01.11.2016
Справа 431/4530/16-ц
Провадження № 2-а/431/81/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
(повний текст)
01 листопада 2016 року Старобільський районний суд
Луганської області
у складі: головуючого - судді Озерова В.О.,
при секретарі Дубініній О.О.,
прокурора Борсенко Н.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Старобільську адміністративну справу за адміністративним позовом першого заступника керівника Старобільської місцевої прокуратури Луганської області в інтересах неповнолітнього ОСОБА_1 до ОСОБА_2 закладу «Сєвєродонецька обласна загальноосвітня школа-інтернат І-ІІІ ступенів» про зобовязання донарахувати та виплатити недоотриману одноразову грошову допомогу,
встановив:
Перший заступник керівника Старобільської місцевої прокуратури Луганської області звернувся до суду в інтересах неповнолітнього ОСОБА_1 до ОСОБА_2 закладу «Сєвєродонецька обласна загальноосвітня школа-інтернат І-ІІІ ступенів» про зобовязання донарахувати та виплатити недоотриману одноразову грошову допомогу.
В обґрунтування свого позову посилається на те, що підставою для звернення прокурора до суду з цим позовом в інтересах неповнолітнього ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, є необхідність захисту інтересів позивача дитини, позбавленої батьківського піклування, яка через недосягнення повноліття не може самостійно захистити своє порушене право та реалізувати процесуальні повноваження, а також, у звязку з невиконанням адміністрацією державного навчального закладу Відокремленого підрозділу «Старобільський технікум Луганського національного аграрного університету» (далі ВП «Старобільський технікум ЛНАУ»), як законним представником неповнолітнього, повноважень щодо захисту його права на отримання одноразової грошової допомоги в розмірі, передбаченому Законом України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» № 2342-IV від 13.01.2005 (далі Закон № 2342-IV).
Про існування такого права адміністрації державного навчального закладу достеменно відомо, оскільки ОСОБА_1 наказом директора державного навчального закладу № 93-с від 06.08.2016 зарахований до складу учнів, прийнятих на навчання за державним замовленням, та знаходиться на повному державному забезпеченні як дитина, позбавлена батьківського піклування.
На виконання вимог п. 2 ч. 4 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» прокурором попереджено неповнолітнього та його законного представника про намір предявити позов. На виконання ч. 2 ст. 60 КАС України директор ВП «Старобільський технікум ЛНАУ», надав письмову згоду на здійснення прокурором представництва інтересів дитини.
Зокрема, Старобільською місцевою прокуратурою Луганської області під час вивчення стану законності з питань дотримання законодавства України про охорону дитинства встановлено наступне.
Відповідно до паспорту серії ЕЛ № 019218, виданого 20.10.2015 Сєвєродонецьким відділом управління державної міграційної служби Луганської області, ОСОБА_1 народився 25.05.1999 року у с.Широкий Станично-Луганського району Луганської області.
Розпорядженням Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області № 746 від 12.11.2010 неповнолітньому ОСОБА_1 встановлено статус дитини, позбавленої батьківського піклування оскільки мати неповнолітнього, ОСОБА_3, рішенням Станично-Луганського районного суду Луганської області від 28.10.2010 позбавлена батьківських прав, а батько дитини відповідно витягу з державного реєстру актів цивільного стану громадян про реєстрацію народження № 00005135152 від 10.09.2010, виданого відділом реєстрації актів цивільного стану Станично-Луганського РУЮ Луганської області, записаний на підставі ч. 1 ст. 135 Сімейного Кодексу України.
Відповідно до ст. 1 Закону № 2342-IV, до дітей, позбавлених батьківського піклування відносяться діти, які залишилися без піклування батьків у звязку з позбавленням їх батьківських прав.
Частинами 1-3 ст. 8 Закону № 2342-ІV передбачено, що держава здійснює повне забезпечення дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також осіб із їх числа. Допомога та утримання таких дітей не можуть бути нижчими за встановлені мінімальні стандарти, що забезпечують кожній дитині рівень життя, необхідний для фізичного, розумового, духовного, морального та соціального розвитку на рівні, не нижчому за встановлений прожитковий мінімум для таких осіб. Право на повне державне забезпечення в навчальних закладах мають діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, віком до вісімнадцяти років та особи з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, при продовженні навчання до 23 років або до закінчення відповідних навчальних закладів.
