Постанова № 63427529, 08.12.2016, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.12.2016
Номер справи
815/4727/16
Номер документу
63427529
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

08 грудня 2016 р. Справа № 815/4727/16

Категорія: 12.2 Головуючий в 1 інстанції: Марин П. П.

Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

доповідача, судді Димерлія О.О.

суддів: Єщенка О.В., Крусяна А.В.

за участю секретаря: Алексєєвої Т. С.

розглянув у відкритому судовому засіданні в м. Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Національної поліції в Одеській області на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 27 жовтня 2016 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Одеській області про визнання незаконним рішення та зобов'язання вчинити певні дії,-

У С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до суду з вказаним вище адміністративним позовом та просив: визнати незаконним рішення ГУ Національної поліції в Одеській області №14/3-Ч-2 від 07.09.2016 року про відмову у набутті статусу ветерана органів внутрішніх справ та зобов'язання ГУ Національної поліції в Одеській області визнати ОСОБА_1 ветераном органів внутрішніх справ України на підставі пункту 3 статті 5 Закону України "Про статус ветеранів органів внутрішніх справ і деяких інших осіб та їх соціальний захист ", зобов'язати ГУ Національної поліції в Одеській області видати в установленому порядку посвідчення "Ветеран органів внутрішніх справ " та нагрудний знак " Ветеран органів внутрішніх справ ".

Позивач в обґрунтування позовних вимог зазначив, що відповідно до статті 5 Закону України "Про статус ветеранів органів внутрішніх справ і деяких інших осіб та їх соціальний захист " набув право на присвоєння звання "Ветеран органів внутрішніх справ України ", так як його вислуга років на день звільнення у календарному обчисленні становить 18 років 01 місяці 25 днів та у пільговому обчислені складає 23 роки 07 місяців 03 дні. Проте, на звернення позивача до ГУ НП в Одеській області про встановлення статусу ветерана органів внутрішніх справ, йому відмовлено, із посиланням на те, що вислуга військової служби та служби в органах внутрішніх справ позивача на день звільнення становить 16 років 10 місяців 24 дні, а тому відсутні підстави для встановлення статусу ветерана органів внутрішніх справ.

Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 28 жовтня 2016 року адміністративний позов задоволено повністю.

Визнано протиправною відмову ГУ Національної поліції в Одеській області оформлену листом №14/3-Ч-2 від 07.09.2016 у набутті ОСОБА_1 статусу ветерана органів внутрішніх справ.

Зобов'язано ГУ Національної поліції в Одеській області визнати ОСОБА_1 ветераном органів внутрішніх справ України на підставі пункту 3 статті 5 Закону України "Про статус ветеранів органів внутрішніх справ і деяких інших осіб та їх соціальний захист " та видати ОСОБА_1 в установленому порядку посвідчення та нагрудний знак " Ветеран органів внутрішніх справ ".

Головне управління Національної поліції в Одеській області не погодившись з постановою суду першої інстанції, подало апеляційну скаргу, в якій просить суд апеляційної інстанції скасувати постанову суду першої інстанції від 27 жовтня 2016 року по справі №815/4727/16-а та прийняти нову постанову, якою відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги апелянт посилається на те, що рішення суду першої інстанції є необґрунтованим, незаконним та прийнятим з порушенням норм матеріального та процесуального права. Крім того, відповідач зазначає, що судоми першої інстанції під час розгляду справи було неповно з'ясовано обставини справи.

Заслухавши доповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги, матеріали справи, суд апеляційної інстанції вважає, що апеляційну скаргу належить задовольнити в повному обсязі з наступних підстав:

Судом першої інстанції встановлено, що згідно наказу ГУ МВС Українив Одеській області№622о/с від 28 серпня 2015 року майора міліції ОСОБА_1 помічника начальника районного відділу - оперативного чергового чергової частини штабу Великомихайлівського РВ ГУМВС України в області, згідно з Положенням про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ України звільнено з 31.08.2015 року у запас Збройних Сил України за ст. 64 п. "б" (через хворобу) з вислугою років: у календарному обчисленні 18 років 01 місяць 25 днів та у пільговому обчисленні 23 роки 07 місяців 03 дні (а.с.10).

З матеріалів адміністративної справи вбачається, що ОСОБА_1 15 серпня 2016 року звернувся до відповідача з письмовою заявою про надання статусу "Ветерана органів внутрішніх справ", у відповідності до Закону України "Про статус ветеранів органів внутрішніх справ і деяких інших осіб та їх соціальний захист" та видачі відповідного посвідчення (а.с.28).

Так, позивачу надана відповідь у вигляді листа ГУ Національної поліції в Одеській області від 07 вересня 2016 року № 14/3-Ч-2, яким позивача повідомлено, що згідно розрахунку вислуги років останнього, вислуга військової служби та служби в органах внутрішніх справ складає 16 років 10 місяців 24 дні, а тому позивач не набув статусу ветерана ОВС (а.с.30).

Задовольняючи адміністративний позов, суд першої інстанції дійшов висновку, що підставою для зобов'язання відповідача визнати ОСОБА_1 ветераном органів внутрішніх справ на підставі пункту 3 частини 1 статті 5 Закону стало те, що судом на основі досліджених письмових доказів виключено існування будь яких інших перешкод у наданні позивачу оспорюваного статусу, а позивач у свою чергу, відповідає усім передбаченим пунктом 1 частини 1 статті 5 Закону вимогам.

Суд апеляційної інстанції не погоджується з вказаними висновками суду першої інстанції, виходячи з наступного.

