Постанова № 63471355, 15.12.2016, Олевський районний суд Житомирської області

Дата ухвалення
15.12.2016
Номер справи
287/32/16-а
Номер документу
63471355
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Олевський районний суд Житомирської області

Справа № 287/32/16-а

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 грудня 2016 року м. Олевськ

Олевський районний суд Житомирської області в складі: головуючого судді Стратович О.В.

за участю секретаря судового засідання Єпифанович Г.В.

позивача ОСОБА_1

представника позивача ОСОБА_2

представника відповідача Скрит С.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні , в залі суду , в м. Олевську справу за адміністративним позовом громадянина ОСОБА_1 , мешканця АДРЕСА_1 , до управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області ( УПФ ), м. Олевськ вул. Свято - Миколаївська , 31 , про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії ,

В С Т А Н О В И В :

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом , в якому просить визнати бездіяльність відповідача щодо відмови в призначенні йому пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку на п'ять років відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» протиправною , зобов'язати відповідача призначити йому пенсію за віком зі зменшенням пенсійного віку на п'ять років та здійснити нарахування та виплату зазначеної пенсії, починаючи з 16.06.2016 року. Мотивуючи свої вимоги мотивує тим , що з 17.03.1982 року по 24.01.1992 року та з 01.02.1994 року по 29.01.1996 року постійно проживав та був зареєстрований в с. Борове Лельчицького району Гомельської області Республіки Білорусь ; з 29.01.1992 року по 18.01.1994 року та з 31.05.1996 року на час розгляду справи в суді зареєстрований та проживає в АДРЕСА_1 , яке відносяться до 3-ї зони гарантованого добровільного відселення , як і місце проживання в РБ . Має страховий стаж станом на 01.12.2014 року більше 15 років , що стверджується довідками з місця проживання , записами в трудовій книжці , офіційною довідкою Республіки Білорусь про радіоактивне забруднення місця проживання в с. Борове Лельчицького району Гомельської області Республіки Білорусь , посвідченням потерпілого від Чорнобильської катастрофи ( Категорії 3 ) НОМЕР_1 від 24.02.1997 року виданого Житомирською обласною державною адміністрацією , а також довідками про отримання коштів на чисті продукти харчування .

Позивач зазначив, що йому було видано посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи 3-ї категорії і його страховий стаж складає більше 15 років. У березні місяці 2016 року звернувся до УПФ з заявою про призначення йому пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку на п'ять років. Однак відповідач відмовив у призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку, зазначивши, що посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи 3-ї категорії видане Житомирською обласною державною адміністрацією та довідки про проживання на території РБ не надають права на отримання пенсії зі зниженням пенсійного віку на п'ять років .

В судовому засіданні позивач та представник позивача позов підтримали повністю і з висновком відповідача не погодилися вважаючи , що позивачу безпідставно відмовлено у призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку .

Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав вважаючи , що позивач не має права у призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку, зазначивши, що посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи 3-ї категорії видане Житомирською обласною державною адміністрацією та довідки про проживання на території РБ не надають права на отримання пенсії зі зниженням пенсійного віку на п'ять років .

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення та доводи учасників розгляду справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню в повному обсязі з наступних підстав , а саме :

Позивач 01.12.2014 року досяг віку 54 років , що стверджується особистим паспортом НОМЕР_2 , який був виданий 23.12.2014 року Олевським РС УДМС України в Житомирській області (а.с. 8 ) .

В березні місяці 2016 року останній звернувся до УПФ України в Олевському районі з заявою про призначення йому пенсії зі зниженням пенсійного віку на 5 років.

Відповідно до листа № 1091/03 від 11.03.2016 року відповідач відмовив позивачу в призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку зазначивши, що посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи 3-ї категорії видане Житомирською обласною державною адміністрацією та довідки про проживання на території РБ не надають права на отримання пенсії зі зниженням пенсійного віку на п'ять років .

Дані правовідносини врегульовані наступними нормативно - правовими актами , а саме :

В Статті 46 Конституції України зазначено , що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивного забруднення територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Відповідно до ст.9 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, є: 1) учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків; 2) потерпілі від Чорнобильської катастрофи - громадяни, включаючи дітей, які зазнали впливу радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Відповідно до п.1 Порядку віднесення громадян із числа таких , які брали участь …….. або постраждалі від інших обставин від радіаційного опромінення не з власної вини , до відповідних категорій осіб , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи , затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02 грудня 1992 року № 674 , позивач є особою , яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи , що сталася не з його вини , що стверджується відповідним посвідченням ( а.с.9 ) , яке є законним і статус потерпілого не змінений .

Крім того відповідно до інформації Гідрометр РБ , лист № 14.2-8/26 від 26.04.2016 року встановлено , що позивач у вище зазначений термін проживав на територій РБ у зоні радіоекологічного забруднення , яке по своїм параметрам відповідає 3-тій зоні гарантованого добровільного відселення та території місця проживання позивача у теперішній час ( а.с.14 ) .

Відповідно до пункту 4 частини 1 статті11 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» до потерпілих від Чорнобильської катастрофи належать особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років.

