і підрозділах Повітряних Сил Збройних Сил України та Сухопутних військ Збройних Сил України за Переліком посад військовослужбовців - наземних авіаційних спеціалістів, які забезпечують безпеку польотів літаків та вертольотів, у військових частинах і підрозділах Повітряних Сил Збройних Сил України та Сухопутних військ Збройних Сил України, - до 100 % місячного грошового забезпечення.
Відповідно до частини першої статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року № 2262-XII, пенсії, які призначаються відповідно до цього Закону особам із числа військовослужбовців строкової служби та членам їх сімей, обчислюються за встановленими нормами у процентах до середньомісячного заробітку, який одержували військовослужбовці до призову на строкову військову службу чи після звільнення з військової служби до звернення за пенсією, або до середньомісячного грошового забезпечення, одержуваного військовослужбовцями в період проходження військової служби за контрактом. При цьому середньомісячний заробіток (грошове забезпечення) для обчислення їм пенсій визначається в порядку, встановленому Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Частиною третьою статті 43 зазначеного Закону встановлено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно зі статтею 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року № 1058-IV до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Отже, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Такий висновок узгоджується з правовою позицією Верховного Суду України, викладеною у постанові від 20.10.2015 року (справа №21-2942а15)., яка є обов'язковою для врахування в судовій практиці, враховуючи положення частини 1 статті 244-2 КАС України.
Наведене свідчить про обов'язок військового комісаріату подати до органу Пенсійного фонду довідку про додаткові види грошового забезпечення, які позивач отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби, а пенсійний орган прийняти рішення про перерахунок пенсії позивача.
Згідно з ч. 2 ст. 161 КАС України при виборі правової норми, що підлягає застосуванню до спірних правовідносин, суд зобов'язаний враховувати висновки Верховного Суду України, викладені у рішеннях, прийнятих за результатами розгляду заяв про перегляд судового рішення з підстави, передбаченої пунктом 1 частини першої статті 237 цього Кодексу.
Як встановлено судом апеляційної інстанції, позивачу виплачувалася щомісячна додаткова винагорода, передбачена постановою КМУ від 22.09.2010 року № 889 , з якої утримано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, проти чого представник військової частини А1356 не заперечував під час апеляційного розгляду справи, та пояснив, що в довідці військової частини зазначено про нараховану та виплачену зазначену щомісячну грошову допомогу лише за період з жовтня 2012 року по липень 2013 року, оскільки за попередні періоди всі матеріали передані на зберігання до архіву Міноборони, а тому військова частина позбавлена можливості надання інформації за 24 місяці до дня звільнення позивача з військової служби. (а.с.9).
З урахуванням викладеного, щомісячна додаткова грошова винагорода позивача, яку позивач отримував протягом останніх 24 місяці до звільнення з військової служби, під час проходження служби, з якої нараховані і сплачені страхові внески, повинна бути включена до складу грошового забезпечення, з якого здійснюється обчислення пенсії.
Колегія суддів зазначає, що предметом адміністративного позову є неправомірність дій військової частини під час надання довідки про грошове забезпечення позивача за 24 місяці до дня звільнення позивача з військової служби для призначення пенсії, тобто початково при призначенні пенсії позивачу не було враховано один із видів грошового забезпечення, а саме суми щомісячної додаткової грошової винагороди, яку під час проходження військової служби отримував позивач відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 року №889, а тому в даному випадку посилання суду першої інстанції на частину 4 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», якою врегулювано підстави перерахунку призначеної пенсії у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом та рішення Конституційного суду України від 13.05.2015 року №4-рп/2005 року колегія суддів вважає помилковим.
Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що наведене помилково не було враховано судом першої інстанції під час вирішення справи, а доводи апеляційної скарги позивача знайшли своє підтвердження під час апеляційного розгляду справи.
Згідно з пунктом 1.4.5 Правил видачі і застосування грошового атестата осіб офіцерського складу та осіб рядового, сержантського і старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом у Збройних Силах України (додаток 2 до наказу Міністерства оборони України від 14.11.2013 №790 «Про затвердження Змін до Положення про фінансове господарство військової частини Збройних Сил України (затв. наказом Міністра оборони України від 12.11.2010 № 590) у разі звільнення з військової служби військовослужбовцям видається грошовий атестат.
Зазначеними правилами передбачена також видача довідки про додаткові види грошового забезпечення безпосередньо військовослужбовцям при звільненні з військової служби.