Спірні правовідносини врегульовані Законом України "Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ і деяких інших осіб та їх соціальний захист ", Законом України " Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб ", Постановою Кабінету Міністрів України "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей " від 17.07.1992 року за № 393, Постановою Кабінету Міністрів України "Про порядок видачі посвідчення і вручення нагрудного знака " Ветеран органів внутрішніх справ " від 30.08.1999 року № 1601.

Як убачається з матеріалів справи та встановлено судом апеляційної інстанції, предметом розгляду в даній адміністративній справі було визнання позивача ветераном органів внутрішніх справ та отримання відповідного посвідчення і нагрудного знаку.

Підставою для звернення ОСОБА_1 до суду слугував лист ГУНП в Одеській області від 07.09.2016 №14/3-4-2. Вказаним листом Головним управлінням в межах надання первинної правової допомоги надано роз'яснення законодавства, що регламентує надання статусу ветерана органів внутрішніх справ.

При цьому Позивач самостійно визначив , що відповідачем по справі буде ГУНП в Одеській області.

Суд апеляційної інстанції звертає увагу на наступні норми.

Так, відповідно до статті 10 Закону України «Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист» ветеранам військової служби, ветеранам органів внутрішніх справ, ветеранам Національної поліції, ветеранам податкової міліції, ветеранам державної :пожежної охорони, ветеранам Державної кримінально-виконавчої служби України, ветеранам служби цивільного захисту, ветеранам Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України вручаються посвідчення та нагрудні знаки. Зразки посвідчень, нагрудних знаків та порядок їх виготовлення і вручення визначаються Кабінетом Міністрів України.

Постановою КМУ від 1 червня 2002 р. N 742 «Про порядок видачі посвідчення та вручення нагрудного знака "Ветеран органів внутрішніх справ"» поширено дію Порядку видачі посвідчення і вручення нагрудного знака "Ветеран військової служби", затвердженого постановою КМУ від 30 серпня 1999 р. N 1601 на видачу посвідчення і вручення нагрудного знака "Ветеран органів внутрішніх справ". Визначено Міністерство внутрішніх справ замовником виготовлення бланків посвідчень нагрудних знаків "Ветеран органів внутрішніх справ".

Згідно з п.4 Порядку видачі посвідчення і вручення нагрудного знака "Ветеран військової служби", затвердженого постановою КМУ від 30 серпня 1999 р. N 1601 посвідчення та нагрудний знак "Ветеран військової служби" вручаються ветеранові військової служби або за його дорученням рідним чи іншим особам військовими комісаріатами та органами пенсійного забезпечення Адміністрації Держприкордонслужби, Адміністрації Держспецтрансслужби, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, МВС, Управління державної охорони за місцем проживання ветерана , за що одержувач посвідчення та нагрудного знака розписується у відповідному обліковому документі.

Отже, з наведених норм права убачається, що видання посвідчення та відповідного нагрудного знаку ветеранам органів внутрішніх справ є компетенцією органів пенсійного забезпечення МВС України за місцем проживання ветерана.

Статтею 1 Закону України "Про Національну поліцію" (надалі - Закон), встановлено, що Національна поліція України - це центральний орган виконавчої влади, який служить суспільству шляхом забезпечення охорони прав і свобод людини, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку. Діяльність поліції спрямовується та координується КМУ через Міністра внутрішніх справ України згідно із законом.

З наведених норм права вбачається, що Національна поліція є окремим самостійним центральним органом виконавчої влади, який не входить до структури будь-якого міністерства чи відомства і, відповідно, не є органом внутрішніх справ.

Якщо позивач вважає що він набув права на отримання певного статусу у зв'язку зі службою в органах внутрішніх справ, він має право звернутися до органів які регулюють дані правовідносини

З огляду на вищевикладене слід зазначати, що висновки суду першої інстанції не відповідають обставинам справи та не спираються на чинне законодавство, судом були допущені грубі порушення норм матеріального та процесуального права, а таке рішення відповідно до вимог ст. 202 КАС України підлягає скасуванню.

Ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 18 листопада 2016 року відстрочено Головному управлінню Національної поліції в Одеській області сплату судового збору за подання апеляційної скарги на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 27 жовтня 2016 року по справі №815/4727/16 до моменту ухвалення судового рішення, у зв'язку з чим судовий збір у розмірі 606, 32 грн. (110% ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви відповідно до ч.2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір») підлягає стягненню за результатами розгляду апеляційної скарги.

Керуючись ст. ст. 195,196, 198, 202, 207, 254 КАС України, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Національної поліції в Одеській області задовольнити.

Постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 27 жовтня 2016 року скасувати та прийняти нову постанову.

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Одеській області про визнання незаконним рішення та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити в повному обсязі.

Стягнути з Головного управління Національної поліції в Одеській області до спеціального фонду Державного бюджету України на рахунок №:31212206781008, одержувач коштів: УК в Одесі/Приморський р-н/22030101, код отримувача: (код за ЄДРПОУ) 38016923, Банк отримувача: ГУДКСУ в Одеській області, Код банку отримувача (МФО) 828011, Код класифікації доходів бюджету: 22030101, судовий збір в розмірі 606,32 грн. (шістсот шість ) гривень.

Постанову апеляційного суду набирає законної сили після проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з часу отримання копії рішення сторонами.

Суддя-доповідач: О.О. Димерлій

Суддя: О.В. Єщенко

Суддя: А.В. Крусян