Головуючий у 1 інстанції - Бабіч С.І.
Суддя-доповідач - Василенко Л.А.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 грудня 2016 року справа №805/2763/15-а
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого Василенко Л.А., суддів: Гайдара А.В., Ханової Р.Ф.,
при секретареві судового засідання Томах О.О.,
з участю представника позивача Мендруха О.М.,
розглянув у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Красноармійської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 23 грудня 2015 року у справі № 805/2763/15-а за позовом Дочірнього підприємства «Донецький облавтодор» Відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» до Красноармійської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області про визнання дій неправомірними та скасування рішення,-
В С Т А Н О В И В :
Позивач - Дочірнє підприємство «Донецький облавтодор» Відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» (далі - ДП «Донецький облавтодор») звернулося до суду з позовом до Красноармійської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області (далі - Красноармійська ОДПІ), в якому просив: визнати неправомірними дії першого заступника начальника Красноармійської ОДПІ; скасувати рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску №003321702 від 09.06.2015 в сумі 17879,34 грн., в тому числі: штраф в сумі 17702,32 грн., пеня в сумі 177,02 грн., посилаючись на протиправність його прийняття податковим органом внаслідок порушення вимог законодавства, якими передбачено звільнення від сплати єдиного внеску, оскільки підприємство знаходиться на території проведення антитерористичної операції (а. с. 4-6).
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 23 грудня 2015 року вищезазначений позов ДП «Донецький облавтодор» задоволено частково, а саме: скасовано рішення Красноармійської ОДПІ №003321702 від 09.06.2015, яким до позивача застосовано штрафні санкції у розмірі 17702,32 грн. за період з 23.12.14 по 23.12.14 та пеню у розмірі 177,02 грн. за той же період. В задоволені іншої частини позовних вимог відмовлено (а.с. 76-78).
Відповідач не погодився з рішенням суду в частині задоволених позовних вимог, подав апеляційну скаргу, в якій посилався на порушення норм матеріального та процесуального права, у зв'язку з чим просив скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нову, якою відмовити у задоволенні позову в повному обсязі. В обґрунтування доводів апеляційної скарги, зокрема, посилався на те, що позивачем надано до податкового органу сертифікат Трогово-промислової палати України від 02.09.2014, в якому не визначений період завершення форс-мажорних обставин (проведення антитерористичної операції), в зв'язку з чим вважає законним рішення №003321702 від 09.06.2015 (а. с. 111-112).
Представник позивача заперечував проти доводів апеляційної скарги, просив постанову суду залишити без змін, як законну та обґрунтовану.
Відповідач в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Колегія суддів заслухала доповідь судді-доповідача, пояснення представника позивача, вивчила доводи апеляційної скарги з урахуванням заперечень на неї, перевірила їх за матеріалами справи і дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що позивач - ДП «Донецький облавтодор» зареєстрований в якості юридичної особи, код ЄДРПОУ 32001618, знаходиться на обліку в Красноармійській ОДПІ як платник єдиного внеску (а. с. 23).
9 червня 2015 року Красноармійською ОДПІ відносно позивача прийнято рішення №03321702 про застосування штрафних санкцій в сумі 17702,32 грн. та пені в сумі 177,02 грн., а всього - 17879,34 грн. за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску за період з 23.12.2014 до 23.12.2014 (а. с. 7).
01.12.2014 позивачем до Красноармійської ОДПІ подано заяву про звільнення від виконання обов'язку зі сплати єдиного внеску відповідно до ст. 9-3 «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» ( а. с. 126).
Сертифікатом (висновком) №970 від жовтня 2014 року про настання обставин непереборної сили Торгово-промисловою палатою України засвідчено настання обставин непереборної сили з 19 травня 2014 року - ДП «Донецький облавтодор» при здійсненні господарської діяльності на території Донецької області та дотриманні законодавчих актів України, які стосуються оправляння та сплати податків та обов'язкових платежів (а. с. 15).
Спірним у справі є правомірність прийняття відповідачем рішення №03321702 від 09.06.2015 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.
Факт несвоєчасної сплати сум єдиного внеску не є спірною обставиною між сторонами і не підлягає доказуванню.
Спірні правовідносини врегульовані нормами Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» №2464-VІ від 08.07.2010 року (далі Закон №2464) та Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» № 1669-VII від 02.09.2014 року (далі Закон №1669), в редакціях, чинних на момент виникнення спірних правовідносин.
