П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 676/3588/16-а
Головуючий у 1-й інстанції: Бондар О.О.
Суддя-доповідач: Кузьмишин В.М.
08 грудня 2016 року
м. Вінниця
Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Кузьмишина В.М.
суддів: Боровицького О. А. Сушка О.О.
за участю:
секретаря судового засідання: Коваль К.В.,
представника позивача: ОСОБА_2,
представника відповідача: Лісного В.В.,
представника відповідача: Роюк В.Ю.,
представника відповідача: Лозінського В.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_6 на постанову Кам'янець-Подільського міськрайонного суду Хмельницької області від 29 вересня 2016 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_6 до Фінансового управління Генерального штабу Збройних Сил України, Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, Хмельницького обласного військового комісаріату про визнання дій протиправними та зоов'язання вчинити дії,
В С Т А Н О В И В :
в липні 2016 року позивач звернувся до Кам'янець-Подільського міськрайонного суду Хмельницької області з адміністративним позовом до Фінансового управління Генерального штабу Збройних Сил України, Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, Хмельницького обласного військового комісаріату про визнання дій протиправними та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії за вислугу років з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 22 вересня 2010 року № 889 "Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, Національної гвардії та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій".
Постановою Кам'янець-Подільського міськрайонного суду Хмельницької області від 29 вересня 2016 року у задоволенні позовних вимог відмовлено.
Не погодившись із прийнятим судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нове рішення про задоволення позовних вимог у повному обсязі. В обґрунтування апеляційної скарги апелянт послався на неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального права, порушення норм процесуального права, що, на його думку, призвело до неправильного вирішення спору.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав вимоги апеляційної скарги та просив її задовольнити.
Представники відповідачів у судовому засіданні заперечили проти доводів апеляційної скарги та просили суд залишити її без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення присутніх учасників процесу, перевіривши доводи апеляційної скарги наявними у матеріалах справи доказами, надавши їм оцінку, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційну скаргу необхідно задовольнити, а постанову суду першої інстанції - скасувати з прийняттям нової про задоволення позовних вимог у повному обсязі, виходячи з наступного.
Так, як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами адміністративної справи, 20 грудня 2014 року наказом Міністра оборони України (по особовому складу) № 828 позивача відповідно до п. "б" ч. 6 ст. 26 Закону України " Про військовий обов'язок і військову службу" було звільнено з військової служби у запас за станом здоров'я. Вислуга років у Збройних Силах України становить 32 календарних роки 02 місяці.
З 26 грудня 2014 року позивачу призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". При обчисленні пенсії Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області врахувало грошове забезпечення - посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентну надбавку за вислугу років 40 %, середньомісячну суму додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці, не врахувавши при цьому щомісячної додаткової грошової винагороди.
Не погодившись із зазначеним, позивач звернувся до суду.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що така винагорода має тимчасовий характер, оскільки її виплата дозволена за наявності наказу командира (начальника) військової частини або вищого командира (начальника) залежно від настання спеціальних обставин , її розмір не є фіксованим, а виплата не є щомісячною.
Колегія суддів не погоджується з висновками суду першої інстанції по суті спору, виходячи з наступного.
Відповідно до ч. ч. 1,2 статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Постановою № 889 від 22 вересня 2010 року Кабінет Міністрів України встановив щомісячну додаткову грошову винагороду для окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, Національної гвардії та осіб начальницького складу органів та підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій.
Відповідно до ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсії, які призначаються відповідно до цього Закону особам із числа військовослужбовців строкової служби та членам їх сімей, обчислюються за встановленими нормами у процентах до середньомісячного заробітку, який одержували військовослужбовці до призову на строкову військову службу чи після звільнення з військової служби до звернення за пенсією, або до середньомісячного грошового забезпечення, одержуваного військовослужбовцями в період проходження військової служби за контрактом. При цьому середньомісячний заробіток (грошове забезпечення) для обчислення їм пенсій визначається в порядку, встановленому Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Отже, щомісячна додаткова грошова винагорода військовослужбовця, яку він отримував під час проходження служби, з якої нараховані і сплачені страхові внески, має бути включена до складу грошового забезпечення, з якого здійснюється обчислення пенсії.
З матеріалів адміністративної справи судом встановлено, що станом на час звільнення позивача з військової служби розмір його грошового забезпечення включав щомісячну додаткову грошову винагороду, яка становила 60 % цього забезпечення, що підтверджується копією грошового атестата позивача (а.с. 15).
Відповідно до абз. 7 п. 1 ч. 1 ст. 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" платниками єдиного внеску є: роботодавці, зокрема, підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, військові частини та органи, які виплачують грошове забезпечення, допомогу по тимчасовій непрацездатності, допомогу у зв'язку з вагітністю та пологами, допомогу або компенсацію відповідно до законодавства для таких осіб, як військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу та ін.
