Головуючий у 1 інстанції - Христофоров А.Б.
Суддя-доповідач - Міронова Галина Михайлівна
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 грудня 2016 року справа №805/2035/16-а
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: Міронової Г.М., Арабей Т.Г., Геращенка І.В., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Волноваської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 20 вересня 2016 року у справі № 805/2035/16-а за позовом фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 до Волноваської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області про визнання протиправною та скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки) № Ф-1507-17-У від 17.11.2015 року,
ВСТАНОВИВ:
07 липня 2016 року фізична особа - підприємець ОСОБА_2 (надалі позивач) звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом (з урахуванням уточнень від 18.08.2016 року) до Волноваської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області (надалі відповідач, податковий орган) про визнання протиправною та скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки) № Ф-1507-17-У від 17.11.2015 року на суму 9304,54грн. (а.с. 4-5, 80-81).
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 20 вересня 2016 року позов фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 до Волноваської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області задоволено: визнано протиправною та скасовано вимогу податкового органу № Ф-1507-17-У від 17.11.2015 року про сплату недоїмки зі сплати єдиного внеску штрафів та пені на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в сумі 9304,54грн. (а.с. 101-103)
Не погодившись з постановою суду першої інстанції Волноваська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Донецькій області подала апеляційну скаргу в якій просила скасувати постанову суду першої інстанції та постановити нове рішення, яким в задоволенні позову відмовити, у зв'язку з порушенням норм матеріального та процесуального права. (а.с. 107-108)
В своїй апеляційній скарзі апелянт посилається на те, що недоїмка у ОСОБА_2 виникла у 2012 - 2013 рр. та, оскільки вона не сплачувалась, це призвело до її збільшення. Звільнення платників єдиного внеску від виконання передбачених законом не звільняє контролюючі органи від обов'язку надсилання платникам єдиного внеску, яку мають недоїмку, вимогу про її сплату. Крім того, вважає, що станом на 20.11.2015 року на момент формування вимоги перелік населених пунктів, на території яких здійснюється антитерористична операція залишався не визначеним, оскільки дія розпорядження КМУ від 30.10.2014 року № 1053-р була зупинена.
Сторони в судове засідання суду апеляційної інстанції не з'явились про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином відповідно до вимог статей 33-38 Кодексу адміністративного судочинства України.
За приписами п. 1 та п. 2 ч. 1 ст. 197 КАС України розгляд справи колегією суддів здійснюється в письмовому провадженні.
За правилами частини першої статті 195 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.
Колегія суддів, заслухавши суддю - доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.
ОСОБА_2 є фізичною особою - підприємцем, що підтверджується випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців серії НОМЕР_1 та перебуває на спрощеній системі оподаткування (а.с. 6, 27).
Волноваською ОДПІ Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області відносно позивача винесена вимога від 17.11.2015 року № Ф-1507-17-У про сплату боргу (недоїмки) з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у сумі 10498,57грн. (а.с. 23).
Як вбачається з уточненої вимоги про сплату боргу (недоїмки) заборгованість зі сплати єдиного внеску станом на 22.02.2016 року складає 9304,54 грн. (а.с. 8)
Згідно розрахунку податкового органу заборгованість позивача нараховується з 31 грудня 2013 року і станом на 31 березня 2014 року складає 3695,27грн. і, оскільки в подальшому позивач суми єдиного внеску не сплачував, це призвело до її збільшення. (а.с. 31-34)
Відповідач 24 лютого 2016 року звернувся із заявою до начальника відділу ДВС Волноваського районного управління юстиції про відкриття відповідно до пункту 1 ч. 1 ст. 19 Закону України «Про виконавче провадження» виконавчого провадження про стягнення несплаченого (неперерахованого) позивачем єдиного внеску на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування у розмірі 9304,54грн. (а.с. 26)
Постановою державного виконавця ВДВС Волноваського районного управління юстиції від 26 лютого 2016 року ВП № 50320666 відкрито виконавче провадження з виконання вимоги про сплату боргу (недоїмки) № Ф - 1507-17-У від 22 лютого 2016 року про стягнення з позивача на користь відповідача недоїмки у розмірі 9304,54грн. (а.с. 9)
Виклик державного виконавця позивачу щодо необхідності сплати недоїмки направлена 09 червня 2016 року вих.№1094/5 (а.с. 10)
Позивач 19.07.2016 року звернувся до Дніпропетровської торгово - промислової палати із заявою про засвідчення форс - мажорних обставин (обставин непереборної сили) для суб'єктів господарювання/фізичних осіб за податковими зобов'язаннями для списання безнадійного податкового боргу (а.с.44-48)
Сертифікатом Торгово - Промислової Палати України № 6586 від 22 липня 2016 року про форс - мажорні обставини (обставини непереборної сили) засвідчені позивачу форс - мажорні обставини, зокрема, акти тероризму на території Донецької області Волновахського району, дата настання 14 квітня 2014 року і тривають станом на 29 липня 2016 року (а.с. 82)
Суть спірних правовідносин в частині формування та направлення спірної вимоги полягає у правомірності винесення податковим органом вимоги щодо сплати суми боргу (недоїмки) зі сплати єдиного внеску із урахуванням положень Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» № 2464-VІ від 08.07.2010 року (далі Закон України № 2464) та Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» № 1669-VII від 02.09.2014 року (далі Закон України №1669).
