КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 745/684/16-а Головуючий у 1-й інстанції: Стельмах А.П. Суддя-доповідач: Степанюк А.Г.
У Х В А Л А
Іменем України
13 грудня 2016 року м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді - Степанюка А.Г.,
суддів - Кузьменка В.В., Шурка О.І.,
при секретарі - Ліневській В.В.
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Сосницького об'єднаного управління Пенсійного фонду України на ухвалену у порядку скороченого провадження постанову Сосницького районного суду Чернігівської області від 14 листопада 2016 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Сосницького об'єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИЛА:
У жовтні 2016 року ОСОБА_2 (далі - Позивач, ОСОБА_2) звернувся до Сосницького районного суду Чернігівської області з позовом до Сосницького об'єднаного управління Пенсійного фонду України (далі - Відповідач, Управління) про:
- визнання протиправними дій Відповідача щодо відмови у призначенні пенсії Позивачу на пільгових умовах як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС;
- зобов'язання Управління призначити ОСОБА_2 пенсії на пільгових умовах як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 07.10.2016 року.
Постановою Сосницького районного суду Чернігівської області від 14.11.2016 року позов задоволено повністю. При цьому суд першої інстанції виходив з того, що Позивач має право на зменшення пенсійного віку на 8 років у зв'язку з участю в роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що підтверджується посвідченням учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та наявними у матеріалах справи документами.
Не погоджуючись із прийнятим судовим рішенням, Відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити у повному обсязі. При цьому посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального права. Наголошує на невірній оцінці судом першої інстанції доказів, що призвело до ухвалення помилкового рішення.
Сторони, будучи належним чином повідомленими про дату, час та місце апеляційного розгляду справи в судове засідання не з'явились, а тому справа розглядалась за наявними у ній матеріалами у порядку письмового провадження.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, повно та всебічно дослідивши обставини справи, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції - без змін.
Як було встановлено судом першої інстанції, Позивач 07.10.2016 року звернувся до Управління із заявою про призначення йому пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи» на 8 років, до якої було додано: копію трудової книжки; копію військового квитка; копію посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії НОМЕР_1; копію довідки військової частини від 16.05.1987 року №22457; довідку галузевого Державного архіву Міністерства оборони України; копію паспорта та ідентифікаційного коду; довідку Сосницького районного трудового архіву від 12.03.2016 року №07-02/82; довідку Сосницького архівного відділу №07-02/195 від 07.10.2016 року; копію довідки Сосницького районного військового комісаріату від 12.10.1992 року №139.
Листом від 11.10.2016 року №1616/04 (а.с. 16-17) Відповідач повідомив ОСОБА_2 про те, що всупереч вимог пп. «г» п. 7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року №22-1, у довідці Галузевого Державного архіву Міністерства оборони України не відображено виїзди в зону відчуження, накази командира військової частини №22457 по стройовій частині за період з 04.05.1986 року по 22.06.1988 року на зберігання не надходили, накази командира військової частини №22457 про виїзди в зону ЧАЕС за період з 04.05.1986 року по 15.09.1990 року та журнал обліку додаткового опромінення військовослужбовців військової частини №22457 знищено у зв'язку з великою забрудненістю. Місце дислокації військової частини №22457 - с. Оране.
На підставі встановлених вище обставин, виходячи з системного аналізу приписів ст. ст. 10, 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи», Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Правління ПФ України від 25.11.2005 року № 22-1, суд першої інстанції дійшов висновку про безпідставність відмови Управління у призначенні Позивачу пенсії за віком із зменшенням пенсійного віку на 8 років, оскільки останнім подано достатньо документів, якими підтверджується факт його роботи у зоні відчуження у 1987 роках.
З таким висновком суду першої інстанції не можна не погодитися з огляду на наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Положеннями ст. 15 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи» (далі - Закон) закріплено, що підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами. Видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування.
Статтею 10 вказаного Закону передбачено, що учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців*, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.
Згідно абз. 3 ч. 1 ст. 55 Закону особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», які працювали у 1987 році у зоні відчуження не менше 14 календарних днів - 8 років.
