Постанова № 63438322, 13.12.2016, Дарницький районний суд міста Києва

Дата ухвалення
13.12.2016
Номер справи
753/10374/16-а
Номер документу
63438322
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДАРНИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КИЄВА

справа № 753/10374/16-а

провадження № 2-а/753/513/16

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"13" грудня 2016 р. Дарницький районний суд м. Києва

в складі: головуючого судді ЛЕОНТЮК Л.К.

за участю секретаря ГОЛОДЕНКО К.В.

сторін:

позивачки ОСОБА_2

представника відповідача ДАВИДЕНКО Т.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві

адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до ЛІВОБЕРЕЖНЕ ОБ"ЄДНАНЕ УПРАВЛІННЯ ПЕНСІЙНОГО ФОНДУ УКРАЇНИ в м. КИЄВІ про визнання дій протиправними та про зобов'язання вчинити певні дії, суд

В с т а н о в и в :

У червні 2016 року позивачка ОСОБА_2 звернулась до суду з позовом до Лівобережного об"єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, свої вимоги мотивує тим, що вона перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Дарницькому районі м. Києва та з 17. 04. 2006 року отримує пенсію за віком, як державний службовець відповідно до Закону України "Про державну службу".

23 травня 2016 року вона звернулась до Управління із заявою про включення для розрахунку пенсії державного службовця інші виплати , на які нараховані та сплачені страхові внески на загальнодержавне страхування і які вказані у довідці про складові заробітної плати Київського міського центру зайнятості від 18.05. 2016 року № 142 та № 143 а саме: матеріальну допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань.

26 травня 2016 року вона отримала від Лівобережного об"єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві лист за № 3897/14/ф-396 про відмову у задоволення її заяви.

Вважає такі дії протиправними Лівобережного об"єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови їй в проведенні перерахунку пенсії з урахуванням інших виплат протиправними, та просить зобов'язати Лівобережне об"єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві провести перерахунок та забезпечити виплату призначеної їй пенсії державного службовця у розмірі 82 відсотків з урахуванням у складі заробітної плати інших виплат, з яких сплачено страхові внески до пенсійного фонду та які зазначені у довідках Київського міського центру зайнятості від 18.05. 2016 року № № 142, 143 з дня її призначення.

В судовому засіданні позивачка ОСОБА_2 позовні вимоги уточнила, підтримала та просила суд задовольнити позовні вимоги, включивши для розрахунку пенсії державного службовця інші виплати , на які нараховані та сплачені страхові внески на загальнодержавне страхування і які вказані у довідці про складові заробітної плати Київського міського центру зайнятості від 18.05. 2016 року № № 142, 143, а саме: матеріальну допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, з дня звернення з заявою про перерахунок до відповідача.

Представник Відповідача Лівобережне об"єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві Давиденко Т.М. . яка діє за довіреністю № 52/05 від 04.04. 2016 року, заперечувала проти позовних вимог та просила у їх задоволенні відмовити, при цьому підтримала письмові заперечення які надійшли через загальну канцелярію за вх. № 31460 від 16.06. 2016 року ( а.с. 28-а-33).

Суд, вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши зібрані по справі докази, вважає що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав .

Ухвалою Дарницького районного суду м. Києва від 13.12.2016 р. позов ОСОБА_2 в частині вимог за період з 16.04. 2006 р. по 01.12.2015р. залишено без розгляду .

Як слідує із матеріалів адміністративної справи та встановлено в судовому засіданні, позивачка ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Дарницькому районі м. Києва ( нині Лівобережне об"єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві та з 17.04.2006 отримує пенсію за віком, як державний службовець відповідно до Закону України "Про державну службу". Станом на 01.06. 2016 року отримує пенсію в сумі 3 179,03 гривні

23 травня 2016 року позивачка звернулась до Лівобережного об»єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві із заявою про включення для розрахунку пенсії державного службовця інші виплати , на які нараховані та сплачені страхові внески на загальнодержавне страхування і які вказані у довідці про складові заробітної плати Київського міського центру зайнятості від 18.05. 2016 року № № 142, 143, а саме: матеріальну допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, а саме: матеріальну допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань .

26 травня 2016 року ОСОБА_2 отримала від Лівобережного об»єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві лист за № 3897/14/ф-396 про відмову у задоволення її заяви ( а.с. 24).

Відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" ( у редакції на час призначення пенсії) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати. З урахуванням зазначених норм позивачці було призначено пенсію державного службовця в розмірі 82 відсотків від суми заробітної плати, на яку нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до ч. 2 ст. 37-1 цього Закону, перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Таким чином, призначення державному службовцю пенсії та її перерахунок здійснюється з сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України "Про оплату праці" заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Згідно положень ч.2 ст. 33 Закону України "Про державну службу" заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Згідно ч. 1 ст. 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Відповідно до ст. 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати. Перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин - стаття 41 Закону № 1058-IV та стаття 66 Закону № 1788 (Постанова Верховного Суду України від 20.02.2012 по справі № 21-430а11).

Таким чином, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідно до вимог ч.2 ст.71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову, однак даний обов'язок відповідачем в даній справі не виконано.

Згідно зі ст. 244-2 КАС України висновок Верховного Суду України щодо застосування норми права, викладений у його постанові, прийнятій за результатами розгляду справи з підстав, передбачених пунктами 1 і 2 частини першої статті 237 цього Кодексу, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.

Відповідач не надав суду достатніх беззаперечних доказів на обґрунтування правомірності своїх дій щодо відмови позивачу у перерахунку пенсії в контексті практики Верховного Суду України щодо недопущення звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Посилання відповідача на Постанову Кабінету Міністрів України від 31.05. 2000 року № 865 « Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» є неприйнятними, оскільки вони врегульовують механізм обчислення заробітної плати при призначенні пенсій, а не їх перерахунку.

У відповідності до ч. 5 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058-IV документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Частиною 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що перерахунок призначеної пенсії провадиться в такі строки:

у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа;

у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.

З огляду на дану норму, суд приходить до висновку про те, що підставою для перерахунку пенсії позивачу, є подання до органу Пенсійного фонду України відповідної заяви з усіма необхідними документами.

З матеріалів справи вбачається, що заява про перерахунок пенсії подана позивачем 23 травня 2016 року. Відтак, пенсія позивачки підлягає перерахунку з 23 травня 2016 року.

На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що відповідачем порушено право позивачки на пенсійне забезпечення, тому позовні вимоги останньої підлягають частковому задоволенню, оскільки лише 23 травня 2016 року позивачка звернулася за перерахунком пенсії, що підтверджені матеріалами справи, ґрунтуються на вимогах чинного законодавства та не спростовані належними та допустимими доказами відповідачем.

Згідно з ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Розмір судового збору в даному конкретному випадку, суд визначає за ставкою судового збору, яка була визначена на час подання позову.

Оскільки позов задовольняється частково, то за рахунок бюджетних асигнувань відповідача, позивачу підлягає відшкодуванню, сплачений ним при подачі позову судовий збір, пропорційно до розміру задоволених позовних вимог в розмірі 275 грн. 60 коп..

Напідставі викладеного, керуючись Законом України "Про державну службу", Закону України "Про оплату праці", Закону України "Про індексацію грошових доходів населення", Закону України "Про пенсійне забезпечення", Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", ст.ст. 7, 8. 9, 10, 11, 71, ст. 94, ч. 6 ст. 128, 162, 163, 167 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В:

Позовні вимоги ОСОБА_2 до ЛІВОБЕРЕЖНЕ ОБ"ЄДНАНЕ УПРАВЛІННЯ ПЕНСІЙНОГО ФОНДУ УКРАЇНИ в м. КИЄВІ про визнання дій протиправними та про зобов'язання вчинити певні дії , задовольнити частково.

Визнати протиправними дії ЛІВОБЕРЕЖНЕ ОБ"ЄДНАНЕ УПРАВЛІННЯ ПЕНСІЙНОГО ФОНДУ УКРАЇНИ в м. КИЄВІ щодо відмови в перерахунку пенсії державного службовця з врахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань.

Зобов"язати ЛІВОБЕРЕЖНЕ ОБ"ЄДНАНЕ УПРАВЛІННЯ ПЕНСІЙНОГО ФОНДУ УКРАЇНИ в м. КИЄВІ здійснити перерахунок та проводити виплату ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, проживаючої та зареєстрованої у АДРЕСА_1 ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , пенсії державного службовця у розмірі 82 відсотків суми її заробітної плати у відповідності до Закону України " Про державну службу" ( у редакції на час призначення пенсії) з урахуванням усіх виплат, з яких сплачено страхові внески на загальнообов"язкове державне пенсійне страхування, в тому числі сум матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально- побутових питань, згідно довідок №№ 142, 143 від 18.05. 2016 року починаючи з 23 травня 2016 року, в решті вимог відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Дарницький районний суд протягом 10 днів з дня її проголошення . Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

СУДДЯ Л.К. ЛЕОНТЮК