Ухвала суду № 63461665, 08.12.2016, Кальміуський районний суд міста Маріуполя (до 25.04.2025 - Іллічівський районний суд м. Маріуполя)

Дата ухвалення
08.12.2016
Номер справи
264/3101/16-к
Номер документу
63461665
Форма судочинства
Кримінальне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

264/3101/16-к

1-кс/264/632/2016

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08.12.2016 рік м. Маріуполь

Слідчий суддя Іллічівського районного суду міста Маріуполя Донецької області ОСОБА_1 при секретарі Ковальовій О.О., за участі прокурора Мацих А.П., розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання прокурора Маріупольської місцевої прокуратури № 2 ОСОБА_2 про надання дозволу на проведення позапланової перевірки,

В С Т А Н О В И В:

Прокурор Маріупольської місцевої прокуратури № 2 ОСОБА_2 звернувся до суду з клопотанням про надання дозволу посадовим особам Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області на проведення позапланової виїзної перевірки з питань дотримання вимог земельного законодавства при використанні ТОВ «РАССВЕТ» (ЄДРПОУ 30867975, місцезнаходження юридичної особи: 87010, Донецька область, Володарський район, с. Малоянисоль, вул. Леніна, буд.45, керівник (директор) ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, зареєстрований та фактично проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2)) земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності загальною приблизною площею 219 га (згідно матеріалів кадастрової зйомки 174,516 га), розташованих на території Малоянісольської сільської ради Володарського району Донецької області за межами населених пунктів (цим земельним ділянкам не присвоєні кадастрові номери, поруч з ними розташована суміжна земельна ділянка з кадастровим номером 1421784400:04:000:1096), згідно з яким 21.07.2015 до Володарського РВ ГУМВС України в Донецькій області надійшов лист вих. 01-2141/31/01 від 20.07.2015 за підписом Голови Володарської РДА ОСОБА_4 з наступним змістом: «Під час роботи комісії з питань контролю за використанням земель на території Малоянісольської сільської ради був виявлений факт використання земельної ділянки державної власності без правовстановлюючих документів. На земельній ділянці, що віднесена до пасовищ, орієнтовною площею 219 га невстановленими особами засіяно соняшник». Попередньо оцінена шкода державні від самовільного захоплення земельної ділянки становить понад 200 тисяч гривень…».

За даним фактом СВ Володарського РВ ГУМВС України в Донецькій області внесено відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12015050640000315 від 21.07.2015, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.197-1 КК України.

Згідно постанови про визначення підслідності від 27.07.2015, винесеної в.о. прокурора Донецької області Лівочка О.В. на підставі ч.5 ст.36 КПК України проведення подальшого досудового розслідування у даному кримінальному провадженні доручено здійснення іншому органу досудового розслідування СВ Іллічівського РВ Маріупольського ММУ ГУМВС України в Донецькій області.

На даний час по даному кримінальному провадженню досудове розслідування проводиться слідчою групою при СУ Головного Управління Національної поліції в Донецькій області згідно постанови про створення слідчої групи у кримінальному провадженні від 15.10.2015, згідно якої старшим слідчої групи призначено слідчого Іллічівського РВ Маріупольського ММУ ГУМВС України в Донецькій області, при цьому місцем проведення досудового розслідування визначено територію, що перебуває під юрисдикцією Іллічівського районного суду м. Маріуполя.

Процесуальне керівництво досудовим розслідуванням по даному кримінальному провадженню здійснюється групою прокурорів Маріупольської місцевої прокуратури № 2 старшим якої є прокурор Маріупольської місцевої прокуратури № 2 юрист 3 класу ОСОБА_2

Оперативне супроводження досудового розслідування по даному кримінальному провадженню здійснюється оперативним підрозділом - Головний відділ по боротьбі з корупцією та організованою злочинністю УСБУ в Донецькій області.

