ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
08 грудня 2016 р.м.ОдесаСправа № 815/3940/16
Категорія: 8.3 Головуючий в 1 інстанції: Харченко Ю. В.
Одеський апеляційний адміністративний суд в складі колегії:
судді - доповідача Косцової І.П. суддів Стас Л.В. Турецької І.О.за участю: секретаряСкоріної Т.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_5 на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 26 вересня 2016 року по справі за позовом ОСОБА_5 до Держаної податкової інспекції у Суворовському районі м. Одеси Головного управління ДФС в Одеській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 18.06.2016 року №106728-13,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_5 звернувся до суду першої інстанції з позовом, в якому просив визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Держаної податкової інспекції у Суворовському районі м. Одеси Головного управління ДФС в Одеській області №106728-13 від 18.06.2016 року, яким йому визначено грошове зобов'язання з транспортного податку з фізичних осіб.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що прийняте податкове повідомлення-рішення є незаконним та підлягає скасуванню, оскільки прийняте всупереч принципу стабільності, визначеному п.п. 12.3.4 п.12.3 ст. 12 Податкового кодексу України.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 26 вересня 2016 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено.
В апеляційній скарзі ОСОБА_5, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати судове рішення та прийняти нову постанову про задоволення позовних вимог.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
18 червня 2016 року Держаною податковою інспекцією у Суворовському районі м. Одеси Головного управління ДФС в Одеській області прийнято податкове повідомлення-рішення №106728-13, яким ОСОБА_5 визначено податкове зобов'язання з транспортного податку з фізичних осіб у сумі 25000 грн.
Підставою для нарахування вище зазначеного зобов'язання стали отримані податковим органом відомості з Інформаційної системи «Податковий блок» про реєстрацію 24.09.2015 року за ОСОБА_5 автомобілю марки Porsche Cayenne, державний номер НОМЕР_1, 2012 року випуску, з об'ємом двигуна 2967 куб.см., вартість якого перевищує 750 розмірів мінімальної заробітної плати.
Вирішуючи спір по суті, суд першої інстанції виходив з того, що оскільки з року випуску транспортного засобу минуло не більше п'яти років (включно) та його середньоринкова вартість становить понад 750 розмірів мінімальної заробітної плати, податковим органом правомірно визначено позивачу податкове зобов'язання з транспортного податку з фізичних осіб у сумі 25000 грн.
Проте колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції, виходячи з наступного.
01 січня 2015 року набрав чинності Закон України № 71-VIII від 28 грудня 2014 року «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи», яким ст. 267 ПК України введено новий податок (транспортний податок).
Зокрема, згідно п.п. 267.1.1 п. 267.1 ст. 267 ПК України платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі, що відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті є об'єктами оподаткування.
Підпунктом 267.2.1 п. 267.1 ст. 267 ПК України (в редакції, що діяла в період реєстрації за позивачем автомобілю) передбачалось, що об'єктом оподаткування є легкові автомобілі, які використовувалися до 5 років і мають об'єм циліндрів двигуна понад 3000 куб. см.
Втім, з 01.01.2016 року у п.п. 267.2.1 п. 267.1 ст. 267 ПК України внесено зміни на підставі Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році» від 24 грудня 2015 року, згідно яких об'єктом оподаткування є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 750 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.
Судом апеляційної інстанції встановлено, що у 2015 році, тобто на момент введення податку належний позивачу транспортний засіб не підпадав під об'єкт оподаткування цим податком, проте, у зв'язку з внесенням 01.01.2016 року до п.п. 267.2.1 п. 267.1 ст. 267 ПК України змін, податковий орган нарахував ОСОБА_5 за 2016 рік грошове зобов'язання з цього податку.
Поряд з цим, повноваження Верховної Ради України, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, сільських, селищних, міських рад та рад об'єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, щодо податків та зборів, визначені ст. 12 ПК України.
Так, згідно п. 12.3 ст. 12 ПК України сільські, селищні, міські ради та ради об'єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, в межах своїх повноважень приймають рішення про встановлення місцевих податків та зборів.
Встановлення місцевих податків та зборів здійснюється у порядку, визначеному цим Кодексом (п.п. 12.3.1 ПК України).
При прийнятті рішення про встановлення місцевих податків та зборів обов'язково визначаються об'єкт оподаткування, платник податків і зборів, розмір ставки, податковий період та інші обов'язкові елементи, визначенні статтею 7 цього Кодексу з дотриманням критеріїв, встановлених розділом XII цього Кодексу для відповідного місцевого податку чи збору (п.п. 12.3.2 ПК України).