Відповідно до наказу директора ОСОБА_2 закладу «Сєвєродонецька обласна загальноосвітня школа-інтернат І-ІІІ ступенів» № 35 від 23.11.2012, неповнолітній ОСОБА_1 зарахований до числа учнів школи-інтернат, та наказом № 55 від 01.09.2016 відрахований зі школи-інтернат у зв'язку з закінченням навчання (11 класів) та вступом до державного навчального закладу ВП «Старобільський технікум ЛНАУ».
Відповідно до ч. 7 ст. 8 Закону № 2342-IV випускники навчальних закладів із числа дітей, позбавлених батьківського піклування, забезпечуються за рахунок навчального закладу або відповідної установи, одягом і взуттям, а також одноразовою грошовою допомогою в розмірі не менше шести прожиткових мінімумів для осіб відповідного віку.
Відповідно до ст. 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2016 рік» прожитковий мінімум для дітей віком від 6 до 18 років з 01.05.2016до 01.12.2016 становить 1531 грн.
Таким чином, з урахуванням вимог ч. 7 ст. 8 Закону № 2342-IV, відповідач мав нарахувати та виплатити ОСОБА_1, як випускнику школи-інтернат з категорії дітей, позбавлених батьківського піклування, одноразову грошову допомогу у розмірі не менше шести прожиткових мінімумів для осіб відповідного віку, тобто в сумі не менше 9186,00 грн. (1531 грн. ? 6 = 9186 грн.)
Відповідно до платіжної відомості за 2016 рік, ОСОБА_2 закладом «Сєвєродонецька обласна загальноосвітня школа-інтернат І-ІІІ ступенів» випускнику ОСОБА_1 виплачена одноразова грошова допомога у розмірі 625,00 грн. Тобто фактично ОСОБА_1 недоотримав одноразову грошову допомогу на суму 9186 грн. - 625 грн.=8561 грн.
В судовому засіданні прокурор Борсенко Н.О. підтримала в повному обсязі позовні вимоги першого заступника керівника Старобільської місцевої прокуратури Луганської області в інтересах неповнолітнього ОСОБА_1 та просила суд зобовязати ОСОБА_2 заклад «Сєвєродонецька обласна загальноосвітня школа-інтернат І-ІІІ ступенів» донарахувати та виплатити недоотриману одноразову грошову допомогу на користь неповнолітнього ОСОБА_1 у розмірі 8561 гривень на банківський рахунок № 26256501400275 у АТ «Ощадбанк України відділення № 10012/041 м. Старобільськ, а також стягнути з ОСОБА_2 закладу «Сєвєродонецька обласна загальноосвітня школа-інтернат І-ІІІ ступенів» на користь прокуратури Луганської області судовий збір у сумі 1378 гривень.
В судове засідання неповнолітній ОСОБА_1 та законний представник неповнолітнього представник державного навчального закладу Відокремленого підрозділу «Старобільський технікум Луганського національного аграрного університету» ОСОБА_4, не зявились. Надали суду заяви, в яких просили розглянути справу без їх участі. Позовні вимоги прокурора підтримали в повному обсязі.
В судове засідання представник відповідача ОСОБА_2 закладу «Сєвєродонецька обласна загальноосвітня школа-інтернат І-ІІІ ступенів», не зявився. Від директора школи-інтернат ОСОБА_5 надійшла заява, в якій просить розглянути справу без участі їх представника. Позовні вимоги не визнали та надали свої заперечення.
В своєму запереченні відповідач вважає, що порушення ч.7, ст. 8 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сирі і та дітей, позбавлених батьківського піклування» від 13.01.2005 № 2342- IV (далі Закон № 2342-IV), яка с основою позову прокуратури, не було.
Адміністрація школи-інтернату звернулась за допомогою у вирішені цього питання до Департаменту освіти і науки Луганської облдержадміністрації. На даний час Департамент освіти і науки Луганської облдержадміністрації порушив це питання, звернувшись до ОСОБА_6 освіти і науки України Департаменту економіки та. фінансування, з проханням надати розяснення щодо виплати грошової допомоги про закінчення школи-інтернату.
