Постанова № 63481990, 19.12.2016, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.12.2016
Номер справи
815/3399/16
Номер документу
63481990
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 815/3399/16

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 грудня 2016 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді - Кравченка М.М.,

розглянувши в письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_4 до Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області, Суворовського районного відділу Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області, Роздільнянського районного сектору Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області про визнання протиправним та скасування висновку № 21 від 27.11.2015 року, зобов'язання вчинити певні дії, -

СУТЬ СПОРУ:

ОСОБА_4 звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області, Суворовського районного відділу Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області, Роздільнянського районного сектору Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області, в якому просив суд: визнати протиправним та скасувати висновок № 21 за результатами службового розслідування щодо підстав оформлення паспорта громадянина України, сформований 27.11.2015 року завідувачем сектору централізованого оформлення документів Суворовського РВ у м. Одесі ГУ ДМС України в Одеській області, затвердженого 09.02.2016 року Директором департаменту з питань громадянства, реєстрації та роботи з громадянами з тимчасово окупованої території України Державної міграційної служби України Чередниченко А.М.; зобов'язати Головне управління Державної міграційної служби України в Одеській області повернути ОСОБА_4 паспорт громадянина України.

В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив наступне.

27.11.2015 року був сформований висновок за результатами службового розслідування щодо підстав оформлення паспорта громадянина України ОСОБА_4, затверджений 09.02.2016 року Директором департаменту з питань громадянства, реєстрації та роботи з громадянами з тимчасово окупованої території України Державної міграційної служби України Чередниченко А.М.

У висновку зазначене наступне: паспорт громадянина України серії НОМЕР_1, виданий 29.10.2013 року Роздільнянським PC Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області на ім'я ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_3, уродженця м. Одеси, визнати оформленим з порушенням п.1.3, п.1.4 p.1 і 2.7 «Порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України» затвердженого наказом МВС України 13.04.2012 року № 320, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 01.07.2012 року № 1089/21401; паспорт громадянина України НОМЕР_1 підлягає вилученню та знищенню відповідно до п.10.4 р.10 «Порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України» затвердженого наказом МВС України 13.04.2012 року № 320, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 01.07.2012 року № 1089/21401; порекомендувати громадянину ОСОБА_4 надати документи для отримання дозволу на імміграцію відповідно до п.1. ч.3 ст.4 Закону України «Про імміграцію» як особі, яка є дитиною громадянки України (після отримання національного паспорта чи документа підтверджуючого неналежність до громадянства В'єтнаму). За умови отримання дозволу на імміграцію та виконання інших умов передбачених ст.9 Закону України «Про громадянство України» ОСОБА_4 буде мати підстави для подачі клопотання про прийняття до громадянства України.

20.02.2016 року вилучено паспорт громадянина України ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_3 серії НОМЕР_1 від 29.10.2013 року виданий Роздільнянським PC ГУ ДМС України в Одеській області, згідно Висновку № 21 від 09.02.2016 року, затвердженого Департаментом з питань громадянства, реєстрації та роботи з громадянами з тимчасово окупованої території України Державної міграційної служби України.

Позивач, вважає, що висновок є протиправним та таким, що не відповідає Конституції України, суперечить законам України та підлягає скасуванню.

Суд, з урахуванням ст.122 та ст.128 КАС України, вирішив розглянути дану адміністративну справу в письмовому провадженні.

Дослідивши надані письмові докази, перевіривши матеріали справи, а також проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що адміністративний позов належить задовольнити. Свій висновок суд вмотивовує наступним чином. Так, суд, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_4 народився ІНФОРМАЦІЯ_3 в м. Одесі Україна, що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_2 від 13.03.2009 року.

29.10.2013 року на підставі заяви ОСОБА_4 отримав паспорт громадянина України серії НОМЕР_1, виданий Роздільнянським РВ Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області.