Обов'язок та строки сплати єдиного внеску передбачені пунктами 4 і 5 частини першої статті 4, частиною восьмою статті 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».
Закон України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» від 2 вересня 2014 року № 1669-VII, який набрав чинності з 15 вересня 2014 року, визначає серед іншого тимчасові заходи для забезпечення підтримки суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції.
Підпунктом 8 пункту 4 статті 11 «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України 1669 внесено зміни до Закону України від 8 липня 2010 року № 2464 «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а саме, підпункт б) розділ VIII "Прикінцеві та перехідні положення" було доповнено пунктом 9-3 такого змісту:
"9-3. Платники єдиного внеску, визначені статтею 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції", де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014, звільняються від виконання своїх обов'язків, визначених частиною другою статті 6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.
Зазначена норма є нормою прямої дії та проіснувала в Законі № 1669 з 15 вересня 2014 року до 1 січня 2016 року внаслідок її виключення згідно із Законом України від 24 грудня 2015 року № 911-8, але в повній мірі збереглася в Законі № 2464.
Крім того, колегія суддів зазначає, що пункт 9.4 розділу VIII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України № 2464 (після внесення змін до Закону № 1669-VII Законом України від 24 грудня 2015 року № 911-8) продовжує свою дію в часі.
Пунктом 5 ст. 11 Закону № 1669 передбачено обов'язок Кабінету Міністрів України у десятиденний строк з дня опублікування цього Закону затвердити перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14.04.2014 р. № 405/2014 у період з 14 квітня 2014 року до її закінчення.
На виконання абзацу 3 п. 5 ст. 11 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 1669, розпорядженням Кабінету Міністрів України від 30.10.2014 року № 1053-р затверджено перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція.
Згідно з додатком до розпорядження Кабінету Міністрів України від 30.10.2014 року № 1053-р до зазначених населених пунктів належить с. Анадоль Волноваського району Донецької області.
В подальшому розпорядженням Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 року № 1079-р зупинено дію розпорядження Кабінету Міністрів України від 30.10.2014 року № 1053 "Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція".
Кабінет Міністрів України 2 грудня 2015 року розпорядженням № 1275-р затвердив перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція (далі - Перелік) до якого входить с. Анадоль Волноваського району Донецької області, і пунктом 3 вказаного розпорядження визнав такими, що втратили чинність, розпорядження КМУ від 30.10.2014 року № 1053-р та від 05.11.2014 року № 1079-р.
Згідно зі ст. 10 Закону № 1669 протягом терміну дії цього Закону єдиним належним та достатнім документом, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобов'язань, є сертифікат Торгово-промислової палати України.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач звернувся із відповідною заявою та отримав сертифікат Торгово - промислової Палати України № 6586 про засвідчення форс - мажорних обставин (обставин непереборної сили), зокрема, актів тероризму на території Донецької області Волноваського району з 14 квітня 2014 року та станом на 29 липня 2016 року тривають.
Також, розташування позивача входить до Переліку населених пунктів, затвердженому розпорядженням КМУ № 1275-р 02 грудня 2015 року, на території яких здійснювалась антитерористична операція.
Колегія суддів зазначає, що, оскільки законодавством передбачено звільнення позивача від виконання своїх обов'язків, визначених частиною другою статті 6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, а з наявного в матеріалах справи розрахунку вбачається, що заборгованість позивачу рахується з 31.12.2013 року, то позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню, а саме: на суму 5609,27грн. (сума недоїмки визначена у спірній вимозі 9304,54 грн. Сума недоїмки за період з 31.12.2013 року по 31.03.2014 року становить 3695,27 грн.).
Колегія суддів враховує, що у позивача не сплинув строк звернення до податкового органу для вирішення питання щодо можливості списання недоїмки як безнадійного боргу.
На підставі вищевикладеного, оскільки позивачем надано сертифікат Торгово - промислової палати України, який є єдиним, належним та достатнім документом, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс - мажору) колегія суддів вважає, що позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню, а вимога про сплату боргу (недоїмки) від 17 листопада 2015 року № Ф - 1507 - 17- У підлягає частковому скасуванню, а саме, на суму 5609,27грн.
Таким чином, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволення, а постанова суду першої інстанції зміни, відповідно до ст. 201 Кодексу адміністративного судочинства.
Керуючись статтями 24, 184, 195, 197, 198, 201, 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Волноваської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 20 вересня 2016 року у справі № 805/2035/16-а - задовольнити частково.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 20 вересня 2016 року у справі № 805/2035/16-а - скасувати.
Прийняти нову постанову.
Позовні вимоги ОСОБА_2 задовольнити частково.
Визнати частково протиправною та скасувати вимогу Волноваської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області № Ф-1507-17-У від 17.11.2015 року про сплату недоїмки зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в сумі 5609,27грн.
В решті позовних вимог відмовити.
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду в порядку письмового провадження набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів після набрання нею законної сили.
Головуючий суддя : Г.М.Міронова
Судді: Т.Г.Арабей
І.В.Геращенко