Постанова № 63407550, 12.12.2016, Богунський районний суд м. Житомира

Дата ухвалення
12.12.2016
Номер справи
295/14942/16-а
Номер документу
63407550
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа №295/14942/16-а

Категорія 87

2-а/295/586/16

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12.12.2016 року м. Житомир

Богунський районний суд міста Житомира в складі судді Зосименка О.М., розглянувши в порядку скороченого провадження одноособово справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити дії,

встановив:

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить визнати неправомірними дії відповідача щодо відмови у перерахунку раніше призначеної пенсії, та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії з 01.11.2015 року та виплату з врахуванням у її складі сум грошових допомог для вирішення соціально-побутових питань, сум грошових допомог на оздоровлення,індексацію та разову премію відповідно до довідки №2005/29/01-16 від 21.10.2016 року.

Обґрунтовуючи свої вимоги, позивач вказав, що з 01.11.2015 року перебуває на пенсійному обліку та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», проте при призначенні пенсії не були враховані вищевказані виплати. На звернення позивача від 24.10.2016 року про здійснення перерахунку, відповідачем 02.11.2016 року повідомлено про відмову у здійсненні перерахунку.

Розгляд справи проведено у порядку скороченого провадження у відповідності із ст. 183-2 КАС України без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.

Відповідач подав заперечення проти позову, у яких просив відмовити в задоволенні позову.

Суддя за результатами розгляду справи у порядку скороченого провадження, оцінивши повідомлені сторонами обставини справи, приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню частково з огляду на наступне.

Судом встановлено, що позивач з 01.11.2015 року перебуває на пенсійному обліку та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та при призначенні якої відповідачем не були враховані: суми грошових допомог для вирішення соціально-побутових питань, сум грошових допомог на оздоровлення,індексацію та разову премію.

02.11.2016 року позивачеві було відмовлено у проведенні перерахунку пенсії.

Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їхніх сімей визначені Законом України від 20 грудня 1991 року № 2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон № 2011-ХІІ). Військовослужбовцям у зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.

Частиною першою статті 9 Закону № 2011-ХІІ установлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Частиною другою цієї статті визначено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.

Відповідно до частини першої статті 43 Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсії, які призначаються відповідно до цього Закону особам із числа військовослужбовців строкової служби та членам їх сімей, обчислюються за встановленими нормами у процентах до середньомісячного заробітку, який одержували військовослужбовці до призову на строкову військову службу чи після звільнення з військової служби до звернення за пенсією, або до середньомісячного грошового забезпечення, одержуваного військовослужбовцями в період проходження військової служби за контрактом. При цьому середньомісячний заробіток (грошове забезпечення) для обчислення їм пенсій визначається в порядку, встановленому Законом України від 9 липня 2003 року № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-ІV).

Відповідно до ч. 3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», (у редакції на час виникнення спірних правовідносин), пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей» пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Постановою № 889 від 22 вересня 2010 року Кабінет Міністрів України встановив щомісячну додаткову грошову винагороду (далі - винагорода) для окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, Національної гвардії та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій.

Постановою Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294 ( далі - постанова № 1294) упорядковано структуру та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та затверджено схеми посадових окладів і додаткових видів грошового забезпечення за категоріями військовослужбовців (пункт 3 цієї постанови).

Згідно зі схемою додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України (щомісячних та одноразових, додаток № 25 до постанови № 1294) до одноразових віднесені такі види грошового забезпечення: винагорода, призначення та виплата якої пов'язана з обсягом та складностями роботи, що виконується під час проходження військової служби; матеріальна допомога на початкове обзаведення (вид матеріального забезпечення військовослужбовців, передбачений статтею 9-1 Закону № 2011-ХІІ), а також одноразова матеріальна допомога військовослужбовцям строкової військової служби.

Законом № 2011-ХІІ також гарантовано право військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби, на щорічну основну відпустку із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення (частина перша статті 10-1 цього Закону).

Умови, розмір та порядок виплати військовослужбовцям зазначеної допомоги визначені постановою № 1294 та Інструкцією про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженоїнаказом Міністра оборони України від 11 червня 2008 року №260, далі - Інструкція) Так, розмір грошової допомоги на оздоровлення визначається виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою на день вибуття в щорічну основну відпустку (підпункт 3 пункту 5 постанови № 1294, підпункт 30.4 пункту 30 розділу ХХХ Інструкції).

Наведеними нормативними актами також регламентовано умови та порядок виплати військовослужбовцям матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань. Розмір матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань установлюється за рішенням Міністра оборони України виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України (підпункт 3 пункту 5 постанови № 1294, підпункти 33.1, 33.3 пункту 33 розділу ХХХІІІ Інструкції).

Отже, зазначені допомоги є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення, які відповідно до частини другої статті 9 Закону № 2011-ХІІ відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців.

Аналіз зазначених норм матеріального права дає підстави вважати, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, додаткова грошова винагорода, нічні, премії, разові премії з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (єдиний соціальний внесок), відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.

Дана правова позиція викладена у постанові Верховного Суду України 10.03.2015 року у справі №21-70а15.

Враховуючи, що відповідно довідки №2005/29/01-16 від 21.10.2016 року позивачу надано матеріальні допомоги на оздоровлення, матеріальні допомоги для вирішення соціально-побутових питань, разову премію та із зазначених сум сплачено ЄСВ на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, суд приходить до висновку, що відмова відповідача у проведенні перерахунку раніше призначеної пенсії позивачу з врахуванням вищевказаних виплат є неправомірною, і в цій частині позовні вимоги підлягають задоволенню.

Щодо вимог позивача про проведення перерахунку пенсії, враховуючи в розрахунок індексацію, суд зазначає наступне.

Згідно ч.10 ст. 8 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» єдиний внесок з військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу, утримується у розмірі 2,6 відсотка грошового забезпечення.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 р. №1294 індексація грошового забезпечення військовослужбовців не віднесені до грошового забезпечення військовослужбовців, у зв'язку з чим на суми виплат індексації грошового забезпечення єдиний соціальний внесок не нараховується.

Отже, відповідач правомірно не врахував індексацію при призначенні пенсії, у зв'язку з чим позовні вимоги в цій частині є необґрунтованим, в задоволенні позову в цій частині слід відмовити.

Враховуючи, ст. 99 КАС України та те, що позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок 24.10.2016 року, відповідно до ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок і виплату пенсії позивачу необхідно здійснити з врахуванням виплачених сум матеріальних допомог на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, разової премії, починаючи з 15.10.2016 року.

В задоволенні вимог про перерахунок пенсії з 01.11.2015 року по 14.10.2016 року слід відмовити.

Керуючись ст.ст. 6, 17-19, 94, 104, 183-2, 256, 267 КАС України, суд,-

постановив:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного Управління Пенсійного Фонду України в Житомирській області щодо відмови в проведенні перерахунку та виплаті призначеної пенсії ОСОБА_1 з урахуванням сум матеріальних допомог на оздоровлення, для вирішення соціально-побутових питань, разової премії.

Зобов'язати Головне Управління Пенсійного Фонду України в Житомирській області з 15.10.2016 року провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з врахуванням проведених виплат: матеріальних допомог на оздоровлення, для вирішення соціально-побутових питань, разової премії, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески.

В решті вимог - відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Богунський районний суд м. Житомира шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії цієї постанови.

Суддя О.М. Зосименко