ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 грудня 2016 року Чернігів Справа № 825/1906/16
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючої судді Падій В.В.,
за участю секретаря Терехової Н.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом Менської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Чернігівській області до Сновської міської ради Сновського району Чернігівської області про стягнення податкового боргу,
В С Т А Н О В И В:
27.10.2016 Менська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Державної фіскальної служби у Чернігівській області звернулась до суду з адміністративним позовом до Сновської міської ради Сновського району Чернігівської області, в якому просить суд стягнути податковий борг по податку на доходи фізичних осіб на загальну суму 1019,00 грн.
В обґрунтування заявлених вимог зазначено, що Комунальне підприємство "Щорський міський парк культури та відпочинку" Сновської міської ради Чернігівської області (далі- КП
"Щорський міський парк культури та відпочинку») має податковий борг у сумі 1019,24 грн., який виник внаслідок несплати податкових зобов'язань з податку на доходи фізичних осіб та визначений податковими повідомленнями-рішеннями.
Представник позивача у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, надав заяву про розгляд справи без його участі.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, надав заяву про розгляд справи без його участі.
Судове засідання здійснювалось в порядку, передбаченому статтею 41 КАС України.
Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає задоволенню повністю з наступних підстав.
Так, судом встановлено, що за КП "Щорський міський парк культури та відпочинку", засновником якого є Сновська міська рада, рахується податковий борг у сумі 1019,24 грн. з податку на доходи фізичних осіб за штрафними (фінансовими) санкціями, який виник через несплату податкових зобов'язань, визначених у податкових повідомленнях-рішеннях від 10.10.2014 № 0000821700, від 08.07.2015 № 0000881700 (а.с. 15).
Згідно підпунктів 16.1.3., 16.1.4. пункту 16.1. статті 16 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI платник податків зобов'язаний, зокрема, сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Відповідно до підпункту 14.1.175. пункту 14.1. статті 14 Податкового кодексу України податковий борг - це сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Згідно з п. 57.3 ст. 57 ПК України, у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
Підпунктом 41.2 ст.41 ПК України визначено, що органами стягнення є виключно контролюючі органи, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці у межах своїх повноважень.
Підпунктом 95.1 та 95.2 статті 95 ПК України встановлено,що контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі. Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.
Відповідно до підпункту 59.1. статті 59 Податкового кодексу України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Пунктом 59.3. статті 59 Податкового кодексу України передбачено, що податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання.
Так, з метою погашення податкового боргу податковим органом направлено на адресу КП "Щорський міський парк культури та відпочинку" податкову вимогу від 14.06.2016 № 8598-25 (а.с. 12).
Вказана вимога вважається належним чином врученою відповідно до п. 42.2 ст. 42 Податкового кодексу України, у зв'язку з тим, що вона направлена за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) відповідача та повернута поштою з відміткою "за зазначеною адресою не проживає".
Статтею 96 Податкового кодексу України встановлені особливості погашення податкового боргу державних підприємств, які не підлягають приватизації, та комунальних підприємств.
Відповідно до пункту 96.1 статті 96 Податкового кодексу України у разі якщо сума коштів, отримана від продажу внесеного в податкову заставу майна комунального підприємства, не покриває суму його податкового боргу і витрат, пов'язаних з організацією та проведенням публічних торгів, або у разі відсутності у такого боржника власного майна, що відповідно до законодавства України може бути внесено в податкову заставу та відчужено, контролюючий орган зобов'язаний звернутися до органу місцевого самоврядування чи органу виконавчої влади, до сфери управління якого належить майно такого платника податків, з поданням щодо прийняття рішення про:
- виділення коштів місцевого бюджету на сплату податкового боргу такого платника податків. Рішення про фінансування таких витрат розглядається на найближчій сесії відповідної ради (підпункт 96.1.1);
- затвердження плану досудової санації такого платника податків, який передбачає погашення його податкового боргу (підпункт 96.1.2);
- ліквідацію такого платника податків та призначення ліквідаційної комісії (підпункт 96.1.3);
- прийняття сесією відповідної ради рішення щодо порушення справи про банкрутство платника податків (підпункт 96.1.4).
Відповідно до пункту 96.3 статті 96 даного Кодексу відповідь щодо прийняття одного із зазначених рішень надсилається органу державної податкової служби протягом 30 календарних днів з дня направлення звернення.
