Ухвала суду № 63432431, 13.12.2016, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.12.2016
Номер справи
826/5592/16
Номер документу
63432431
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 826/5592/16 Головуючий у 1-й інстанції: Кобилянський К.М. Суддя-доповідач: Аліменко В.О.

У Х В А Л А

Іменем України

13 грудня 2016 року м. Київ

Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді Аліменка В.О.,

суддів Безименної Н.,В., Карпушова О.В.,

за участю секретаря Лебедєвої Ю.Б.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Управління Держгеокадастру у Києво-Святошинському районі Київської області на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 23 вересня 2016 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ВК ПІДРЯД» до Управління Держгеокадастру у Києво-Святошинському районі Київської області, Києво-Святошинська районна рада про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії, -

В С Т А Н О В И Л А:

У квітні 2016 року Товариство з обмеженою відповідальністю «ВК ПІДРЯД» звернулося до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Управління Держгеокадастру у Києво-Святошинському районі Київської області, в якому просив суд:

- визнати протиправними дії відповідача щодо застосування у Витязі №722/86-16 від 03.02.2016 року технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок, загальною площею 48,0 га, кадастрові номери 3222481601:01:056:0022; 3222481601:01:051:0298, розташованих в селі Гатне, Києво-Святошинського району Київської області, по вул. Леніна, 1, наданих у користування товариству з обмеженою відповідальністю «ВК Підряд» (код ЄДРПОУ 05744194) за договором оренди від 24.03.2006 року для житлового будівництва і будівництва об'єктів культурно-побутового призначення та їх обслуговування й експлуатації, коефіцієнта функціонального використання 1,0 - для земель житлової забудови, замість 0,5 - для земель зайнятих поточним та відведених під майбутнє будівництво;

- зобов'язати відповідача здійснити перерахунок нормативно-грошової оцінки земельних ділянок, загальною площею 48,0 га, кадастрові номери 3222481601:01:056:0022; 3222481601:01:051:0298, розташованих в селі Гатне, Києво-Святошинського району Київської області, по вул. Леніна, 1, наданих у користування Товариству з обмеженою відповідальністю «ВК Підряд» (код ЄДРПОУ 05744194) за договором оренди від 24.03.2006 року для житлового будівництва і будівництва об'єктів культурно-побутового призначення та їх обслуговування й експлуатації, з урахуванням коефіцієнту у розмірі 0,5 (інші землі, зайняті поточним та відведені під майбутнє будівництво).

Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 23 вересня 2016 року адміністративний позов задоволено.

Не погоджуючись з прийнятим рішенням, Відповідачем, Управлінням Держгеокадастру у Києво-Святошинському районі Київської області, подано апеляційну скаргу, у якій контролюючий орган просить скасувати постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 23 вересня 2016 року та прийняти нову постанову про відмову у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Свої вимоги апелянт аргументує тим, що судом першої інстанції порушено норми матеріального та процесуального права та надано невірну правову оцінку діям відповідача щодо неправомірності застосування у Витязі №722/86-16 від 03.02.2016 року технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок, загальною площею 48,0 га, кадастрові номери 3222481601:01:056:0022; 3222481601:01:051:0298 коефіцієнта функціонального використання 1,0 - для земель житлової забудови, оскільки, на думку скаржника, земельні ділянки з кадастровими номерами 3222481601:01:056:0022; 3222481601:01:051:0298 віднесено до категорії земель житлової та громадської забудови з цільовим призначенням «Для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку», тому коефіцієнт для земель малоповерхової і багатоповерхової не садибної забудови Кф=1.

Сторони, будучи належним чином повідомлені про дату, час та місце апеляційного розгляду справи, в судове засідання не з'явилися.

Враховуючи, що в матеріалах справи достатньо письмових доказів для правильного вирішення апеляційної скарги, а особиста участь сторін в судовому засіданні - не обов'язкова, колегія суддів у відповідності до ч. 4 ст. 196 КАС України визнала можливим проводити апеляційний розгляд справи за відсутності представників сторін.

Згідно ст. 41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Відповідно до ст. 159 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин у адміністративній справі, підтверджених такими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Суд першої інстанції, задовольняючи адміністративний позов, виходив з того, що матеріалами справи підтверджується, що на земельних ділянках, з кадастровими номерами 3222481601:01:056:0022, 3222481601:01:051:0298 по вул. Леніна, 1 в с. Гатне Києво-Святошинському районі Київської області, які надані позивачу для житлового будівництва і будівництва об'єктів культурно-побутового призначення та їх обслуговування й експлуатації, ведуться поточні будівельні роботи.

З таким висновком суду першої інстанції погоджується колегія суддів апеляційної інстанції, виходячи з наступного.