Обов'язок та строки сплати єдиного внеску передбачені пунктами 4 і 5 частини першої статті 4, частиною восьмою статті 9 Закону №2464.
Згідно п.4 ч.2 ст.6 Закону №2464 платник єдиного внеску зобов'язаний подавати звітність та сплачувати до органу доходів і зборів за основним місцем обліку платника єдиного внеску у строки, порядку та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування. У разі надсилання звітності поштою вона вважається поданою в день отримання відділенням поштового зв'язку від платника єдиного внеску поштового відправлення із звітністю;
За приписами статті 2 Закону №1669 на час проведення антитерористичної операції забороняється нарахування пені та/або штрафів на основну суму заборгованості із зобов'язань за кредитними договорами та договорами позики з 14 квітня 2014 року громадянам України, які зареєстровані та постійно проживають або переселилися у період з 14 квітня 2014 року з населених пунктів, визначених у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, а також юридичним особам та фізичним особам - підприємцям, що провадять (провадили) свою господарську діяльність на території населених пунктів, визначених у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція.
Закон України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» від 2 вересня 2014 року № 1669-VII, який набрав чинності з 15 жовтня 2014 року, визначає серед іншого тимчасові заходи для забезпечення підтримки суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції.
Підпунктом 8 пункту 4 статті 11 «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України 1669 внесено зміни до Закону України від 8 липня 2010 року № 2464 «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а саме підпункт б) розділ VIII «Прикінцеві та перехідні положення» було доповнено пунктом 9-3 такого змісту:
«9-3. Платники єдиного внеску, визначені статтею 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014, звільняються від виконання своїх обов'язків, визначених частиною другою статті 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.
Підставою для такого звільнення є заява платника єдиного внеску, яка подається ним до органу доходів і зборів за основним місцем обліку або за місцем його тимчасового проживання у довільній формі не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції.
Відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені цим Законом за невиконання обов'язків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, до платників єдиного внеску, зазначених у цьому пункті, не застосовуються».
Проблемою даного спору є питання правомірності прийняття органом податкової служби рішення про застосування штрафних санкцій і пені саме 9 червня 2015 року.
Згідно зі ст. 1 Закону № 1669 період проведення антитерористичної операції - час між датою набрання чинності Указом Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року N 405/2014 та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України.
Територія проведення антитерористичної операції - територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року N 405/2014.
Отже, для застосування положень Законів № 1669 та № 2464 необхідно дотримуватися двох чинників одночасно: періоду дії законів та території, визначеної переліком, затвердженим Кабінетом Міністрів України.
Щодо періоду, то Закон №1669 продовжує свою дію в часі, оскільки Указ Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» № 405/201, виданий 14 квітня 2014 року, а Указ про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України Президентом України не видавався.
Щодо визначення території, яка підпадає під дію Закону №1669 колегія суддів зазначає наступне.
Пунктом 5 ст. 11 Закону № 1669 передбачено обов'язок Кабінету Міністрів України у десятиденний строк з дня опублікування цього Закону затвердити перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14.04.2014 р. № 405/2014 у період з 14 квітня 2014 року до її закінчення.
На виконання абзацу 3 п. 5 ст. 11 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 1669, розпорядженням Кабінету Міністрів України від 30.10.2014 року №1053-р затверджено перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція.
Відповідно до додатку до розпорядження Кабінету Міністрів України від 30.10.2014 року № 1053-р до зазначених населених пунктів належить м.Красноармійськ (за місцем перебування філії «Красноармійський автодор» ДП «Донецький облавтодор»).
В подальшому розпорядженням Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 року № 1079-р зупинено дію розпорядження Кабінету Міністрів України від 30.10.2014 року № 1053 «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція».
Колегія суддів зазначає, що постановою Окружного адміністративного суду м. Києва по справі № 826/18330/14 від 09.02.2015 року за позовом Адвокатського об'єднання «Головань і партнери» до Кабінету Міністрів України, третя особа Товариство з обмеженою відповідальністю «Укрспецмаш» про визнання протиправним та скасування розпорядження Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 року № 1079-р «Про зупинення дії розпорядження Кабінету Міністрів України від 30.10.2014 року № 1053-р.» задоволено частково. Визнано нечинним розпорядження Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 року № 1079-р «Про зупинення дії розпорядження Кабінету Міністрів України від 30.10.2014 року № 1053-р.». В іншій частині позовних вимог відмовлено.
