Ухвала суду № 63471013, 16.12.2016, Господарський суд Київської області

Дата ухвалення
16.12.2016
Номер справи
911/2623/14
Номер документу
63471013
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

Київської області

01032, м. Київ - 32, вул. С.Петлюри, 16тел. 235-95-51

У Х В А Л А

"16" грудня 2016 р. Справа № 911/2623/14

Господарський суд Київської області у складі судді Колесника Р.М., розглянувши заяву Комунального підприємства Броварської міської ради Київської області Броваритепловодоенергія про розстрочку виконання рішення у справі

за позовом Дочірньої компанії ОСОБА_1 України Національної акціонерної компанії Нафтогаз України, м. Київ

до Комунального підприємства Броварської міської ради Київської області Броваритепловодоенергія, Київська обл., м. Бровари

про стягнення 494792,69 гривень

За участю представників:

Від позивача ОСОБА_2, довіреність №183/16 від 27.04.2016;

ОСОБА_1, довіреність №179/16 від 27.04.2016;

Від відповідача ОСОБА_3, довіреність №01-2391 від 06.10.2016.

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Господарського суду Київської області від 16.09.2014 позовні вимоги Дочірньої компанії ОСОБА_1 України Національної акціонерної компанії Нафтогаз України задоволено повністю, стягнуто з Комунального підприємства Броварської міської ради Київської області Броваритепловодоенергія 426628,38 гривень 3% річних, 68164,31 гривень інфляційних втрат та 9895,85 гривень витрат по сплаті судового збору.

Постановою Київського апеляційного господарського суду від 23.12.2014 змінено рішення Господарського суду Київської області від 16.09.2014 та стягнуто з відповідача на користь позивача 389 840,79 гривень 3% річних та 7796,81 гривень витрат по сплаті судового збору.

На виконання вищезазначеного рішення господарським судом Київської області було видано наказ № 911/2623/14 від 20.01.2014.

08.12.2016 Комунальне підприємство Броварської міської ради Київської області Броваритепловодоенергія (боржник за наказом) звернулося до суду з заявою про відстрочку виконання рішення господарського суду Київської області 911/2623/14.

Ухвалою господарського суду Київської області від 12.12.2016 розгляд заяви відповідача про відстрочку виконання рішення господарського суду Київської області від 16.09.2016 призначено на 16.12.2016.

16.12.2016 через канцелярію суду від позивача надійшли заперечення на заяву боржника про відстрочку виконання рішення, в яких зазначив, що боржником не надано доказів відсутності коштів на банківських рахунках та майна, на яке можливо було б звернути стягнення, у той час як складний фінансовий стан та можливе списання вказаної заборгованості у майбутньому не є винятковою обставинною в розумінні ст. 121 ГПК України, за наявності якої можливе відстрочення виконання рішення суду у даній справі, оскільки підприємництво є самостійною ініціативною діяльністю юридичної особи, несприятливі наслідки якої ризики та майнову відповідальність повністю несе товариство самостійно.

Розглянувши подану заяву про відстрочку виконання рішення суду у справі, вислухавши доводи відповідача та заперечення позивача, суд вважає заяву такою, що підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Пунктом 1 ст. 121 ГПК України за наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим, за заявою сторони виконавчого провадження або за власною ініціативою господарський суд, який видав виконавчий документ, у десятиденний строк розглядає це питання у судовому засіданні з викликом сторін, прокурора і у виняткових випадках, залежно від обставин справи, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, ухвали, постанови.

Відстрочка це відкладення чи перенесення виконання рішення на новий строк, який визначається господарським судом (пп. 7.1.1 п. 7.1 ст. 7 постанови Пленуму Вищого господарського суду Українивід 17.10.2012 р. № 9 Про деякіпитання практики виконаннярішень, ухвал, постанов господарськихсудівУкраїни).