ОСОБА_6 освіти і науки України № 1/9-202 від 21.04.2016р. про порядок нарахування та виплати грошової допомоги випускникам шкіл-інтернаті, який опубліковано на офіційному сайті ОСОБА_6 освіти і науки України, надано наступні роз'яснення: випускник загальноосвітнього навчального закладу, який вступає на навчання до професійно-технічного або вищого навчального закладу має право на комплект нового одягу і взуття на суму не менш як 12 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а також грошову допомогу в розмірі не менш як 2,5 неоподатковуваного мінімуму доходів громадян. Учні та студенти, що навчалися або виховувалися в навчально-виховних та вищих навчальних закладах і перебували па повному державному утриманні, мають право па одноразову грошову допомогу у розмірі шести прожиткових мінімумів для осіб відповідного віку при працевлаштуванні.
Отже, за частинами 1-3 ст. 8 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» держава здійснює повне забезпечення дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також осіб із їх числа.
Допомога та утримання таких дітей не можуть бути нижчими за встановлені мінімальні стандарти, що забезпечують кожній дитині рівень життя, необхідний для фізичного, розумового, духовного, морального та соціального розвитку на рівні, не нижчому за встановлений прожитковий мінімум для таких осіб.
Право на повне державне забезпечення в навчальних закладах мають діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, віком до вісімнадцяти років та особи з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, при продовженні навчання до 23 років або до закінчення відповідних навчальних закладів.
Відповідно до ч. 7 ст. 8 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» порядок забезпечення випускників навчальних закладів із числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, одягом та взуттям, а також одноразовою допомогою в розмірі не менше шести прожиткових мінімумів для осіб відповідного віку встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Підпунктом 5 пункту 13 постанови Кабінету Міністрів України від 5 квітня 1994 року № 226 (з останніми змінами від 05.03.2008 р.) «Про поліпшення виховання, навчання, соціального захисту та матеріального забезпечення дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування» визначено, що одноразова грошова допомога в розмірі шести прожиткових мінімумів доходів громадян видається дітям - сиротам і дітям, позбавленим батьківського піклування, що перебувають під опікою (піклуванням) при працевлаштуванні після закінчення навчального закладу.
Аналізуючи вказані норми, відповідач приходить до висновку, що повне державне забезпечення таких дітей здійснюється під час їх перебування у закладав для цих дітей, а визначена одноразова допомога виплачується тільки після закінчення навчання і не продовження його у подальшому, тобто з моменту, коли закінчується повне державне утримання.
Враховуючи, що дитину, позбавлену батьківського піклування, ОСОБА_1 відраховано з 01.09.2016 року з числа учнів КЗ «Сєвєродонецька обласна ЗОНІ інтернат І-ІІІ ступенів», у зв'язку з подальшим навчанням в Старобільський аграрний технікум, а отже ОСОБА_1 не працевлаштовувався, а продовжував навчання за кошти держави, підстав для виплати одноразової допомоги у розмірі шести прожиткових мінімумів не було.
Суд, вислухавши прокурора, дослідивши докази по справі, вважає позовні обґрунтованими та такими, що підлягають повному задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст. 121 Конституції України однією з функцій органів прокуратури є представництво інтересів громадянина або держави в суді у випадках, визначених законом.
Частиною 2 статті 60 КАС України передбачено, що з метою представництва інтересів громадянина або держави в адміністративному суді прокурор в межах повноважень, визначених законом, звертається до суду з адміністративним позовом (поданням), бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження в якій відкрито за адміністративним позовом інших осіб, на будь-якій стадії її розгляду, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення Верховним Судом України, про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами для представництва інтересів громадянина або держави.