27.11.2015 року був сформований висновок за результатами службового розслідування щодо підстав оформлення паспорта громадянина України ОСОБА_4 № 21, затверджений 09.02.2016 року Директором департаменту з питань громадянства, реєстрації та роботи з громадянами з тимчасово окупованої території України Державної міграційної служби України.

Відповідно до вказаного висновку: паспорт громадянина України серії НОМЕР_1, виданий 29.10.2013 року Роздільнянським РВ ГУ ДМС України в Одеській області на ім'я ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_3, уродженця м. Одеси, визнати оформленим в порушення п.1.3, п.1.4 p.1 та п.2.7 p.2 «Порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України», затвердженого наказом МВС України 13.04.2012 року № 320, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 01.07.2012 року № 1089/21401; паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 підлягає вилученню та знищенню відповідно до п.10.4 p.10 «Порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України» затвердженого наказом МВС України від 13.04.2012 року № 320, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 01.07.2012 року № 1089/21401; висновок у двох примірниках разом із матеріалами направити до ДМС України для його затвердження; після затвердження ДМС України висновку проінформувати ОСОБА_4 про прийняте рішення ДМС України та надати копію довідки № 49/1 від 08.05.2015 року, видану УДМС України в Херсонській області про те, що згідно рішенням УДМС України в Херсонській області оформлено припинення громадянства України відповідно до ст.21 Закону України «Про громадянство України», до заяви про видачу паспорта серії НОМЕР_1 внести відмітку про те, що паспорт визнаний недійсним, інформацію направити до Головних управлінь, Управлінь ДМС України в областях, м. Києві про визнання паспорта громадянина України серії НОМЕР_1, виданого 29.10.2013 року Роздільнянським РВ ГУ ДМС України в Одеській області на ім'я ОСОБА_4 недійсним та таким, що підлягає вилученню і знищенню, реєстрація місця проживання ОСОБА_4 за адресою АДРЕСА_2 підлягає скасуванню відповідно п.7.1 «Порядку реєстрації місця проживання та місця перебування фізичних осіб в Україні та зразків необхідних для цього документів», затвердженого наказом МВС України від 22.11.2012 року № 1077, до бази даних Єдиної інформаційної-аналітичної системи управління міграційними процесами внести інформацію про визнання паспорта недійсним, порекомендувати громадянину ОСОБА_4 надати документи для отримання дозволу на імміграцію відповідно до п.1 ч.3 ст.4 Закону України «Про імміграцію» як особі, яка є дитиною громадянки України (після отримання національного паспорта чи документа підтверджуючого неналежність до громадянства В'єтнаму), за умови отримання дозволу на імміграцію та виконання інших умов передбачених статтею 9 Закону України «Про громадянство України» ОСОБА_4 буде мати підстави для подачі клопотання про прийняття до громадянства України, матеріали направити до Головного управління Національної поліції в Одеській області; відповідно Тимчасового порядку збирання відомостей про втрачені, викрадені та оголошені недійсними документи, затвердженого наказом ДМС України від 10.12.2012 року № 291, внести інформацію про оголошення недійсним паспорт громадянина України серії НОМЕР_1.

20.02.2016 року паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 від 29.10.2013 року, виданий Роздільнянським РВ Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області, було вилучено у ОСОБА_4 на підставі висновку № 21 від 09.02.2016 року.

Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч.3 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії), добросовісно; розсудливо; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія).

Перевіривши законність дій та рішень відповідачів, суд дійшов висновку, що адміністративний позов слід задовольнити з наступних підстав.

Свій висновок суд вмотивовує наступним чином.

Відповідно до ст.25 Конституції України громадянин України не може бути позбавлений громадянства і права змінити громадянство.

Згідно з п.1 ч.1 ст.1 Закону України «Про громадянство України» громадянство України - правовий зв'язок між фізичною особою і Україною, що знаходить свій вияв у їх взаємних правах та обов'язках.