Як передбачено п. 7.2 ст. 7 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.10.2012 р. № 9 Про деякі питання практики виконання рішень, ухвал, постанов господарських судів України, підставою для відстрочки, виконання рішення можуть бути конкретні обставини, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим у визначений строк або встановленим господарським судом способом

В обґрунтування заяви про відстрочку виконання рішення відповідач (боржник) посилається на те, що з набранням чинності Закону України «Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії», боржник набув право на списання заборгованості, щодо якого державною виконавчою службою здійснюється примусове виконання але оскільки механізм реалізації Закону наразі не запроваджено, Кабінетом Міністрів не створено відповідного Реєстру підприємств, щодо яких застосовуватиметься процедура списання заборгованості, державний виконавець може здійснити примусове виконання наказу № 911/2623/14 від 20.01.2014, тим самим позбавивши боржника законодавчих гарантій встановлених цим Законом.

Надаючи належну юридичну оцінку доводам сторін суд приходить до наступних висновків.

Верховною Радою України 03.11.2016 прийнято Закон України «Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних організацій та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожитті енергоносії», який набрав чинності 30.11.2016.

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних організацій та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожитті енергоносії» дія цього Закону поширюється на відносини із врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії.

Комунальне підприємство Броварської міської ради Київської області Броваритепловодоенергія є саме таким підприємством, яке здійснює господарську діяльність із централізованого, водопостачання та водовідведення відповідно до ліцензії, виданих Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, а саме: № 77 від 21.02.2011, на ведення господарської діяльності із централізованого водопостачання та водовідведення; № 1168 від 30.06.2011, на ведення господарської діяльності з виробництва теплової енергії; № 1168 від 30.06.2011, на ведення господарської діяльності з постачання теплової енергії; № 1168 від 30.06.2011, на ведення господарської діяльності з транспортування теплової енергії магістральними та місцевими мережами.

Частиною 3 статті 7 цього Закону передбачено, що на заборгованість за природний газ, використаний для виробництва теплової та електричної енергії, надання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води, погашену до набрання чинності цим Законом, неустойка (штраф, пеня), інфляційні нарахування, проценти річних не нараховуються, а нараховані підлягають списанню з дня набрання чинності цим Законом.

Наказ Господарського суду Київської області від 20.01.2016 у справі № 911/2623/14, який перебуває в органі ДВС, стосується стягнення саме сум 3 % річних у розмірі 389840,79 гривень, які нараховані саме на заборгованість за природний газ, використаний для виробництва теплової енергії надання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води, згідно договору поставки природного газу №06/10-1241-ТЕ-17 від 14.10.2014.

Отже, нараховані позивачем санкції підлягають списанню згідно наведених приписів Закону.

Зазначеним законом внесені зміни до Закону України «Про виконавче провадження».

Відповідно до пункту 10 статті 34 Закону України «Про виконавче провадження» (в редакції Закону України «Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних організацій та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожитті енергоносії») виконавець зупиняє вчинення виконавчих дій у разі: включення підприємств, що виробляють, транспортують та постачають теплову енергію, надають послуги з централізованого опалення та постачання гарячої води, підприємств централізованого водопостачання та водовідведення, що надають послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, послуги з постачання холодної води та послуги з водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем), до реєстру підприємств, що беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії", з виконавчих проваджень, стягувачами за якими є Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України", її дочірня компанія "ОСОБА_1 України", Публічне акціонерне товариство "Укртрансгаз", постачальники електричної енергії, а боржниками - підприємства, що виробляють теплову енергію, транспортують та постачають теплову енергію, надають послуги з централізованого опалення та постачання гарячої води, та підприємства централізованого водопостачання та водовідведення, що надають послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, послуги з постачання холодної води та послуги з водовідведення (з використанням внутрішньо будинкових систем).

За змістом статті 3 Закону України «Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних організацій та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожитті енергоносії» для участі у процедурі врегулювання заборгованості теплопостачальні та теплогенеруючі організації, підприємства централізованого водопостачання та водовідведення включаються до реєстру, який веде центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері житлово-комунального господарства.