Згідно з абз. 2 п. 1 ч. 1 ст. 7 цього Закону єдиний внесок нараховується для платників, зазначених в абзаці сьомому пункту 1 частини першої статті 4 цього Закону, - на суму грошового забезпечення кожної застрахованої особи, оплати перших п'яти днів тимчасової непрацездатності, що здійснюється за рахунок коштів роботодавця, та допомоги по тимчасовій непрацездатності, допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами; допомоги або компенсації відповідно до законодавства.
Таким чином, єдиний внесок нараховується і сплачується із суми грошового забезпечення кожної застрахованої особи.
Суд апеляційної інстанції звертає увагу на витяг з роздавальної відомості № 4/СКР 185/831 на виплату грошового забезпечення генералам, адміралам, офіцерам, прапорщикам, мічманам та військовослужбовцям, які проходять службу за контрактом за листопад місяць 2014 року, виданої ОСОБА_6, у якій міститься інформація про нараховані види грошового забезпечення, у тому числі щомісячної додаткової грошової винагороди, та відповідні утримання з нього, які включали сплату єдиного соціального внеску з усіх нарахувань.
Разом з тим, така щомісячна додаткова грошова винагорода не була включена у довідку про додаткові види грошового забезпечення та премії, видану ОСОБА_6 Фінансовим управлінням Генерального штабу Збройних Сил України, у зв'язку з чим Хмельницький обласний військовий комісаріат оформив та подав до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області документи для призначення пенсії без зазначення щомісячної додаткової грошової винагороди, а Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, у свою чергу, призначило пенсію без її врахування.
Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що пенсія позивачу повинна обраховуватись і виплачуватись виходячи з грошового забезпечення, в тому числі щомісячної додаткової грошової винагороди, а тому відповідачі при формуванні довідки, оформленні документів та призначенні пенсії діяли всупереч вимогам чинного законодавства України, внаслідок чого позовні вимоги про перерахунок пенсії з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди підлягають задоволенню.
Аналогічних висновків дійшов і Верховний Суд України у постанові від 20 жовтня 2015 року.
Відповідно до ст. 244-2 КАС України висновок Верховного Суду України щодо застосування норми права, викладений у його постанові, прийнятій за результатами розгляду справи з підстав, передбачених пунктами 1 і 2 частини першої статті 237 цього Кодексу, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.
Висновок щодо застосування норм права, викладений у постанові Верховного Суду України, має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права. Суд має право відступити від правової позиції, викладеної у висновках Верховного Суду України, з одночасним наведенням відповідних мотивів.
Таким чином, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції неправильно застосував норми права, що призвело до неправильного вирішення справи по суті заявлених позовних вимог, а тому оскаржувана постанова підлягає скасуванню з прийняттям нового рішення про задоволення позовних вимог в повному обсязі.
Згідно зі ст. 202 КАС України підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 212, 254 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В:
апеляційну скаргу ОСОБА_6 задовольнити повністю.
Постанову Кам'янець-Подільського міськрайонного суду Хмельницької області від 29 вересня 2016 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_6 до Фінансове управління Генерального штабу Збройних Сил України про визнання дій протиправними та зоов'язання вчинити дії скасувати.
Прийняти нову постанову, якою позовні вимоги задовольнити.
Визнати протиправними дії Фінансового управління Генерального штабу Збройних Сил України щодо не включення в довідку про додаткові види грошового забезпечення та премії, виданої ОСОБА_6 у грудні 2014 року № 305/669, щомісячної додаткової грошової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 22 вересня 2010 року № 889 "Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, Національної гвардії та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій".
Визнати протиправними дії Хмельницького обласного військового комісаріату щодо оформлення та подання документів до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, які не передбачали в складі грошового забезпечення ОСОБА_6 щомісячної додаткової грошової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 22 вересня 2010 року № 889 "Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, Національної гвардії та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій".
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо призначення ОСОБА_6 пенсії за вислугу років без урахування при її обчисленні щомісячної додаткової грошової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 22 вересня 2010 року № 889 "Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, Національної гвардії та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій".
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_6 пенсії за вислугу років, починаючи з 25 грудня 2014 року, з урахуванням при обчисленні розміру пенсії щомісячної додаткової грошової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 22 вересня 2010 року № 889 "Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, Національної гвардії та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій", з врахуванням раніше виплачених сум.
Постанова суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст. 212 КАС України.
Постанова суду складена в повному обсязі 14 грудня 2016 року.
Головуючий Кузьмишин В.М. Судді Боровицький О. А. Сушко О.О.