Справа № 461/7402/16-а
Категорія 3
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
08.12.2016 року Галицький районний суд м. Львова
в складі: головуючого судді Волоско І.Р.
секретар Мисько М.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Львові адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Винярня Рум» до Департаменту економічної політики Львівської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення,-
В С Т А Н О В И В :
ТзОВ «Винярня Рум» звернулись в суд з позовом до Департаменту економічної політики Львівської міської ради, в якому просять визнати протиправним та скасувати Рішення Департаменту економічної політики Львівської міської ради про скасування встановленого режиму роботи від 19 вересня 2014 року № 23-2266 ТзОВ «Винярня Рум» за адресою м. Львів, вул. Лесі Українки, 18/4.
В обґрунтування заявлених позовних вимог покликаються на те, що 19.09.2014 р. Рішенням ДЕП ЛМР було погоджено режим роботи стаціонарного об'єкта ресторанного господарства, що належав ТзОВ «Винарня Рум». Листом ДЕП ЛМР від 15.08.2016 р. керівника підприємства було повідомлено про те, що у зв'язку з із систематичним надходженням скарг мешканців будинку, в якому знаходиться заклад, щодо незручностей у проживанні та недотримання погодженого режиму роботи, встановлений режим роботи кафе «Винарня Рум» від 19.09.2014 р. № 23-226 скасовано. Вказують, що з початку 2016 року щодо ТзОВ «Винарня Рум» не було складено жодного припису, акту чи протоколу про порушення чинного законодавства, які б свідчили факти порушення з боку позивача та могли б слугувати підставою для скасування встановленого режиму роботи, тому вважають, що оскаржуване Рішення прийняте з порушенням норм чинного законодавства.
В судовому засіданні представники позивача позов підтримали повністю та з аналогічних підстав викладених у позовній заяві. Крім того, пояснили, що рішення відповідача не містить жодного обґрунтування, є протиправним та таким, що підлягає до скасуванню. Просять позов задовольнити.
Представник відповідача позов заперечив та пояснив, що продовж 2016 року у Львівську міську раду систематично надходять колективні скарги мешканців вулиці Лесі Українки на Гарячу лінію міста та письмові скарги, щодо незручності у проживанні, а саме надходження шуму та порушення громадського порядку в денний та нічний час доби закладом ресторанного господарства «Винарня Рум», який розміщений у житловому будинку № 18 на вул. Лесі Українки. Разом з тим, постійно надходять скарги мешканців в телефонному режимі. Листом ДЕП ЛМР було зобов'язано привести роботу закладу до вимог чинного законодавства, однак кафе надалі продовжувало працювати, порушуючи встановлені вимоги. Просить в задоволенні позову відмовити.
Суд, заслухавши пояснення сторін, з'ясувавши обставини та дослідивши представлені у справі докази, вважає, що позов слід задовольнити повністю з наступних підстав.
Судом встановлено, що відповідно до виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань ТзОВ «Винярня Рум» зареєстровано як товариство з обмеженою відповідальністю та здійснює підприємницьку діяльність за основним видом діяльності - діяльність ресторанів, надання послуг мобільного харчування. Місцем здійснення такої діяльності є квартира №4 будинку №18, що по вул. Лесі Українки у м. Львові, в якій розташований кафе «Винарня Рум», керівником ТзОВ «Винарня Рум» є ОСОБА_3.
19 вересня 2014 року Рішенням № 23-2266 Департаменту економічної політики Львівської міської ради погоджено режим роботи санітарного об'єкта торгівлі, побутового обслуговування, ресторанного та ринкового господарства кафе «Винарня Рум». З даного рішення вбачається, що встановлено наступний режим роботи, зокрема: з понеділка по п'ятницю - з 11:00 год. до 23:00 год., в суботу та неділю - з 11:00 год. до 23:00 год..
Листом Департаменту економічної політики Львівської міської ради від 15.08.2016 року вих.№ 2301-вих-2669 керівника ТзОВ «Винарня Рум», відповідно до рішення виконавчого комітету від 23.01.2012 № 26 встановлений режим роботи кафе від 19.09.2014 р. № 23-2266 скасовано. Підставою, скасування стали систематичні надходження скарг мешканців будинку щодо незручності у проживанні, через функціонування закладу.
Із змісту ст. 19 Конституції України вбачається, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Гарантоване державою місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи і передбачає правову, організаційну та матеріально-фінансову самостійність, яка має певні конституційно-правові межі.
Такі ж положення закріплені у статті 4 Європейської хартії місцевого самоврядування, яка встановлює, що головні повноваження і функції органів місцевого самоврядування визначаються Конституцією або законом; органи місцевого самоврядування в межах закону мають повне право вільно вирішувати будь-яке питання, яке не вилучене із сфери їхньої компетенції і вирішення якого не доручене жодному іншому органу; повноваження, якими наділяються органи місцевого самоврядування, як правило, мають бути повними і виключними.