Відповідно до абз. 7 пп. 7 п. 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Правління ПФ України від 25.11.2005 року № 22-1 (далі - Порядок), до заяви про призначення пенсії за віком додаються, зокрема, такі документи: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року № 122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) (при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»).
Як вбачається з матеріалів справи, Позивачем для призначення пенсії із зниженням пенсійного віку було подано до Управління, зокрема, такі документи:
- архівну довідку Галузевого державного архіву Міністерства оборони України від 27.03.2013 року №22687 (а.с. 7), зі змісту якої вбачається, що згідно архівних документів військової частини №22457 Позивач приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у період з 28.02.1987 року по 16.05.1987 року. При цьому у довідці вказано, що виїзди не відображені, накази командира військової частини №22457 зі стройової частини за період з 04.05.1986 року по 22.09.1988 року на зберігання до архіву не поступали, а наказу командира військової частини №22457 по виїздам на роботи до зони ЧАЕС за період з 04.05.1986 року по 15.09.1990 року, журнали обліку додаткового опромінення військовослужбовців військової частини №22457 знищені у зв'язку з великою зараженістю. Крім того, у довідці зафіксовано, що місце дислокації у вказаний період було с. Оране;
- копію військового квитка серії НОМЕР_2 від 17.04.1980 року (а.с. 8-10), зі змісту якого вбачається, що Позивачем у 1987 році 79 перебував у військовій частині №22457;
- посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 році категорії 3 серії НОМЕР_1 від 20.01.1993 року (а.с. 11);
- копію довідки Сосницького районного військового комісаріату від 12.10.1992 року №139 (а.с. 12), згідно якої ОСОБА_2 у період з 27.02.1987 року по 16.05.1987 року виконував обов'язки з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 30-кілометровій зоні (військова частина №22457) і отримав дозу опромінення 21,6536 р.;
- копію довідки №2238/31 військової частини №22457 від 16.05.1987 року №699 (а.с. 14), згідно якої Позивач перебував у вказаній військовій частині на зборах у період з 27.02.1987 року по 18.05.1987 року.
Отже, на думку колегії суддів, Сосницький районний суд Чернігівської області обґрунтовано зазначив, що Позивачем було подано достатню кількість документів для призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку на 8 років, передбачених п. 2.1 Порядку.
Посилання Апелянта на невідображення у довідці Галузевого Державного архіву Міністерства оборони України інформації щодо виїзду Позивача в зону відчуження, що, на переконання Управління, є підставою для відмови у призначенні пенсії зі зменшенням пенсійного віку, судовою колегією оцінюється критично, оскільки, як було встановлено раніше, такі документи були знищені у зв'язку з великою забрудненістю. Наведене, на думку судової колегії, свідчить про перебування як Позивача, так і військової частини №22457 у цілому у зоні радіоекологічної небезпеки. Крім того, відсутність даних про накази не може мати своїм наслідком позбавлення особи права на пенсію на умовах, визначених ст. 55 Закону.
Судом також враховується, що відповідно до ст. 65 Закону учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілим від Чорнобильської катастрофи видаються посвідчення, виготовлені за зразками, затвердженими Кабінетом Міністрів України.
Посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» та «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи» є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом.
Порядок видачі посвідчень встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Постановою КМ України від 20.01.1997 року №51 затверджено Порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Вказаним Порядком визначено, зокрема, правила видачі посвідчень учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи, коло осіб, яким вони видаються.
Як вже зазначалося раніше, Порядком передбачено, що при призначенні (перерахунку) пенсії за віком надаються, зокрема, документи, які засвідчують особливий статус особи, та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, форма якої затверджена постановою Державного комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 9 березня 1988 року №122.
Документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими Законом є посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» та «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи».
Такі документи, як довідки про період роботи (служби) у зоні відчуження відповідно до статті 15 Закону є лише підставою для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
За змісту наведених норм вбачається, що єдиним документом, що підтверджує статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та надає право користування пільгами, встановленими Законом, зокрема, призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» або «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи». Різного роду довідки про період роботи (служби) у зоні відчуження, про евакуацію, відселення, самостійне переселення, про період проживання та роботи на забруднених територіях тощо є лише підставами для визначення в установленому порядку статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС або потерпілих від Чорнобильської катастрофи.
