Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
13 грудня 2016 р. № 813/2695/16
Суддя Харківського окружного адміністративного суду
Панченко О.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом
Міністерства економічного розвитку і торгівлі України до Товариства з обмеженою відповідальністю "АГРОБІЗНЕСРЕСУРС" третя особа: Державна фіскальна служба Українипро подовження дії спеціальної санкції,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач - Міністерство економічного розвитку і торгівлі України, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить подовжити дію спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності, яка застосована наказом Мінекономрозвитку від 13.11.2015р. № 1447 до Товариства з обмеженою відповідальністю Агробізнесресурс» на термін до усунення Товариством з обмеженою відповідальністю «Агробізнесресурс» порушення статті 2 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземної валюті» або до застосування практичних заходів, що гарантують усунення порушень статті 2 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» при виконанні зовнішньоекономічного контракту від 24.04.2014р. № 24-04Т, укладеного із нерезидентом «Gateborg Solutions» (Великобританія) у сумі 11 118 056,00 євро.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що згідно Наказу Мінекономрозвитку від 13.11.2015р. № 1447 до відповідача застосовано спеціальну санкцію - тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності за порушення статей 1,2 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті».
Згідно листа ДФС України від 24.03.2016р. № 5001/5/99-99-22-05-02-16 вказано, що порушення відповідачем не усунуто, в зв'язку з чим є доцільним подовжити дію застосованої раніше спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності відповідача.
Відповідно до п.п. 3.4 п.4 Порядку взаємодії Міністерства економіки та Державної податкової адміністрації України з питань застосування спеціальних санкцій, затвердженого наказом Мінекономіки та ДПА України від 09.11.2006р. № 340/672, таке подовження має відбуватись за рішенням суду.
Від представника позивача та від представника третьої особи до суду надійшли клопотання, згідно яких вони підтримали заявлені позовні вимоги та просили розглянути справу за їх відсутності.
Відповідач, повідомлений судом належним чином про дату, час та місце судового розгляду, до суду не прибув без повідомлення причин, заяв про відкладення розгляду справи не надав.
Враховуючи наведене суд розглядає справу в порядку письмового провадження.
Суд, вивчивши доводи позову, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, виходить з наступних підстав та мотивів:
Судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що згідно з поданням ДФС України (лист від 16.10.2015 № 24321/5/99-99-22-05-02-16) зазначено, що суб'єктом зовнішньоекономічної діяльності України - ТОВ "Агробізнесресурс" при здійсненні зовнішньоекономічних операцій було допущено перевищення законодавчо встановлених строків розрахунків у сумі 11 118 056,00 євро за розрахунками за імпортним контрактом від 24.04.2014 № 24-04Т, укладеним із іноземним суб'єктом господарювання «Gateborg Solutions» (Великобританія), яку встановлено актами перевірки Головним управлінням Міндоходів у Львівській області від 17.06.2015р. № 2386/22-02/33170637 та від 21.11.2014р. № 3309/22-08/38966106.
Суть порушення полягає в тому, що на виконання умов контракту ТОВ «Агробізнесресурс» здійснено попередню оплату на користь нерезидента за товар (щеплені саджанці вишні) на загальну суму 11118 056,00 євро. Товар за імпортним контрактом від 24.04.2014р. № 24-04Т не надійшов на митну територію.
Зазначену прострочену дебіторську заборгованість відповідачем задекларовано у Декларації про валютні цінності, доходи та майно, що належить резиденту України і знаходяться за її межами.
Відповідно до статті 2 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземної валюті» імпортні операції резидентів, які здійснюються на умовах відстрочення поставки, в разі, коли таке відстрочення перевищує 180 календарних днів з моменту здійснення авансового платежу або виставлення векселя на користь постачальника продукції (робіт, послуг), що імпортується, потребують висновку центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері економічного розвитку.
Відповідно до частини 3 статті 1 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземної валюті» Національний банк України має право запроваджувати на строк до шести місяців інші строки розрахунків, ніж ті, що визначені частиною першою цієї статті.
Постановою Національного банку України від 14.11.2013р. № 453 «Про зміну строків розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів і запровадження обов'язкового продажу надходжень в іноземній валюті» установлено, що розрахунки за операціями з експорту та імпорту товарів, передбачені в статтях 1 та 2 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті», здійснюються у строк, що не перевищує 90 календарних днів.