Відповідно до ст.42 Конституції України, кожен має право на підприємницьку діяльність, яка не заборонена законом.
Відповідно до ст.6 Господарського кодексу України, одним із загальних принципів господарювання є свобода підприємницької діяльності у межах, визначених законом.
Відповідно до ч.1 ст.42 Господарського кодексу України, підприємництво - це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб'єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.
Відповідно до ч.3 ст.2 КАС України у справах про оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням прав особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Стаття 11 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах рад визначає їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи.
Повноваження виконавчих органів сільських, селищних, міських рад в галузі житлово-комунального господарства, побутового, торговельного обслуговування, громадського харчування, транспорту і зв'язку встановлені ст.30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Зокрема, згідно із п.п.9 п. «а» вказаної статті Закону до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад (власні повноваження) належать встановлення зручного для населення режиму роботи підприємств комунального господарства, торгівлі та громадського харчування, побутового обслуговування, що належать до комунальної власності відповідних територіальних громад.
Щодо всіх інших підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, то відповідно до п.п.4 п. «б» зазначеної статті (делеговані повноваження) виконавчий орган може встановлювати зручний для населення режим роботи розташованих на відповідній території підприємств, установ та організацій сфери обслуговування за погодженням з власниками.
Аналогічну норму містить і п.1 Рішення № 148 від 30 березня 2007 року «Про встановлення режимів роботи підприємств торгівлі та ресторанного господарства» Департаменту економічної політики погоджувати режимів роботи підприємств роздрібної, оптової торгівлі та ресторанного господарства не залежно від форм власності та виду об'єкта: з 7.00 год. до 23.00 год. на підставі письмових заяв суб'єктів підприємницької діяльності; з 23.00 год. до 07.00 год. - на підставі письмових заяв суб'єктів підприємницької діяльності, документа про наявність охорони, яка може забезпечити дотримання громадського порядку в об'єкті і на прилеглій до нього території. Загальні умови провадження торговельної діяльності, основні вимоги до торговельної мережі, мережі закладів ресторанного господарства і торговельного обслуговування громадян, які придбавають товари для власних побутових потреб у підприємств, установ, організацій незалежно від організаційно-правової форми і форм власності, фізичних осіб підприємців та іноземних юридичних осіб, що провадять підприємницьку діяльність на території України визначаються Порядком провадження торговельної діяльності та правилами торговельного обслуговування населення, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України № 833 від 15 червня 2006 року.
Відповідно до п.13 Порядку провадження торговельної діяльності та п.1.7 Правил роботи закладів (підприємств) ресторанного господарства, затверджених наказом Мінекономіки № 219 від 24 липня 2002 року, якими регламентуються основні вимоги щодо роботи суб'єктів господарської діяльності (закладів, підприємств) усіх форм власності, що здійснюють діяльність на території України у сфері ресторанного господарства, режим роботи торговельного об'єкта та закладу ресторанного господарства встановлюється суб'єктом господарювання самостійно, а у випадках, передбачених законодавством, за погодженням з органами місцевого самоврядування.
Рішенням № 148 /п.п.5.1. п.5/ зі змінами рішенням виконкому Львівської міської ради від 23.01.2012 № 26 визначено, що у разі встановлення фактів систематичних порушень акустичного режиму і громадського порядку та надходження скарг мешканців департаменту економічної політики - приймати рішення щодо обмеження режиму роботи підприємств торгівлі та побутового обслуговування, ресторанного і ринкового господарства.
Цим же ж рішенням Департамент економічної політики наділений повноваженнями скасовувати встановлений режим роботи на підставі приписів, актів, протоколів про порушення чинного законодавства контролюючих та правоохоронних органів, управління захисту прав споживачів у Львівській області, органів санітарно-епідеміологічної служби, постанов адміністративних комісій районних адміністрацій, а також в інших випадках, передбачених чинним законодавством.
З дослідженого в судовому засіданні листа Управлінням патрульної поліції в м. Львові від 25.11.2016 р. № 179, згідно бази даних директор ТзОВ «Винарня Рум» - ОСОБА_3 до адміністративної відповідальності за порушення, передбачені ч.1 ст.182 КУпАП у період з 01.01.2016 по 16.11.2016 р.р. не притягалась.
Згідно відповіді Управління Держпродспоживслужби в м. Львові від 23.11.2016 р. № 1692 - за період з 27.04.2016 по 16.11.2016 р.р. планові та позапланові заходи ЗГХ ТОВ «Винарня Рум», розміщеного по пр. Шевченка, 36, офіс 8 управлінням не проводились, приписи та пропозиції щодо усунення недоліків адміністрації вказаного підприємства відповідно не надавались.
Згідно відповіді Шевченківської районної адміністрації Львівської міської ради від 28.11.2016 № 3603-479 адміністративною комісією при Шевченківській районній адміністрації ЛМР не було винесено постанов про притягнення до адміністративної відповідальності керівника ТОВ «Винарня Рум» ОСОБА_3 за порушення ч.1. ст.182 КУпАП.
