КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
07 листопада 2016 року м. Київ№810/2986/16
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кушнової А.О., за участю секретаря судового засідання Сакевич Ж.В., розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Київського обласного військового комісаріату про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії
Суть спору: до Київського окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 з позовом до Київського обласного військового комісаріату, в якому позивач просить:
- визнати неправомірними дії Київського обласного військового комісаріату щодо відмови у видачі ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям станом на 01.12.2015 та 01.06.2016, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" та відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році" від 06.04.2016 №292;
- зобов'язати Київський обласний військовий комісаріат видати ОСОБА_1 довідку про заробітну плату станом на 01.12.2015 та 01.06.2016, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям з визначенням заробітної плати з врахуванням підвищень з 01.12.2015 та з 01.06.2016, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" та відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році" від 06.04.2016 №292.
Ухвалами Київського окружного адміністративного суду від 22.09.2016 відкрито провадження в адміністративній справі №810/2986/16, закінчено підготовче провадження у справі та призначено справу до судового розгляду.
17 жовтня 2016 року представником позивача в судовому засіданні подано заяву про уточнення позовних вимог, в якій позивач просить зобов'язати Київський обласний військовий комісаріат видати ОСОБА_1 довідку про заробітну плату станом на 01.12.2015 та 01.06.2016, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям з визначенням заробітної плати з врахуванням підвищень з 01.12.2015 та з 01.06.2016, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" та відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році" від 06.04.2016 №292 з урахуванням всіх складових заробітної плати: посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційний клас, класний чин або спеціальне звання та вислугу років, надбавка за роботу з таємними документами, надбавка за високі досягнення в праці, премія, премія до державних, професійних свят і ювілейних дат, матеріальна допомога та інші надбавки та стягнути з Київського обласного військового комісаріату на користь ОСОБА_1 понесені нею судові витрати на правову допомогу адвоката та витрати на сплату судового збору.
В судовому засіданні 17.10.2016 протокольною ухвалою суду вказану заяву про уточнення позовних вимог прийнято до розгляду судом.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 28 липня 2016 року вона звернулась до Київського обласного військового комісаріату із заявою щодо видачі довідок про заробітну плату, що подаються для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям станом на 01.12.2015 та 01.06.2016, відповідно до постанови КМУ від 09.12.2015 №1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" та відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році" від 06.04.2016 №292.
Листом №2/4/451 від 30 серпня 2016 року відповідач відмовив ОСОБА_1 у видачі вищезазначеної довідки, мотивуючи відмову відсутністю нормативно-правових підстав для перерахунку раніше призначених пенсій, оскільки згідно пункту 5 розділу ІІІ Прикінцевих положень Закону України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення від 02.03.2015 № 213 з 01 червня 2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються, зокрема, відповідно до Закону України Про державну службу від 16.12.1993 3723-ХІІ, тому, починаючи з 01.06.2015 органи Пенсійного фонду України пенсії відповідно до Закону не призначають і не перераховують. Крім того, постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» виключено пункт 4 та внесено зміни до пункту 5 Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» і з 01 грудня 2015 року відсутні підстави та механізм проведення перерахунку пенсій непрацюючим пенсіонерам, призначених відповідно до Закону України «Про державну службу».
Позивач зазначає, що відповідач не наділений правом визначати наявність чи відсутність у нього права на перерахунок розміру раніше призначеної пенсії, визначати розмір такого перерахунку або складових частин заробітної плати, що враховуються при такому перерахунку і відмовляючи у наданні витребуваних довідок, відповідач фактично позбавив позивача права на перерахунок пенсії, встановленого статтею 37-1 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 №3723-ХІІ та порушив конституційне право позивача на пенсійне забезпечення в розмірі, встановленому законодавством.
Представник позивача у судових засіданнях 04.10.2016, 10.10.2016, 17.10.2016, 07.11.2016 позовні вимоги підтримав та просив позов задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідача просив у задоволенні позовних вимог відмовити з підстав, наведених у поданих запереченнях.
