Постанова № 63482508, 16.12.2016, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
16.12.2016
Номер справи
826/5494/16
Номер документу
63482508
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

16 грудня 2016 року № 826/5494/16

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Огурцова О.П., суддів: Арсірія Р.О., Кузьменка В.А., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1 доМіністерства юстиції України про скасування наказу та зобов'язання вчинити дії,

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

ОСОБА_1 звернулася до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Міністерства юстиції України про скасування наказу від 23.02.2016 №521/5 «Про відмову в реєстрації ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ «НАРОДНА ІНІЦІАТИВА» та зобов'язання повторно розглянути заяву від 28.12.2015 про реєстрацію політичної партії.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що наказ від 23.02.2016 №521/5, яким було відмовлено в реєстрації ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ «НАРОДНА ІНІЦІАТИВА» є протиправним та підлягає скасуванню, оскільки до Міністерства юстиції України для реєстрації політичної партії були надані всі необхідні документи, які відповідають вимогам чинного законодавства.

Представник позивача у судовому засіданні підтримала позовні вимоги.

Представник відповідача через канцелярію суду подав письмові заперечення, в яких просив відмовити у задоволенні адміністративного позову повністю. Свої заперечення на позов відповідач обґрунтовує тим, що подані позивачем документи для реєстрації політичної партії не відповідають вимогам чинного законодавства, а саме: 1) партією зібрано 10530 підписів на підтримку рішення про створення політичної партії, однак при розгляді документів позивача були враховані лише 9733 підписів, в той час, як законодавством передбачена кількість підписів не менше 10 тис. громадян України (797 підписів не зараховано, оскільки в Чернігівській області Варванський район відсутній, тобто партією не зібрано в 15-ти районах вищенаведеної області підписів, а лише в 14-ти районах, що є меншим 2/3 районів такої області); крім того, форма списків підписів не відповідає вимогам наказу Міністерства юстиції України від 20.10.2004 №119/5; 2) деякі положення статуту партії не відповідають вимогам законодавства (в пп. 6.4 статуту партії зазначено, що Вища рада Партії має повноваження для заснування ЗМІ, в той час як законодавством встановлено, що саме партія, як юридична особа, має право на заснування ЗМІ).

Відповідно до частини шостої статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ухвалив продовжити розгляд справи у письмовому провадженні.

Підчас судового розгляду справи, суд,-

В С Т А Н О В И В:

28.12.2015 голова політичної партії "НАРОДНА ІНІЦІАТИВА" ОСОБА_1 подала до Міністерства юстиції України заяву та установчі документи на реєстрацію політичної партії.

Відповідно до правового висновку щодо відповідності законодавству України установчих документів, поданих на реєстрацію ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ "НАРОДНА ІНІЦІАТИВА", установчі документи Партії не відповідають чинному законодавству та містять певні неузгодженості, у зв'язку з чим запропоновано привести установчі документи Партії до вимог чинного законодавства та сформульовано наступний висновок: "може бути відмовлено у реєстрації ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ "НАРОДНА ІНІЦІАТИВА" на підставі статті 11 Закону України "Про політичні партії в Україні".

Міністерством юстиції України прийнято наказ від 23.02.2016 №521/5 "Про відмову в реєстрації ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ "НАРОДНА ІНІЦІАТИВА".

Не погоджуючись із вищенаведеним наказом позивач звернувся до суду з відповідним позовом.

Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню з наступних підстав.

В статті 2 Закону України "Про політичні партії в Україні" (в редакції яка була чинною на момент подання позивачем заяви до відповідача) встановлено, що політична партія - це зареєстроване згідно з законом добровільне об'єднання громадян - прихильників певної загальнонаціональної програми суспільного розвитку, що має своєю метою сприяння формуванню і вираженню політичної волі громадян, бере участь у виборах та інших політичних заходах.

Відповідно до статті 10 Закону України "Про політичні партії в Україні" рішення про створення політичної партії приймається на її установчому з'їзді (конференції, зборах). Це рішення має бути підтримано підписами не менше десяти тисяч громадян України, які відповідно до Конституції України мають право голосу на виборах, зібраними не менш як у двох третинах районів не менш як двох третин областей України, міст Києва і Севастополя та не менш як у двох третинах районів Автономної Республіки Крим.

На установчому з'їзді (конференції, зборах) політичної партії затверджуються статут і програма політичної партії, обираються її керівні і контрольно-ревізійні органи.

Діяльність політичної партії може здійснюватися лише після її реєстрації. Не допускається діяльність незареєстрованих політичних партій.

Згідно із статтею 11 Закону України "Про політичні партії в Україні" реєстрацію політичних партій здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, інших громадських формувань.