Як убачається з листа Управлінням патрульної поліції в м. Львові від 14.08.2016 р. №1674, на адресу УПП надійшов лист з проханням посилити патрулювання та взяти на контроль роботи закладу, що знаходиться за адресою: м. Львів, вул. Лесі Українки, 18/4, у зв'язку з скаргою мешканця, щодо порушення тиші та незручностей.
Крім того, листом Управління патрульної поліції м. Львова від 19.10.2016 р. №147 інформовано гр. ОСОБА_4 про те, що за період від 01.01.2016 року по 15.10.2016 р. за телефоном 102 поступило та було опрацьовано працівниками патрульної поліції 75 звернень громадян з приводу порушень тиші за адресою: м. Львів, вул. Лесі Українки, 18 у закладі «Винарня Рум» та поруч із ним.
Разом з тим, Департамент економічної політики ЛМР не надав доказів щодо передбачених ним же підстав для скасування встановленого режиму роботи закладу по вул. Л.Українки, 18, зокрема, приписів, актів, протоколів про порушення чинного законодавства контролюючих та правоохоронних органів, управління захисту прав споживачів у Львівській області, органів санітарно-епідеміологічної служби, постанов адміністративних комісій районних адміністрацій, а також в інших випадках, передбачених чинним законодавством.
Сам факт наявності скарг, які належним чином не перевірені, не є підставою для скасування режиму роботи закладу. Як убачається із звернень мешканців будинку, вони скаржаться на перевищення рівнів шуму, встановлених санітарними нормами; на цю ж обставину покликається і відповідач; однак, будь-яких доказів про перевищення допустимих норм шуму чи порушення громадського порядку суду не надано.
Крім того, надані суду листи Управління патрульної поліції м. Львова не містять конкретної інформації про правопорушення, які мали би місце безпосередньо у приміщенні саме зазначеного закладу; на вул. Л.Українки в м. Львові та на прилеглій до нього території розміщені і інші заклади громадського харчування. Такі обставини також відповідачем ретельно не перевірялись.
Відповідачем не надано суду достатніх доказів правомірності рішення Департаменту економічної політики Львівської міської ради про скасування встановленого режиму роботи від 19 вересня 2014 року № 23-2266 ТзОВ «Винярня Рум» за адресою м. Львів, вул. Лесі Українки, 18/4 у формі листа. За таких обставин суд вважає, що у відповідача були відсутні правові підстави для прийняття останнього.
Покликання представника відповідача на Закон України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення» не заслуговують на увагу, оскільки, як убачається з тексту оскаржуваного рішення, в ньому відсутні посилання на норми вказаного закону. І як вже зазначалось, відповідачем не надано доказів, що оспорювань рішення приймалося на виконання функцій контролю за додержанням керівниками та посадовими особами підприємств, установ, організацій усіх форм власності, а також громадянами санітарного та екологічного законодавства, правил додержання тиші в населених пунктах і громадських місцях, інших нормативно-правових актів у сфері захисту населення від шкідливого впливу шуму, неіонізуючих випромінювань та інших фізичних факторів.
Крім того, Закон України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення» не містить положень щодо встановлення режиму роботи підприємств, установ, організацій будь-яких форм власності, про що твердив представник відповідача в судовому засіданні.
Стаття 24 Закону України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення» встановлює заборону у нічний час, із двадцять другої до восьмої години на захищених об'єктах гучного співу і викриків, користування звуковідтворювальною апаратурою та іншими джерелами побутового шуму, проведення салютів, феєрверків, використання піротехнічних засобів та не містить обмежень у здійсненні будь-яких видів діяльності на захищених об'єктах за умови дотримання встановлених санітарними нормами рівнів шуму для відповідного часу доби.
Відповідно до ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій, бездіяльності суб'єкта владних повноважень, обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення дій чи бездіяльності, покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Департамент економічної політики не довів обґрунтованості свого рішення про скасування встановленого режиму роботи кафе «Винарня Рум».
На підставі наведеного та керуючись ст.11, 71, 86, 160-163 КАС України, ст.ст. 19, 42 Конституції України, ст. ст. 2, 71 КАС України, ст.6, 42 Господарського кодексу України, ст.ст. 11, 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» суд, -
П О С Т А Н О В И В :
позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати Рішення Департаменту економічної політики Львівської міської ради про скасування встановленого режиму роботи від 19 вересня 2014 року № 23-2266 Товариства з обмеженою відповідальністю «Винярня Рум» за адресою м. Львів, вул. Лесі Українки, 18/4.
Стягнути з Департаменту економічної політики Львівської міської ради на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Винярня Рум» судовий збір у розмірі 1 378,00 грн..
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Львівського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її проголошення або з дня отримання копії постанови.
Суддя І.Р.Волоско.