Прокурор, який звертається до адміністративного суду з метою представництва інтересів громадянина або держави в адміністративному суді (незалежно від форми, в якій здійснюється представництво), повинен обґрунтувати наявність підстав для здійснення такого представництва. Для представництва інтересів громадянина в адміністративному суді прокурор також повинен надати документи, що підтверджують недосягнення повноліття, недієздатність або обмежену дієздатність відповідного громадянина, а також письмову згоду законного представника або органу, якому законом надано право захищати права, свободи та інтереси відповідної особи, на здійснення ним представництва.
Згідно зі ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» №1697-VIIвід 14.10.2014 прокурор здійснює представництво в суді інтересів громадянина лише у випадках, якщо така особа не спроможна самостійно захистити свої порушені чи оспорюванні права або реалізувати процесуальні повноваження через недосягнення повноліття, недієздатність або обмежену дієздатність, а законні представники або органи, яким законом надано право захищати права, свободи та інтереси такої особи, не здійснюють або неналежним чином здійснюють її захист.
Таким чином, підставою для звернення прокурора до суду з цим позовом в інтересах неповнолітнього ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, була необхідність захисту інтересів позивача дитини, позбавленої батьківського піклування, яка через недосягнення повноліття не може самостійно захистити своє порушене право та реалізувати процесуальні повноваження, а також, у звязку з невиконанням адміністрацією державного навчального закладу Відокремленого підрозділу «Старобільський технікум Луганського національного аграрного університету» (далі ВП «Старобільський технікум ЛНАУ»), як законним представником неповнолітнього, повноважень щодо захисту його права на отримання одноразової грошової допомоги в розмірі, передбаченому Законом України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» № 2342-IV від 13.01.2005 (далі Закон № 2342-IV).
Про існування такого права адміністрації державного навчального закладу достеменно відомо, оскільки ОСОБА_1 наказом директора державного навчального закладу № 93-с від 06.08.2016 зарахований до складу учнів, прийнятих на навчання за державним замовленням, та знаходиться на повному державному забезпеченні як дитина, позбавлена батьківського піклування.
На виконання вимог п. 2 ч. 4 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» прокурором попереджено неповнолітнього та його законного представника про намір предявити позов. На виконання ч. 2 ст. 60 КАС України директор ВП «Старобільський технікум ЛНАУ», надав письмову згоду на здійснення прокурором представництва інтересів дитини.
Зокрема, Старобільською місцевою прокуратурою Луганської області під час вивчення стану законності з питань дотримання законодавства України про охорону дитинства встановлено наступне.
Відповідно до паспорту серії ЕЛ № 019218, виданого 20.10.2015 Сєвєродонецьким відділом управління державної міграційної служби Луганської області, ОСОБА_1 народився 25.05.1999 року у с.Широкий Станично-Луганського району Луганської області.
Розпорядженням Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області № 746 від 12.11.2010 неповнолітньому ОСОБА_1 встановлено статус дитини, позбавленої батьківського піклування оскільки мати неповнолітнього, ОСОБА_3, рішенням Станично-Луганського районного суду Луганської області від 28.10.2010 позбавлена батьківських прав, а батько дитини відповідно витягу з державного реєстру актів цивільного стану громадян про реєстрацію народження № 00005135152 від 10.09.2010, виданого відділом реєстрації актів цивільного стану Станично-Луганського РУЮ Луганської області, записаний на підставі ч. 1 ст. 135 Сімейного Кодексу України.
Відповідно до ст. 1 Закону № 2342-IV, до дітей, позбавлених батьківського піклування відносяться діти, які залишилися без піклування батьків у звязку з позбавленням їх батьківських прав.
Частинами 1-3 ст. 8 Закону № 2342-ІV передбачено, що держава здійснює повне забезпечення дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також осіб із їх числа. Допомога та утримання таких дітей не можуть бути нижчими за встановлені мінімальні стандарти, що забезпечують кожній дитині рівень життя, необхідний для фізичного, розумового, духовного, морального та соціального розвитку на рівні, не нижчому за встановлений прожитковий мінімум для таких осіб. Право на повне державне забезпечення в навчальних закладах мають діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, віком до вісімнадцяти років та особи з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, при продовженні навчання до 23 років або до закінчення відповідних навчальних закладів.
