Справа № 161/10764/16-а
Провадження № 2-а/161/589/16
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 грудня 2016 року м.Луцьк
Луцький міськрайонний суд Волинської області в складі:
головуючого - судді Гриня О.М.
при секретарі - Муригіній А.І.,
за участю представника позивача - Войтович В.А.,
представника відповідача - Чабан Т.М.,
представника третьої особи Колеснік О.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Луцьку справу за адміністративним позовом Приватного акціонерного товариства «Луцьке автотранспортне підприємство 10701» до Виконавчого комітету Луцької міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Товариство з обмеженою відповідальністю «Автотранспортне підприємство - Луцьк» про визнання протиправним та скасування рішення, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач ПрАТ «Луцьке автотранспортне підприємство 10701» звернулося в суд з адміністративним позовом до Виконавчого комітету Луцької міської ради про визнання протиправним та скасування рішення.
Свій позов мотивує тим, що рішенням Виконавчого комітету Луцької міської ради № 10-1 від 20.01.2016 року «Про проведення конкурсів на перевезення пасажирів за автобусними маршрутами загального користування» оголошено конкурс по об'єктах конкурсу № 3,15,43 за автобусними маршрутами №№3,17а,14,31,47, визначено дату проведення конкурсу - 01березня 2016 року.
Зазначає, що ПрАТ «Луцьке автотранспортне підприємство 10701» в установлений вищезазначеним рішенням термін, подало усі необхідні документи, які визначені в оголошенні.
01 березня 2016 року Протоколом засідання конкурсного комітету з визначеннч перевізників м. Луцька, в числі іншого, було вирішено: «4.У зв'язку з недостовірністю інформації поданої для участі у конкурсах не допустити до участі у конкурсах по об'єктах №№3,15,43, претендента ПрАТ «Луцьке АТП 10701». Мотивів та підстав прийняття такого рішення у протоколі не зазначено.
ПрАТ «Луцьке АТП 10701» вважає незаконним Протокол засідання конкурсного комітету з визначення перевізників м. Луцька від 01 березня 2016 року в частині недопущення ПрАТ «Луцьке АТП 10701» до участі в конкурсах на перевезення пасажирів на приміських та міжміських внутрішньообласних автобусних маршрутах загального користування, який відбувся 01 березня 2016 року. «Порядком проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування» визначено, що достовірність інформації, викладеної у заяві та документах, визначених пунктом 29 цього Порядку, перевіряється організатором та/або робочим органом не пізніше ніж за два дні до дати проведення конкурсу. ПрАТ «Луцьке АТП 10701» було допущено до участі в конкурсі та фактичної участі у ньому, а тому конкурсний комітет повинен був оцінити пропозиції товариства за бальною системою, врахувавши та оцінивши спірні відомості. Недопуск до конкурсу претендента на стадії прийняття рішення суперечить Порядку, а тому є незаконним.
З врахуванням наведеного, просить визнати протиправним та скасувати Протокол засідання конкурсного комітету з визначення перевізників м. Луцька від 01 березня 2016 року в частині недопущення ПрАТ «Луцьке АТП 10701» на участь в конкурсах на перевезення пасажирів по об'єктах конкурсу №№3,15,43.
В судовому засіданні від 28 листопада 2016 року до участі у справі залучено ТзОВ «Автотранспортне підприємство - Луцьк» в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача.
Представники позивача Войтович В.А. в судовому засіданні підтримав позовну заяву з підстав, в ній зазначених. Просив суд позов задовольнити.
Представник відповідача Чабан Т.М. в судовому засіданні позов не визнав, просив суд відмовити в задоволенні позову, з підстав викладених в письмових запереченнях.
Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача, ТзОВ «Автотранспортне підприємство - Луцьк» - Колеснік О.А., в судовому засіданні заперечував щодо задоволення позову.
Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши та оцінивши представлені по справі докази в їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позов підлягає до задоволення.