Відповідач в письмових запереченнях, поданих до суду 19 жовтня 2016 року (а.с.72-74) зазначив, що Постанова Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» №1013 від 09.12.2015 та Постанова Кабінету Міністрів України «Про деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році» №292 від 06.04.2016 не містять положень, які передбачають видачу довідки про заробітну плату та вказані Постанови Кабінету Міністрів України стосуються працюючих державних службовців.
Відповідач вказує, що згідно пункту 5 розділу ІІІ Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 №213 у разі неприйняття до 01.06.2015 Закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються, зокрема, відповідно до Закону України «Про державну службу». Тому органи Пенсійного фонду України пенсії відповідно до Закону не призначають і не перераховують.
Також відповідач зазначив, що Постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання оплати державних службовців у 2016 році» №292 від 06.06.2016 з 01.06.2016 встановлені нові розміри посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати) працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери. Нові розміри посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати) відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання оплати державних службовців у 2016 році» №292 від 06.06.2016 застосовуються з 01.05.2016. Відповідач вважає, що оскільки ОСОБА_1 не є працівником вказаної установи, закладу та організації окремої галузі бюджетної сфери, то і вказану норму щодо неї застосувати неможливо.
З огляду на викладене, відповідач вважає, що з 01 червня 2015 року підстави для проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону, та, відповідно, видачі довідок про складові заробітної плати (посадовий оклад, надбавка за ранг, або кваліфікаційні класи, або класний чин, або спеціальні звання, або дипломатичний ранг, надбавка (винагорода) за вислугу років), що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям про заробітну плату державних службовців, які на момент перерахунку працюють на посадах, з яких призначено (перераховано) пенсію, форми яких затверджено постановою правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 №15-1, відсутні.
У судовому засіданні 07.11.2016 суд за письмовим клопотанням представника позивача (а.с.101) постановив здійснювати подальший розгляд справи у порядку письмового провадження. Представник відповідача проти розгляду справи у порядку письмового провадження не заперечував.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази, які є у справі, суд
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) є громадянкою України, ІНФОРМАЦІЯ_1, паспорт серії СН №065893, виданий Богуславським РВ ГУ МВС України в Київській області 22 лютого 1996 року (а.с.6).
Судом встановлено, що ОСОБА_1 працювала на посаді старшого помічника начальника відділення (інженера) в Богуславському районному військовому комісаріаті, з якої 10 жовтня 1996 року була звільнена у зв'язку із виходом на пенсію (а.с.8-11).
Згідно із посвідченням №209914, виданим 13 червня 1997 року Управлінням соціального захисту населення Богуславської районної державної адміністрації Київської області та довідкою Управління Пенсійного фонду України у Богуславському районі Київської області від 27 вересня 2016 року №1876/02 ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України у Богуславському районі Київської області і отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-ХІІ (зі змінами та доповненнями, далі ОСОБА_2 України №3723-ХІІ) (а.с. 24-25).
Судом встановлено, що 28 липня 2016 року ОСОБА_1 звернулась до Київського обласного військового комісаріату із заявою (вхід.№5229) щодо видачі довідок про заробітну плату, що подаються для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям за формою, затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 04 вересня 2013 року №15-1 станом на 01 січня 2016 року у зв'язку із підвищенням посадових окладів працюючих державних службовців з 01.12.2015 та станом на 01 червня 2016 року у зв'язку із набранням чинності Закону України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року №889-VIIІ (а.с. 62).
28 липня 2016 року ОСОБА_1 звернулась до Київського обласного військового комісаріату із заявою (вхід.№5230) щодо видачі довідок про заробітну плату, що існують станом на 28.07.2016 за рівнозначною посадою для перерахунку пенсії (а.с.63).
Листом №2/4/451 від 30 серпня 2016 року відповідач відмовив ОСОБА_1 у видачі вищезазначених довідок, мотивуючи відмову тим, що з 01 червня 2015 року довідки для перерахунку пенсій у звязку із підвищенням окладів державним службовцям не надаються (а.с.64).