Відповідно до п.3 ч.1 ст.1 Закону України «Про громадянство України» громадянин України - особа, яка набула громадянство України в порядку, передбаченому законами України та міжнародними договорами України.

Згідно з ст.2 Закону України «Про громадянство України» законодавство України про громадянство ґрунтується на таких принципах: 1) єдиного громадянства - громадянства держави Україна, що виключає можливість існування громадянства адміністративно-територіальних одиниць України. Якщо громадянин України набув громадянство (підданство) іншої держави або держав, то у правових відносинах з Україною він визнається лише громадянином України. Якщо іноземець набув громадянство України, то у правових відносинах з Україною він визнається лише громадянином України; 2) запобігання виникненню випадків безгромадянства; 3) неможливості позбавлення громадянина України громадянства України; 4) визнання права громадянина України на зміну громадянства; 5) неможливості автоматичного набуття громадянства України іноземцем чи особою без громадянства внаслідок укладення шлюбу з громадянином України або набуття громадянства України його дружиною (чоловіком) та автоматичного припинення громадянства України одним з подружжя внаслідок припинення шлюбу або припинення громадянства України другим з подружжя; 6) рівності перед законом громадян України незалежно від підстав, порядку і моменту набуття ними громадянства України; 7) збереження громадянства України незалежно від місця проживання громадянина України.

Крім того, відповідно до ст.15 Загальної декларації прав людини кожна людина має право на громадянство, ніхто не може бути безпідставно позбавлений громадянства або права змінити своє громадянство.

Стаття 6 Закону України «Про громадянство України» визначає підстави набуття громадянства України.

Так, згідно з п.1 ч.1 ст.6 Закону України «Про громадянство України» громадянство України набувається за народженням.

Стаття 7 Закону України «Про громадянство України» визначає набуття громадянства України за народженням, а саме: особа, батьки або один з батьків якої на момент її народження були громадянами України, є громадянином України; особа, яка народилася на території України від осіб без громадянства, які на законних підставах проживають на території України, є громадянином України;. особа, яка народилася за межами України від осіб без громадянства, які постійно на законних підставах проживають на території України, і не набула за народженням громадянства іншої держави, є громадянином України; особа, яка народилася на території України від іноземців, які на законних підставах проживають на території України, і не набула за народженням громадянства жодного з батьків, є громадянином України; особа, яка народилася на території України, одному з батьків якої надано статус біженця в Україні чи притулок в Україні, і не набула за народженням громадянства жодного з батьків або набула за народженням громадянство того з батьків, якому надано статус біженця в Україні чи притулок в Україні, є громадянином України; особа, яка народилася на території України від іноземця і особи без громадянства, які на законних підставах проживають на території України, і не набула за народженням громадянства того з батьків, який є іноземцем, є громадянином України; новонароджена дитина, знайдена на території України, обоє з батьків якої невідомі (знайда), є громадянином України; особа, яка має право на набуття громадянства України за народженням, є громадянином України з моменту народження.