Так, як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, Товариство з обмеженою відповідальністю «ВК Підряд» є орендарем земельних ділянок загальною площею 48,0 га, розташованих в селі Гатне, Києво-Святошинського району Київської області, по вул. Леніна, 1 (кадастрові номери - 3222481601:01:056:0022; 3222481601:01:051:0298), на підставі договору оренди земельної ділянки, укладеного 24.03.2006 року з Гатненською сільською радою Києво-Святошинського району Київської області та посвідченого приватним нотаріусом Києво-Святошинського районного нотаріального округу Київської області, Апишковою 3.1. за реєстровим №1504. Земельні ділянки були надані Позивачу в оренду для житлового будівництва і будівництва об'єктів культурно-побутового призначення та їх обслуговування й експлуатації.

01.02.2016 Позивач звернувся до Управління Держгеокадастру у Києво-Святошинському районі Київської області з клопотанням від 25.01.2016 року про здійснення нормативно грошової оцінки Земельних ділянок, відповідно до показників, затверджених чинними нормативними документами, які розташовані: Київська область, Києво-Святошинський район, с. Гатне, вул. Леніна 1, кадастрові номери -3222481601:01:056:0022 та 3222481601:01:051:0298 (загальною площею 48,00 га).

Згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку Земельних ділянок площею 48,0 га, виданого Відповідачем 03.02.2016 року за №722/86-16, Позивачу визначено коефіцієнт, який характеризує функціональне використання Земельних ділянок, у розмірі 1,0 (землі житлової забудови).

22.02.2016 року за вих. №22/023 Позивач звернувся до Відповідача з листом, у якому просив здійснити перерахунок нормативно-грошової оцінки Земельних ділянок з урахуванням коефіцієнту у розмірі 0,5 (інші землі, зайняті поточним та відведені під майбутнє будівництво), про що видати позивачу відповідний витяг з технічної документації. Як доказ того, що на земельній ділянці на дату подання клопотання від 25.01.2016 року проводяться будівельні роботи, Позивачем разом з відповідним клопотанням було надано декларацію про початок виконання будівельних робіт «Будівництво багатоквартирного житлового будинку з вбудованими нежитловими приміщеннями по вул. Леніна, 1 в с. Гатне Києво-Святошинського району Київської області» від 25.11.2015 №КС 083153290258 (додаток №4 до клопотання від 25.01.2016 року).

Листом від 10.03.2016 року вих. № 28-1012-99.3-386/2-16 Відповідач відмовив Позивачу у здійсненні перерахунку нормативно-грошової оцінки земельної ділянки, оскільки цільове призначення земельної ділянки згідно правовстановлюючих документів, а саме, договору оренди землі - розміщення житлового будівництва і будівництва об'єктів культурно-побутового і виробничого призначення та їх обслуговування й експлуатації, отже, коефіцієнт функціонального використання Кф становить - 1,0.

Встановивши обставини справи, колегія суддів апеляційної інстанції переходить до визначення правового регулювання спірних правовідносин та оцінки доказів.

Відповідно до п.п.14.1.147.п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України плата за землю - обов'язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності;

Відповідно до п.2.1. договору оренди земельної ділянки від 24.03.2006 року встановлення розміру орендної плати (річного) залежить від грошової нормативної оцінки на рік.

Статтею 13 Закону України «Про оренду землі» від 06.10.1998 року № 161-XIV встановлено, що договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору, та вимог земельного законодавства.

Законом України «Про оцінку земель» від 11.12.2003 року № 1378-IV визначаються правові засади проведення оцінки земель, професійної оціночної діяльності у сфері оцінки земель в Україні. Цей Закон спрямований на регулювання відносин, пов'язаних з процесом оцінки земель, забезпечення проведення оцінки земель, з метою захисту законних інтересів держави та інших суб'єктів правовідносин у питаннях оцінки земель, інформаційного забезпечення оподаткування та ринку земель.

Відповідно до ст.ст. 13, 18, 20 зазначеного Закону №1378-IV нормативна грошова оцінка земельних ділянок - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі, зокрема, визначення розміру земельного податку, визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, визначення розміру державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності.

Відповідно до ст. 201 Земельного кодексу України грошова оцінка земельних ділянок визначається на рентній основі. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель тощо. Грошова оцінка земельних ділянок проводиться за методикою, яка затверджується Кабінетом Міністрів України.

Зазначена стаття кореспондується п. 1 Методики нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 23 березня 1995 року № 213, відповідно до якої нормативна грошова оцінка земельних ділянок здійснюється з метою визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, а також під час розроблення показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.