Відповідач в письмових запереченнях, поданих до суду 19 жовтня 2016 року (а.с.72-74) зазначив, що позивач, обґрунтовуючи позовні вимоги, керується нечинним нормативно-правовим законодавством, оскільки Порядок та умови визначення заробітної плати для обчислення пенсії державного службовця, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України №426 від 19.06.2013, втратив чинність згідно пункту 112 Переліку актів Кабінету Міністрів України, що втратили чинність Постанови Кабінету Міністрів України №465 від 22.07.2016 «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких актів Кабінету Міністрів України». Постанова Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» №865 від 31.05.2000 втратила чинність згідно частини 1 Переліку постанов Кабінету Міністрів України, що втратили чинність Постанови Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 «Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб».
Відповідач зазначає, що Постанова Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» №1013 від 09.12.2015 та Постанова Кабінету Міністрів України «Про деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році» №292 від 06.04.2016 не містять положень, які передбачають видачу довідки про заробітну плату та вказані Постанови Кабінету Міністрів України стосуються працюючих державних службовців.
Відповідач стверджує, що згідно пункту 5 розділу ІІІ Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 №213 у разі неприйняття до 01.06.2015 Закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються, зокрема, відповідно до Закону України «Про державну службу». Тому органи Пенсійного фонду України пенсії відповідно до Закону не призначають і не перераховують.
Також відповідач вказує, що Постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання оплати державних службовців у 2016 році» №292 від 06.06.2016 з 01.06.2016 встановлені нові розміри посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати) працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери. Нові розміри посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати) відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання оплати державних службовців у 2016 році» №292 від 06.06.2016 застосовуються з 01.05.2016. Відповідач вважає, що оскільки ОСОБА_1 не є працівником вказаної установи, закладу та організації окремої галузі бюджетної сфери, то і вказану норму щодо неї застосувати неможливо.
З огляду на викладене, відповідач вважає, що з 01 червня 2015 року підстави для проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону, та, відповідно, видачі довідок про складові заробітної плати (посадовий оклад, надбавка за ранг, або кваліфікаційні класи, або класний чин, або спеціальні звання, або дипломатичний ранг, надбавка (винагорода) за вислугу років), що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям про заробітну плату державних службовців, які на момент перерахунку працюють на посадах, з яких призначено (перераховано) пенсію, форми яких затверджено постановою правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 №15-1, відсутні.
Вважаючи дії Київського обласного військового комісаріату щодо ненадання довідок про заробітну плату, що подаються для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, протиправними, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.
Статтею 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Відповідно до статті 22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. Відповідно до частини 3 статті 22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Конституційний Суд України в своєму рішенні від 25 січня 2012 року за №3-рп/2012 зазначив, що державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії можуть бути визнані як Законами України, так і іншими нормативно - правовими актами, зокрема, актами Кабінету Міністрів України.
На момент призначення позивачу пенсії державного службовця загальні засади діяльності, а також статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті визначались Законом України «Про державну службу» №3723-ХІІ від 6 грудня 1993 року.
Так, статтею 37 Закону України №3723-ХІІ урегульовано пенсійне забезпечення державних службовців.
Відповідно до частин 2, 3 статті 37 Закону України №3723-ХІІ (у редакції станом на момент виходу позивача на пенсію, 10 жовтня 1996 року) на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством України пенсійного віку, за наявності загального трудового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років. Зазначеним особам призначаються пенсії в розмірі 80 відсотків суми їх посадового (чинного) окладу з урахуванням надбавок, передбачених цим Законом, без обмеження граничного розміру пенсії. Пенсія державному службовцю виплачується у повному розмірі незалежно від його заробітку (прибутку), одержуваного після виходу на пенсію.
Відповідно до частини 4 статті 37 Закону України №3723-ХІІ (в редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) за кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати, без обмеження граничного розміру пенсії.
Законом України «Про внесення змін до Закону України "Про державну службу» від 16 січня 2003 року N 432-IV ОСОБА_2 України «Про державну службу» №3723-ХІІ доповнений статтею 37-1, яка визначає порядок і умови перерахунку пенсій державних службовців.
Так, частиною 1 статті 37-1 Закону №3723-ХІІ з урахуванням змін, внесених Законом № 432-IV передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії (ч.2 статті 37-1 Закону №3723-ХІІ з урахуванням змін, внесених Законом № 432-IV).
31 травня 2000 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії».
