Справа №522/19317/16-а
Провадження № 2-а/522/976/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 грудня 2016 року Приморський районний суд м. Одеси у складі:
головуючого судді Кравчук Т.С.,
при секретарі Антонецькому С.Л.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Одесі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м.Одеси про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
17 жовтня 2016 р. позивачка звернулася до Приморського районного суду м.Одеси із адміністративним позовом до Управляння Пенсійного фонду України в Приморському районі м.Одеси про визнання дії Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м.Одеси щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії відповідно до ст.37-1 Закону України Про державну службу» у зв'язку з підвищенням заробітної плати за посадою, з якої їй була призначена пенсія протиправною та зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м.Одеси здійснити їй перерахунок та виплату пенсії з 01 грудня 2015 року, в розмірі 90% від заробітку, зазначеного у довідці, виданої 30.08.2016 року Державною податковою інспекцією в Приморському районі м.Одеси Головного управління ДФС в Одеській області №19451/Д/15-53-05-26 із всіма складовими заробітної плати працюючого державного службовця за відповідною посадою, на які нараховані та сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, з урахуванням виплачених сум без обмеження максимального розміру пенсії, зазначаючи, що позивачка працювала в органах державної служби в Державній податковій інспекції у Приморському районі м.Одеси за посадою начальника відділу, з 21 березня 2011 року перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Приморському районі м.Одеси та одержує пенсію за віком, яка призначена відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року №3723-XII у розмірі 90 відсотків від заробітної плати, з якої було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Враховуючи вище зазначені вимоги Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року №3723-ХІІ та Постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» позивачка, як пенсіонер, що зазначений в пп.2 п.4 вищезазначеної Постанови, звернулась до управління Пенсійного фонду України у Приморському районі з заявою про перерахунок пенсій з 01 грудня 2015 року, тобто з дати підвищення заробітної плати, як це зазначено в п.5 Постанови КМУ №865. При цьому просила провести перерахунок пенсії у розмірі 90% від заробітної плати зазначеної у довідці Державної податкової інспекцією в Приморському районі м.Одеси Головного управління ДФС в Одеській області від 30 серпня 2016 року №19451/Д/15-53-05-26, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України 04 вересня 2013 року №15-1.
Рішенням Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м.Одеси від 06 вересня 2016 року №250 та листом від 08 серпня 2016 року №481/Д-11 позивачці відмовлено у проведенні перерахунку пенсії. При цьому відмова обґрунтовувалась тим, що постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», якими вилучено п.4 постанови щодо порядку обчислення заробітної плати для проведення перерахунку пенсій державним службовцям у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України та внесено зміни до п.5 Постанови в частині надання довідок про заробітну плату, та з урахуванням вимог Закону України «Про Державну службу» від 10.12.2015 року №889-УІІІ, який набрав чинності з 01.05.2016 року.
Позивачка такі дії відповідача вважає неправомірними та такими, що порушують і обмежують її права та суперечать Конституційним нормам.
У судове засідання представник позивачки не з'явилася, надала суду заяву, в якій позов підтримала в повному обсязі та просила слухати справу за її відсутністю.
Представник відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області в судове засідання з'явився, надала письмову заяву, в якій позов не визнала та просила суд розглянути справу без фіксації технічними засобами, надала суду заперечення проти позову, у яких зазначено, що відповідно до п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року, у разі неприйняття до 01.06.2015 року закону щодо призначення всіх пенсій на загальних підставах, у тому числі спеціальних, з 01.06.2015 скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії, щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до закону України «Про державну службу».
Дослідивши матеріали справи, та перевіривши надані доводи, суд дійшов до висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
ОСОБА_1 працювала в органах державної служби в Державній податковій інспекції у Приморському районі м.Одеси за посадою начальника відділу, з 21 березня 2011 року перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Приморському районі м.Одеси та одержує пенсію за віком, яка призначена відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року №3723-XII у розмірі 90 відсотків від заробітної плати, з якої було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Згідно з Постановою КМУ від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» з 01.12.2015 року державним службовцям підвищено заробітну плату.
Статтею 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року №3723-ХІІ передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Постановою Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» визначено порядок проведення перерахунку.
Пунктом 4 даної постанови передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України заробітна плата для перерахунку пенсії визначається в такому порядку:
1)пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;
2)іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому:
посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії;
Пунктом 5 встановлено, що перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.
Враховуючи вище зазначені вимоги Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року №3723-ХІІ та Постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» позивачка, як пенсіонер, що зазначений в пп.2 п.4 вищезазначеної Постанови, звернулась до управління Пенсійного фонду України у Приморському районі з заявою про перерахунок пенсій з 01 грудня 2015 року, тобто з дати підвищення заробітної плати, як це зазначено в п.5 Постанови КМУ №865. При цьому просила провести перерахунок пенсії у розмірі 90% від заробітної плати зазначеної у довідці Державної податкової інспекцією в Приморському районі м.Одеси Головного управління ДФС в Одеській області від 30 серпня 2016 року №19451/Д/15-53-05-26, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України 04 вересня 2013 року №15-1.