Для включення до реєстру підприємства централізованого водопостачання і водовідведення, теплопостачальні і теплогенеруючі організації подають центральному органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері житлово-комунального господарства, заяву, до якої додаються згідно переліку, визначеному Законом. Порядок ведення та користування реєстром затверджується Кабінетом Міністрів України.

Наразі механізм виконання Закону не встановлено, а Наказ Господарського суду Київської області у справі № 911/2623/14 перебуває на виконанні в органі ДВС, що зобовязує державного виконавця здійснювати передбачені Законом України «Про виконавче провадження» дії, направлені на стягнення заборгованості, що призведе до зупинення роботи об'єктів питного водопостачання та водовідведення, теплопостачання як об'єктів життєзабезпечення і стратегічного значення м. Бровари Київської області.

Згідно розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 1730-VІІІ, Кабінет Міністрів України зобовязано прийняти відповідні нормативно-правові акти та привести свої нормативно-правові акти у відповідність у місячний строк з дня набрання чинності цим Законом.

Наведені обставини дають суду підстави дійти висновку, що запроваджені Законом України «Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних організацій та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожитті енергоносії» заходи щодо забезпечення інтересів боржника у спосіб припинення стягнення нарахованих штрафних санкцій перед стягувачем та їх реалізація не можуть перебувати в залежності від того коли Кабінет Міністрів України виконає покладені на нього законом обовязки щодо прийняття необхідних для реалізації цього закону нормативних актів.

Отже, станом на сьогодні, хоча вимоги стягувача і ґрунтуються на рішення суду, що набрало законної сили, разом з тим проведення його примусового виконання після набрання чинності зазначеним Законом, до моменту створення Реєстру та надання боржнику можливості реалізувати свої права, щодо включення його до нього та проведення відповідної процедури списання заборгованості, не є виправданим, адже позбавлятиме боржника законодавчих гарантій, встановлених цим Законом.

В контексті викладеного суд вважає, наведені обставини виключними у розумінні ст. 121 ГПК України, адже Законом України «Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних організацій та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожитті енергоносії» змінюється загальний порядок, як застосування штрафних санкцій за неналежне виконання грошових зобовязань, так і загальний порядок примусового виконання рішень суду, встановивши певні особливості для цих процедур по відношенню до визначеного кола субєктів, до яких відноситься і боржник.

З урахуванням обставин, наведених заявником в заяві про відстрочення виконання рішення та в судовому засіданні, з метою врегулювання заборгованості Комунального підприємства Броварської міської ради Київської області Броваритепловодоенергія, яке здійснює господарську діяльність із централізованого теплопостачання, водопостачання та водовідведення, суд вважає за можливо задовольнити заяву частково та відстрочити виконання рішення господарського суду Київської області у справі №911/2623/14 до 20.02.2017 включно.

Судом вбачається встановлений час (до 20.02.2017) достатнім для реального запровадження державою механізмів, визначених Законом України «Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних організацій та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожитті енергоносії», зі спливом якого сторони не позбавлені права вдруге звернутися до суду із відповідною заявою, якщо для цього існуватимуть обєктивні підстави.

Враховуючи вищевикладене, керуючись ст. 121 ГПК України, ст. 7 Закону України «Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних організацій та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожитті енергоносії», суд -

УХВАЛИВ:

1. Заяву Комунального підприємства Броварської міської ради Київської області Броваритепловодоенергія про відстрочку виконання рішення господарського суду Київської області від 16.09.2014 у справі №911/2623/14 задовольнити частково.

2. Відстрочити виконання рішення господарського суду Київської області від 16.09.2014 у справі №911/2623/14 до 20.02.2017 включно.

3. Копію ухвали надіслати сторонам у справі.

Суддя Р.М. Колесник