243/8436/16-а
2-а/243/267/2016
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 грудня 2016 р. Слов'янський міськрайонний суд Донецької області у складі:
головуючого судді Гусинського М.О.,
при секретарі Мірошниченко В.В.,
за участю позивача ОСОБА_1,
представника відповідача Удалих І.С.,
розглянув у відкритому судовому засіданні у залі № 12 Слов'янського міськрайонного суду у місті Слов'янську Донецької області адміністративний позов ОСОБА_1 до Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання рішення протиправним, зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
13.10.2016 року ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до Слов'янського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити певні дії, обґрунтувавши свої вимоги наступним. з 14.01.2009 року вона перебуває на обліку у відповідача, їй призначено пенсію відповідно до вимог ст.37 Закону України «Про державну службу» як державному службовцю, так, як вона працювала в органах ДКРУ в Донецькій області. Під час призначення їй пенсії до заробітку, з якого обчислюється пенсія, відповідачем не враховано матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексація, які є складовими заробітної плати, не були враховані відповідачем. 16.09.2016 року вона звернулась до відповідача з заявою про обчислення пенсії на підставі ст.37 Закону України «Про державну службу» з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати та надала довідку № 10/2-21-44 від 21.01.2014 року з виплатами, які відповідачем не враховано при обчисленні заробітної плати, з якої нараховане пенсію. Рішенням комісії № 132 від.26.09.2016 року відповідачем було відмовлено їй у задоволенні заяви з посиланнями на ч.2 ст.33 Закону України «Про державну службу», відповідно до якої заробітна плата держслужбовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранг, надбавки за вислугу років та інших надбавок, тому матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати не можуть бути враховані при розрахунку пенсії.
Просить суд визнати протиправним зазначене рішення відповідача про відмову здійснити обчислення пенсії державного службовця, призначеної на підставі ст. 37 ЗУ «Про державну службу» з урахуванням довідки ДФІ в Донецькій області № 10/2-21-44 від 21.01.2014 року; зобов'язати відповідача з 14.01.2009 року здійснити їй перерахунок пенсії державного службовця, призначеної на підставі ст. 37 Закону України «Про державну службу» та провести виплати з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, а також індексації заробітної плати, у відповідності з довідкою ДФІ в Донецькій області № 10/2-21-44 від 21.01.2014р. та покласти судові витрати на відповідача.
В подальшому позивач уточнила свої позовні вимоги, просить суд визнати протиправним рішення Слов'янського об'єднаного УПФУ в Донецькій області за № 132 (№21956/03) від 26 вересня 2016 року про відмову їй в проведенні перерахунку пенсії по заробітній платі та зобов'язати Слов`янське об`єднане УПФУ в Донецької області здійснити їй перерахунок та обчислення пенсії державного службовця, призначеної на підставі ст. 37 Закону України «Про державну службу» з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення та соціально-побутового характеру, премій до державних професійних свят та ювілейних дат, індексації доходів, які є складовими фонду оплати праці та з яких своєчасно в повному обсязі сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування у відповідності із довідкою №10/2-21-44 від 21.01.2014 року, виданою Державною фінансовою інспекцією в Донецькій області Державної фінансової інспекції України та виплатити їй недоотримані нею суми пенсії з урахуванням проведених раніше виплат. Від вимог про відшкодування понесених судових витрат відмовилася.
В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 підтвердила уточнені позовні вимоги, на задоволені яких наполягала, дала пояснення, які співпадають із викладеним у позові.
Представник відповідача Удалих І.С. в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, просив залишити без задоволення із урахуванням раніше наданих заперечень, суду пояснив наступне: ОСОБА_1 звернулася 16.09.2016р. до Слов'янського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Донецької області із заявою про перерахунок пенсії по заробітку та для перерахунку надала довідку про індексацію, матеріальну допомогу на оздоровлення та матеріальну допомогу на вирішення соціально - побутових питань № 10/2-21-44 від 21.01.2014р., видану ДФІ в Донецькій області. ОСОБА_1 призначено пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» № 3723-XII від 16 грудня 1993 року з 14.01.2009р. Згідно статті 37 Закону України «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Частиною 2 статті 33 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року чітко визначено складову заробітної плати державних службовців, а саме: посадовий оклад, премія, доплата за ранг, надбавка за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Відповідно до частини 6 ст. 33 Закону України «Про державну службу» державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Матеріальна допомога - це одноразова виплата, що не є складовою частиною заробітної плати і не зараховується до інших надбавок, передбачених статтею 33 Закону України «Про державну службу». Тому зазначена виплата не включається до заробітку, що враховується при обчисленні пенсії державним службовцям. На теперішній час, ані матеріальна допомога на оздоровлення, ані індексація заробітної плати чинним законодавством та безпосередньо статтею 33 Закону України «Про державну службу» як складові заробітної плати не передбачені. Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень тау спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України. Саме тому, рішення про відмову у перерахунку пенсії по заробітку № 132 від 26.09.2016р. винесено правомірно та на законних підставах, керуючись чинним законодавством, тобто - обґрунтовано. Отже, вимоги позивача щодо здійснення перерахунку є необґрунтованими та не відповідають нормам чинного законодавства, а отже - не підлягають задоволенню. Крім того, при винесенні рішення щодо стягнення з відповідача судового збору звертає увагу суду на наступне:
По-перше, кошти Пенсійного фонду України формуються за рахунок страхових внесків та використовуються лише на чітко визначені цілі, а саме виплату пенсій, надання соціальних послуг, оплату послуг з виплати та доставки пенсій тощо. Відповідно до ч. 2 ст. 73 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058 використання коштів Пенсійного фонду на цілі, не передбачені цим Законом заборонено.
