Справа № 466/9399/16-а
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
07 грудня 2016 року Шевченківський районний суд м. Львова в складі :
головуючого судді Ковальчука О.І.
при секретарі Ваврин М.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Львова про визнання дій протиправними та зобовязання до вчинення дій,-
в с т а н о в и в :
09 листопада 2016 року ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом, в якому просила суд визнати протиправними дії управління пенсійного фонду України у Шевченківському районі м. Львова щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії відповідно до виданої ТУ ДСА України у Львівській області довідки від 21.10.2016 №02-13-982/16 про заробітну плату, а також відповідне рішення від 31.10.2016 №10752/03-15 із його скасуванням та зобов'язати ОСОБА_2 пенсійного фонду України у Шевченківському районі м. Львова здійснити перерахунок ОСОБА_1, пенсії, починаючи з 01.05.2016 відповідно до виданої ТУ ДСА України у Львівській області довідки від 21.10.2016 № 02-13-982/16 заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах ніж ті, з яких їм призначено пенсію, з урахуванням підвищення розміру заробітної плати (в т.ч. посадових окладів), з розрахунку 90% від середнього заробітку, із 01.05.2016 та без обмеження суми пенсійної виплати.
Свої вимоги мотивує тим, що ОСОБА_1 перебуває на обліку як одержувач пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» з 27.04.2011 року.
У зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013, 24.10.2016р. позивачка звернулася до управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м.Львова із заявою про проведення перерахунку розміру пенсії відповідно до довідки ТУ ДСА України у Львівській області від 21.10.2016 №02-13-982/16.
Листом від 31.10.2016 №10752/03-15 управлінням Пенсійного Фонду України Б Шевченківському районі м. Львова позивача повідомлено про прийняття рішення про відмову у перерахунку пенсії від 31.10.2016р. №10752/03-15, оскільки з 01.06.2015р. скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України №3723 (розділ III «Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213-VІІІ).
При цьому зазначають, що з 01.05.2016р. набрав чинності Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015р., яким перерахунок призначених пенсій державним службовцям не передбачено, і на даний час відсутній правовий механізм перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про державну службу».
Дане рішення відповідача вважає протиправним і таким, що підлягає скасуванню, у зв'язку з порушенням її соціальних прав щодо пенсійного забезпечення і незаконного звуження конституційних гарантій, оскільки, відповідно до чинних на час призначення пенсії нормативно-правових актів, ОСОБА_1 має право на перерахунок пенсії в зв'язку із підвищенням розміру заробітної плати державного службовця відповідної посади.
Так, позивачка ОСОБА_1 працювала старшим судовим розпорядником в Франківському районному суді м. Львова.
З 27.04.2011 року перебуваю на обліку як одержувач пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» та відповідно отримує пенсію за віком як державний службовець (18 років 9 місяців 22 днів державної служби).
Право отримання ОСОБА_1 призначеної пенсії за вислугу років в розмірі 88% від суми місячного заробітної плати, визначеної в порядку та на умовах Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-ХІІ, в редакції, чинній на час призначення пенсії, відповідачем не оспорюється.
Відтак з діями ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м.Львова позивачка не погоджується, вважає їх протиправними та необґрунтованими, внаслідок чого змушена звернутись до суду.
Позивач в судовому засіданні позов підтримала повністю, дала пояснення аналогічні викладеним у позовній заяві. Просила позов задовольнити повністю.
Представник відповідача в судовому засіданні проти заявлених позивачем вимог заперечила повністю посилаючись на письмові заперечення, що долучені до матеріалів справи.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає до задоволення у повному обсязі з наступних підстав.
Згідно ст. 6 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб"єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Як встановлено судом з 27.04.2011 року ОСОБА_1 призначено пенсію за віком, відповідно до Закону України «Про державну службу».
Як вбачається з довідки від 21.10.2016 року №02-13-982/16, позивач ОСОБА_1 працювала на посаді старшого судового розпорядника Франківського районного суду м. Львова.
Позивач ОСОБА_1 звернулася до відповідача з заявою про перерахунок пенсії на підставі вищевказаної довідки, в зв"язку з підвищенням посадових окладів державним службовцям та посадовим особам органів місцевого самоврядування.
ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Львова від 31.10.2016р. №10751/03-15 їй було відмовлено у перерахунку пенсії з посиланням на пункт 5 Прикінцевих положень ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» з 01.06.2015 року норми пенсійного забезпечення осіб, яким пенсія призначена відповідно до Закону України «Про державну службу», скасовані.
Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-XII від 16.12.1993 року (в редакції на час виникнення спірних правовідносин час призначення пенсії позивачу), на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків не менше 25 років, у тому числі стажу державної служби не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов»язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.