Згідно з пунктом 3 частини 1 статті 14 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», до категорії 4 осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи належать особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років

Згідно з положеннями частини 3 статті 65 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» та «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи» є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом.

Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого ст.26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»: потерпілим від Чорнобильської катастрофи - особи, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні посиленого радіологічного контролю за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років -2 роки та додатково 1 рік за 3 роки проживання, роботи, але не більше 5 років.

Частиною 2 статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" встановлено , що призначення та виплата пенсій названим категоріям провадиться відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" і цього Закону.

Згідно з частиною 1 статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку, зокрема, пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Статтею 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що заява про призначення пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики.

Судом встановлено, що позивач на законних підставах отримав посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи серії В-1 № 356601 (категорія 4) , зазначене посвідчення відповідає вимогам абз.3 ст.5 Постанови Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 року №51 «Про затвердження Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

У відповідності до ст.2 Постанови Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 року посвідчення є документом, що підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користуватися пільгами й компенсаціями, встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", іншими актами законодавства.

Згідно ст.10 Постанови Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 року №51 видача посвідчень провадиться зокрема іншим потерпілим обласними державними адміністраціями за поданням місцевих органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування за місцем проживання. Рішення про видачу або відмову у видачі посвідчення приймається у місячний термін з дня надходження необхідних документів до органу, що видає посвідчення. У разі встановлення цими комісіями факту необґрунтованої видачі посвідчення відповідної категорії посвідчення на підставі рішення комісії підлягає вилученню.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення пенсій регулюється Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України №22-1 від 25.11.2005 року.

Пунктом 7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, передбачено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються документи, які засвідчують особливий статус особи, зокрема, посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування (при призначенні пенсії із застосуванням норм статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»).

Окрім того, відповідно до п.29 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного Фонду України № 22-1 від 25.11.05 р. (з наступними змінами), за документ, що засвідчує місце проживання особи, приймаються: паспорт або довідка уповноважених органів з місця проживання (реєстрації), у тому числі органів місцевого самоврядування.

Таким чином, основними документами, що підтверджують право позивача на призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку є наступні документи , а саме : особистий паспорт громадянина України серії ВН 651250( а.с.8 ) ; довідка з місця проживання Боровської сільської ради Лельчицького району Гомельської області РБ № 420 від 18.04.2016 року ( а.с.10 ); довідка Хочинської сільської ради Олевського району Житомирської області від № 373 від 12.05.2016 року , про період проживання в зоні гарантованого добровільного відселення ( а.с.11 ) ; посвідчення громадянина, який потерпів від Чорнобильської катастрофи Серії Б № 493220 (категорія 3 ) видане Житомирською ОДА 24.02.1997 року ( а.с.9 ) .

А також суд вважає за необхідне визнати належними та допустимими доказами проживання та роботи позивача в зоні гарантованого добровільного відселення наступні документи , які були надані позивачем під час розгляду справи в суді , якими є : трудова книжка ВТ-1 №0672074, яка стверджує що місцем роботи позивача весь час була територія зони гарантованого добровільного відселення ( а.с. 42 ) ; довідка Хочинської міської ради Олевського району № 701 від 15.09.2016 ( а.с. 28 ) ; довідки з місця роботи позивача в якій зазначено , що за весь час роботи , ДП « Хочинське лісництво » , позивач отримував щомісячну грошову допомогу , як потерпілий , відповідно до Постанови КМУ № 315 ( а.с. 27 ) ; архівними довідками КУ « Трудовий архів Олевського району » Олевської районної ради ( а.с. 29, 30) .

Вище зазначене свідчить , що позивач був визнаний державними органами особою , яка відноситься до категорії осіб постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи у 1986 році і спростовує доводи відповідача , що нібито позивач не має право на отримання пенсії зі зниженням пенсійного віку .

За таких обставин, суд приходить до висновку, що позивач у відповідності до пункту 2 статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" має право на призначення пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку для чоловіків на 5 років, оскільки народився 01 грудня 1960 року.

Враховуючи те, що для призначення пенсії позивачу із зниженням пенсійного віку, як особі, яка проживала на території посиленого радіоекологічного контролю понад 4-ох років , станом на 1 січня 1993 року, є наявні всі необхідні для цього документи та підстави для задоволення позову в повному обсязі .

Крім того, статтею 94 КАС України передбачено, що якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень , що виступав стороною у справі , або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись вимогами : ст.ст. 71, 86,94, 158, 159, 160-163,186 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 , мешканця АДРЕСА_1 , до управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області , м. Олевськ вул. Свято - Миколаївська , 31 , про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку на п'ять років відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області призначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , пенсію за віком зі зменшенням пенсійного віку на п'ять років, відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з дня звернення до суду, тобто з 16 червня 2016 року.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області здійснити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3, нарахування та виплату пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку на п'ять років, відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" починаючи з дня звернення до суду , тобто з 16 червня 2016 року.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області на користь ОСОБА_1 витрати понесені на оплату судового збору у розмірі 551,20 гривень .

Постанова може бути оскаржена в Житомирський апеляційний адміністративний суд через Олевський районний суд Житомирської області, протягом десяти днів з дня проголошення.

Суддя: О.В.Стратович