По-друге, відповідно до ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Ураховуючи вищевикладене та керуючись КАС України, Законом України ''Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування " від 09.07.2003р. № 1058-ІУ, Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою правління ПФУ №22-1 від 25.11.2005 року, Закону України «Про державну службу» просить суд у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовити в повному обсязі.
Суд, заслухавши пояснення сторін, вивчивши подані сторонами документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення справи по суті, приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 до Слов'янського ОУПФУ в Донецької області про визнання неправомірним рішення та зобов'язання здійснити виплату пенсії державного службовця, з урахуванням сум виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань а також індексації заробітної плати підлягають задоволенню з наступних підстав:
Згідно з частиною 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Частиною 2 ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Слов'янському об'єднаному Управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області та отримує пенсію державного службовця, за віком призначену відповідно до Закону України «Про державну службу» № 3723 -XII від 16 грудня 1993 року з 14.01.2009р., однак без урахування відповідачем нарахованих та виплачених сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань та індексації заробітної плати.
16.09.2016р. ОСОБА_1 звернулася до Слов'янського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в Донецькій області із заявою про перерахунок пенсії та надала довідку №10/2-21-44 від 21.01.2014 року, виданою Державною фінансовою інспекцією в Донецькій області Державної фінансової інспекції України( а.с. 6-8).
За результатами розгляду зазначеної заяви, відповідач своїм Рішенням № 132 від 26.09.2016 року про відмову в перерахунку пенсії по заробітку, відмовив ОСОБА_1 в перерахунку пенсії, зазначивши, що частиною 2 ст. 33 Закону України «Про державну службу» № 3723-XII від 16 грудня 1993 року чітко визначено складову заробітної плати державних службовців, а саме - посадовий оклад, премія, доплата за ранг, надбавка за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Такі види виплат, як матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, індексація, як складові заробітної плати згідно ст. 33 цього Закону, не передбачені, а тому не можуть бути враховані в заробіток, із якого обчислюється пенсія державного службовця, тому позивач не має права на перерахунок пенсії по заробітній платі з урахуванням вищезазначених сум доплат ( а.с. 11).
При вирішенні спору суд виходить з правової позиції Верховного Суду України, викладеної в Постанові від 16 вересня 2014 року у справі 21-314а14. Згідно ст. 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України висновок щодо застосування норм права, викладений у Постанові Верховного Суду України, має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права.
Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції, чинній на момент призначення пенсії позивачу), передбачено, що на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.
За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
У частині першій статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року № 108/95ВР «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану роботу.
Згідно зі статтею 2 Закону України «Про оплату праці» № 108/95 структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Загальні засади діяльності, статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті, а також особливості правовідносин щодо призначення та перерахунку пенсій державним службовцям, встановлені Законом України «Про державну службу».
Відповідно до статті 33 Закону України «Про державну службу», заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. При цьому саме на КМ України покладається регулювання питань оплати праці державних службовців, встановлення розмірів посадових окладів, надбавок, доплат, матеріальної допомоги.
Статтею 33 Закону України «Про державну службу» визначено умови оплати праці державних службовців, а не умови їх пенсійного забезпечення.
Відповідно до частини 2 вказаного закону - заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок;
Частини 6 та 7 - державним службовцям можуть встановлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і матеріальна допомога для вирішення соціально - побутових питань.
Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України №212 від 24 лютого 2003 року «Про затвердження Порядку видачі грошової винагороди державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов'язків» (чинною на час оформлення пенсії та звільнення з роботи позивача), передбачено наступне:
●грошова допомога видається у межах асигнувань на оплату праці, передбачених у державному бюджеті для відповідних органів державної влади ( пункт 3);
●сума грошової винагороди включається до фонду оплати праці та відповідно до законодавства враховується під час визначення бази (об'єкта) для оподаткування, для нарахування страхових внесків до ФЗДССта збору до Пенсійного фонду (пункт 4).