Відповідно до ст. 23 Закону №1378-IV витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

У відповідності до Земельного кодексу України, Закону України «Про оцінку земель», Методики нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 23.03.95 № 213 розроблено Порядок нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, який затверджений наказом Державного комітету України по земельних ресурсах, Міністерства аграрної політики України, Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України, Української академії аграрних наук від 27 січня 2006 р. № 18/15/21/11, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 5 квітня 2006 р. за № 388/12262 (далі - Порядок).

Відповідно до п. 3.3 Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, та п.21 Методики нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, нормативна грошова оцінка одного квадратного метра земельної ділянки населених пунктів визначається за формулою: Цн = В х НП: Нк х Кф х Км,де Цн - нормативна грошова оцінка квадратного метра земельної ділянки (у гривнях);

В - витрати на освоєння та облаштування території в розрахунку на квадратний метр (у гривнях);

Нп - норма прибутку (6%); Нк - норма капіталізації (3%);

Кф - коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (під житлову та громадську забудову, для промисловості, транспорту тощо);

Км - коефіцієнт, який характеризує місце розташування земельної ділянки.

Коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (далі -Кф), ураховує відносну прибутковість видів економічної діяльності, та становить: - для категорії земель за функцією використання - землі житлової забудови (склад категорії земель - землі індивідуального житлового будівництва і господарських будівель, землі малоповерхової і багатоповерхової не садибної забудови, землі сільськогосподарського призначення під господарськими будівлями і спорудами) Кф =1,0; землі промисловості Кф = 1,2; землі комерційного використання Кф = 2,5; інші землі, до яких за функцією використання віднесено землі зайняті поточним будівництвом та землі, відведені під майбутнє будівництво Кф = 0,5.

Згідно пункту 3.5 цього Порядку коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (додаток 1 до таблиці 1.1), ураховує відносну прибутковість видів економічної діяльності.

Земельна ділянка, що перебуває в оренді позивача на підставі договору оренди земельної ділянки від 24.03.2006 року має цільове призначення - для житлового будівництва і будівництва об'єктів культурно-побутового призначення та їх обслуговування й експлуатації.

Додаток №1 до Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів містить таку категорію земель за функцією використання як землі, зайняті поточним та відведені під майбутнє будівництво із значенням коефіцієнта Кф 0,5.

Отже, оскільки земельна ділянка передана в оренду Позивачу з метою житлового будівництва і будівництва об'єктів культурно-побутового призначення, та Позивачем Відповідачу було надано декларацію про початок виконання будівельних робіт «Будівництво багатоквартирного житлового будинку з вбудованими нежитловими приміщеннями по вул. Леніна, 1 в с. Гатне Києво-Святошинського району Київської області» від 25.11.2015 року №КС 083153290258 (додаток №4 до клопотання від 25.01.2016 року), то Відповідач повинен був застосувати саме коефіцієнт 0,5 - землі, зайняті поточним та відведені під майбутнє будівництво, а не коефіцієнт 1,0 (землі житлової забудови).

Таким чином, Порядком №388/12262 передбачені різні Кф для різних категорій земель, визначено, які землі відносяться до земель «житлової забудови», окрім того, передбачено, що до категорії «інші землі» з Кф 0,5 відносяться земельні ділянки зайняті поточними та відведені під майбутнє будівництво, що передбачає ведення будівництва на поточний час або в майбутньому, що передбачає можливість отримання дозволу на будівництво в майбутньому за умови відповідного цільового призначення земельної ділянки та неможливості віднести її до іншої категорії.

Матеріали справи містять докази того, що виробничий кооператив «Підряд» 26.12.2007 року отримав дозвіл на виконання будівельних робіт №139/04-03/07 та 06.11.2015 року декларацію про початок виконання будівельних робіт «Будівництво багатоквартирного житлового будинку з вбудованими нежитловими приміщеннями по вул. Леніна, 1 в с. Гатне Києво-Святошинському районі Київської області».

Отже, матеріали справи підтверджують, що на земельних ділянках, з кадастровими номерами 3222481601:01:056:0022, 3222481601:01:051:0298 по вул. Леніна, 1 в с. Гатне Києво-Святошинському районі Київської області, які надані позивачу для житлового будівництва і будівництва об'єктів культурно-побутового призначення та їх обслуговування й експлуатації, ведуться поточні будівельні роботи, а тому з урахуванням вимог вищезазначених нормативно-правових актів відповідач при формуванні витягів з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок повинен застосовувати коефіцієнт функціонального використання для земельних ділянок, які зайняті поточним та відведені під майбутнє будівництво - 0,5.