У разі неотримання зазначеної відповіді у визначений цим пунктом строк або отримання відповіді про відмову у задоволенні його вимог орган державної податкової служби зобов'язаний звернутися до суду із позовною заявою про звернення стягнення податкового боргу на кошти державного органу, в управлінні якого перебуває таке державне (комунальне) підприємство або його майно.
Як вбачається з матеріалів справи, а саме: довідки від 17.09.2016 (а.с.21) у КП "Щорський міський парк культури та відпочинку" відсутні відкриті рахунки у фінансових установах.
З довідки Територільного сервісного центру №7444 Регіонального сервісного центру в Чернігівській області від 14.09.2016 №31/25/7-1074 (а.с.19) вбачається також відсутність зареєстрованих за підприємством транспортних засобів.
Постанова про повернення виконавчого документа стягувачеві від 03.06.2016 ВП №51027883 та акт державного виконавця про неможливість стягнення свідчить про відсутність майна боржника, на яке можна звернути стягнення (а.с.36).
Відсутність нерухомого майна у КП "Щорський міський парк культури та відпочинку" підтверджує і Інформаційна довідка з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта від 10.11.2016 (а.с.37).
Як вбачається з листа № 545/10/25-23-04 від 07.12.2016 Щорського відділення Менської ОДПІ, згідно баз даних КП "Щорський міський парк культури та відпочинку" фінансовий звіт суб'єкта малого підприємництва та баланс за 2015 рік відповідно до пп. 133.4.3 п. ст. 133 Податкового Кодексу України до податкового органу не подано. Встановити, яке майно перебувало на балансі підприємства станом на 01.01.2016 неможливо, посадові особи підприємства - відсутні.
З метою погашення податкового боргу КП "Щорський міський парк культури та відпочинку", на виконання вимог статтей 95, 96 Податкового кодексу України податковий орган звернувся до Щорської міської ради з поданням від 26.07.2016 № 401/25-23 (а.с. 17) на прийняття рішення щодо погашення податкового боргу КП "Щорський міський парк культури та відпочинку".
25.08.2016 від органу місцевого самоврядування отримано відповідь про відмову у задоволенні вимог подання податкового органу (а.с. 18).
Також, на час розгляду справи та винесення рішення по суті заявлених позовних вимог доказів оскарження податкових повідомлень-рішень та податкової вимоги або погашення податкового боргу, за визначеними податковими зобов'язаннями, відповідачем до суду не надано.
Відповідно до підпункту 20.1.34. пункту 20.1. статті 20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
Наведене у свою чергу свідчить про доведеність з боку позивача вжиття ним всіх вичерпних заходів з погашення комунальним підприємством податкового боргу за рахунок його коштів та майна, що є передумовою стягнення з відповідача податкового боргу підприємства, що у свою чергу також свідчить про наявність підстав для прийняття рішення про стягнення податкового боргу підприємства з відповідача.
Суд не приймає до уваги посилання представника відповідача щодо наявності у КП "Щорський міський парк культури та відпочинку" майна, що підтверджується копіями передавального акту від 06.08.2012 та інвентаризаційного опису товарно-матеріальних цінностей, затвердженого 06.03.2013, оскільки, згідно звіту про оцінку майна № 07/14-26 від 23.07.2014, наявного в матеріалах справи, переважна більшість майна являється не ліквідною, а та частина, яка може бути реалізована, витрати пов'язані з реалізацією, включаючи демонтаж, транспортування може перевищити їх ринкову вартість, а тому оцінювач не бачить розумних перспектив до продажу подібного майна і рекомендує розпорядитись їм у відповідності до чинного законодавства.
За таких обставин, суд дійшов висновку про задоволення адміністративного позову Ніжинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Чернігівській області повністю.
Відповідно до частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 122, 158 - 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Менської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Чернігівській області до Сновської міської ради Сновського району Чернігівської області про стягнення податкового боргу задовольнити повністю.
Стягнути з Сновської міської ради Сновського району Чернігівської області (код ЄДРПОУ 04061932), в управлінні якої перебуває Комунальне підприємство ''Щорський міський парк культури та відпочинку'' Щорської міської ради Чернігівської області податковий борг по податку на доходи фізичних осіб у розмірі 1019 (одна тисяча дев'ятнадцять) грн. 24 коп. на р/р 33114340700570, одержувач УДКСУ у Щорському р-ні/м. Сновськ/11010100, МФО 853592, код 38009282.
Постанова суду набирає законної сили в порядку статей 167, 186 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання її копії. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Суддя В.В. Падій