Згідно ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції на час виникнення спірних правовідносин час призначення пенсії позивачу) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом, відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
У відповідності до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції на час звернення із заявою про перерахунок пенсії) умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.
Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця встановлений Постановою Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» № 865 від 31.05.2000 року.
Згідно з п. 4 Постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000 року (в редакції на час звернення позивача за перерахунком) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 р. № 432-IV «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначаються у такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
При цьому посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії.
Згідно пункту п. 5 Постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000 року (в редакції на час звернення позивача за перерахунком) перерахунок пенсії провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи.
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» від 09.03.2006 року № 268 затверджено схеми посадових окладів, зокрема, керівних працівників і спеціалістів апарату місцевих (загальних, спеціалізованих) судів Додаток № 47 до цієї Постанови.
Постановою Кабінету Міністрів України № 644 від 02.09.2015 року було внесено зміни до Постанови Кабінету Міністрів України № 268 від 09.03.2006 року, зокрема у Додатку № 47 до цієї Постанови «Схема посадових окладів керівних працівників і спеціалістів апарату місцевих (загальних, спеціалізованих) судів» та місячний посадовий оклад секретаря судового засідання (коефіцієнт від місячного посадового окладу судді місцевого суду) було встановлено у розмірі 0,3 відсотка.
Згідно довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям від 21.10.2016 року, виданої ТУ ДСА у Львівській області, посадовий оклад ОСОБА_1 встановлено в сумі 2240,00 гривень.
Отже, позивач має право на перерахунок пенсії, в звязку з підвищенням розміру заробітної плати державним службовцям, при цьому розмір пенсії позивачу обчислюється відповідно до Закону України «Про державну службу» та Постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000 року в редакції, яка була чинною на час набрання чинності Постановою № 644 від 02.09.2015 року.
Таким чином, суд дійшов висновку, що дії УПФУ в Шевченківському районі м. Львова з приводу відмови у перерахунку ОСОБА_1 пенсії згідно Закону України «Про державну службу» на підставі довідки від 21.10.16р. № 02-13-982/16, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям є протиправними.
Відповідно ч. 2 ст. 11 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог.
Також, суд не бере до уваги посилання відповідача на відсутність підстав для перерахунку пенсії позивачу відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213, з огляду на наступне.
Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» прийнято Верховною Радою України 02.03.2015 року, який набрав чинності 28.03.2015 року, окремі положення 1.04.2015 року.
Пунктом 5 Прикінцевих положень зазначеного вище Закону визначено питання призначення пенсій, які призначаються відповідно, зокрема, до Закону України «Про державну службу», після набрання ним чинності, а у межах спірних відносин вирішується питання про перерахунок раніше призначеної пенсії як державному службовцеві до вступу в дію п.5 Прикінцевих положень.
Статтею 22 Конституції України визначено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
У даному випадку спірним є питання перерахунку пенсії позивачу, призначеної до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення».
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з пп. 1, 2 ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою повноваження надано.
Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно частини 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Стаття 46 Конституції України встановлює, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Відповідач не довів правомірність прийняття свого рішення відповідно до ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України. Тому суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню.
Підсумовуючи наведене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 слід задовольнити та визнати протиправними дії УПФУ в Шевченківському районі м. Львова щодо відмови в перерахунку пенсії та зобовязати відповідача здійснити перерахунок призначеної пенсії, в звязку з підвищенням посадових окладів, відповідно до довідки № 02-13-982/16 починаючи з 01.05.2016 р.
Керуючись ст. ст. 2,9,10, 11, 70, 159-163, 256 КАС України, Законом України «Про державну службу», Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"суд, -
п о с т а н о в и в :
Позов задовольнити.
Визнати протиправними дії ОСОБА_2 пенсійного фонду України у Шевченківському районі м. Львова щодо відмови ОСОБА_1 в проведенні перерахунку пенсії відповідно до виданої довідки ТУ ДСА України у Львівській області від 21.10.2016 року №02-13-982/16 про заробітну плату .
Зобов»язати ОСОБА_2 пенсійного фонду України у Шевченківському районі м. Львова здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до виданої довідки ТУ ДСА України у Львівській області від 21.10.2016 року №02-13-982/16 про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсії, з урахуванням підвищення розміру заробітної плати (в т.ч. посадових окладів) з 01.05.2016р.
Стягнути з ОСОБА_2 пенсійного фонду України у Шевченківському районі м. Львова в дохід держави судовий збір у розмірі 551 грн. 20 коп.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Львівського апеляційного адміністративного суду через Шевченківський районний суд м. Львова протягом десяти днів з дня отримання її копії.
Суддя ОСОБА_3