Зазначену позицію підтримує Вищий адміністративний суд України в ухвалі від 21.01.2015 року у справі №К/800/54167/14.
При цьому Управлінням не було враховано, що дислокація військової частини №22457 у с. Оране, яке відповідно до постанови Кабінету Міністрів Української РСР від 23.07.1991 року №106 «Про організацію виконання постанов Верховної Ради Української РСР про порядок введення в дію законів Української РСР «Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи» належить до зони гарантованого добровільного відселення, не спростовує встановлених раніше фактів участі Позивача у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС із виїздом до зони відчуження.
Виходячи з комплексного аналізу приписів ст.ст. 15, 55 Закону та положень п. 2.1 Порядку, колегія суддів вважає висновки суду першої інстанції щодо протиправності відмови Відповідача у задоволенні заяви ОСОБА_2 про призначення йому пенсії із зменшенням пенсійного віку на 8 років обґрунтованими, оскільки останнім було подано всі передбачені Законом та приписами Порядку документи для її призначення.
Крім того, судова колегія вважає за необхідне зауважити, що, посилаючись на неподання Позивачем всіх документів, передбачених п. 7 Порядку, Апелянт не врахував, що спірні правовідносини врегульовані п. 2.1 Порядку у редакції постанови Правління Пенсійного фонду України від 30.07.2015 року №13-2 «Про затвердження Змін до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Таким чином, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержання норм матеріального та процесуального права.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 198 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін.
Згідно ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Колегія суддів із наведеними висновками суду першої інстанції погодилась, оскільки вони знайшли своє підтвердження в ході апеляційного розгляду справи. Судом було вірно встановлено фактичні обставини справи, надано належну оцінку дослідженим доказам, прийнято законне та обґрунтоване рішення у відповідності з вимогами матеріального та процесуального права. У зв'язку з цим колегія суддів вважає за необхідне апеляційну скаргу залишити без задоволення, а постанову суду - без змін.
Крім іншого, судова колегія вважає за необхідне зазначити, що ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 29.11.2016 року задоволено клопотання Управління та відстрочено сплату судового збору за подання апеляційної скарги на постанову Сосницького районного суду Чернігівської області від 14.11.2016 року у розмірі 606,32 грн. до ухвалення судом апеляційної інстанції рішення у даній справі.
Відповідно до ч. 1 ст. 87 КАС України що судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.
Приписи ч. 2 ст. 88 КАС України визначають, що витрати розподіляються між сторонами відповідно до судового рішення у справі, якщо оплату судових витрат розстрочено або відстрочено до ухвалення судового рішення у справі.
За таких обставин колегія суддів приходить до висновку про необхідність стягнення з Відповідача суми відстроченого до ухвалення рішення судового збору у розмірі 606,32 грн.
Керуючись ст.ст. 88, 160, 167, 183-2, 195, 197, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Сосницького об'єднаного управління Пенсійного фонду України - залишити без задоволення, а постанову Сосницького районного суду Чернігівської області від 14 листопада 2016 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Сосницького об'єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії, - без змін.
Стягнути з Сосницького об'єднаного управління Пенсійного фонду України (16100, Чернігівська обл., смт. Сосниця, вул. Чернігівська, 54, код ЄДРПОУ 40377912) суму відстроченого до ухвалення рішення у справі судового збору у розмірі 606 (шістсот шість) гривень 32 копійки на рахунок Київського апеляційного адміністративного суду (Отримувач коштів: УДКСУ у Печерському р-ні; Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 38004897; Банк отримувача: ГУДКCУ у м. Києві; Код банку отримувача (МФО): 820019; Рахунок отримувача: 31211206781007; Код класифікації доходів бюджету: 22030101).
Ухвала набирає законної сили з моменту постановлення, є остаточною та оскарженню не підлягає у відповідності до ч. 10 ст. 183-2 КАС України.
Головуючий суддя А.Г. Степанюк
Судді В.В. Кузьменко
О.І. Шурко
Головуючий суддя Степанюк А.Г.
Судді: Шурко О.І.
Кузьменко В. В.