Згідно з ст.8 Закону України «Про громадянство України» особа, яка сама чи хоча б один з її батьків, дід чи баба, рідні (повнорідні та неповнорідні) брат чи сестра, син чи дочка, онук чи онука народилися або постійно проживали до 24 серпня 1991 року на території, яка стала територією України відповідно до Закону України «Про правонаступництво України», або яка сама чи хоча б один з її батьків, дід чи баба, рідні (повнорідні та неповнорідні) брат чи сестра народилися або постійно проживали на інших територіях, що входили на момент їх народження або під час їх постійного проживання до складу Української Народної Республіки, Західноукраїнської Народної Республіки, Української Держави, Української Соціалістичної Радянської Республіки, Закарпатської України, Української Радянської Соціалістичної Республіки (УРСР), і є особою без громадянства або іноземцем, який подав зобов'язання припинити іноземне громадянство, та подала заяву про набуття громадянства України, а також її неповнолітні діти реєструються громадянами України. Іноземці, які є громадянами (підданими) кількох держав, подають зобов'язання припинити громадянство всіх цих держав. Іноземці, яким надано статус біженця в Україні чи притулок в Україні, замість зобов'язання припинити іноземне громадянство подають декларацію про відмову особи, якій надано статус біженця в Україні чи притулок в Україні, від іноземного громадянства. Дитина, яка народилася чи постійно проживала на території УРСР (або хоча б один з її батьків, дід чи баба народилися чи постійно проживали на територіях, зазначених у частині першій цієї статті) і є особою без громадянства або іноземцем, щодо якого подано зобов'язання припинити іноземне громадянство, реєструється громадянином України за заявою одного з батьків або опікуна чи піклувальника. Дитина, яка народилася на території України після 24 серпня 1991 року і не набула за народженням громадянство України та є особою без громадянства або іноземцем, щодо якого подано зобов'язання припинити іноземне громадянство, реєструється громадянином України за клопотанням одного з її законних представників. Іноземці, зазначені в частинах першій - третій цієї статті, які подали зобов'язання припинити іноземне громадянство, повинні подати документ про це, виданий уповноваженим органом відповідної держави, до уповноваженого органу України протягом двох років з моменту реєстрації їх громадянами України. Якщо іноземці, маючи всі передбачені законодавством цієї держави підстави для отримання такого документа, з незалежних від них причин не можуть отримати його, вони подають декларацію про відмову від іноземного громадянства. Подання зобов'язання припинити іноземне громадянство не вимагається від іноземців, які є громадянами (підданими) держав, законодавство яких передбачає автоматичне припинення особами громадянства (підданства) цих держав одночасно з набуттям громадянства іншої держави, або якщо міжнародні договори України з іншими державами, громадянами яких є іноземці, передбачають припинення особами громадянства цих держав одночасно з набуттям громадянства України, а також від осіб, яким надано статус біженця в Україні чи притулок в Україні, та осіб без громадянства. Датою набуття громадянства України у випадках, передбачених цією статтею, є дата реєстрації набуття особою громадянства України. Особа, яка набула громадянство України і подала декларацію про відмову від іноземного громадянства, зобов'язується повернути паспорт іноземної держави до уповноважених органів цієї держави. Вимога про взяття зобов'язання повернути паспорт іноземної держави не поширюється на осіб, яким надано статус біженця в Україні чи притулок в Україні.

Відповідно до ст.14 Закону України «Про громадянство України» дитина, яка є іноземцем або особою без громадянства, один з батьків якої є громадянином України, а другий є особою без громадянства, реєструється громадянином України за клопотанням того з батьків, який є громадянином України; дитина, яка є особою без громадянства, один з батьків якої є громадянином України, а другий є іноземцем, реєструється громадянином України за клопотанням того з батьків, який є громадянином України; дитина, яка є іноземцем або особою без громадянства, батьки якої перебувають у громадянстві України, реєструється громадянином України за клопотанням одного з батьків; дитина, яка є іноземцем, один із батьків якої є громадянином України, а другий - іноземцем, реєструється громадянином України за клопотанням того з батьків, який є громадянином України; датою набуття громадянства України у випадках, передбачених цією статтею, є дата реєстрації набуття особою громадянства України.

Тобто, з урахуванням зазначеного, суд прийшов до висновку, що позивач є громадянином України з моменту народження як особа, яка має право на набуття громадянства України за народженням.

Згідно з ч.3 ст.24 Міжнародного пакту про громадянські і політичні права кожна дитина має право на набуття громадянства.

Відповідно до ч.1 ст.1 Конвенції про скорочення безгромадянства договірна Держава надає своє громадянство народженій на її території особі, яка в іншому разі була б апатридом. Таке громадянство надається: при народженні, в силу закону або при порушенні перед належним органом влади клопотання відповідною особою або від її імені в порядку, встановленому національним законодавством. За умови дотримання положень частини 2 цієї статті жодне подібне клопотання не може бути відхилене.

