Дата документу 14.09.2016 Справа № 554/6884/16-а
Справа № 554/6884/16-а
Провадження № 2-а/554/300/2016
П О С Т А Н О В А
Іменем України
14 вересня 2016 року суддя Октябрського районного суду м. Полтави Савченко А. Г., розглянувши у порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 обєднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити певні дії,
встановив:
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_2 обєднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про визнання дій протиправними, зобовязання вчинити дії.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що з 17 серпня 2004 року йому призначено пенсію за вислугу років згідно ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (далі Закону) в розмірі 90% від суми місячної заробітної плати, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообовязкове державне пенсійне страхування.
2 липня 2016 року позивач звернувся до ОСОБА_3 з заявою про здійснення перерахунку пенсії за вислугою років, відповідно до довідки прокуратури Полтавської області № 18-366/вих16 від 30 червня 2016 року.
ОСОБА_3 № 7563/07 від 13 липня 2016 року позивачу відмовлено у проведенні вказаного перерахунку.
ОСОБА_3 № 241/Ш-17 від 15 серпня 2016 року позивачу відмовлено у проведенні перерахунку з посиланням на п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення».
Крім того, з 1 червня 2015 року йому зупинено виплату пенсії, з невідомих йому підстав, про що він дізнався при заповненні щорічної декларації, яка опдавалася до 1 квітня 2016 року, а тому просив суд поновити пропущений строк на звернення до суду.
Вказані обставини стали підставою звернення його до суду з цим адміністративним позовом, оскільки з положення Закону вбачається, що з 1 червня 2015 року скасовуються норми які регулюють призначення пенсії особам, відповідно до Закону України «Про прокуратуру», але не скасовуються підстави та умови перерахунку раніше призначених пенсій відповідно до Закону України «Про прокуратуру».
Представник відповідача ОСОБА_2 обєднаного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, у встановлений судом строк, надала до суду заперечення проти позову, в якому просила суд в задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.
Суд, дослідивши матеріали справи, повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, приходить до висновку про задоволення позовних вимог та у своїх міркуваннях виходить із наступного.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в ОСОБА_2 обєднаному управлінні Пенсійного фонду України в Полтавській області з 17 серпня 2004 року та отримує пенсію за вислугою років відповідно до Закону України «Про прокуратуру».
2 липня 2016 року позивач звернувся до ОСОБА_3 з заявою про перерахунок йому пенсії відповідно до довідки прокуратури Полтавської області № 18-366/вих16 від 30 червня 2016 року.
ОСОБА_3 № 7563/07 від 13 липня 2016 року позивачу повідомлено про відмову у проведенні вказаного перерахунку.
ОСОБА_3 № 241/Ш-17 від 15 серпня 2016 року позивачу повторно повідомлено про відмову у проведенні перерахунку з посиланням на п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення».
Такі твердження відповідача суд знаходить необґрунтованими.
Відповідно до довідки прокуратури Полтавської області № 18-366/вих16 ОСОБА_1 працював у прокуратурі Полтавської області на посаді начальника відділу. Заробітна плата за аналогічною посадою станом з 1 грудня 2015 року складає 17181,50 грн.
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 2 березня 2015 року, який набрав чинності 1 квітня 2015 року внесені зміни до ст. 47 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», відповідно до яких встановлено, що тимчасово, у період з 1 квітня 2015 року по 31 грудня 2015 року, особам, яким пенсія призначена відповідно до цього Закону (крім інвалідів I та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»), у період роботи на посадах, які дають право на призначення пенсії або щомісячного довічного грошового утримання у порядку та на умовах, передбачених Законом України «Про статус народного депутата України», Законом України «Про прокуратуру», Законом України «Про судоустрій і статус суддів», пенсії, призначені відповідно до цього Закону, не виплачуються. Після звільнення з роботи виплата пенсії відповідно до цього Закону поновлюється.
Рішеннями Конституційного Суду України № 8-рп/99 від 6 липня 1999 року та № 5-рп/2002 від 20 березня 2002 року сформульована правова позиція, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до ст. 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, ОСОБА_3 державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо.
У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави повязана з ризиком для життя і здоровя, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.
Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг отриманих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства, в тому числі щодо розміру раніше призначеної пенсії.
Таким чином, враховуючи, що 17 серпня 2005 року позивачу призначена пенсія за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» у розмірі 90 % від суми його місячної заробітної плати, то її розмір у відсотковому відношенні до чинної заробітної плати відповідної категорії осіб, що працюють в органах прокуратури не може бути зменшено.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду України № 21-348-а 13 від 10 грудня 2013 року.
Пунктом 5 розділу ІІІ Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 2 березня 2015 року № 213-ІІІ, де передбачено, що у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії, щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України»,«Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.
