Постанова № 63430680, 15.12.2016, Індустріальний районний суд міста Харкова (до 25.04.2025 - Орджонікідзевський районний суд м. Харкова)

Дата ухвалення
15.12.2016
Номер справи
644/8723/16-а
Номер документу
63430680
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Суддя Бугера О. В.

Справа № 644/8723/16-а

Провадження № 2-а/644/253/16

15.12.2016

ПОСТАНОВА

Іменем України

13 грудня 2016 року Орджонікідзевський районний суд м. Харкова у складі:

головуючого судді Бугери О.В.

за участю секретаря Ілова А.В.,

за участю позивача ОСОБА_1,

представника відповідача Логачової В.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Індустріальному районі м.Харкова про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1, 01.11.2016 року звернулася до суду з позовною заявою в порядку адміністративного провадження, в якій, з уразуванням уточнень просить, просить:

1) визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Індустріальному районі м. Харкова щодо відмови у перерахунку та неврахуванні у розрахунках розміру її пенсії, як державному службовцю суми матеріальної допомоги, грошової компенсації за невикористану відпустку, індексації зазначені у колонці «інші виплати» у довідці Державної інспекції в Харківській області від 03.10.2016 року № 11-33/639;

2) скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в Індустріальному районі м. Харкова від 11.10.2016 року № 38;

3) зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Індустріальному районі м. Харкова здійснити перерахунок та виплачувати пенсію ОСОБА_1, як державному службовцю у розмірі 82%, які були визначені на момент призначення пенсії, з коригуванням заробітної плати з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, грошової компенсації за невикористану відпустку та індексації, відображених у довідці Державної фінансової інспекції в Харківській області від 03.10.2016 року №11-33/639.

В обґрунтування позову зазначено, що ОСОБА_1 з 10.10.2006 року одержує пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу». 06.10.2016 року позивач звернулася з заявою до Управління Пенсійного фонду України в Індустріальному районі м.Харкова з проханням врахувати при призначенні пенсії, як державному службовцю, виплат, які зазначені в колонці «інші виплати» у довідці Державної фінансової інспекції в Харківській області від 03.10.2016 року №11-33/639, а саме: матеріальну допомогу для оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань, індексацію заробітної плати, грошову компенсацію за невикористану відпустку, з зазначених сум було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (з 01.01.2011 р. єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування).Рішенням Управління Пенсійного фонду України в Індустріальному районі м. Харкова від 11.10.2016 року № 38 позивачу відмовили в перерахунку пенсії, посилаючись на Закон України «Про державну службу», та п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 №213-VІІІ, у зв'язку з наведеним позивач змушена звернутись до суду.

В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримала повністю та просила їх задовольнити, в своїх поясненнях посилалася на обставини, викладені в позові.

В судовому засіданні представник відповідача проти задоволення позову заперечувала, надала письмові заперечення проти позову, які були долучені до справи.

Представник відповідача в запереченнях проти позову та своїх поясненнях, посилалась на те, що ОСОБА_1 з 10.10.2006 року перебуває на обліку в управлінні, і отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» в розмірі 82% від суми заробітної плати. Для перерахунку пенсії позивач звернулася до управління з відповідною заявою від 06.10.2016 р. та долучила довідки про складові заробітної плати № 11-33/639 від 03.10.2016 року, та просила врахувати надбавки та премії за останні 24

календарні місяці роботи, які не було враховано при призначенні пенсії. Заява розглядалась на засіданні комісії 11.10.2016 року, під час якого було прийнято рішення про відмову в задоволенні заяви (витяг рішення комісії № 38 від 11.10.2016 року), що міститься в матеріалах пенсійної справи позивачки № 189936. Постановою Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000 року "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" визначено розмір заробітку для обчислення пенсії. Порядок визначення заробітної плати для перерахунку та умови проведення перерахунку пенсії були передбачені п.4 та п.5 вказаної постанови, які були виключені на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 1013 від 09.12.2015 року "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів". Чинний Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213-VIII (далі - Закон № 213) в прикінцевих положеннях зазначає, що Кабінету Міністрів України у тримісячний строк з дня набрання чинності цим Законом підготувати та подати до 1 травня 2015 року на розгляд Верховної Ради України проект закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних (крім пенсій військовослужбовців і наукових працівників), на загальних підставах; забезпечити прийняття нормативно-правових актів, необхідних для реалізації цього Закону; забезпечити приведення міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади їх нормативно-правових актів у відповідність із цим Законом (п. 4). У разі неприйняття до 1 червня 2015 року Закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", "Простатус народного депутата України", "Про Кабінет Міністрів України", "Про судову експертизу", "Про Національний банк України", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про дипломатичну службу", Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України (п. 5). Під нормами пенсійного забезпечення варто розуміти й проведення перерахунків вказаних пенсій. На сьогодні закон про призначення усіх видів пенсії не був прийнятий. Управління правомірно відмовило в проведенні перерахунку пенсії відповідно до наданої довідки. З 01.06.2015 року пенсії в порядку та на умовах відповідно до закону України "Про державну службу", Управління не призначає, а раніше призначені відповідні пенсії - не перераховуються.