У звязку з прийняттям Закону України «Про внесення змін до Закону України "Про державну службу» від 16 січня 2003 року N 432-IV, який доповнив ОСОБА_2 України «Про державну службу» №3723-ХІІ статтею 37-1 про порядок і умови перерахунку пенсій державних службовців Кабінетом Міністрів України постановою від 23 квітня 2003 року №581 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 р. N865» внесені зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 р. N 865, яка, зокрема, доповнена пунктами 4 - 7 такого змісту:
"4. У разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 р. N 432-IV "Про внесення змін до Закону України "Про державну службу" заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України "Про державну службу", визначається в такому порядку:
1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;
2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому:
посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії;
надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, за почесне звання "заслужений", за роботу з таємними документами залежно від ступеня таємності інформації, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;
премія та інші надбавки враховуються в середніх розмірах стосовно визначених законодавством таких виплат у відповідному державному органі, з якого особа вийшла на пенсію, на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично їй встановлені.
5. Перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи.
Аналіз вказаних положень свідчить, що в 2003 році до Закону України "Про державну службу" внесені зміни, які визначали порядок і умови перерахунку пенсій державних службовців, на реалізацію яких Кабінетом Міністрів України прийнято відповідну постанову, якою, зокрема, передбачено, що заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України "Про державну службу" визначається на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
9 грудня 2015 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», якою внесені зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії", а саме виключено пункт 4, а абзац перший пункту 5 викладено в такій редакції: "5. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.".
Суд зазначає, що на момент подачі ОСОБА_1 заяви від 28.07.2016 про видачу довідки про розмір заробітної плати старшого помічника начальника відділення (інженера) Богуславського районного військового комісаріату для здійснення перерахунку пенсії, з постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31.05.2000 №865 виключено пункт 4, який визначав порядок здійснення перерахунку пенсії пенсіонерам у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям.
Однак, суд зазначає, що нова редакція постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31.05.2000 №865 (тобто зі змінами, внесеними постановою КМУ від 09.12.2015 №1013) не виключає можливості отримання пенсіонером довідки про заробітну плату, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді.
На думку суду постанова Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31.05.2000 №865 (зі змінами, внесеними постановою КМУ від 09.12.2015 №1013) навпаки прямо передбачає, що форма довідки про розмір заробітної плати державного службовця розробляється уповноваженим на те органом та видається державним органом, в якому працював пенсіонер або його правонаступником.
Судом встановлено, що уповноваженим органом розроблено форму довідки про розмір заробітної плати державного службовця, а саме постановою Правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 №15-1 "Про виконання рішень Окружного адміністративного суду міста Києва по справах № 2а-8893/12/2670, № 2а-4753/09/2670" затверджено та введено в дію форму довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію.
Суд зазначає, що постановою Правління Пенсійного фонду України від 04.07.2016 №15-2 «Про внесення змін до постанови правління Пенсійного фонду України від 04 вересня 2013 року № 15-1», зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 25 липня 2016 р. за N 1020/29150 виключено абзаци третій, четвертий пункту 1 постанови Правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 №15-1, якими були затверджені та введені в дію форми довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію.
З цього приводу суд зазначає, що скасування форми довідок про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям не виключає можливості видачі такої довідки у довільній формі, адже саме право на перерахунок пенсії позивача не скасоване.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України "Про оплату праці" заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 Закону України "Про оплату праці" визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітні плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, виплати в рамках грантів, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, вислугу років на державній службі та інші надбавки (ч. 2 ст. 33 Закону України "Про державну службу").
Крім того, статтею 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 5 листопада 1991 року № 1788-ХІІ врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються:
суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону;
суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а за періоди до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися зазначені внески (збір), - у межах сум, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення", і не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні на день отримання зазначених сум.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
При цьому слід зазначити, що на всі складові заробітної плати нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове пенсійне страхування і вони є складовою заробітної плати та зобов'язані враховуватися при обчисленні (перерахунку) пенсії.
Аналогічну правову позицію висловлено Верховним Судом України у постановах від 14.05.2013 року у справі №21-125а13 та 28.05.2013 року у справі №21-97а13, які з урахуванням вимог ст. 244-2 КАС України є обов'язковими для врахування судами при розгляді справ у подібних правовідносинах.