Тому, якщо державний службовець отримував винагороду чи надбавку у розмірі 30% до посадового окладу з урахуванням доплати за ранг (спеціальне звання), то визначений розмір цієї винагороди (надбавки) враховується і при обчисленні пенсії. Частина 5 цієї статті визначає розміри надбавки за вислугу років. Відповідно до положень частини 7 зазначеної статті, умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Такий висновок відповідає положенням п. 3 Постанови Кабінету Міністрів України №865 від 31 травня 2000 року «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», яким встановлено, що посадовий оклад, надбавка за ранг, або кваліфікаційні вимоги класний чин або спеціальні звання, вислугу років при призначенні пенсії відповідно до Законів, зазначених у пункті 1 цієї Постанови (посилання на Закон України «Про державну службу»), враховуються в розмірах, що виплачуються на день звільнення з роботи, що дає право на відповідний вид пенсії.
Сума грошової винагороди включається до фонду оплати праці та відповідно до законодавства враховується під час визначення бази (об'єкта) для оподаткування, для нарахування страхових внесків до Фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування та збору до Пенсійного Фонду.
Таким чином, аналіз наведених вище положень діючого в цій сфері законодавства, дає підстави для висновку, що і матеріальна допомога на оздоровлення та соціально - побутові потреби, а також індексація заробітної плати, грошова винагорода за сумлінну безперервну працю в органах державної влади та зразкове виконання трудових обов'язків входять до системи оплати праці державного службовця.
Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003р. № 1058-IV не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсії. Із змісту статті 40 вказаного Закону вбачається, що з середньої заробітної плати (доходу) повинні бути сплачені страхові внески.
Проте, слід врахувати, що надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами, матеріальна допомога належать до додаткових видів грошового забезпечення й приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження, а саме з виплат державним службовцям як допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, а також премії та надбавки, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Отже, з наведеного вбачається, що усі інші виплати (винагорода за вислугу років, матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально - побутових питань, разові премії за наслідками роботи та індексація), які виплачувались позивачу, є частиною заробітної плати державного службовця та виплачуються за рахунок та у межах фонду оплати праці, а також враховуються при обчисленні середнього заробітку, що зберігається за посадовою особою відповідно до законодавства, на них нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а тому повинні враховуватися при обчисленні розміру пенсії державного службовця у розмірах, що виплачуються на день звільнення посадової особи з роботи, що дає право на відповідний вид пенсії, у даному випадку пенсію державного службовця.
Крім того, частиною 1 статті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Відповідно до довідки №10/2-21-44 від 21.01.2014 року, виданою Державною фінансовою інспекцією в Донецькій області Державної фінансової інспекції України на ім'я ОСОБА_1 про складові заробітної плати за період з 01.01.2007 року по 31.12.2008 року (за останні 24 календарних місяців роботи), що подаються для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», ОСОБА_1 було нараховане та виплачено:
●матеріальну допомогу на оздоровлення та соціально-побутового характеру;
●індексацію.
На всі виплати, включені у довідку, нараховане страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (а.с.9-10).
Згідно ст. 41 Закону України від 09.07.2003р. № 1058 - IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату ( дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески: суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески н державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31 травня 2000 року встановлено, що розмір виплат (окрім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням з пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі. Середньомісячна сума зазначених виплат за 24 або 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією чи за 60 календарних місяців роботи підряд відповідно на 24 або на 60.
Пунктом 4 Постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 (із змінами і доповненнями) передбачено, що особи, які вийшли на пенсію згідно Закону України «Про державну службу» № 3723-XII мають право на перерахунок пенсій, але лише за умови підвищення заробітної плати державним службовцям після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року № 432 -IV «Про внесення змін до Закону «Про державну службу».
Постановою Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2003 року №581 встановлено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року № 432 -IV «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу» визначається в такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому, премія та інші надбавки враховуються в середніх розмірах стосовно визначених законодавством таких виплат у відповідному державному органі, з якого особа вийшла на пенсію, на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично їй встановлені.
У відповідності до пункту 2 Постанови Правління Пенсійного Фонду України від 14 лютого 2011 року № 5-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 18 лютого 2011 року № 210/18948, затверджено форму довідки про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».
На підставі наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Аналогічну правову позицію викладено в Постанові ВСУ від 20.02..2012р. у справі № 21-430а11.
У довідці про складові заробітної плати, поданих позивачем відповідачеві, вказано, що на всі виплати, включені у довідці, були нараховані внески до фондів державного соціального страхування.