При цьому, пунктом 3.1. Інструкції про порядок здійснення контролю і втримання ліцензій за експортними, імпортними та лізинговими операціями, затвердженої постановою Правління Національного банку від 24.03.1999р. № 136 (далі - Інструкція) передбачено, що імпортні операції резидентів (крім інвесторів (представництв іноземних інвесторів на території України) за угодами пре розподіл продукції, контроль за своєчасністю розрахунків яких не здійснюється), які здійснюються на умовах відстрочення поставки, в разі, коли таке відстрочення перевищує встановлений законодавством України строк з моменту здійснення авансового платежу, виставлення векселя на користь постачальника товару, що імпортується, або при застосуванні розрахунків у формі документарного акредитива з моменту здійснення банком платежу на користь нерезидента, потребують одержання висновку.
Відповідно до пункту 3.2. Інструкції, відлік законодавчо встановленого строку розрахунків банк починає з наступного календарного дня після дня здійснення операцій, вказаних у п. 3.1 цієї Інструкції.
Відповідно до частини другої статті 37 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність» санкції, зазначені у цій статті, застосовуються центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики за поданням органів державної податкової та контрольно-ревізійної служб, митних, правоохоронних органів, органів Антимонопольного комітету України, спеціально уповноваженого органу виконавчої влади у сфері регулювання ринків фінансових послуг та Національного банку або за рішенням суду.
В зв'язку з недотриманням відповідачем положень зазначених вище законодавчих норм, у відповідності до Положення про порядок застосування до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності України та іноземних суб'єктів господарської діяльності спеціальних санкцій, передбачених статтею 37 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність», затвердженим наказом Мінекономіки від 17.04.2000р. № 52, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 05.05.2000р. за № 260/4481 (далі - Положення), Мінекономрозвитку, наказом від 09.07.2015р. № 741 «Про застосування спеціальної санкції-тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності - до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності України» застосувало за порушення вимог статті 2 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» до відповідача спеціальну санкцію - тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності. Вказаний наказ відповідачем не оскаржувався та, за матеріалами справи, є чинним.
Разом з тим, відповідно до абзацу другого підпункту 3.4 пункту 4 Порядку взаємодії Міністерства економіки України та Державної податкової адміністрації України з питань застосування спеціальних санкцій, затвердженого наказом Мінекономіки та ДПА України від 09.11.2006 № 340/672, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України від 17.01.2007 за № 30/13297, на підставі отриманих матеріалів (у разі, якщо допущені порушення законодавства України не усунуто й виникає доцільність подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності) Мінекономрозвитку готує відповідну позовну заяву до суду.
Позивач наголошує на тому, що відповідачем допущені ним порушення Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність» не усунуті, в зв'язку з чим існує необхідність подовження дії раніше накладених санкцій.
При цьому, з матеріалів справи встановлено, що Мінекономрозвитку листом від 23.02.2016р. № 4102-11/5033-03 звернулося до ДФС України щодо розгляду питання доцільності подовження дії спеціальної санкції тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності щодо відповідача та ДФС України надіслала у відповідь лист від 24.03.2016р. № 5001/5/99-99-22-05-02-16, згідно якого зазначається, що порушення законодавчо встановлених строків розрахунків не усунуто: товар за контрактом 24.04.2014р. № 24-04Т на митну територію України не надійшов (а.с. 15-17).
За відсутності інших доказів у справі, які б спростовували вказане твердження позивача, суд вважає доводи про відсутність усунення відповідачем порушень Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність» доведеними та вбачає необхідність продовження дії спеціальної санкції, накладеної на відповідача згідно Наказу Мінекономрозвитку від 13.11.2015р. № 1447, з метою усунення вказаних порушень.
Керуючись ст. ст. 11, 12, 52, 55, 160-163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Міністерства економічного розвитку і торгівлі України до Товариства з обмеженою відповідальністю "Агробізнесресурс", третя особа: Державна фіскальна служба України про подовження дії спеціальної санкції, - задовольнити.
Подовжити дію спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності, яка застосована наказом Мінекономрозвитку від 13.11.2015р. №1447 до Товариства з обмеженою відповідальністю Агробізнесресурс" на термін до усунення Товариством з обмеженою відповідальністю "Агробізнесресурс" порушення статті 2 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземної валюті" або до застосування практичних заходів, що гарантують усунення порушень статті 2 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" при виконанні зовнішньоекономічного контракту від 24.04.2014р. №24-04Т, укладеного із нерезидентом "Gateborg Solutions" (Великобританія) у сумі 11118056,00 євро.
Постанова набирає законної сили згідно з ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, а саме: після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова чи ухвала суду не набрала законної сили.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду згідно з ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України, а саме: шляхом подачі через Харківський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення (у разі застосування судом ч. 3, ст. 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, у разі повідомлення суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених ч.4 ст.167 цього Кодексу, про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду) апеляційної скарги з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.
Суддя Панченко О.В.