Суд вважає необґрунтованим посилання Київського обласного військового комісаріату на п.5 Прикінцевих положень Закону України від 02 березня 2015 року №213-VІІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» (далі - ОСОБА_2 №213-VІІІ) як на підставу відмови у здійсненні перерахунку пенсії, у зв'язку з тим, що відповідно до п.5 Прикінцевих положень Закону №213-VІІІ у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судове експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.
З аналізу наведених норм можна дійти висновку, що вони стосуються виключно призначення, а не перерахунку вже призначених пенсій.
ОСОБА_2 України №213-VІІІ не скасовано, його положення не визнано неконституційними, а до 01 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, прийнято не було, то, відповідно, з вказаної дати скасовано норми пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються, зокрема, відповідно до Законом України «Про державну службу».
Таким чином, з 01 червня 2015 року особи, яким пенсії призначаються, зокрема, згідно з Законом України «Про державну службу», втратили право на пенсійне забезпечення відповідно до вказаного Закону, і з цієї дати їм повинна бути відновлена виплата пенсії за віком, призначена відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Аналогічну правову позицію висловлено Верховним Судом України у постанові від 24.05.2016 року в справі №333/6710/15-а (ЄДРСР 58304868).
Враховуючи наведене, суд приходить до висновку про те, що чинним законодавством чітко встановлено право позивача на отримання довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, затвердженої Постановою Правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 № 15-1, із всіма складовими заробітної плати працюючого державного службовця за відповідною посадою, на які нараховано та сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, якому кореспондує обов'язок Київського обласного військового комісаріату надати таку інформацію.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Разом з тим, суд вважає за необхідне зазначити, що згідно положень ч. 1 ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Конституційний Суд України у своєму рішенні від 09.02.1999 року №1-рп/99 у справі за конституційним зверненням Національного банку України щодо офіційного тлумачення положення частини першої статті 58 Конституції України (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) зазначив, що за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині першій статті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
Відповідно до підпункту 7 пункту 4 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об'єднані управління, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 22.12.2014 року № 28-2 та зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 15.01.2015 за № 41/26486, одним із основних завдань управління Фонду є призначення (здійснення перерахунку) і виплата пенсій.
Тобто, питання щодо призначення (перерахунку) пенсій відносяться до виключної компетенції органів Пенсійного фонду України.
Окрім цього суд наголошує, що до повноважень Київського обласного військового комісаріату взагалі не входить питання надання правової оцінки наявності чи відсутності у ОСОБА_1 права на перерахунок пенсії державного службовця.
На думку суду позивачем доведено ті обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, а відповідачем не доведено правомірність відмови у видачі позивачу довідки з усіма складовими заробітної плати працюючого державного службовця за відповідною посадою, а тому позовні вимоги про визнання протиправними дій щодо ненадання довідки та зобов'язання видати таку довідку з усіма складовими заробітної плати державного службовця відповідної посади підлягають задоволенню.
Під час звернення до суду позивачем сплачено судовий збір у розмірі 551,21 грн. згідно із квитанцією №321 від 19.09.2016, оригінал якої міститься в матеріалах справи (а.с.2).
Відповідно до частини 1 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Частиною 1 статті 4 Закону України "Про судовий збір" передбачено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Згідно пп. 1 п.3 ч. 2 статті 4 Закону України "Про судовий збір" від 08.07.2011 №3674-VI (зі змінами та доповненнями) за подання фізичною особою адміністративного позову немайнового характеру встановлюється ставка судового збору - 0,4 розміру мінімальної заробітної плати.
Положеннями ст. 8 Закону України Про Державний бюджет України на 2016 рік №928-VIII від 25.12.2015 установлено у 2016 році мінімальну заробітну плату: у місячному розмірі: з 1 січня - 1378 гривень, з 1 травня - 1450 гривень, з 1 грудня - 1550 гривень.
При зверненні до суду з даним адміністративним позовом, в якому заявлено одну позовну вимогу немайнового характеру позивачу слід було сплатити судовий збір у розмірі 551,20 грн., а не 551,21 коп.
Отже, понесені позивачем судові витрати у вигляді сплаченого судового збору у розмірі 551,20 грн. підлягають стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень Київського обласного військового комісаріату.