Оскільки до 1 червня 2015 року закон щодо призначення всіх пенсій, в тому числі спеціальних, на загальних підставах не прийнято, з указаного дня норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії ( щомісячне довічне грошове утримання) призначаються відповідно до спеціальних Законів «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій та статус суддів» та ін. є скасованими. Тобто, правові норми, які надавали право особі, яка працює на посаді судді та інших визначених посадах, на призначення пенсії або щомісячного довічного грошового утримання, припинили дію, починаючи з 1 червня 2015 року.
Таким чином, починаючи з 1 червня 2015 року на позивача не поширюються встановлені ч. 1 ст. 47 Закону України «Про загальнобовязкове державне пенсійне страхування» ( в редакції Закону від 2 березня 2015 року № 213-VIIІ) обмеження щодо виплати пенсії, адже з 1 червня 2015 року робота на займаній позивачем посаді ( суддя Полтавського районного суду Полтавської області) не дає право на призначення пенсії або щомісячного довічного грошового утримання у порядку та на умовах, передбачених спеціальними Законами. На даний час, особам, які працюють на посадах, визначених вищевказаними спеціальними Законами, пенсія призначається відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування». Тому з 1 червня 2015 року відсутні правові підстави для невиплати пенсії ОСОБА_1
Підлягають задоволенню вимоги позивача щодо зобовязанняОСОБА_2 обєднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області провести перерахунок та виплату пенсії за вислугою років ОСОБА_1, яку призначено відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», виходячи із розрахунку 90% від заробітної плати, згідно довідки прокуратури Полтавської області № 18-366/вих16 від 30 червня 2016 року у звязку з підвищенням заробітної плати відповідної категорії прокурорсько - слідчих працівників, починаючи з 1 грудня 2015 року без обмеження граничного розміру, з наступних підстав.
Постановою Кабінету Міністрів України № 1013 від 9 грудня 2015 року «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких законодавчих актів» визначено, що з 1 грудня 2015 року працівникам органів прокуратури за аналогічною посадою, з якої він був звільнений на пенсію, значно підвищено заробітну плату, що підтверджується довідкою прокуратури Полтавської області № 18-366/вих16 від 30 червня 2016 року.
Отже, призначена позивачу пенсія підлягає перерахунку з застосуванням норми, що визначає розмір пенсії у відсотках, які діяли на момент призначення пенсії.
Так, відповідно до ч. 13 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» обчислення (перерахунок) пенсії провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Згідно ч. 18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у звязку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсії провадиться з урахуванням фактично отриманих працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Згідно ч. 1 статті 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших субєктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Відповідно до ч. 1 ст. 64 Конституції конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.
У відповідності до вимог ч. 3 ст. 8 Кодексу адміністративного судочинства України звернення до адміністративного суду для захисту прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.
Статтею 22 Конституції України закріплені права і свободи, які не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або при внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про те, що підлягають поновленню права та інтереси позивача шляхом проведення перерахунку пенсії у відсотках, які діяли на момент призначення пенсії.
Суд також знаходить обґрунтованим клопотання позивача про поновлення пропущеного строку звернення до суду з вказаним адміністративним позовом, оскільки про зупинення виплати пенсії він дізнався при заповненні щорічної декларації, яка подавалася до 1 квітня 2016 року.
Керуючись ст. ст. 159-163 КАС України, суд,
постановив:
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити.
Поновити ОСОБА_1 строк звернення до суду з адміністративним позовом, як такий, що пропущений з поважних причин.
Визнати неправомірними дії ОСОБА_2 обєднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області щодо відмови ОСОБА_1 у відновленні пенсії, призначеної відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 5 листопада 1991 року № 1789-ХІІ.
Зобовязати Полтавське обєднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області відновити ОСОБА_1 виплату пенсії за вислугою років, яку призначену відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 5 листопада 1991 року № 1789-ХІІ, починаючи з 1 червня 2015 року.
Визнати протиправними дії ОСОБА_2 обєднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії за вислугою років відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» на підставі довідки прокуратури Полтавської області № 18-366/вих16 від 30 червня 2016 року про заробітну плату, у розмірі 90 % від суми заробітку.
Зобовязати Полтавське обєднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 згідно ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про прокуратуру» від 12 липня 2001 року № 2663-ІІІ, на підставі довідки прокуратури Полтавської області № 18-366/вих16 від 30 червня 2016 року в розмірі 90 % від суми заробітку за відповідною посадою без обмеження граничного розміру та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії за вислугою років, починаючи з 1 січня 2016 року та здійснювати відповідні виплати в подальшому.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя А.Г. Савченко