Досудовим розслідуванням встановлено, що в 2015-2016 з метою використання земельних ділянок для власних сільськогосподарських потреб, в т.ч. з метою здійснення отримання прибутку за рахунок обробки землі та вирощування сільськогосподарської продукції за вказівкою та за безпосередньої організації посадовими особами ТОВ «РАССВЕТ» (ЄДРПОУ 30867975, місцезнаходження юридичної особи: 87010, Донецька область, Володарський район, с. Малоянисоль, вул. Леніна, буд.45, керівник (директор) ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, зареєстрований та фактично проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2)) за допомогою сільськогосподарської техніки та залучених найманих працівників (які не діяли за попередньою змовою групою осіб або як співвиконавці злочину), не маючи будь-яких правовстановлюючих документів, в порушення вимог ст.ст.116, 93, 123-126, 211 ЗК України самовільно зайнято та незаконно використовувалась у своїх потребах шляхом обробітку, вирощування та збирання врожаю сільськогосподарських культур земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності загальною площею, приблизно 219 га (точна площа встановлюється), розташованих на території Малоянісольської сільської ради Володарського району Донецької області за межами населених пунктів (цим земельним ділянкам не присвоєні кадастрові номери, поруч з ними розташована суміжна земельна ділянка з кадастровим номером 1421784400:04:000:1096). В результаті чого, державі, в особі територіальної громади (Малоянісольської сільської ради Володарського району Донецької області) заподіяно значну шкоду, до бюджету якої або до будь-якої іншої державної установи не надходили від ТОВ «Рассвет» сплачені земельний податок або орендна плата за використання вказаних земельних ділянок.

Із матеріалів кримінального провадження вбачається, що згідно акту обстеження земельної ділянки 09.07.2015 комісія з питань контролю за використанням земель у складі в.о. першого заступника голови Володарської районної державної адміністрації Донецької області ОСОБА_5, головного спеціаліста відділу ДЗА ОСОБА_6, головного спеціаліста відділу агропромислового розвитку ОСОБА_7, заступника начальника СДІМ Володарського РВ ГУМВС України в Донецькій області ОСОБА_8, радника голови Володарської РДА ОСОБА_9 проведено комісійне обстеження земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності пасовища приблизною площею 219 га на території Малоянісольської сільської ради (не присвоєно кадастровий номер, суміжна ділянка суміжна земельна ділянка з кадастровим номером 1421784400:04:000:1096), за результатом чого встановлено, що земельна ділянка засіяна соняшником та еспарцетом.

Згідно відповіді Держгеокадастру у Володарському районі Донецької області з 01.01.2013 і до теперішнього часу ні ТОВ «Рассвет», ні громадяни ОСОБА_10 чи ОСОБА_3 з питанням відведення, вказаних у запиті, земельних ділянок не звертались. Відповідно жодних наказів чи розпоряджень не виносилось і землевпорядна документація не розроблялась. Зазначені земельні ділянки відносяться до земель сільськогосподарського призначення, в тому числі пасовища, державної власності, що перебувають у запасі і розташовані за межами населених пунктів на території Малоянисольської сільської ради Володарського району Донецької області. Цільове призначення вказаних земельних ділянок не змінювалось, межі земельних ділянок в натурі (на місцевості) не виносились, тому межові знаки не встановлювались.

Згідно відповіді на запит слідчого Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області за вих. 10-5-0.9-1656/2-16 від 25.02.2016 «…За період з 01.01.2013 і до теперішнього часу ні ТОВ «Рассвет», ні громадяни ОСОБА_10 чи ОСОБА_3 з питанням відведення, вказаних у запиті, земельних ділянок до Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області… не звертались».

На виконання доручення слідчого, наданого в порядку ст.40 КПК України згідно матеріалів Головного відділу по боротьбі з корупцією та організованою злочинністю УСБУ в Донецькій області за вих. 56/311-855нт від 12.05.2016 вбачається, що вказана земельна ділянка загальною приблизною площею 219 га незаконно використовувалась у 2015 році ТОВ «РАССВЕТ», а станом на 2016 рік її частина приблизною площею 50 га задискована, інша частина приблизною площею 30 га засіяна соняшником тогорічного посіву та не зібрано цей врожай, інша частина приблизною площею 140 га - була засіяна восени 2015 року люцерною й яка скошена в 2016 році.

Під час досудового розслідування на підставі ст.71 КПК України в якості спеціаліста для розрахунку точної площі самовільно зайнятих земельних ділянок було залучено інженера-землевпорядника т.в.о. директора ДП «Донецький науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» ОСОБА_11, яким здійснена кадастрова зйомка вищезазначених земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, розташованих на території Малоянісольської сільської ради Володарського району Донецької області за межами населених пунктів; обчислено площі цих земельних ділянок та виготовлені викопіювання з публічної кадастрової карти. Загальна площа самовільно зайнятих земельних ділянок складає 174,516 га (площа земельної ділянки зайнятої соняшником 81,0664 га + площа земельної ділянки зайнятої еспарцетом 93,4496 га).

