ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01601, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
13 грудня 2016 року № 826/13099/16
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва – Шулежко В.П., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві до товариства з обмеженою відповідальністю «Завод Протекон» про застосування заходів реагування,
В С Т А Н О В И В:
З позовом до Окружного адміністративного суду міста Києва звернулось Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві (далі – позивач, ГУ ДСНС України у м. Києві) до товариства з обмеженою відповідальністю «Завод Протекон» (далі – відповідач) про надання дозволу на проведення перевірки у відповідача щодо додержання суб’єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки за адресою: вул. Корабельна, 6 в Оболонському районі м. Києва.
Позовні вимоги ГУ ДСНС України у м. Києві обґрунтовані тим, що всупереч пред’явлених (направлених) всіх необхідних та належним чином оформлених документів, що дають право на проведення планової перевірки, та за наявності законних підстав для проведення такої перевірки, посадова особа відповідача неправомірно відмовилася допустити працівника Оболонського районного управління ГУ ДСНС України м. Києві до проведення планової перевірки з питань дотримання (виконання) нормативно-правових актів та нормативних документів у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки ТОВ «Завод Протекон» по вул. Корабельній, 6, у зв’язку з чим позивач позбавлений можливості встановити наявність або відсутність відповідних порушень.
Відповідачем надано письмові заперечення, з яких вбачається, що відповідно до роз'яснення Державної регуляторної служби України (http://www.dkrp.gov.ua/info/4845), роз'яснення від 22.06.2015 №03-9096/261 ДСНС України, підтверджених ухвалою Вищого адміністративного суду України від 06.10.2015 № К/800/42400/15, постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 28.07.2015 №826/13378/15 на даний час в державі діє мораторій на проведення перевірок, який запроваджено Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» (п.3 розділу II «Прикінцеві положення») та розповсюджується на всі контролюючі органи. Відповідне розпорядження Кабінету Міністрів України про надання дозволу на проведення перевірок відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 13.08.2014 №408 не прийняте. ДСНС України не погодженого з центральним органом виконавчої влади, що реалізує, державну регуляторну політику, політику з питань нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, ліцензування та дозвільної системи у сфері господарської діяльності (Державною регуляторною службою України), перелік суб'єктів господарювання з високим ступенем ризику, що вимагається п.3 ст.57 Кодексу цивільного захисту України. Відсутність погодженого переліку також дає привід ставити під сумнів законність визначення періодичності перевірок та їх планування.
Відповідно до ч. 4 ст. 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, справа розглядається в порядку скороченого провадження без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі, на підставі наявних у справі доказів.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
На виконання вимог Кодексу цивільного захисту України, Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», Порядку проведення планових (позапланових) перевірок щодо додержання суб’єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, затвердженого наказом МВС України від 02.11.2015 №1337, зареєстрованого у МЮУ 25.11.2015 за №1467/27912 із урахуванням змін до Плану комплексних заходів державного нагляду (контролю) органів державного нагляду (контролю) на 2016 рік, затверджених наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 01.02.2016 №141 видано наказ від 16.06.2016 №277 про проведення перевірки у тому числі ТОВ «Завод Протекон» (код ЄДРПОУ 20079239) за адресою вул. Корабельна, 6 в Оболонському районі м. Києва, ступінь ризику – високий; термін проведення перевірки – з 11.07.2016 по 29.07.2016.
На виконання наказу від 16.06.2016 №277 відповідачу надіслано засобами поштового зв’язку на юридичну адресу повідомлення про проведення планової перевірки у період з 11.07.2016 по 29.07.2016 додержання (виконання) вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки від 16.06.2016 №28/1452, яке отримано ним 23.06.2016 згідно рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення.
11 липня 2016 року Оболонським районним відділенням управління ГУ ДСНС України у м. Києві видано посвідчення на проведення перевірки №389.
29 липня 2016 року посадовою особою Оболонського районного відділенням управління ГУ ДСНС України у м. Києві складено акт про недопущення до проведення планової перевірки, згідно якого посадову особу не допущено на територію об’єкта ТОВ «Завод Протекон» для проведення перевірки. Від надання пояснень, підписання та отримання акту посадова особа відповідача відмовилася, у зв’язку з чим вказаний акт направлено засобами поштового зв’язку 29.07.2016.
Враховуючи, що відповідачем не допущено інспекцію до здійснення перевірки вказаного вище об'єкту, позивач звернувся до адміністративного суду з позовом.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов’язки та відповідальність суб’єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 № 877-V (надалі – Закон № 877-V).
Статтею 1 цього Закону визначено, що «державний нагляд (контроль)» – це діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб’єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища; «заходи державного нагляду (контролю)» - це планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій.
Зокрема, у відповідності до ч.1 ст.5 і ч.6 ст.7 Закону №877-V планові заходи здійснюються відповідно до річних або квартальних планів, які затверджуються органом державного нагляду (контролю) до 1 грудня року, що передує плановому, або до 25 числа останнього місяця кварталу, що передує плановому.
За результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю), у разі виявлення порушень вимог законодавства, складає акт. Посадова особа органу державного нагляду (контролю) зазначає в акті стан виконання вимог законодавства суб'єктом господарювання, а в разі невиконання - детальний опис виявленого порушення з посиланням на відповідну вимогу законодавства.