Статтею 2 Закону України «Про оплату праці» від 24 березня 1995 року № 108/95-ВР визначено структуру заробітної плати, яка складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Згідно частини 2 статті 2 цього Закону додаткова заробітна плата визначена як винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантії і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій.
Аналогічні положення містяться в Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої Наказом Державного комітету статистики України від 13 січня 2004 року №5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27 січня 2004 року № 114/8713, якою конкретизовано кожен вид виплати, що є складовою заробітної плати:
●так, згідно з п.п. 2.3.3. пункту 2 Інструкції, матеріальна допомога, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників (на оздоровлення, у зв'язку з екологічним станом), входить до складу фонду оплати праці, які інші заохочувальні та компенсаційні виплати;
●згідно з п.п. 2.2.7. пункту 2 Інструкції, до складу фонду додаткової заробітної плати входить індексація заробітної плати, яка здійснюється на підставі Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078.
●згідно з п.2.3 до інших заохочувальних та компенсаційних виплат належить грошова винагорода державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов'язків.
Таким чином, матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально - побутових питань, грошова винагорода за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов'язків (премії), а також індексація заробітної плати, на які нараховувався збір на державне пенсійне страхування, включається до складу заробітної плати державного службовця, враховується при обчисленні розміру його пенсій, оскільки перевага повинна надаватися не положенням Законів України «Про державну службу» та «Про оплату праці», які щодо спірних питань є загальними, а спеціальним нормам, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії за наведених обставин - ст.41 Закону України «Про збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», а тому має право на включення матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань та індексації заробітної плати при обчисленні призначеної пенсії.
Статтею 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16 січня 2003 року визначено порядок і умови перерахунку пенсії державним службовцям. Зокрема, у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Отже, за таких обставин, суд вважає протиправною відмову Пенсійного Фонду України здійснити перерахунок пенсії з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, а також індексації заробітної плати, у відповідності з довідкою №10/2-21-44 від 21.01.2014 року, виданою Державною фінансовою інспекцією в Донецькій області Державної фінансової інспекції України на ім'я ОСОБА_1 з урахуванням проведених раніше виплат.
Що стосується періоду, з якого ОСОБА_1 необхідно провести перерахунок пенсії, суд зазначає наступне: оскільки ОСОБА_1 звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії 16.09.2016 року, то згідно до вимог ч. 4 ст. 45 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії, у разі виникнення права на підвищення пенсії, потрібно здійснювати з першого числа наступного місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, так, як заяву з усіма необхідними документами подано після 15 числа, тобто з 01.10.2016р.
Зазначена правова позиція викладена в постанові Верховного суду України від 15.12..2015р. у справі № 21-4289а.
При цьому суд також виходить із вимог абзацу 2 частини 2 ст. 11 КАС України, згідно до якого суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін, що саме і здійснено в даному конкретному випадку.
У відповідності до вимог ст.ст. 94, 97,98 КАС України, ч. 7 ст. 6 Закону України «Про судовий збір» та тим, що рішення винесене не на користь суб'єкта владних повноважень, суд приходить до висновку про необхідність відшкодування відповідачем позивачеві витрат по сплаті судового збору, але у зв'язку із відмовою позивача від цих вимог, то зазначені вимоги не підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.17,18,69,71,94,97,98,128,158-163,167 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання рішення протиправним, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити у повному обсязі.
Визнати протиправним рішення Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області за № 132 (№21956/03) від 26 вересня 2016 року про відмову ОСОБА_1 в проведенні перерахунку пенсії по заробітній платі.
Зобов'язати Слов`янське об`єднане Управління Пенсійного фонду України в Донецької області здійснити з 01 жовтня 2016 року ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженці м. Слов'янськ Донецької області, ІНПП НОМЕР_1, яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1, перерахунок та обчислення пенсії державного службовця, призначеної на підставі ст. 37 Закону України «Про державну службу» з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення та соціально-побутового характеру, премій до державних професійних свят та ювілейних дат, індексації доходів /заробітної плати державному службовцю/, які є складовими фонду оплати праці та з яких своєчасно в повному обсязі сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування у відповідності із довідкою №10/2-21-44 від 21.01.2014 року, виданою Державною фінансовою інспекцією в Донецькій області Державної фінансової інспекції України та виплатити ОСОБА_1 недоотримані нею суми пенсії з урахуванням проведених раніше виплат.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького Апеляційного Адміністративного суду через Слов'янський міськрайонний суд Донецької області шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення.
Повний текст постанови виготовлено 14 грудня 2016 року.
Суддя Слов'янського міськрайонного суду М. О. Гусинський