23.07.2015 слідчим СВ Володарського РВ ГУМВС України в Донецькій області мол. сержантом міліції ОСОБА_12 в рамках проведення досудового розслідування у даному кримінальному провадженні винесено постанову про призначення спеціаліста з метою проведення позапланової виїзної перевірки дотримання вимог земельного законодавства, в т.ч. для здійснення розрахунку шкоди, завданої внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки приблизною площею 219 га, яка спрямована для виконання до Державної інспекції сільського господарства в Донецькій області.

Однак із змісту листа вих. № 05/284 від 30.07.2015 за підписом т.в.о. заступника начальника Державної інспекції сільського господарства в Донецькій області ОСОБА_13 вбачається, що даною державною установою відмовлено у проведенні позапланової виїзної перевірки на виконання вищезазначеної постанови слідчого.

У звязку з необґрунтованою відмовою Державної інспекції сільського господарства в Донецькій області до теперішнього часу не залучено відповідних спеціалістів, які за законом уповноважені здійснювати розрахунок шкоди, завданої внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок та/або використання їх не за цільовим призначенням, як наслідок, не здійснено розрахунок розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок та/або використання їх не за цільовим призначенням.

Клопотання обґрунтовується тим, що на даній стадії досудового розслідування, враховуючи, що відповідальність за самовільне зайняття земельної ділянки настає в разі заподіяння значної шкоди її власнику, тому для забезпечення повного, всебічного та обєктивного розслідування кримінального правопорушення та прийняття законного рішення по кримінальному провадженні, виникла необхідність визначити шкоду та розмір нанесених збитків внаслідок самовільного зайняття вказаних земельних ділянок та їх незаконного використання ТОВ «Рассвет», що неможливо встановити без залучення на підставі ст.71 КПК України відповідних кваліфікованих спеціалістів саме Держгеокадастру (оскільки такі повноваження згідно останніх змін в законодавстві були передані від Держсільгоспінспекції) шляхом проведення виїзної позапланової перевірки дотримання вимог чинного земельного законодавства, що вважається доцільним та буде відповідати завданням кримінального провадження, виходячи з наступних законних підстав.

Статтею 4 ЗУ «Про державний контроль за використанням та охороною земель» від 19.06.2003 обєктом державного контролю за використанням та охороною земель є всі землі в межах території України.

Згідно ст.9 вказаного Закону державний контроль за використання та охороню земель, дотримання вимог законодавства України про охорону земель і моніторинг ґрунтів здійснюється шляхом проведення перевірок.

Статтею 1 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» від 19.06.2003 визначено, що самовільне зайняття земельної ділянки будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.

Постановою Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України» від 22.07.2016 № 482 внесено зміни та доповнено Постанову Кабінету Міністрів України № 15 від 14.01.2015 «Про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру», а також до ОСОБА_6 визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 25 липня 2007 р. № 963, що стосуються субєкта владних повноважень, який здійснює розрахунок розміру шкоди, заподіяної державі, територіальним громадам внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням тощо, зокрема, у пункті 7 вказаної ОСОБА_6 слова Держсільгоспінспекцією та її територіальними органами і Держсільгоспінспекції замінено відповідно словами Держгеокадастром та його територіальними органами і Держгеокадастру.

Відповідно до Положення про Державну службу з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 15 від 14.01.2015 (з урахуванням вищезазначених змін та доповнень):

«1. Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства і який реалізує державну політику у сфері топографо-геодезичної і картографічної діяльності, земельних відносин, землеустрою, у сфері Державного земельного кадастру, державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі в частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів.

3. Основними завданнями Держгеокадастру є:

1) реалізація державної політики у сфері топографо-геодезичної і картографічної діяльності, земельних відносин, землеустрою, у сфері Державного земельного кадастру, державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі в частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів;

4. Держгеокадастр відповідно до покладених на нього завдань:

25-1) організовує та здійснює державний нагляд (контроль):

а) за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності, у тому числі за:

веденням державного обліку і реєстрацією земель, достовірністю інформації про наявність та використання земель;

дотриманням вимог земельного законодавства в процесі укладання цивільно-правових договорів, передачі у власність, надання у користування, в тому числі в оренду, вилучення (викупу) земельних ділянок;

