КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа № 761/28365/16-а Головуючий у 1-й інстанції: Притула Н.Г.
Суддя-доповідач: Межевич М.В.
У Х В А Л А
Іменем України
14 грудня 2016 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого Межевича М.В., суддів Земляної Г.В. та Сорочка Є.О., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Шевченківського районного суду м. Києва від 13 вересня 2016 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві, Київського міського військового комісаріату про зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Постановою Шевченківського районного суду м. Києва від 13 вересня 2016 року у задоволенні позову відмовлено.
Позивач в апеляційній скарзі просить суд скасувати постанову та прийняти нову, якою позов задовольнити, оскільки вважає, що судом першої інстанції неповно з'ясовано обставини, що мають значення для справи, порушено норми матеріального та процесуального права.
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи, апеляційну скаргу та заперечення на неї, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з таких підстав.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, ОСОБА_2 проходив військову службу в лавах Збройних Сил України та 02.11.1999 був звільнений з посади старшого наукового співробітника науково-дослідного відділу Національного науково-дослідного центру оборонних технологій і воєнної безпеки України та на даний час перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в місті Києві та отримує пенсію за вислугу років на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-XII від 09.04.1992 (далі - Закон № 2262-XII).
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу», з метою впорядкування розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) та наукових установ Збройних Сил України наказом Міністра оборони України №377 від 28.07.2008 затверджено схеми розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України.
Представник Київського міського військового комісаріату у суді першої інстанції не заперечував, що Міністерство оборони України своїм листом від 29.08.2008 № 248/6/С/1087д повідомило Пенсійний фонд України про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку у зв'язку з набранням чинності наказу міністра оборони України від 28.07.2008 року №377.
04.02.2008 Київський міський військовий комісаріат надав до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві довідку із розміром посадового окладу ОСОБА_2 - 1 150,00 грн.
В травні 2012 року Київський міський військовий комісаріат надав до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві довідку про розмір грошового забезпечення для здійснення перерахунку пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 355 від 23.04.2012. В даній довідці розмір посадового окладу не змінився.
Наказ Міністра оборони України № 377 від 28.07.2008 втратив чинність 30.12.2013 на підставі наказу Міністерства оборони України № 814 від 27.11.2013.
26 липня 2016 року позивач звернувся із заявою до Київського міського військового комісаріату в якій просив провести перерахунок грошового забезпечення для розрахунку пенсії згідно з наказом Міністра оборони України №377.
29.07.2016 Київський міський військовий комісаріат направив на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 станом на 01.04.2012 на підставі наказу Міністра оборони України № 377 від 28.07.2008 для збільшення розміру пенсії. В довідці, яка надана на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 355 від 23.04.2012 зазначено посадовий оклад в розмірі 1 460,00 грн. Одночасно у листі зазначено, що розмір окладу за посадою станом на 01.01.2008 залишився без змін, тобто 1 150,00 грн.
Однак вважаючи свої права порушеними, позивач звернувся до суду з позовом, в якому просив:
- визнати бездіяльність (дії) Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо не перерахунку пенсії позивачу з 01.09.2008 з грошового забезпечення з урахуванням посадового окладу в розмірі відповідно наказу Міноборони від 28.07.2008 № 377 протиправними;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві скласти та надати до Київського міського військового комісаріату список осіб пенсії яких підлягають перерахунку, який містить ім'я позивача для складання останнім довідки про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку розміру пенсії з 01.09.2008 з урахуванням підвищення посадового окладу згідно наказу Міноборони від 27.07.2008 № 377;
- зобов'язати Київський міський військовий комісаріат після отримання списку осіб пенсії яких підлягають перерахунку який містить ім'я позивача скласти довідку для перерахунку пенсії про грошове забезпечення позивача з урахуванням посадового окладу відповідно до наказу Міноборони № 377 з 01.09.2008 та подати зазначену довідку до Головного управління пенсійного фонду України в Харківській області;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві після отримання від Київського міського військового комісаріату довідки про грошове забезпечення позивача перерахувати та виплачувати позивачу пенсію розмір якої обчислений з грошового забезпечення з урахуванням посадового окладу відповідно до наказу Міноборони від 27.08.2008 № 377, здійснити виплату суми перерахунку починаючи з 01.09.2008;
- зобов'язати відповідачів протягом місяця з дня набрання постановою законної сили надати звіт про виконання судового рішення.
Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що Київський міський військовий комісаріат, надав довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2, а тому підстави для задоволення вимог до Київського міського військового комісаріату відсутні. Також суд вказав, що відсутні відомості про те, що до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві були передані списки після прийняття наказу № 377 від 28.07.2008, а позивач не звертався до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві із заявою про перерахунок пенсії.
Однак, вирішуючи спір по суті, суд першої інстанції не звернув уваги, що позивач, оскаржуючи бездіяльність відповідачів за 2008 рік, порушив строки звернення до адміністративного суду з огляду на таке.
Перерахунок пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ, проводиться відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45, і Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1.