За змістом розділу 3 Наказу Міністра оборони України від 19.08.2008 № 407 «Про затвердження Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей» (далі - Положення-407) встановлений такий порядок оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення та перерахунку пенсій:
3.1. Оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення пенсій особам, звільненим з військової служби, та пенсій в разі втрати годувальника членам сімей померлих військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби) відповідно до Закону (2262-12), а також визначення оозміру грошового забезпечення, що враховується при обчисленні га перерахунках пенсій колишнім військовослужбовцям (крім колишніх військовослужбовців строкової військової служби), здійснюються уповноваженими органами Міністерства оборони України - обласними військовими комісаріатами згідно з постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1 (20135-07 «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «ГІро пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
3.2. Заяви про призначення пенсій за вислугу років, по інвалідності та в разі втрати годувальника за формою, передбаченою додатком 1 до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій (20135-07), подаються до головних управлінь Пенсійного фонду України за місцем проживання заявника через відділи соціального забезпечення обласних військових комісаріатів.
Органи Пенсійного фонду України на підставі документів, що надійшли з обласних військових комісаріатів, визначають право заявників на пенсію за вислугу років, по інвалідності та в разі втрати годувальника, а також розміри та терміни призначення цих пенсій згідно зі статтями 12-42 Закону (2262-12).
Враховуючи вищевикладене колегія суддів вважає за доцільне зобов'язати військову частину А1356 видати позивачу довідку про додаткові види грошового забезпечення, які позивач отримував протягом останніх 24 місяці до звільнення з військової служби, для обчислення пенсії, до якої включити суми нарахованої та виплаченої щомісячної додаткової грошової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 року №889, а Полтавський обласний військовий комісаріат на підставі нової довідки військової частини А1356 скласти та передати до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області довідку про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії, до якої включити суми нарахованої та виплаченої щомісячної додаткової грошової винагороди, встановленої Постановою Кабінету Міністрів України від 22 вересня 2010 року № 889 «Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, Національної гвардії та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій» для проведення перерахунку пенсії призначеної пенсії.
Колегія суддів також зазначає, що оскільки позивачем в адміністративному позові не заявлені вимоги до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області , а суд апеляційної інстанцій позбавлений процесуальної можливості залучити Управління в якості відповідача, вирішення питання про зобов»язання здійснити перерахунок пенсії позивачу Головним управлінням з дати, зазначеної позивачем в адміністративному позові - з 15.02.2016 року є передчасним.
За приписами статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення повинно бути законним та обґрунтованим. Законним є рішення , ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Оскільки постанова суду першої інстанції прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права, висновки суду не відповідають обставинам справи, вона відповідно до вимог пунктів 3 та 4 частини 1 статті 202 Кодексу адміністративного судочинства України підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови - про часткове задоволення адміністративного позову.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п. 3 ст. 198, ст. 202, 205, 207, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства, колегія суддів , -
П О С Т А Н О В И Л А
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 задовольнити частково.
Постанову Миргородського міськрайонного суду Полтавської області від 18.10.2016 року по справі № 541/986/16-а скасувати.
Прийняти нову постанову, якою визнати протиправними дії військової частини А 1356 щодо не включення в довідку про додаткові види грошового забезпечення, які позивач отримував протягом останніх 24 місяці до звільнення з військової служби, для обчислення пенсії від 18.02.2016 року № 125, видану ОСОБА_2, суми щомісячної додаткової грошової винагороди, передбаченої Постановою Кабінету Міністрів України від 22 вересня 2010 року № 889 «Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, Національної гвардії та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій».
Зобов'язати військову частину А1356 видати ОСОБА_2 довідку про додаткові види грошового забезпечення, які позивач отримував протягом останніх 24 місяці до звільнення з військової служби, для обчислення пенсії, до якої включити суми нарахованої та виплаченої щомісячної додаткової грошової винагороди, передбаченої Постановою Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 року № 889 «Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, Національної гвардії та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій».
Зобов'язати Полтавський обласний військовий комісаріат на підставі нової довідки військової частини А1356 скласти та передати до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області довідку про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії, до якої включити суми нарахованої та виплаченої щомісячної додаткової грошової винагороди, встановленої Постановою Кабінету Міністрів України від 22 вересня 2010 року № 889 «Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, Національної гвардії та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій» для проведення ОСОБА_2 перерахунку пенсії.
В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складення в повному обсязі.
Повний текст постанови виготовлено та підписано 19 грудня 2016 року.
Головуючий суддя (підпис)Лях О.П.Судді(підпис) (підпис) Старосуд М.І. Яковенко М.М.