Для реєстрації політичної партії до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, інших громадських формувань, разом з заявою подаються:

1) статут і програма політичної партії;

2) протокол установчого з'їзду (конференції, зборів) політичної партії із зазначенням дати і місця його проведення, кількості учасників, які проголосували за створення політичної партії;

3) підписи громадян України, зібрані відповідно до вимог цього Закону на підтримку рішення про створення політичної партії та засвідчені особами, які збирали підписи;

4) відомості про склад керівних органів політичної партії;

5) платіжний документ, що посвідчує внесення реєстраційного збору;

6) назва та адреса банківської установи, в якій політична партія відкриватиме рахунки.

Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, інших громадських формувань, здійснює реєстрацію політичної партії після перевірки поданих матеріалів.

Протягом 30 днів з моменту надходження документів, зазначених у пунктах 1 - 6 цієї статті, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, інших громадських формувань, приймає рішення про реєстрацію або відмову у реєстрації політичної партії. Цей строк може бути продовжений центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, інших громадських формувань, у разі потреби, але не більше ніж на 15 днів.

У реєстрації політичної партії може бути відмовлено, якщо документи, подані для реєстрації політичної партії, не відповідають Конституції, цьому та іншим законам України.

Як вбачається з матеріалів справи, Міністерство юстиції України наказом від 23.02.2016 №521/5 відмовило в реєстрації ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ "НАРОДНА ІНІЦІАТИВА".

Позиція відповідача ґрунтується на тому, що рішення про створення Політичної партії "НАРОДНА ІНІЦІАТИВА", оформлене протоколом №1 Установчого з'їзду Політичної партії "НАРОДНА ІНІЦІАТИВА" від 10.10.2015, не підтримане підписами не менше 10 тисяч громадян України, які відповідно до Конституції України мають право голосу на виборах, зібраними не менш як у двох третинах районів не менш як двох третин областей України, міст Києва і Севастополя та не менш як у двох третинах районів Автономної Республіки Крим, а саме: партією зібрано 10530 підписів на підтримку рішення про створення політичної партії, однак при розгляді документів позивача були враховані лише 9733 підписів, оскільки 797 підписів не зараховано, так як в Чернігівській області Варванський район відсутній, тобто партією не зібрано в 15-ти районах вищенаведеної області підписів, а лише в 14-ти районах, що є меншим 2/3 районів такої області.

Матеріалами справи підтверджується, що позивачем до заяви від 28.12.2015 про реєстрацію політичної партії було додано Список підписів громадян України, зібраних на підтримку рішення про створення Політичної партії "НАРОДНА ІНІЦІАТИВА" по Варванському району Чернігівської області.

Суд звертає увагу, що адміністративний поділ Чернігівської області дійсно складається із 22 адміністративних районів, одним з яких є Варвинський район, а Варванський район відсутній.

В той же час, Список підписів громадян України, зібраних на підтримку рішення про створення Політичної партії "НАРОДНА ІНІЦІАТИВА" по Варванському району Чернігівської області містить також місце проживання осіб, які підтримали рішення про створення політичної партії, зокрема в графі «Місце проживання» зазначено «м. Варва», яке, в свою чергу, являється адміністративним центром саме Варвинського району Чернігівської області.

Таким чином, можна дійти висновку, що в назві Списку підписів громадян України, зібраних на підтримку рішення про створення Політичної партії "НАРОДНА ІНІЦІАТИВА" по Варванському району Чернігівської області міститься технічна описка (помилка).

Відтак, на підставі вищевикладеного, суд дійшов висновку, що з графи «Місце проживання» у Списку підписів громадян України, зібраних на підтримку рішення про створення Політичної партії "НАРОДНА ІНІЦІАТИВА" по Варванському району Чернігівської області відповідач мав можливість встановити, що такі підписи зібрані саме у Варвинському районі Чернігівської області.

Відповідач також звертає увагу, що форма списків підписів громадян України, зібраних на підтримку рішення про створення Політичної партії "НАРОДНА ІНІЦІАТИВА", не відповідає вимогам наказу Міністерства юстиції України від 20.10.2004 №119/5, оскільки не містить на кожній сторінці назву списку та прізвище особи, яка збирала списки.

Наказом Міністерства юстиції України від 20.10.2004 №119/5 на виконання статті 11 Закону України "Про політичні партії в Україні" для забезпечення якісної перевірки поданих на реєстрацію політичної партії матеріалів затверджено форму Списку підписів громадян України, зібраних на підтримку рішення про створення політичної партії, який є додатком до даного наказу.

Зокрема, такий список складається із назви "Список підписів громадян України, зібраних на підтримку рішення про створення політичної партії (назва) по _______ області _______ району (АР Крим, міст Києва, Севастополя)", таблиці, яка містить наступні відомості: "№ п/п, Прізвище, ім'я, по батькові, Місце проживання, Дата народження (день, місяць, рік), Особистий підпис громадянина" та скріплюється підписом особи, яка збирала підписи із розшифровкою (прізвище, ім'я, по батькові, день, місяць, рік народження, місце проживання) та датою його складання.