Під час розгляду справи суд встановив, що матір ОСОБА_4 - ОСОБА_5 набула громадянство України на підставі Указу Президента України від 04.07.2007 року № 594/2007.

В своїх письмових запереченнях відповідач зазначає, що підставою для прийняття спірного висновку, крім іншого, була отримана інформація від УДМС України в Херсонській області, відповідно до якої 13.12.2010 року рішенням Апеляційного суду Херсонської області апеляційну скаргу прокурора Дніпровського району м. Херсона було задоволено, рішення Дніпровського районного суду від 10.12.2007 року, яке стало підставою для набуття громадянства України ОСОБА_6 разом із дітьми, скасовано. Також, разом із відповіддю було отримано довідки від 08.05.2015 року № 49 та № 49/1 про припинення громадянства України ОСОБА_6 ІНФОРМАЦІЯ_4 та його сину ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_3 відповідно до ст.21 Закону України «Про громадянство України».

Суд встановив, що 10.12.2007 року Дніпровський районний суд м. Херсона прийняв рішення, яким заяву ОСОБА_6 задовольнив та встановив факт його постійного проживання на території України з 1990 року.

На підставі вказаного рішення ОСОБА_6 08.01.2008 року отримав паспорт громадянина України серії НОМЕР_3.

Апеляційний суд Херсонської області своїм рішенням від 13.12.2010 року апеляційну скаргу прокурора Дніпровського району м. Херсона задовольнив, рішення Дніпровського районного суду м. Херсона від 10.12.2007 року скасував та ухвалив нове рішення, яким у задоволенні заяви ОСОБА_6 про встановлення факту постійного проживання на території України відмовив.

На підставі рішення Апеляційного суду Херсонської області від 13.12.2010 року УДМС України в Херсонській області прийняло рішення від 08.05.2015 року про скасування рішення УМВС України в Херсонській області про набуття ОСОБА_6 громадянства України за територіальним походженням відповідно до ч.1 ст.8 Закону України «Про громадянство України».

На підставі рішення від 08.05.2015 року УДМС України в Херсонській області видало на ім'я ОСОБА_4 довідку № 49/1 про припинення громадянства України.

При цьому, з огляду на зміст рішення Апеляційного суду Херсонської області від 13.12.2010 року та зміст рішення УДМС України в Херсонській області від 08.05.2015 року суд встановив, що в них відсутні будь-які посилання на підстави припинення громадянства України ОСОБА_4.

Згідно з ст.17 Закону України «Про громадянство України» громадянство України припиняється: внаслідок виходу з громадянства України; внаслідок втрати громадянства України; 3) за підставами, передбаченими міжнародними договорами України.

Під час розгляду справи суд встановив, що позивач будь-яких заяв про вихід з громадянства України не подавав, громадянство іншої держави не отримував, документів на отримання громадянства іншої держави не подавав.

Відповідно до ст.21 Закону України «Про громадянство України» рішення про оформлення набуття громадянства України скасовується, якщо особа набула громадянство України відповідно до статей 8 та 10 цього Закону шляхом обману, внаслідок подання свідомо неправдивих відомостей або фальшивих документів, приховування будь-якого суттєвого факту, за наявності якого особа не може набути громадянство України.

Суд встановив, що позивач набув громадянство України на законних підставах, без подання свідомо неправдивих відомостей або фальшивих документів, за відсутності приховування будь-якого суттєвого факту, за наявності якого особа не може набути громадянство України.