Відповідно до наказу директора ОСОБА_2 закладу «Сєвєродонецька обласна загальноосвітня школа-інтернат І-ІІІ ступенів» № 35 від 23.11.2012, неповнолітній ОСОБА_1 зарахований до числа учнів школи-інтернат, та наказом № 55 від 01.09.2016 відрахований зі школи-інтернат у зв'язку з закінченням навчання (11 класів) та вступом до державного навчального закладу ВП «Старобільський технікум ЛНАУ».
Відповідно до ч. 7 ст. 8 Закону № 2342-IV випускники навчальних закладів із числа дітей, позбавлених батьківського піклування, забезпечуються за рахунок навчального закладу або відповідної установи, одягом і взуттям, а також одноразовою грошовою допомогою в розмірі не менше шести прожиткових мінімумів для осіб відповідного віку.
Відповідно до ст. 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2016 рік» прожитковий мінімум для дітей віком від 6 до 18 років з 01.05.2016до 01.12.2016 становить 1531 грн.
Таким чином, з урахуванням вимог ч. 7 ст. 8 Закону № 2342-IV, відповідач мав нарахувати та виплатити ОСОБА_1, як випускнику школи-інтернат з категорії дітей, позбавлених батьківського піклування, одноразову грошову допомогу у розмірі не менше шести прожиткових мінімумів для осіб відповідного віку, тобто в сумі не менше 9186,00 грн. (1531 грн. ? 6 = 9186 грн.)
Відповідно до платіжної відомості за 2016 рік, ОСОБА_2 закладом «Сєвєродонецька обласна загальноосвітня школа-інтернат І-ІІІ ступенів» випускнику ОСОБА_1 виплачена одноразова грошова допомога у розмірі 625,00 грн. Тобто фактично ОСОБА_1 недоотримав одноразову грошову допомогу на суму 9186 грн. - 625 грн.=8561 грн.
Відповідно до ч. 1 ст. 3 Конвенції про права дитини в усіх діях щодо дітей, незалежно від того здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага має приділятись якнайкращому забезпеченню інтересів дитини.
Враховуючи викладене, суд вважає задовольнити вимоги прокурора та зобовязати ОСОБА_2 заклад «Сєвєродонецька обласна загальноосвітня школа-інтернат І-ІІІ ступенів» донарахувати на виплатити на користь ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу у розмірі 8561 грн.
Крім того, відповідно до вимог ст. 94 КАС України, суд стягує з відповідача на користь позивача судовий збір в розмірі 1378 гривень.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. 121 Конституції України, ст. 23 Закону України «Про прокуратуру, ст. ст. 2, 3, 5, 6, 9, 60, 158-163, 186 КАС України, суд
постановив:
Позовні вимоги першого заступника керівника Старобільської місцевої прокуратури Луганської області в інтересах неповнолітнього ОСОБА_1 до ОСОБА_2 закладу «Сєвєродонецька обласна загальноосвітня школа-інтернат І-ІІІ ступенів» про зобовязання донарахувати та виплатити недоотриману одноразову грошову допомогу - задовольнити в повному обсязі.
Зобовязати ОСОБА_2 заклад «Сєвєродонецька обласна загальноосвітня школа-інтернат І-ІІІ ступенів» (код ЄДРПОУ 20152692) донарахувати та виплатити недоотриману одноразову грошову допомогу на користь неповнолітнього ОСОБА_1 у розмірі 8561 (вісім тисяч пятсот шістдесят одна) гривень на банківський рахунок № 26256501400275 у АТ «Ощадбанк України відділення № 10012/041 м. Старобільськ.
Стягнути з ОСОБА_2 закладу «Сєвєродонецька обласна загальноосвітня школа-інтернат І-ІІІ ступенів» (код ЄДРПОУ 20152692) на користь прокуратури Луганської області (р/р 35211068000839, банк ДКСУ м. Київ, МФО 820172, ЄДРПОУ 02909921, код класифікації видатків бюджету 2800) судовий збір у сумі 1378 (одна тисяча триста сімдесят вісім) гривень.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Старобільський районний суд шляхом подачі в 10-денний строк апеляційної скарги з дня її проголошення. У разі застосування судом ч. 3 ст.160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя В.О. Озеров