Водночас, в наказі Міністерства юстиції України від 20.10.2004 №119/5 відсутні положення про те, що вищенаведений список повинен містити на кожній сторінці назву списку та прізвище особи, яка збирала списки.

Позиція відповідача також ґрунтується на тому, що деякі положення статуту партії не відповідають вимогам законодавства, а саме: в пп. 6.4 статуту партії зазначено, що Вища рада Партії має повноваження для заснування засобів масової інформації, хоча відповідно до законодавства України саме партія, як юридична особа, має право на заснування засобів масової інформації.

Згідно із пунктом 3 частини першої статті 12 Закону України "Про політичні партії в Україні" політичні партії, зокрема, мають право використовувати державні засоби масової інформації, а також засновувати власні засоби масової інформації, як передбачено відповідними законами України.

Відповідно до статті 8 Закону України "Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні" право на заснування друкованого засобу масової інформації належить: громадянам України, громадянам інших держав та особам без громадянства, не обмеженим у цивільній правоздатності та цивільній дієздатності; юридичним особам України та інших держав; трудовим колективам підприємств, установ і організацій на підставі відповідного рішення загальних зборів (конференції). Особа, яка заснувала друкований засіб масової інформації, є його засновником. Особи, які об'єдналися з метою спільного заснування видання, вважаються його співзасновниками.

Згідно із статтею 11 Закону України "Про політичні партії в Україні" після реєстрації політична партія набуває статусу юридичної особи.

В той же час, статтею 10 Закону України "Про політичні партії в Україні" встановлено, що діяльність політичної партії здійснюється її керівними і контрольно-ревізійними органами, які обираються на установчому з'їзді (конференції, зборах) політичної партії разом із затвердженням статуту і програми політичної партії.

Установчим з'їздом Політичної партії "НАРОДНА ІНІЦІАТИВА", оформленим протоколом №1 від 10.10.2015 було затверджено Статут Політичної партії "НАРОДНА ІНІЦІАТИВА".

В пунктах 6.1 та 6.2 Статут Політичної партії "НАРОДНА ІНІЦІАТИВА" зазначено, що керівними органами Партії є З'Їзд Партії, Вища рада Партії. З'Їзд Партії скликається не менше одного разу на чотири роки Вищою радою Партії, яка визначає дату скликання та місце проведення З'Їзду, встановлює норму представництва делегатів від регіональних парторганізацій.

У період між З'Їздами центральним керівним органом Партії є Вища рада Партії. До складу Вищої ради Партії входять: Голова Партії, заступники Голови Партії, інші члени, що обираються З'Їздом Партії, а також за посадою голови регіональних партійних організацій.

Відповідно до пункту 6.4 даного Статут до повноважень Вищої ради Партії, зокрема, належить заснування засобів масової інформації та затвердження кандидатури на посаду головного редактора.

Відтак, враховуючи вищевикладене, суд погоджується з позицією позивача, що Вища рада Партії, як керівний орган Партії (тобто діє від імені та в інтересах Партії) має право та повноваження на заснування засобів масової інформації.

На підставі вищевикладеного, суд встановив, що відмова відповідача у реєстрації Політичної партії "НАРОДНА ІНІЦІАТИВА" є необґрунтованою, що підтверджується доказами, наявними у матеріалах справи, що свідчить про протиправність наказу Міністерства юстиції України від 23.02.2016 №521/5 "Про відмову в реєстрації ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ "НАРОДНА ІНІЦІАТИВА".

Крім того, позовна вимога про зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву від 28.12.2015 про реєстрацію політичної партії також підлягає задоволенню, оскільки є похідної від позовної вимоги про скасування наказу від 23.02.2016 №521/5, яка, як зазначено вище, судом є обґрунтованою та підлягає задоволенню.

Керуючись вимогами статей 69-71, 94, 160-165, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,-

ПОСТАНОВИЛА:

1. Адміністративний позов - задовольнити повністю.

2. Визнати протиправним та скасувати наказ Міністерства юстиції України від 23.02.2016 №521/5 "Про відмову в реєстрації ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ "НАРОДНА ІНІЦІАТИВА".

3. Зобов'язати Міністерство юстиції України повторно розглянути подану 28.12.2015 №б/н заяву ОСОБА_1 про реєстрацію політичної партії "НАРОДНА ІНІЦІАТИВА" та додані до неї документи, в тому числі зібрані підписи на підтримку реєстрації партії відповідно до вимог законодавства України.

Відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку для її апеляційного оскарження. У разі апеляційного оскарження постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Головуючий суддя О.П. Огурцов

Судді Р.О. Арсірій

В.А. Кузьменко