Вирішуючи питання про відшкодування витрат на правову допомогу, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини 1 статті 87 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.
Частиною 3 статті 87 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що до витрат, пов'язаних з розглядом справи, належать: 1) витрати на правову допомогу; 2) витрати сторін та їхніх представників, що пов'язані із прибуттям до суду; 3) витрати, пов'язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів та проведенням судових експертиз; 4) витрати, пов'язані з проведенням огляду доказів на місці та вчиненням інших дій, необхідних для розгляду справи.
Відповідно до статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України, витрати, пов'язані з оплатою допомоги адвоката або іншого фахівця в галузі права, які надають правову допомогу за договором, несуть сторони, крім випадків надання безоплатної правової допомоги, передбачених законом.
Граничний розмір компенсації витрат на правову допомогу встановлюється законом.
Статтею 1 Закону України Про граничний розмір компенсації витрат на правову допомогу у цивільних та адміністративних справах від 20.12.2011 № 4191-VI передбачено, що розмір компенсації витрат на правову допомогу у цивільних справах, в яких така компенсація виплачується стороні, на користь якої ухвалено судове рішення, іншою стороною, а в адміністративних справах - суб'єктом владних повноважень, не може перевищувати 40 відсотків встановленої законом мінімальної заробітної плати у місячному розмірі за годину участі особи, яка надавала правову допомогу, у судовому засіданні, під час вчинення окремих процесуальних дій поза судовим засіданням та під час ознайомлення з матеріалами справи в суді, що визначається у відповідному судовому рішенні.
Згідно зі ст. 8 Закону України «Про державний бюджет на 2016 рік» від 25.12.2015 №928-VIII мінімальна заробітна плата в місячному розмірі становить з 1 січня - 1378 гривень, з 1 травня - 1450 гривень, з 1 грудня - 1550 гривень.
Відтак, розмір компенсації витрат на правову допомогу в адміністративних справах за годину роботи адвоката, починаючи з 01 травня 2016 року, не може перевищувати 580,00 грн.
Суд зазначає, що представник позивача приймала участь у наступних судових засіданнях по справі №810/2986/16, що підтверджується відповідними журналами судових засідань, а саме: 04.10.2016 з 12:43 год. по 12:44 год., 10.10.2016 з 12:36 год. по 13:11 год., 17.10.2016 з 14:16 год. по 14:37 год., 07.11.2016 з 16:59 по 17:05.
Отже, загальний час участі представника позивача у судових засіданнях у 2016 році склав 1 год. 03 хв.
Таким чином, судові витрати на правову допомогу підлягають відшкодуванню на користь позивача у загальному розмірі 597 грн.40 коп. (580,00 х 1 год. 03 хв.).
Інша частина вартості правової допомоги, у тому числі за ознайомлення з матеріалами справи компенсації не підлягає, оскільки тривалість таких процесуальних дій жодним документом не підтверджується.
Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити.
2. Визнати протиправними дії Київського обласного військового комісаріату щодо відмови у видачі ОСОБА_1 довідок станом на 01.12.2015 та 01.06.2016 про заробітну плату, що подаються для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям із всіма складовими заробітної плати, з якої призначено пенсію для її перерахунку.
3. Зобов'язати Київський обласний військовий комісаріат видати ОСОБА_1 довідки про заробітну плату, що подаються для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям станом на 01.12.2015 та 01.06.2016.
4. Стягнути судовий збір у розмірі 551,20 грн. (п'ятсот п'ятдесят одна грн. 20 коп.) на користь ОСОБА_1 (09700, АДРЕСА_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень Київського обласного військового комісаріату (ідентифікаційний код 07910662, місцезнаходження: 04053, м. Київ, вул. Січових Стрільців, буд. 59).
5. Стягнути витрати на правову допомогу у розмірі 597,40 грн. (п'ятсот девяносто сім грн. 40 коп.) на користь ОСОБА_1 (09700, АДРЕСА_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень Київського обласного військового комісаріату (ідентифікаційний код 07910662, місцезнаходження: 04053, м. Київ, вул. Січових Стрільців, буд. 59).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Кушнова А.О.