Рішенням Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м.Одеси від 06 вересня 2016 року №250 та листом від 08 серпня 2016 року №481/Д-11 позивачці відмовлено у проведенні перерахунку пенсії. При цьому відмова обґрунтовувалась тим, що постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», якими вилучено п.4 постанови щодо порядку обчислення заробітної плати для проведення перерахунку пенсій державним службовцям у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України та внесено зміни до п.5 Постанови в частині надання довідок про заробітну плату, та з урахуванням вимог Закону України «Про Державну службу» від 10.12.2015 року №889-УІІІ, який набрав чинності з 01.05.2016 року.
Позивачка вважає, що право на отримання пенсії, її призначення та послідуючі перерахунки, їй, як колишньому державному службовцю, гарантуються Законом №3723-ХІІ, в редакції, що діє до цього часу. Новий Закон України «Про Державну службу» від 10.12.2015 року № 889-VIII набув чинності з 01.05.2016 року, йому не надана зворотня сила, а тому він стосується тільки тих державних службовців, які набувають право на пенсію після травня 2016 року.
Згідно з ч.1 ст.58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Положеннями статті 22 Конституції України передбачено, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Згідно зі ст.64 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.
Правовою позицією Верховного Суду України, викладеною в постанові від 8 липня 2015 року по справі №732/48/15-а зазначено «Тобто, відсотковий розмір заробітної плати державного службовця, з якої призначається пенсія, визначається з урахуванням стажу державної служби, при цьому застосуванню підлягає стаття 37 Закону №3723-ХІІ у редакції, яка була чинною на час призначення пенсії». Висновок щодо застосування норм права, викладений у постанові Верховного Суду України, відповідно до ст.2442 КАС України, має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права.
У рішенні Конституційного Суду України №1-9/2015 від 13.05.2015 року зазначено, що Україну проголошено соціальною, правовою державою, в якій визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (стаття 1, частини перша, друга статті 8, частина друга статті 19 Конституції України). Громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної часткової або тимчасової втрати працездатності, у старості та в інших випадках, передбачених законом (частина перша статті 46 Конституції України). В Україні на конституційному рівні гарантовано право громадян на соціальний захист, для забезпечення якого необхідне здійснення комплексу державно-правових заходів, одним із яких є законодавче визначення основ соціального захисту форм і видів пенсійного забезпечення (пункт 6 частини першої статті 92 Конституції України).
Також, Конституційний суд України у своєму рішенні №6-рп/2007 від 09.07.2007 року зазначив, що невиконання державою взятих на себе соціальних зобов'язань порушує принцип соціальної, правової держави. Встановлення певних соціальних пільг, компенсацій та гарантій є складовою конституційного права на соціальний захист і юридичними засобами здійснення цього права.
Відповідно до ч.4 ст.9 КАС України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту застосовується правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Згідно з ч.1 ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, з яким кореспондується обов'язок держави щодо його забезпечення. Реалізація цього обов'язку здійснюється органами державної влади відповідно до їх повноважень.
Таким чином, соціальний захист державою осіб, які мають право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом, охоплює комплекс заходів, які здійснює держава в межах її соціально-економічних можливостей.
Відповідно до ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст.18 КАС України, місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні усі адміністративні справи щодо спорів фізичних осіб з суб'єктами владних повноважень з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту пільг.
Також, за статтею 104 КАС України, до адміністративного суду має право звернутися з адміністративним позовом особа, яка вважає, що порушено її права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин.
Таким чином, суд приходить до висновку про необхідність задоволення позовних вимог щодо визнання дії Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м.Одеси щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії відповідно до ст.37-1 Закону України Про державну службу» у зв'язку з підвищенням заробітної плати за посадою, з якої була призначена пенсія протиправною та зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м.Одеси здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії з 01 грудня 2015 року, в розмірі 90% від заробітку, зазначеного у довідці, виданої 30.08.2016 року Державною податковою інспекцією в Приморському районі м.Одеси Головного управління ДФС в Одеській області №19451/Д/15-53-05-26 із всіма складовими заробітної плати працюючого державного службовця за відповідною посадою, на які нараховані та сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, з урахуванням виплачених сум без обмеження максимального розміру пенсії.
Також, позивачкою при зверненні до суду було сплачено судовий збір у розмірі 1102,40 гривень. Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд вважає за доцільне стягнути з відповідача суму сплаченого судового збору, за квитанціями №№110 та 93.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.2 7, 8, 9, 11, 17, 86, 159-163 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м.Одеси про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити певні дії - задовольнити.
Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м.Одеси щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії відповідно до ст.37-1 Закону України Про державну службу» у зв'язку з підвищенням заробітної плати за посадою, з якої їй була призначена пенсія протиправною
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м.Одеси здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії з 01 грудня 2015 року в розмірі 90% від заробітку, зазначеного у довідці, виданої 30.08.2016 року Державною податковою інспекцією в Приморському районі м.Одеси Головного управління ДФС в Одеській області №19451/Д/15-53-05-26 із всіма складовими заробітної плати працюючого державного службовця за відповідною посадою, на які нараховані та сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, з урахуванням виплачених сум без обмеження максимального розміру пенсії.
Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м.Одеси на користь ОСОБА_1 суму сплаченого судового збору у розмірі 1 102 (одна тисяча сто дві) гривні 40 копійок.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови шляхом подачі через Приморський районний суд м.Одеси апеляційної скарги.
Суддя 08.12.2016