КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 742/2918/16-а Головуючий у 1-й інстанції: Коваленко А.В. Суддя-доповідач: Карпушова О.В.
У Х В А Л А
Іменем України
14 грудня 2016 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Карпушової О.В., суддів: Епель О.В., Кобаля М.І., секретар судового засідання Тищенко Н.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві, без фіксації судового процесу, в порядку ч. 1 ст. 41 КАС України апеляційну скаргу Прилуцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Чернігівської області на постанову Прилуцького міськрайонного суду Чернігівської області від 13 жовтня 2016 р. у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Прилуцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Чернігівської області про визнання протиправною відмову в призначенні пенсії та зобов`язання призначити пенсію на пільгових умовах,-
В С Т А Н О В И В:
29.09.2016 року ОСОБА_2 звернувся до суду першої інстанції з позовною заявою до Прилуцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Чернігівської області (далі по тексту - Управління) про визнання дій відповідача, пов'язані з відмовою в призначенні йому пенсії на підставі статті 55 Закону № 796-ХІІ зі зменшенням пенсійного віку, як потерпілому від Чорнобильської катастрофи, протиправними, зобов'язання призначити та виплатити з 07.09.2016 року пенсію на підставі статті 55 Закону № 796-ХІІ зі зменшенням пенсійного віку, як потерпілому від Чорнобильської катастрофи.
Постановою Прилуцького міськрайонного суду Чернігівської області від 13 жовтня 2016 р. позовні вимоги задоволено: визнано дії Прилуцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Чернігівської області щодо відмови в призначенні ОСОБА_2 пенсії зі зменшенням пенсійного віку, як потерпілому від Чорнобильської катастрофи, на підставі ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»№796-ХІІ - протиправними, зобов'язано Прилуцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Чернігівської області призначити та виплатити ОСОБА_2 пенсію зі зменшенням пенсійного віку, як потерпілому від Чорнобильської катастрофи, на підставі ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»№796-ХІІ з 07 вересня 2016 року.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції відповідачем подано апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Прилуцького міськрайонного суду Чернігівської області від 13 жовтня 2016 р., як таку, що прийнято з порушенням норм матеріального права, та прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог.
Апеляційну скаргу обґрунтовано тим, що у позивача відсутні первинні документи, що підтверджують дні виїзду в зону відчуження в періоди участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що є підставою для відмови в призначенні пенсії відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Сторони, які належним чином були повідомлені про дату, час і місце апеляційного розгляду справи, до суду не прибули. За приписами ч.1 ст.41 КАС України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Колегія суддів заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судами першої та апеляційної інстанції встановлено, що ОСОБА_2 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (категорія 2), що підтверджується копією посвідчення серії НОМЕР_1 від 13.10.2006 р.(а.с.5)
07.09.2016 року позивач ОСОБА_2 звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії із зниженням пенсійного віку на 10 років у відповідності до положень Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Листом від 16.09.2016 року № 4955/03 управління повідомило позивача, що рішенням Прилуцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України від 15.09.2016 року в призначенні пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку ОСОБА_2 відмовлено, з огляду на відсутність документів, які б підтвердили період виконання робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС(а.с.11)
Не погоджуючись з таким рішенням відповідача позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Вищенаведені обставини, встановлені судом першої інстанції, перевірені і знайшли своє підтвердження при апеляційному розгляді справи, і не є спірними.
Відповідно до ст. 195 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.
Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Право призначення пенсії особам, постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи регулюються законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Згідно зі ст. 10 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п.1 ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачено зниження пенсійного віку на 10 років учасникам ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, які працювали в зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1.07.1986 по 31.12.1986 - не менше 5 календарних днів.
Постановою правління Пенсійного фонду України затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Порядок № 22-1).