Крім того, суд встановив, що ОСОБА_4 має стійкий правовий зв'язок з Україною, що знаходить свій вияв у їх взаємних правах та обов'язках, а саме: народився в м. Одеса, Україна, що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_2 від 13.03.2009 року; в Україні проживають батьки, брат та сестра, які також народилися на території України; навчався та закінчив Одеську загальноосвітню школу-інтернат № 1 1-3 ступенів гуманітарно-естетичного профілю Одеської міської ради Одеської області, що підтверджується свідоцтвом про базову загальну середню освіту НОМЕР_4 від 11.06.2013 року з додатком; на даний час є студентом та навчається в Одеському медичному інституті Міжнародного гуманітарного університету, що підтверджується студентським квитком серії НОМЕР_5; військовозобов'язаний, що підтверджується військовим квитком серії НОМЕР_6.

Тобто, з урахуванням зазначеного, суд прийшов до висновку, що підстав для припинення громадянства України ОСОБА_4 не було.

Згідно з п.1 ч.1 ст.5 Закону України «Про громадянство України» документами, що підтверджують громадянство України, є, крім інших, паспорт громадянина України.

Відповідно до п.10.4 Порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України, затвердженого наказом МВС України 13.04.2012 року № 320, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 01.07.2012 року № 1089/21401, погашаються, уважаються недійсними та знищуються паспорти: які обмінюються у зв'язку зі зміною (переміною) прізвища, імені та по батькові; у разі встановлення розбіжностей у записах (невідповідність записів, зроблених у паспорті, записам в інших документах); у разі непридатності паспорта для користування (пошкодження з різних причин, утрата фотокартки); осіб, громадянство України яких припинено; знайдені, замість яких видано нові; померлих громадян; зіпсовані під час заповнення; оформлені з порушенням вимог чинного законодавства України; не отримані власником протягом року. У графі «Службові відмітки» заяви про видачу паспорта, який підлягає знищенню, зазначаються дата та підстави його знищення, після чого заява вилучається з діючої картотеки і поміщається до архівної картотеки. У разі оформлення паспорта з порушенням вимог чинного законодавства керівником територіального органу (територіального підрозділу) проводиться службове розслідування, за результатами якого складається висновок у двох примірниках, який надсилається до Державної міграційної служби України (далі - ДМС України) для затвердження керівником відповідного структурного підрозділу ДМС України. Перший примірник затвердженого висновку зберігається в ДМС України, другий - у територіальному органі (підрозділі). Якщо паспорт, який підлягає знищенню, видавався іншим територіальним підрозділом, до цього територіального підрозділу надсилається повідомлення за формою, наведеною у додатку 21 цього Порядку. У випадках знищення паспортів, зіпсованих при заповненні, у Книзі обліку проставляється відмітка про псування паспорта із зазначенням номера і дати затвердження акта про знищення паспорта, а в графі 1 наклеюється вирізка з бланка паспорта громадянина України, де зазначено серію і номер паспорта. Знищення недійсних паспортів здійснюється шляхом їх спалення не рідше одного разу на місяць комісією, створеною керівником територіального органу, про що складається акт за формою, наведеною у додатку 22 до цього Порядку. До знищення паспортів комісія перевіряє внесення до заяв відміток про знищення кожного з них, а також надсилання повідомлень про це у випадках, коли такі паспорти видавались іншими територіальними підрозділами. В актах зазначаються серії та номери паспортів, прізвища та ініціали громадян, а також відомості про те, ким і коли були видані паспорти та причини знищення. Акти підписуються членами комісії, затверджуються її головою.

Суд зазначає, що п.10.4 Порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України, затвердженого наказом МВС України 13.04.2012 року № 320, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 01.07.2012 року № 1089/21401, взагалі не передбачає підстав для вилучення паспорту громадянина України.

При цьому, незважаючи на те, що відповідач своїм висновком № 21 за результатами службового розслідування щодо підстав оформлення паспорта громадянина України, який сформований 27.11.2015 року та затверджений 09.02.2016 року, визнав паспорт громадянина України ОСОБА_4 серії НОМЕР_1 таким, що оформлений в порушення п.1.3, п.1.4 p.1 та п.2.7 p.2 «Порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України», затвердженого наказом МВС України 13.04.2012 року № 320, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 01.07.2012 року № 1089/21401, то це не є підставою для його вилучення, як зазначено у висновку.