15.04.2015р. у справі №826/18330/14 Київським апеляційним адміністративним судом залишено без змін постанову окружного адміністративного адміністративного суду м. Києва від 09.02.2015 року, якою визнано нечинним розпорядження Кабінету Міністрів України № 1079-р від 5 листопада 2014 р. «Про зупинення дії розпорядження Кабінету Міністрів України від 30.10.2014 р. № 1053» та на виконання положень ч.1 ст. 171 КАС України, зобов'язано Кабінет Міністрів України невідкладно опублікувати резолютивну частину даної постанови суду у виданні, в якому його було офіційно оприлюднено, після набрання постановою законної сили. Отже, постанова суду набрала законної сили з дня прийняття ухвали Київського апеляційного адміністративного суду. Розпорядження Кабінету Міністрів України внесено до єдиного державного реєстру нормативно-правових актів.
Ухвалу Вищого адміністративного суду України від 28 квітня 2015 року, якою зупинено виконання постанови окружного адміністративного суду м. Києва та ухвали Київського апеляційного адміністративного суду колегія суддів не приймає до уваги, оскільки постанова суду набрала законної сили з дня прийняття ухвали Київського апеляційного адміністративного суду.
Крім того, суд апеляційної інстанції звертає увагу на те, що на час виникнення спірних відносин не зупинено дію нормативно-правового акту - розпорядження Кабінету Міністрів України від 5 листопада 2014 р. № 1079-р. з урахуванням вимог ст. 171 КАС України та ст. 117 КАС України і касаційна скарга КМУ України не була розглянута Вищим адміністративним судом України.
Як вже було зазначено вище, сертифікатом Торгово-промислової палати України №970 про настання обставин непереборної сили від жовтня 2014 засвідчено обставини форс-мажору (обставини непереборної сили) з 19 травня 2014 філії «Красноармійський облавтодор» ДП «Донецький облавтодор» при здійснені господарської діяльності на території Донецької області та дотриманні норм законодавчих актів України, які стосуються справлення і сплати податків та обов'язкових платежів. На момент видачі Торгово-промисловою палатою України сертифікату про настання обставин непереборної сили, форс-мажорні обставини тривають, дату закінчення їх терміну встановити неможливо.
Твердження відповідача щодо неможливості врахування зазначеного Сертифікату, оскільки в ньому не зазначено термін закінчення форс-мажорних обставин є неприйнятним, оскільки сертифікат виданий в зв'язку з проведенням АТО, а Закон №1669 ( в редакції, яка діяла на момент спірних відносин) пов'язує дію форс-мажорних обставин, які виникли внаслідок проведення АТО з датою закінчення АТО, проведення якого до теперішнього часу не закінчилося.
З огляду на встановлені обставини та аналіз наведених норм законів, нормативно-правових актів, якими регулюються спірні відносини, колегія суддів погоджує висновок суду першої інстанції про те, що звільнення позивача-платника єдиного внеску від відповідальності за невиконання своїх обов'язків, передбачених ч.2 ст.6 Закону №2464, якою не передбачено подання відповідної заяви податковому органу, оскільки в спірний період діяла імперативна норма щодо незастосування штрафних та фінансових санкцій, передбачених Законом 2464 за невиконання обов'язків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції.
Отже, спірне рішення відповідача №03321702 від 09.06.2015 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску було протиправним на дату його прийняття.
Постанову суду першої інстанції переглянуто в межах доводів апеляційної скарги, в частині незадоволених позовних вимог рішення суду не оскаржене.
На підставі викладеного, колегія суддів дійшла висновку, що спір за суттю вирішений правильно, внаслідок чого апеляційна скарга не підлягає задоволенню, підстави для скасування постанови суду першої інстанції відсутні.
В повному обсязі ухвала складена 15 грудня 2016 року.
Керуючись ст.195 ч.1, ст.196, ст.198 ч.1 п.1, ст.200, ст.205 ч.1 п.1, ст.206, ст. 212, ст. 254 ч.5 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу Красноармійської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області залишити без задоволення.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 23 грудня 2015 року у справі № 805/2763/15-а за позовом Дочірнього підприємства «Донецький облавтодор» Відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» до Красноармійської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області про визнання дій неправомірними та скасування рішення залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів з дня її складення в повному обсязі.
Головуючий Л.А. Василенко
Судді: А.В. Гайдар
Р.Ф.Ханова