дотриманням органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами вимог земельного законодавства та встановленого порядку набуття і реалізації права на землю;

дотриманням строків своєчасного повернення тимчасово зайнятих земельних ділянок та обовязковим здійсненням заходів щодо приведення їх у стан, придатний для використання за призначенням;

дотриманням порядку визначення та відшкодування втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва;

використанням земельних ділянок відповідно до цільового призначення;

25-2) обстежує земельні ділянки, які підлягають рекультивації, та видає спеціальні дозволи на зняття та перенесення ґрунтового покриву земельних ділянок відповідно до проектів, затверджених у встановленому порядку, а також обстежує земельні ділянки, яким заподіяна шкода внаслідок їх самовільного зайняття, використання не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу;

25-8) розраховує розмір шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання їх не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву без спеціального дозволу, та вживає заходів до її відшкодування в установленому законодавством порядку;

25-10) вживає відповідно до закону заходів щодо повернення самовільно зайнятих земельних ділянок їх власникам або користувачам;

Посадові особи Держгеокадастру та його територіальних органів, які є державними інспекторами у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель, в межах своїх повноважень мають право:

безперешкодно обстежувати в установленому законодавством порядку земельні ділянки, що перебувають у власності та користуванні юридичних і фізичних осіб, перевіряти документи щодо використання та охорони земель;

давати обовязкові для виконання вказівки (приписи) з питань використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства про охорону земель відповідно до їх повноважень, а також про зобовязання приведення земельної ділянки у попередній стан у випадках, установлених законом, за рахунок особи, яка вчинила відповідне правопорушення, з відшкодуванням завданих власнику земельної ділянки збитків;

складати акти перевірок чи протоколи про адміністративні правопорушення у сфері використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства про охорону земель та розглядати відповідно до законодавства справи про адміністративні правопорушення, а також подавати в установленому законодавством порядку до відповідних органів матеріали перевірок щодо притягнення винних осіб до відповідальності;

у разі неможливості встановлення особи порушника земельного законодавства на місці вчинення правопорушення доставляти його до органів Національної поліції чи до приміщення виконавчого органу сільської, селищної, міської ради для встановлення особи порушника та складення протоколу про адміністративне правопорушення;

отримувати в установленому законодавством порядку від центральних та місцевих органів виконавчої влади, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності документи, матеріали та іншу інформацію, необхідну для виконання покладених на Держгеокадастр завдань;

проводити лабораторний аналіз стану забруднення земель, у тому числі радіоактивного, в зонах безпосереднього впливу викидів і скидів підприємствами забруднюючих речовин, а також у разі виникнення аварій та надзвичайних ситуацій;

звертатися до суду з позовом щодо відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, а також повернення самовільно зайнятих чи тимчасово зайнятих земельних ділянок, строк користування якими закінчився;

викликати громадян, у тому числі посадових осіб, для отримання від них усних або письмових пояснень з питань, повязаних з порушенням земельного законодавства;

передавати до органів прокуратури, органів дізнання та досудового слідства акти перевірок та інші матеріали про діяння, в яких вбачаються ознаки злочину;

проводити у випадках, установлених законом, фотографування, звукозапис, кіно- і відеозйомку як допоміжний засіб для запобігання порушенням земельного законодавства.

6. Держгеокадастр для виконання покладених на нього завдань має право:

1) залучати в установленому порядку до виконання окремих робіт, участі у вивченні окремих питань учених і фахівців (за їх згодою), працівників центральних та місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій (за погодженням з їх керівниками);

2) одержувати безоплатно від державних органів та органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності та їх посадових осіб, а також громадян та їх обєднань інформацію, документи і матеріали, необхідні для виконання покладених на нього завдань;

3) скликати наради, утворювати комісії, робочі та експертні групи, проводити наукові конференції, семінари, виставки в Україні та за її межами з питань, що належать до його компетенції;

4) користуватися відповідними інформаційними базами даних державних органів, державною системою урядового звязку та іншими технічними засобами;

5) засновувати друковані засоби масової інформації та провадити видавничу діяльність для висвітлення питань, що належать до компетенції Держгеокадастру.

7. Держгеокадастр здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи…».

Статтею 10 ЗУ «Про державний контроль за використанням та охороною земель» від 19.06.2003 регламентовано повноваження державних інспекторів у сфері держаного контролю за використанням та охороною земель та дотримання вимог законодавства України про охорону земель.