Згідно з п.10.1 Порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України, затвердженого наказом МВС України 13.04.2012 року № 320, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 01.07.2012 року № 1089/21401, паспорти осіб, взятих під варту або засуджених до позбавлення волі, вилучаються органами дізнання, досудового слідства або судом. При звільненні з-під варти чи від відбування покарання паспорт повертається власникові. При відсутності паспорта в особовій справі засудженого адміністрація установи виконання покарань завчасно вживає заходів щодо його одержання. У осіб, обвинувачених і підозрюваних у вчиненні злочинів, вилучені паспорти разом з кримінальними справами надсилаються за підсудністю (підслідністю) і в разі їх звільнення з-під варти повертаються власникам під підпис. У разі відсутності у заарештованих паспорта органами досудового слідства здійснюється відповідна відмітка у матеріалах справи. Паспорти осіб, засуджених до позбавлення волі, обмеження волі та арешту, осіб, які тримаються в слідчих ізоляторах, надсилаються судовими органами в слідчі ізолятори разом з повідомленням про вирок, який набрав законної сили, стосовно цих осіб. Після отримання паспорти долучаються до особових справ засуджених і зберігаються в окремому конверті на внутрішньому боці обкладинки особової справи, про що робиться відповідна відмітка в описі частини другої справи. Паспорти видаються звільненим, які своїм підписом на внутрішньому боці обкладинки особової справи підтверджують їх отримання. Одночасно на зворотному боці довідок про звільнення з установ виконання покарань здійснюється запис про повернення паспорта із зазначенням його серії, номера, дати і органу видачі.

Таким чином, з урахуванням зазначеного, висновок № 21 за результатами службового розслідування щодо підстав оформлення паспорта громадянина України, сформований 27.11.2015 року завідувачем сектору централізованого оформлення документів Суворовського РВ у м. Одесі ГУ ДМС України в Одеській області та затверджений 09.02.2016 року Директором департаменту з питань громадянства, реєстрації та роботи з громадянами з тимчасово окупованої території України Державної міграційної служби України, є протиправним на належить до скасування.

Також, оскільки висновок № 21 за результатами службового розслідування щодо підстав оформлення паспорта громадянина України є протиправним на належить до скасування, то суд вважає за необхідне зобов'язати Головне управління Державної міграційної служби України в Одеській області повернути ОСОБА_4 паспорт громадянина України.

Відповідно до ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Згідно з ч.1 ст.86 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

У процесі розгляду справи не встановлено інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.

Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

На підставі викладеного, керуючись Конституцією України, ст.ст.2, 7, 8, 9, 11, 27, 69-71, 86, 94, 122, 128, 159-163 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити.

2. Визнати протиправним та скасувати висновок № 21 за результатами службового розслідування щодо підстав оформлення паспорта громадянина України ОСОБА_4, сформований 27.11.2015 року завідувачем сектору централізованого оформлення документів Суворовського РВ у м. Одесі ГУ ДМС України в Одеській області та затверджений 09.02.2016 року Директором департаменту з питань громадянства, реєстрації та роботи з громадянами з тимчасово окупованої території України Державної міграційної служби України.

3. Зобов'язати Головне управління Державної міграційної служби України в Одеській області повернути ОСОБА_4 паспорт громадянина України.

4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області на користь ОСОБА_4 суму сплаченого судового збору в розмірі 1102 (одна тисяча сто два) грн. 40 коп.

Порядок і строки оскарження постанови визначаються ст.ст.185, 186 КАС України.

Постанова набирає законної сили в порядку і строки, встановлені ст.254 КАС України.

Суддя М.М. Кравченко