Вказані підзаконні нормативно-правові акти передбачають, що на підставі відповідного рішення Кабінету Міністрів України уповноважені структурні підрозділи державних органів, в тому числі Міноборони, повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частиною другою статті 51 Закону № 2262-ХІІ.
Відповідно до частини другої статті 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
Наказ Міноборони від 27.07.2008 № 377 набрав чинності 01.08.2008, тобто право на перерахунок пенсії, відповідно до зазначеного наказу виникло у позивача 01.09.2008.
За змістом ч. 2 ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС) для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Оскільки пенсія є періодичною виплатою, яка виплачується щомісяця, то про порушення свого права, про бездіяльність відповідачів щодо не вчинення оскаржуваних дій, необхідних для перерахунку пенсії, позивач мав дізнатись у вересні 2008 року, не отримуючи пенсію у перерахованому розмірі.
Частиною 1 ст. 100 КАС встановлено, що адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.
Обґрунтовуючи дотримання строку звернення до суду, позивач посилається на ч. 3 ст. 51 Закону № 2262-ХІІ у редакції, яка діє з 01.01.2016 та відповідно до якої перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Апеляцій суд звертає увагу на те, що формулювання «без обмеження строком» стосується виключно перерахунку пенсій та не відноситься до процесуальних строків звернення до адміністративного суду із позовною заявою.
Згідно з ч. 2 ст. 100 КАС позовна заява може бути залишена без розгляду як на стадії вирішення питання про відкриття провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання, так і в ході підготовчого провадження чи судового розгляду справи.
Враховуючи викладене, беручи до уваги, що позивач направив позов 08.08.2016, апеляційний суд дійшов висновку про необхідність залишення без розгляду позовних вимог в частині:
- визнання бездіяльності (дій) Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо не перерахунку пенсії з 01.09.2008 по 08.02.2016 з грошового забезпечення з урахуванням посадового окладу в розмірі відповідно наказу Міноборони від 28.07.2008 № 377 протиправними;
- зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві скласти та надати до Київського міського військового комісаріату список осіб пенсії яких підлягають перерахунку, який містить ім'я позивача для складання останнім довідки про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку розміру пенсії з 01.09.2008 з урахуванням підвищення посадового окладу згідно наказу Міноборони від 27.07.2008 № 377;
- зобов'язання Київського міського військового комісаріату після отримання списку осіб пенсії яких підлягають перерахунку який містить ім'я позивача скласти довідку для перерахунку пенсії про грошове забезпечення позивача з урахуванням посадового окладу відповідно до наказу Міноборони № 377 з 01.09.2008 та подати зазначену довідку до Головного управління пенсійного фонду України в Харківській області;
- зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві після отримання від Київського міського військового комісаріату довідки про грошове забезпечення позивача перерахувати та виплачувати позивачу пенсію за період з 01.09.2008 по 08.02.2016 розмір якої обчислений з грошового забезпечення з урахуванням посадового окладу відповідно до наказу Міноборони від 27.08.2008 № 377.
Розглядаючи позовні вимоги про визнання протиправними дій та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії відповідно до наказу Міноборони від 27.08.2008 № 377 з 09.02.2016, колегія суддів звертає увагу на таке.
Згідно з частиною третьою статті 63 Закону № 2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
Отже, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
За правилами пункту 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294 затверджено схеми посадових окладів військовослужбовців та курсантів навчальних закладів, осіб рядового і начальницького складу, схеми окладів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, додаткові види грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу.
Пунктом 5 постанови № 1294 передбачено, що керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, надано право установлювати посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою, - у розмірах, визначених затвердженими цією постановою схемами за аналогічними посадами.
Таким чином, Кабінет Міністрів України постановою № 1294 делегував своє право керівникам державних органів, у тому числі й Міністру оборони України, визначати розміри посадових окладів особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою.
28.07.2008 Міністром оборони видано наказ № 377, яким затверджено схему розмірів посадових окладів за основними типовими посадами керівного та наукового складу офіцерів військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України та схему розмірів посадових окладів за основними типовими посадами військовослужбовців із числа науково-педагогічного (педагогічного) складу військових навчальних закладів Збройних Сил України (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України).
Про те, що вказаний наказ № 377 є підставою для перерахунку пенсій неодноразово наголошував і Верховний Суд України у своїх рішеннях, зокрема у постанові від 01.07.2014 (№21-252а14).
Однак, колегія суддів звертає увагу на те, що правовідносини та спори, які вирішував Верховний Суд України стосувалися періоду до 30.12.2013.
Так, наказом Міністра оборони України від 27.12.2013 № 814, який набрав чинності з 30.12.2013, визнано таким, що втратив чинність, наказ Міністра оборони України від 28.07.2008 № 377.
З огляду на те, що позивач за захистом своїх прав звернувся 08.08.2016 та те, що суд, як зазначалося, вирішує питання перерахунку пенсії позивача з 09.02.2016, то, на думку апеляційного суду, згадана позиція Верховного Суду України не може бути застосована до даної справи, оскільки у спірний період наказ Міністра оборони України від 28.07.2008 № 377 був скасованим.