Також, суд наголошує, що відповідачем, у відповідності до приписів частини 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, не доведено факту знаходження нерухомого майна, введеного в експлуатацію, на земельних ділянках з кадастровими номерами 3222481601:01:056:0022, 3222481601:01:051:0298 по вул. Леніна, 1 в с. Гатне Києво-Святошинському районі Київської області та не спростовано факт ведення поточного будівництва на зазначених земельних ділянках.

Отже, оскільки, будівництво обмежене у часі - то правомірним на період будівництва і до завершення такого застосовувати коефіцієнт функціонального використання для земельних ділянок Кф - 0,5.

Державна архітектурно-будівельна інспекція України листом від 13.09.2016 року №40-704-15/9028 повідомила суд про те, що з Реєстру дозвільних документів видно, що Департаментом Державної архітектурно-будівельної інспекції у Київській області внесено дані лише про реєстрацію декларації про початок виконання будівельних робіт, а декларацію про готовність об'єкту до експлуатації на об'єкт будівництва «Будівництво багатоквартирного житлового будинку з вбудованими нежитловими приміщеннями по вул. Леніна, 1 в с. Гатне Києво-Святошинському районі Київської області» не реєструвалась. Тобто, в даному випадку Відповідач неправомірно застосував коефіцієнт функціонального використання 1,0 - для земель житлової забудови, оскільки Порядком 388/12262 встановлено різні коефіцієнти для різних категорій земель, крім того в категорію «інші землі» віднесено земельні ділянки зайняті поточним та відведені під майбутнє будівництво, в даному випадку має місце поточне будівництво, оскільки жодних відомостей щодо наявності на земельних ділянках з кадастровими номерами 3222481601:01:056:0022; 3222481601:01:051:0298 житлових будівель та споруд не надано.

Відповідно до ухвали Київського апеляційного адміністративного суду від 17 листопада 2016 року Відповідачеві було відстрочено сплату судового збору за подання апеляційної скарги на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 23 вересня 2016 року.

Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначені положеннями Закону України «Про судовий збір» від 08.07.2011 року №3674-VІ, який набрав чинності з 01.11.2011 року.

Так, за подачу адміністративного позову застосовуємо ставки судового збору, що діяли на момент його подачі, тому відповідно до абз.1 п. 2 ч.3 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» ставки судового збору встановлювалися у таких розмірах:

за подання адміністративного позову немайнового характеру суб'єктом владних повноважень, юридичною особою або фізичною особою-підприємцем - 1 розмір мінімальної заробітної плати;

Відповідно до п.2 ч. 3 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» ставки судового збору встановлюються у таких розмірах:

за подання апеляційної скарги на рішення суду, заяви про приєднання до апеляційної скарги на рішення суду, заяви про перегляд судового рішення у зв'язку з нововиявленими обставинами - 110 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги.

Також, відповідо до абз. 2 ч.3 ст. 6 Закону України «Про судовий збір», у разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.

Отже, в даному випадку Управлінню Держгеокадастру у Києво-Святошинському районі Київської області належить сплати 3031, 6 грн. судового збору.

(Розрахунок: 1378 грн.*2 (кількість вимог немайнового характеру) = 2756 грн. - розмір судового збору за подачу адміністративного позову до суду першої інстанції, 110 відсотків від цієї суми становить розмір судового збору, що підлягає сплаті за подання апеляційної скарги 2756грн.*110%=3031,6 грн).

Підсумовуючи наведене, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що доводи викладені в апеляційній скарзі не знайшли свого підтвердження, оскаржувана постанова прийнята відповідно до норм матеріального та процесуального права, враховано всі обставини справи, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування рішення суду першої інстанції немає.

Відповідно до ст. 200 КАС України - суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст. 160, 195, 196, 198, 200, 205, 207, 254, 265 КАС України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Управління Держгеокадастру у Києво-Святошинському районі Київської області на Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 23 вересня 2016 року - залишити без задоволення.

Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 23 вересня 2016 року - залишити без змін.

Стягнути з Управління Держгеокадастру у Києво-Святошинському районі Київської області (адреса: вул. Янтарна, 12, м. Київ, 03170) до Державного бюджету України (отримувач коштів: УДКСУ у Печерському р-ні; код отримувача (код за ЄДРПОУ): 38004897; банк отримувача: ГУДКCУ у м. Києві; код банку отримувача (МФО): 820019; рахунок отримувача: 31211206781007; код класифікації доходів до бюджету: 22030001) судовий збір за подання апеляційної скарги до Київського апеляційного адміністративного суду у розмірі 3031 (три тисячі триста тридцять одна) гривня 60 (шістдесят) копійок.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складення Ухвали в повному обсязі.

Головуючий суддя В.О. Аліменко

Судді Н.В. Безименна

О.В. Карпушова

Головуючий суддя Аліменко В.О.

Судді: Безименна Н.В.

Карпушова О.В.