Якщо суб’єкт господарювання не погоджується з актом, він підписує акт із зауваженнями. Зауваження суб’єкта господарювання щодо здійснення державного нагляду (контролю) є невід’ємною частиною акта органу державного нагляду (контролю).
У разі відмови суб’єкта господарювання підписати акт посадова особа органу державного нагляду (контролю) вносить до такого акта відповідний запис.
Згідно із ч.7 ст.7 Закону №877-V на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу, а у випадках, передбачених законом, також звертається у порядку та строки, встановлені законом, до адміністративного суду з позовом щодо підтвердження обґрунтованості вжиття до суб'єкта господарювання заходів реагування, передбачених відповідним розпорядчим документом.
Також ч.4 ст.4 Закону №877-V передбачено, що вичерпний перелік підстав для зупинення господарської діяльності встановлюється виключно законами.
Згідно абз.1 ч.5 ст.4 цього Закону виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути призупинені виключно за рішенням суду.
Крім того, суд враховує те, що відповідно до ч.1 ст.64 Кодексу цивільного захисту України центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, уповноважений організовувати та здійснювати державний нагляд (контроль) щодо виконання вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту і діяльності аварійно-рятувальних служб..
Частина 1 ст.67 Кодексу цивільного захисту України передбачає, що до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить, зокрема: здійснення державного нагляду (контролю) у сфері техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства органами та суб’єктами господарювання, аварійно-рятувальними службами, зазначеними у статті 65 цього Кодексу; звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об’єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров’ю людей.
За приписами норм ч. 1, 2 ст.68 Кодексу цивільного захисту України посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, у разі порушення вимог законодавства з питань техногенної та пожежної безпеки, у тому числі невиконання їх законних вимог, зобов’язані застосовувати санкції, визначені законом.
Водночас у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров’ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.
При цьому, такий центральний орган виконавчої влади в силу норми ч.2 ст.64 зазначеного Кодексу реалізує повноваження безпосередньо і через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення.
Згідно Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затвердженого Указом Президента України «Деякі питання Державної служби України з надзвичайних ситуацій» від 16.01.2013 №20/2013, Державна служба України з надзвичайних ситуацій (ДСНС України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра оборони України (далі - Міністр), одним з основних завдань якого є здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням та виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту, за діяльністю аварійно-рятувальних служб, що забезпечується безпосередньо та через територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення, а також міжрегіональні (повноваження яких поширюються на кілька адміністративно-територіальних одиниць) територіальні органи (у разі їх створення).
Як уже зазначалось раніше, позивачем видано наказ на проведення перевірки від 16.06.2016 №277, на виконання якого Оболонським РУ ГУ ДСНС України у м. Києві направлено повідомлення від 16.06.2016 №28/1452 про проведення перевірки та видано посвідчення на проведення перевірки від 11.07.2016 №389, однак до здійснення такої перевірки посадову особу Оболонського РУ ГУ ДСНС України у м. Києві не допущено, про що складений відповідний акт.
При цьому, відповідачем не надано жодних пояснень, підтверджених доказами, щодо недопущення посадової особи Оболонського РУ ГУ ДСНС України у м. Києві до проведення перевірки, стосовно законності проведення планової перевірки, порушень вимог законодавства під час проведення організації до здійснення планового заходу.
Наведене свідчить, що у позивача немає можливості встановити наявність або відсутність порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що можуть створювати реальну загрозу життю та здоров'ю людей, які працюють, перебувають, а також особам, які будуть здійснювати гасіння виниклої пожежі.
В той же час, матеріалами справи підтверджується наявність законних підстав для проведення планової перевірки відповідача.
Додатково суд зазначає, що доказів оскарження відповідачем наказу №277 від 16.06.2016 року «Про проведення планових перевірок» або ж скасування його в частині відповідача матеріали справи не містять та судом не встановлено.
За таких обставин, суд приходить до висновку про необхідність задоволення позовних вимог шляхом надання дозволу Головному управлінню Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві на проведення перевірки у відповідача щодо додержання суб’єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки за адресою: вул. Корабельна, 6 в Оболонському районі м. Києва.
Відповідно до ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із ч.1, 2 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Частиною 2, 4 ст.94 КАС України визначено, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони - суб'єкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати, пов'язані із залученням свідків та проведенням судових експертиз. У справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
З урахуванням того, що докази понесення позивачем витрат, що пов'язані із залученням свідків та проведенням судових експертиз, матеріали справи не містять, підстави для відшкодування позивачу понесених судових витрат відсутні.
Згідно ч.1 ст.256 Кодексу адміністративного судочинства України, негайно виконуються постанови суду, прийняті в порядку скороченого провадження у адміністративних справах, передбачених пунктами 1, 3, 4, 5, 6 частини першої статті 183-2 цього Кодексу.
Керуючись ст.ст. 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
П О С Т А Н О В И В:
Позовні вимоги Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві задовольнити повністю.
Надати дозвіл Головному управлінню Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві на проведення перевірки у відповідача щодо додержання суб’єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки за адресою: вул. Корабельна, 6 в Оболонському районі м. Києва.
Постанова підлягає негайному виконанню.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі до Окружного адміністративного суду міста Києва апеляційної скарги на постанову протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до Київського апеляційного адміністративного суду.
Якщо апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений ст. 186 КАС України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.
Суддя В.П. Шулежко