Поряд із цим, наказом Міністра оборони України від 27.12.2013 № 814, окрім іншого, з метою впорядкування розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) та наукових установ Збройних Сил України було також затверджено нові схеми розмірів їхніх посадових окладів.
Тобто за своєю правовою природою наказ Міністра оборони України від 27.12.2013 № 814 є тотожним з наказом Міністра оборони України від 28.07.2008 № 377 та є підставою для перерахунку пенсії. Про це також зазначав і Вищий адміністративний суд України, зокрема, в ухвалі від 03.12.2015 (№642/89/14-а).
Проте, принциповою позицією позивача, висловленою у позовній заяві та апеляційній скарзі є перерахунок пенсії саме на підставі наказу Міністра оборони України від 28.07.2008 № 377.
З огляду на те, що наказ Міністра оборони України від 28.07.2008 № 377 скасовано 30.12.2013, а з 30.12.2013 діє інший акт, який є передумовою для перерахунку пенсій, то, на думку апеляційного суду, підстави для перерахунку пенсії позивача згідно скасованого наказу у межах строку оскарження (з 09.02.2016) відсутні.
Таким чином суд першої інстанції дійшов вірного висновку про відмову у задоволенні позову у цій частині.
Згідно п. 30. Рішення Європейського Суду з прав людини у справі «Hirvisaari v. Finland» від 27 вересня 2001 р., рішення судів повинні достатнім чином містити мотиви, на яких вони базуються для того, щоб засвідчити, що сторони були заслухані, та для того, щоб забезпечити нагляд громадськості за здійсненням правосуддя .
Однак, згідно п. 29 Рішення Європейського Суду з прав людини у справі «Ruiz Torija v. Spain» від 9 грудня 1994 р., статтю 6 п. 1 не можна розуміти як таку, що вимагає пояснень детальної відповіді на кожний аргумент сторін. Відповідно, питання, чи дотримався суд свого обов'язку обґрунтовувати рішення може розглядатися лише в світлі обставин кожної справи
Доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, оскільки ґрунтуються на невірному трактуванні апелянтом фактичних обставин і норм матеріального права.
Відповідно до п. 9 ч. 1 ст. 155 КАС суд своєю ухвалою залишає позовну заяву без розгляду, якщо: позовну заяву подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до адміністративного суду і суд не знайшов підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними.
Згідно з ч. 1 ст. 203 КАС постанова або ухвала суду першої інстанції скасовується в апеляційному порядку і позовна заява залишається без розгляду або провадження у справі закривається з підстав, встановлених відповідно статтями 155 і 157 цього Кодексу.
Пунктом 4 ч. 1 ст. 205 КАС передбачено, що розглянувши апеляційну скаргу, суд апеляційної інстанції постановляє ухвалу в разі скасування судового рішення і залишення позовної заяви без розгляду або закриття провадження у справі.
Підсумовуючи викладені обставини, колегія суддів дійшла висновку про необхідність скасування постанови суду першої інстанції та залишення позову без розгляду в частині позовних вимог, що стосуються періоду з 01.09.2008 по 08.02.2016.
Керуючись ст.ст. 160, 198, 203, 205, 206, 212, 254 КАС, суд
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 задовольнити частково.
Постанову Шевченківського районного суду м. Києва від 13 вересня 2016 року скасувати, в частині позовних вимог про:
- визнання бездіяльності (дій) Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо не перерахунку пенсії з 01.09.2008 по 08.02.2016 з грошового забезпечення з урахуванням посадового окладу в розмірі відповідно наказу Міноборони від 28.07.2008 № 377 протиправними;
- зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві скласти та надати до Київського міського військового комісаріату список осіб пенсії яких підлягають перерахунку, який містить ім'я позивача для складання останнім довідки про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку розміру пенсії з 01.09.2008 з урахуванням підвищення посадового окладу згідно наказу Міноборони від 27.07.2008 № 377;
- зобов'язання Київського міського військового комісаріату після отримання списку осіб пенсії яких підлягають перерахунку який містить ім'я позивача скласти довідку для перерахунку пенсії про грошове забезпечення позивача з урахуванням посадового окладу відповідно до наказу Міноборони № 377 з 01.09.2008 та подати зазначену довідку до Головного управління пенсійного фонду України в Харківській області;
- зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві після отримання від Київського міського військового комісаріату довідки про грошове забезпечення позивача перерахувати та виплачувати позивачу пенсію за період з 01.09.2008 по 08.02.2016 розмір якої обчислений з грошового забезпечення з урахуванням посадового окладу відповідно до наказу Міноборони від 27.08.2008 № 377.
У скасованій частині позов залишити без розгляду.
В іншій частині постанову Шевченківського районного суду м. Києва від 13 вересня 2016 року залишити без змін.
Рішення апеляційної інстанції набирає законної сили через п'ять днів після направлення його копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржене безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий суддя М.В. Межевич
Суддя Г.В. Земляна
Суддя Є.О. Сорочко
.
Головуючий суддя Межевич М.В.
Судді: Земляна Г.В.
Сорочко Є.О.