Відповідно до п.7 Постанови КМУ від 25.07.2007 № 963 «Про затвердження ОСОБА_6 визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту)» без спеціального дозволу» (із змінами, внесеними згідно з Постановою КМУ N 482 від 22.07.2016) розрахунок розміру шкоди, заподіяної державі, територіальним громадам внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, проводиться Держекоінспекцією та її територіальними органами або Держгеокадастром та його територіальними органами.

Чинним законодавством прямо передбачено та визначено конкретного субєкта владних повноважень (Держгеокадастр та його територіальні органи), що наділені виключним правом здійснювати розрахунок розміру шкоди, заподіяної державі, територіальним громадам внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, з цього слідує, що кваліфікованими спеціалістами в даному випадку виступають лише відповідні представники Держгеокадастру та його територіальних органів, які мають спеціальні знання у сфері дотримання земельного законодавства, однак здійснити ці свої повноваження вони можуть шляхом проведення позапланової виїзної перевірки з питань дотримання вимог земельного законодавства, яка в т.ч. може призначатися під час досудового розслідування кримінального провадження з наступних законних підстав.

Відповідно до приписів ч.1 ст.91 КПК України у кримінальному провадженні підлягають доказуванню, в т.ч. вид і розмір шкоди, завданої кримінальним правопорушенням.

Частиною 1 статті 92 КПК України передбачено, що обовязок доказування обставин, передбачених ст.91 цього Кодексу покладається на слідчого, прокурора.

Відповідно до статті 84 КПК України доказами у кримінальному провадженні є фактичні дані, отримані у передбаченому КПК України порядку, на підставі яких слідчий, прокурор, слідчий суддя і суд встановлюють наявність чи відсутність фактів та обставин, що мають значення для кримінального провадження та підлягають доказуванню.

Згідно з ч.2 ст.93 КПК України сторона обвинувачення здійснює збирання доказів, в т.ч. шляхом витребування актів перевірок.

Частиною 2 статті 84 КПК України передбачено, що одним із процесуальних джерел доказів є документи, до яких пунктом 4 частини другої статті 99 КПК України віднесено і акти перевірок.

Крім того, перевірка в кримінальному провадженні це не захід забезпечення кримінального провадження в розумінні визначеному в розділі II КПК України, а відповідно до ч.2 ст.93 КПК України є законним способом збирання стороною обвинувачення доказів.

У даному випадку, такими доказами у кримінальному провадженні можуть бути акти перевірок та інші документи, складені Держгеокадастром та його територіальними органами за результатом проведення позапланової виїзної перевірки, які можуть бути використані для доведення позиції державного обвинувачення в суді.

Зі змісту ст.ст. 84, 99 КПК України вбачається, що акти перевірок будуть належними та допустимими доказами тільки, якщо дотримано вимог п.2 ч.3 ст.87 КПК України (недопустимими є також докази, що були отримані після початку кримінального провадження шляхом реалізації органами досудового розслідування чи прокуратури своїх повноважень, не передбачених цим Кодексом, для забезпечення досудового розслідування кримінальних правопорушень).

Однак, так як такі повноваження прокурора, слідчого, які раніше були передбачені п.6 ч.2 ст.36, п.4 ч.2 ст.40 КПК України (призначати перевірки у порядку, визначеному законом) виключені на підставі Закону № 1697-VII від 14.10.2014 (ці положення набрали чинності 15.07.2015), тобто на теперішній час слідчий та/або прокурор не можуть самостійно призначати відповідні перевірки і хоча на даний час після внесення до КПК України вказаних змін кримінально-процесуальним законодавством прямо не непередбачено питання призначення перевірок, однак в свою чергу, це врегульовано Законами України та іншими нормативно-правовими актами.

У відповідності до ч.6 ст.9 КПК України у випадках, коли положення цього кодексу не регулюють або неоднозначно регулюють питання кримінального провадження, застосовуються загальні засади кримінального провадження, визначені ч.1 ст.7 цього Кодексу, одними з яких є законність.

Порядок призначення та проведення перевірок частково регламентовано Главою 8 Податкового Кодексу України та нижченаведеними деякими Законами України й підзаконними нормативно-правовими актами.

Відповідно до ст.1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 державний нагляд (контроль) діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади АРК, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства субєктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища; заходи державного нагляду (контролю) планові та позапланові заходи, які здійснюється в т.ч. шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій.