В судовому засіданні, заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, матеріали пенсійної справи, подані сторонами докази, суд вважає позов таким, що підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Позивач ОСОБА_1 з 10.10.2006 року перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Індустріальному районі м. Харкова, і отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» в розмірі 82% від суми заробітної плати.

06.10.2016 року позивач звернулася з письмовою заявою до Управління про здійснення перерахунку її пенсії з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, грошової компенсації за невикористану відпустку та індексації, які не були враховані раніше.

Згідно витягу з рішення комісії Управління Пенсійного фонду України в Індустріальному районі м. Харкова № 38 від 11.10.2016 року позивачу було відмовлено в перерахунку пенсії, з посиланням на п.5 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 р. № 213-VIII у разі неприйняття до 01 червня 2015 року Закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01 червня 2015 року засовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне грошове утримання призначаються відповідно до законів України " Про державну службу", " Про прокуратуру", " Про судоустрій і статус суддів", " Про судову експертизу", " Про Національний банк України", Про службу в органах місцевого самоврядування", " Про дипломатичну службу", Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України, а отже з 01.06.2015 року пенсії відповідно до наведених законів не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються./а.с.15/

Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Згідно ч.2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Згідно з ч. 2 ст.87 Закону України "Про пенсійне забезпечення" суми пенсії, не одержані своєчасно з вини органу, що призначає або виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком.

Відповідно до ч. 2 ст. 46 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів. Компенсація втрати частини пенсії у зв'язку з порушенням строків її виплати пенсіонерам здійснюється згідно із законом.

З врахуванням вказаних норм Закону без обмеження будь-яким строком мають виплачуватися лише нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію.

Предметом розгляду у цій справі є позовні вимоги про зобов'язання здійснити перерахунок, нарахування та виплату недоотриманої та не нарахованої пенсії, а тому вищевказані норми Закону до цих правовідносин застосовуватись не можуть.

Правовідносини в даній справі повинні розглядатися, в першу чергу, виходячи з правомірності або неправомірності дій чи бездіяльності органу владних повноважень, на звернення для оскарження яких Кодексом адміністративного судочинства передбачено шість місяців.

Отже, враховуючи дату звернення позивача до суду, шестимісячний строк на звернення до суду з позовом та період за який позивач просить суд захистити його права, суд приходить до висновку, що права позивача підлягають захисту з 01.05.2016 року.

У частині першій статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року №108/95ВР "Про оплату праці" (далі Закон №108/95-ВР) встановлено, що заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Відповідно до частини шостої та частини сьомої статті 33 Закону України «Про оплату праці» державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці, виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки, доплати, а також матеріальна допомога для вирішення соціально - побутових питань.

Частиною другою статті 33 Закону № 3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексація входили до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, статтею 66 Закону України від 5 листопада 1991 року №1788-XII "Про пенсійне забезпечення" (далі Закон № 1788-XII) врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування " нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі Закон № 1058-IV) визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Таким чином, рішення Управління Пенсійного фонду України в Індустріальному районі м.Харкова від 11.10.2016 року №38 щодо відмови в проведенні позивачу перерахунку пенсії з урахуванням суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, грошової компенсації за невикористану відпустку та індексації, з 01.05.2016 року є протиправним.

Посилання відповідача на Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 року № 213, а саме що з 1 червня 2015 року пенсії не

призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються, судом не приймаються до уваги, з огляду на наступне.

Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02 березня 2015 року внесено зміни до ч. 4 ст. 37 Закону України "Про державну службу" та визначено, що тимчасово, у період з 1 квітня 2015 року по 31 грудня 2015 року: особам, на яких поширюється дія цього Закону, пенсії, призначені відповідно до цієї статті, не виплачуються.

Водночас, положення статті 37-1 вказаного Закону, які визначають порядок та умови для перерахунку пенсії державних службовців, Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02 березня 2015 року змінені чи скасовані не були.

Керуючись ст.ст. 19, 22, 58 Конституції України, ст.ст. 2, 17-19, 99, 100, 158-162 КАС України, Законом України «Про державну службу», Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» , суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити частково. Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м.Харкова щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії, як державному службовцю та неврахування суми матеріальної допомоги, грошової компенсації за невикористану відпустку, індексації, що зазначені у колонці «Інші виплати» у довідці Державної фінансової інспекції в Харківській області від 03.10.2016 року №11-33/639.

Визнати протиправним та скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м.Харкова за №38 від 11.10.2016 року в частині відмови в проведенні ОСОБА_1 перерахунку пенсії.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Індустріальному районі м.Харкова здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії, як державного службовця у розмірі 82%, які були визначені на момент призначення пенсії, з коригуванням заробітної плати з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, грошової компенсації за невикористану відпустку та індексації, відображених у довідці Державної фінансової інспекції в Харківській області від 03.10.2016 року №11-33/639, починаючи з 01.05.2016 року.

Повний текст рішення виготовлено 15.12.2016 року.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду, через Орджонікідзевський районний суд м.Харкова.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова суду першої інстанції набирає чинності після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

Головуючий: суддя О.В. Бугера