Пунктом 7 Порядку визначений перелік документів, які долучаються до заяви про призначення пенсії, зокрема, посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.88 N 122, або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування (при призначенні пенсії із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
З матеріалів справи вбачається, що позивачем на підтвердження своєї позиції надано копію трудової книжки серія НОМЕР_3, згідно якої ОСОБА_2 з 26.04.1981 р. по 20.04.1983 року перебував на службі в Збройних Силах «С.А.», з 02 червня 1983 р. по 11.01.1988 р. працював на Прилуцькій панчішній фабриці ім. 8 Березня(а.с.3-4), копію військового квитка серії НОМЕР_2, виданого Прилуцьким міським військовим комісаріатом Чернігівської області 26 квітня 1981 року, згідно якого ОСОБА_2 з 26 квітня 1981 року призваний на військову службу та 20 квітня 1983 року звільнений (демобілізований) в запас(а.с.6)
Відповідно до довідки в/ч 83212 від грудня 1986 №311, с.Оранов, рядовий ОСОБА_2, з 29 серпня 1986 р. по 17 грудня 1986 року виконував службові обов'язки по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в 30 км. зоні(а.с.7)
09 грудня 1992 року Прилуцьким міським військовим комісаріатом Чернігівської області видано довідку №1/240 про те, що рядовий ОСОБА_2, в складі військової частини 83212, в зоні відчуження в період з 29 серпня 1986 року по 17 грудня 1986 року приймав участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і має право на пільги, передбачені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи(а.с.9)
З архівної довідки від 26.10.2012 року №85587, виданої Галузевим державним архівом Міністерства оборони України, вбачається, що по архівним документам військової частини №83212 встановлено, що ОСОБА_2 приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у період з 29.08.1986 р. (наказ №201) по 17.12.1986 р. (наказ №311), отримав дозу опромінення 14 рентген, в документах військової частини відображено отримання тільки добових грошей - 3,50 на добу(а.с.10)
Згідно із довідкою № 429 від 07.12.1992 р. виданої Прилуцькою панчішною фабрикою ім. 8 Березня, ОСОБА_2 приймав участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 29 серпня 1986 року по 16 грудня 1986 року і йому за роботу в зоні відчуження була виплачена підвищена заробітна плата в п'ятикратному розмірі за 14 днів, в трьохкратному розмірі за 9 днів, в двократному розмірі за 13 днів(а.с.8).
Крім того, колегія суддів зазначає, що ОСОБА_2 є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії за участь в роботах в зоні відчуження, про що видано посвідчення від 13.10.2006 р., і вказаного статусу він не позбавлений, а згідно вимог ст. 12 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" такий статус встановлюється лише учасникам ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості днів, а з 01.07.1986 року до 31.12.1986 року не менше 5 календарних днів.
Таким чином, колегія суддів погоджує висновок суду першої інстанції, що позивач має право на призначення йому пенсії відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із зниженням пенсійного віку до 10 років, тому дії Управління щодо відмови у призначені ОСОБА_2 пенсії за віком із зниженням пенсійного віку відповідно до вимог ст. 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» є протиправними.
Аналогічна правова позиція була висловлена також Вищим адміністративним Судом України в ухвалі від 11.07.14 року у справі К/800/21812/14.
Стаття 71 КАС України передбачає, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
На підставі вищезазначеного, судова колегія вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив постанову з додержанням норм матеріального і процесуального права, тому відсутні підстави для скасування постанови суду.
Водночас, ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 22.11.2016 у даній справі апелянту відстрочено сплату судового збору за подання апеляційної скарги у розмірі 606,32 грн. до ухвалення судового рішення у справі.
Оскільки апелянтом на час розгляду апеляційної скарги судовий збір не сплачений, він підлягає стягненню.
Повний текст ухвали виготовлено 19.12.2016 р.
Керуючись ст. 41, 195 ч.1, ст. 196 ч.1 п.2, ст. 198 ч.1 п.1, ст. 200, ст. 205 ч.1 п.1, ст. 206, ст. 212, ст. 254 ч.5 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційний суд, -
У Х В А Л И В :
Апеляційну скаргу Прилуцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Чернігівської області на постанову Прилуцького міськрайонного суду Чернігівської області від 13 жовтня 2016 р., залишити без задоволення.
Постанову Прилуцького міськрайонного суду Чернігівської області від 13 жовтня 2016 р. у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Прилуцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Чернігівської області про визнання протиправною відмову в призначенні пенсії та зобов`язання призначити пенсію на пільгових умовах, залишити без змін.
Стягнути на користь спеціального фонду Державного бюджету України (одержувач: УДКСУ у Печерському районі; рахунок отримувача: 31211206781007; код класифікації доходів бюджету: 22030101; код отримувача (код за ЄДРПОУ): 38004897; банк отримувача: ГУ ДКСУ у м. Києві; код банку отримувача (МФО): 820019) судовий збір в сумі 606 (шістсот шість) гривень 32 копійки за рахунок бюджетних асигнувань Прилуцького об`єднаного управління Пенсійного фонду України (код ЄДРПОУ 37787797), адреса: 17500, Чернігівська області, м. Прилуки, вул. 1 травня, 48а).
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня її складення в повному обсязі.
Колегія суддів: О.В. Карпушова
О.В. Епель
М.І. Кобаль
Головуючий суддя Карпушова О.В.
Судді: Кобаль М.І.
Епель О.В.