В статті 6 цього Закону наведені вичерпні підстави для здійснення позапланових заходів із здійснення державного нагляду (контролю) та встановлена заборона їх проведення з інших підстав. Строк здійснення позапланового заходу не може перевищувати десяти робочих днів. Однак у відповідності до ст.2 Закону України N 877-V від 05.04.2007 дія цього Закону не поширюється на відносини, що виникають під час здійснення заходів, в т.ч. при проведенні оперативно-розшукової діяльності, прокурорського нагляду, досудового слідства і правосуддя.

Крім того, відповідно до ст. 2 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» від 26.01.1993 передбачено можливість здійснення фінансового контролю щодо дотримання бюджетного законодавства за судовим рішенням, ухваленим у кримінальному провадженні. Цим же Законом встановлюється порядок проведення такого контролю.

Згідно ч.2 Постанови КМУ від 13.08.2014 № 408 «Питання запровадження обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами», надання дозволу КМУ на проведення перевірок (в т.ч. згідно додатку до вказаної постанови КМУ і Держекоінспекцією) підприємств, установ, організацій не потребується у разі, коли такі перевірки проводяться за рішенням суду, на вимогу службових осіб у випадках, передбачених Кримінальним процесуальним кодексом України.

Відповідно до п. 3 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» від 28.12.2014 № 71-VIII у 2015 та 2016 роках перевірки підприємств, установ та організацій, фізичних осіб - підприємців з обсягом доходу до 20 мільйонів гривень за попередній календарний рік контролюючими органами здійснюються виключно дозволу Кабінету Міністрів України, за заявкою суб'єкта господарювання щодо його перевірки, згідно з рішенням суду або згідно з вимогами Кримінального процесуального кодексу України.

З положень п.18 ч.1 ст.3 КПК України вбачається, що до компетенції слідчого судді віднесено судовий контроль за дотриманням прав, свобод та інтересів осіб у кримінальному провадженні.

Заслухавши думку прокурора, який підтримав клопотання, приймаючи до уваги те, що для забезпечення повного, об'єктивного та всебічного досудового розслідування по даному кримінальному провадженню, виявлення фактів самовільного зайняття земельних ділянок, використання їх не за цільовим призначенням й інших обставин, що підлягають доказуванню у кримінальному провадженні та можуть бути використані у якості доказів, для повного, всебічного і неупередженого дослідження всіх обставин у кримінальному провадженні, з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, встановлення розміру шкоди, слід надати дозвіл прокурору Маріупольської місцевої прокуратури № 2 ОСОБА_2 на проведення позапланової виїзної перевірки з питань дотримання вимог земельного законодавства при використанні ТОВ «РАССВЕТ» земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, яку доручити провести Головному управлінню Держгеокадастру у Донецькій області, терміном проведення позапланового заходу - упродовж 10 робочих днів від дати початку проведення перевірки.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 9 ч. 6, 93 КПК України,

У Х В А Л И В:

Надати дозвіл прокурору Маріупольської місцевої прокуратури № 2 ОСОБА_2 на проведення позапланової виїзної перевірки з питань дотримання вимог земельного законодавства при використанні ТОВ «РАССВЕТ» (ЄДРПОУ 30867975, місцезнаходження юридичної особи: 87010, Донецька область, Володарський район, с. Малоянисоль, вул. Леніна, буд.45, керівник (директор) ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, зареєстрований та фактично проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2)) земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності загальною приблизною площею 219 га (згідно матеріалів кадастрової зйомки 174,516 га), розташованих на території Малоянісольської сільської ради Володарського району Донецької області за межами населених пунктів (цим земельним ділянкам не присвоєні кадастрові номери, поруч з ними розташована суміжна земельна ділянка з кадастровим номером 1421784400:04:000:1096) з метою встановлення фактів наявності самовільно зайнятих земельних ділянок та/або використання їх не за цільовим призначенням, здійснення розрахунку розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання їх не за цільовим призначенням із складанням відповідних актів перевірок та інших взаємоповязаних документів у встановлений законом строк, яку доручити спеціалістам Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області (адреса: 85102, Донецька область, м. Костянтинівка, вул. Європейська, буд.13), терміном проведення позапланового заходу - упродовж 10 робочих днів від дати початку проведення перевірки.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя: Мирошниченко Ю.М.