Постанова № 63456885, 12.12.2016, Ківерцівський районний суд Волинської області

Дата ухвалення
12.12.2016
Номер справи
158/2354/16-а
Номер документу
63456885
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 158/2354/16-а

Провадження № 2-а/0158/92/16

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р АЇ Н И

12 грудня 2016 року м. Ківерці

Ківерцівський районний суд Волинської області

у складі: головуючого - судді Корецької В.В.

з участю секретаря - Процик Л.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Ківерці справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області про зобов'язання надати довідку про заробітну плату для перерахунку пенсії,

В С Т А Н О В И В :

Позивач ОСОБА_1 звернулася в суд з адміністративним позовом до Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області про зобов'язання надати довідку про заробітну плату для перерахунку пенсії.

Позовні вимоги мотивує тим, що з 29.12.2001 року отримує пенсію як державний службовець відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції, чинній на час призначення пенсії), виходячи з розрахунку 83% від середнього місячного заробітку за відповідною посадою та на даний час перебуває на обліку в Рожищенському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Волинської області.

У зв'язку зі змінами в законодавстві вона вирішила зробити перерахунок пенсії, призначеної їй як державному службовцю, і з цією метою звернулася до луцької об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Волинській області із заявами від 15.07.2016 року та 21.07.2016 року про надання їй довідки про заробітну плату.

Листами №13489/Л/03-18-05-38 від 15.08.2016 року та №14232/К/03-18-05-38 від 30.08.2016 року їй було відмовлено у видачі вищевказаної довідки.

Вважає, що такі дії Луцької ОДПІ суперечать нормам чинного законодавства та порушують її законні інтереси, тому просить визнати дії (бездіяльність) Луцької об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Волинській області неправомірними та зобов'язати Луцьку ОДПІ ГУ ДФС у Волинській області видати їй довідку про заробітну плату, що надається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію, форма якої затверджена Постановою правління Пенсійного Фонду України №15-1 від 04.09.2013 року.

Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з'явилася, подала заяву до суду, згідно якої позовні вимоги підтримує та просить розгляд справи проводити у її відсутності /а.с.28/.

Представник відповідача від Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області - Михалко Н.О. в судове засідання не з'явилася подала до суду заяву про розгляд справи без її участі, а також заперечення проти заявленого адміністративного позову /а.с.29/

У запереченні вказує на те, що позивачу відмовлено у видачі довідки у зв'язку з тим, що Законом України «Про державну службу» від 10.12.2015 року №889 не передбачає проведення перерахунку пенсії в тому числі призначених згідно із Законом №3723 та постановою №1013 скасовано пункт 4 постанови №865 /17-19/.

Згідно ч. 1 ст. 41 КАС України суд під час судового розгляду адміністративної справи здійснює повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу. У разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов до наступного висновку.

Судом встановлено, що ОСОБА_1, перебуває на обліку в Рожищенському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Волинської області та починаючи з 29.12.2001 року отримує пенсію як державний службовець відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції, чинній на час призначення пенсії) в розмірі 83 % від суми заробітної плати, за відповідною посадою.

Відповідно до заяв від 15.07.2016 року та 21.07.2016 року ОСОБА_1 звернулася до Луцької ОДПІ ДФС у Волинській області про видачу довідки про заробітну плату, що надається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, форма якої затверджена Постановою правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 року №15-1 /а.с.7-8/.

Як вбачається з листів від 15.08.2016 року та 30.08.2016 року Луцькою ОДПІ ГУ ДФС України у Волинській області ОСОБА_1 було відмовлено у видачі вищевказаної довідки /а.с.9-10/.

Статтею 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ (далі по тексту - Закон № 3723-ХІІ) (в редакції, що діяла на час призначення позивачу пенсії), було встановлено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.

Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Таким чином, ОСОБА_1 має право на перерахунок пенсії в разі підвищення розміру заробітної плати державним службовцям відповідно до Закону № 3723-ХІІ.

Законом України від 28.12.2014 № 76-VIII статтю 37-1 Закону № 3723-ХІІ викладено в іншій редакції, при цьому встановлено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.

Крім того, порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця визначався постановою Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31.05.2000 № 865 (далі по тексту - Постанова № 865).