Копія прийнятого рішення про встановлення місцевих податків чи зборів надсилається у десятиденний строк з дня оприлюднення до контролюючого органу, в якому перебувають на обліку платники відповідних місцевих податків та зборів. (п.п. 12.3.3 ПК України).
Відповідно п.п. 12.3.4 ст. 12 ПК України рішення про встановлення місцевих податків та зборів офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлюваних місцевих податків та зборів або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.
При цьому, колегія суддів звертає увагу, що згідно з п. 12.5 ст. 12 ПК України офіційно оприлюднене рішення про встановлення місцевих податків та зборів є нормативно-правовим актом з питань оподаткування місцевими податками та зборами, яке набирає чинності з урахуванням строків, передбачених п.п. 12.3.4 ст. 12 ПК України.
З наведеного вище вбачається, що безпосереднє встановлення місцевих податків, в тому числі транспортного податку, віднесено Податковим кодексом до компетенції відповідних сільських, селищних, міських рад у межах їх повноважень.
Встановлення місцевих податків виключно відповідними рішеннями місцевих рад закріплено також п. 24 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та ст. 143 Конституції України.
Отже, Верховна Рада України може встановлювати тільки перелік дозволених до встановлення місцевими радами місцевих податків і дозволених граничних параметрів таких податків. А, власне, встановлення місцевих податків, із дотриманням встановлених Верховною Радою критеріїв - це є компетенцією відповідних місцевих рад.
Як вбачається з матеріалів справи, Одеською міською радою з метою приведення своїх нормативно правових актів у відповідність до вимог ПК України, 03 лютого 2016 року прийнято рішення №257-VII «Про внесення змін до рішення Одеської міської ради від 21.01.2015 року 6257-VI «Про встановлення податку на майно в частині транспортного податку».
Разом з тим, аналізуючи наведені приписи ПК України, колегія суддів вважає, що зміни до будь-яких елементів податків та зборів не можуть вноситися пізніш як за шість місяців до початку нового бюджетного періоду, в якому будуть діяти нові правила та ставки. Податки та збори, їх ставки, а також податкові пільги не можуть змінюватися протягом бюджетного року; при цьому опублікування рішення органу місцевого самоврядування про встановлення транспортного податку, як місцевого податку, пізніше 15 липня року є підставою для застосування відповідних норм оподаткування не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.
За наведених вище обставин, колегія суддів вважає, що застосування контролюючим органом положень ПК України з урахуванням внесених Законом змін та рішення з метою оподаткування транспортним податком ОСОБА_5, може мати місце не раніше наступного бюджетного періоду, тобто не раніше 2017 року.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку, що рішення суду першої інстанції прийняте з порушенням норм матеріального та процесуального права, у зв'язку з чим підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про задоволення позовних вимог.
Судом апеляційної інстанції встановлено, що позивачем при поданні адміністративного позову сплачено судовий збір у сумі 551,21 грн., що підтверджується квитанцією №340910005 від 09.08.2016 року, та за подання апеляційної скарги сплачено судовий збір у сумі 606,34 грн., що підтверджується квитанцією №16470677 від 06.10.2016 року.
Згідно ч.1 ст.94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст.ст. 94, 195, 197, п.1 ч.1 ст. 198, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст. 206, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу ОСОБА_5 задовольнити.
Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 26 вересня 2016 року по адміністративній справі за позовом ОСОБА_5 до Держаної податкової інспекції у Суворовському районі м. Одеси Головного управління ДФС в Одеській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 18.06.2016 року №106728-13 скасувати.
Ухвалити у справі нову постанову, якою позов ОСОБА_5 задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Держаної податкової інспекції у Суворовському районі м. Одеси Головного управління ДФС в Одеській області №106728-13 від 18.06.2016 року.
Стягнути з Держаної податкової інспекції у Суворовському районі м. Одеси Головного управління ДФС в Одеській області (код ЄДРПОУ 39578136) за рахунок її бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_5 (реєстраційний номер облікової картки НОМЕР_2) судовий збір у сумі 1157 грн. 55 коп.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили негайно після її проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з моменту виготовлення повного тексту судового рішення.
Суддя-доповідач: І.П. Косцова
Судді: Л.В.Стас
І.О.Турецька