Зокрема, згідно з пунктом 4 Постанови № 865 (в редакції від 25.03.2014), у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України, заробітна плата для перерахунку пенсії визначалась виходячи із заробітної плати працюючих державних службовців за тими ж посадами.

В свою чергу, правовими положеннями п. 5 Постанови № 865 встановлено, що форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.

Так, постановою правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 року затверджено та введено в дію форму довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію.

Вказана форма довідки містить у собі наступні складові: посадовий оклад; надбавка за ранг, або кваліфікаційний клас, або класний чин, або спеціальні звання, або дипломатичний ранг; надбавка за вислугу років; надбавка за знання та використання в роботі іноземної мови; надбавка за почесне звання «заслужений»; надбавка за роботу з таємними документами залежно від ступеня таємності інформації; доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук; надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи; премія; інші виплати (винагорода за вислугу років, матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань).

Постановою Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09.12.2015 №1013 (далі по тексту - Постанова № 1013) до Постанови № 865 внесено зміни, які застосовуються з 01.12.2015, а саме: виключено пункт 4, а пункт 5 викладено в новій редакції: «Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики».

Згідно із ст. 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Частиною 1 ст. 58 Конституції України гарантовано, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

За правовою позицією Європейського суду з прав людини, викладеною в рішенні по справі «Суханов та Ільченко проти України» (2014рік), за певних обставин «законне сподівання» на отримання «активу» також може захищатися статтею 1 Першого протоколу. Так, якщо суть вимоги особи пов'язана з майновим правом, особа, якій воно надане, може вважатися такою, що має «законне сподівання», якщо для такого права у національному законодавстві існує достатнє підґрунтя наприклад, коли є усталена практика національних судів, якою підтверджується його існування.

Отже, бездіяльність держави в особі Кабінету Міністрів України щодо прийняття нормативного акту, який визначає механізм реалізації прав та свобод громадян, закріплених у конституційних та інших законодавчих актах і тримання громадян у правовій невизначеності, слід кваліфікувати як невиправданим втручанням у права, передбачені статтею 1 Першого протоколу.

Згідно із п. 1 ч. 3 ст. 10 Закону України «Про доступ до публічної інформації» розпорядники інформації, які володіють інформацією про особу, зобов'язані: 1) надавати її безперешкодно і безкоштовно на вимогу осіб, яких вона стосується, крім випадків, передбачених законом.

Відповідно до ст. 23 ч. 1, ч.2 п. 1 Закону України «Про доступ до публічної інформації» рішення, дії чи бездіяльність розпорядників інформації можуть бути оскаржені до керівника розпорядника, вищого органу або суду. Запитувач має право оскаржити: відмову в задоволенні запиту на інформацію.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Проте, в даному випадку Луцькою ОДПІ, як суб'єктом владних повноважень, не доведено правомірності своїх дій та не надано обґрунтованих доводів не надання ОСОБА_1 запитуваної довідки відповідно до норм чинного законодавства.

Таким чином, суд приходить до висновку, що позивачем доведено ті обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, а відповідачем не доведено правомірність своєї відмови в наданні довідки про розмір заробітної плати, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а тому позовні вимоги необхідно задовольнити.

Відповідно ч. 1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач звільнений від сплати судового збору на підставі п. 9 ч.1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір».

Відтак, судовий збір в сумі (1378х0,4=551,2) 551,20 грн. підлягає стягненню з відповідача в дохід держави.

Керуючись статтями 2, 3, 11, 94, ч.4 ст.122,ст. 158-163, 186 КАС України, суд,-

П О С Т А Н О В И В :

Адміністративний позов ОСОБА_1до Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області про зобов'язання надати довідку про заробітну плату для перерахунку пенсії - задовольнити.

Визнати дії (бездіяльність) Луцької об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Волинській області неправомірними та зобов'язати Луцьку ОДПІ ГУ ДФС у Волинській області (43010, Волинська область, м. Луцьк, Київський майдан, 4) видати ОСОБА_1 (АДРЕСА_1) довідку про заробітну плату, що надається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію, форма якої затверджена Постановою правління Пенсійного Фонду України №15-1 від 04.09.2013 року.

Стягнути з Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області в користь держави для зарахування до спеціального фонду державного бюджету України судовий збір в сумі 551 (п'ятсот п'ятдесят одна) грн. 20 коп.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Ківерцівський районний суд Волинської області. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Ківерцівського районного суду В.В. Корецька