Відповідно ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, зокрема, чи прийняті вони: на підставі, у межах повноважень, та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 43 Закону України «Про автомобільний транспорт» визначення автомобільного перевізника на автобусному маршруті загального користування здійснюється виключно на конкурсних засадах. Об'єктом конкурсу можуть бути: маршрут (кілька маршрутів), оборотний рейс (кілька оборотних рейсів). На конкурс виносяться маршрути із затвердженими паспортами.
Стаття 44 вказаного Закону передбачає, зокрема, що порядок проведення конкурсів визначає Кабінет Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 3 грудня 2008 року № 1081 затверджений Порядок проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування (далі - Порядок № 1081), пунктом 1 якого передбачено, що цей Порядок визначає процедуру підготовки та проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування (далі - конкурс) і є обов'язковим для виконання органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами (організаціями), залученими на договірних умовах для організації забезпечення проведення конкурсів, конкурсними комітетами та автомобільними перевізниками.
Згідно п.1 Порядку він визначає процедуру підготовки та проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування (далі - конкурс) і є обов'язковим для виконання органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами (організаціями), залученими на договірних умовах для організації забезпечення проведення конкурсів, конкурсними комітетами та автомобільними перевізниками.
Судом встановлено, що 01 березня 2016 року відповідно до рішення №10-1 Виконавчого комітету Луцької міської ради від 20 січня 2016 року «Про проведення конкурсів на перевезення пасажирів за автобусними маршрутами загального користування» відбувся конкурс на визначення автомобільних перевізників (далі - конкурс) у місті Луцьку.
Позивач ПрАТ «Луцьке АТП 10701» брав участь у конкурсі, претендуючи на об'єкти конкурсів №№3,15,43. Третя особа ТзОВ «Автотранспортне підприємство - Луцьк» також претендувало на об'єкт конкурсу №43.
Протоколом засідання конкурсного комітету з визначення перевізників м. Луцька від 01 березня 2016 року, серед іншого, вирішено в зв'язку з недостовірністю інформації поданої для участі у конкурсах не допустити до участі у конкурсі ПрАТ «Луцьке АТП 10701» по об'єктах та №№3,15,43.
Пунктом 29 Порядку визначено, що для участі у конкурсі автомобільний перевізник подає на кожний об'єкт конкурсу окремо заяву за формою, визначеною згідно з додатками 1 або 2, і такі документи: нотаріально завірену копію ліцензії на право надання послуг з перевезень пасажирів (може подаватися в одному примірнику, якщо перевізник-претендент бере участь у кількох конкурсах, які проводяться на одному засіданні); перелік транспортних засобів, які пропонуються до використання на автобусному маршруті, із зазначенням марки, моделі, пасажиромісткості (з відміткою "з місцем водія/без місця водія"), VIN-коду транспортного засобу, державного номерного знака, року випуску транспортного засобу; копії ліцензійних карток на кожний автобус, який пропонується до використання на автобусному маршруті; документ, що підтверджує внесення плати за участь у конкурсі, із зазначенням дати проведення конкурсу; копії свідоцтв про реєстрацію транспортних засобів або тимчасових реєстраційних талонів автобусів, що пропонуються до використання на маршруті; копію документа, що підтверджує проведення процедури санації (за умови проведення санації); перелік транспортних засобів, пристосованих для перевезення осіб з обмеженими фізичними можливостями, які пропонуються для роботи на автобусному маршруті, або письмова інформація про їх відсутність; анкету відповідно до пункту 32 цього Порядку; копія штатного розпису, податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку (форма N 1ДФ) за останні повні два квартали. Комплектність поданих документів перевіряє в міру їх надходження організатор.
Положеннями пункту 46 Порядку передбачено, що переможцем конкурсу визнається перевізник-претендент, який за результатами розгляду набрав найбільшу кількість балів відповідно до системи оцінки пропозицій перевізників-претендентів.
Згідно п. 14 Порядку № 1081, у разі коли організатор залучає робочий орган, на нього покладаються функції з підготовки матеріалів щодо умов конкурсу, паспортів автобусних маршрутів, аналізу одержаних пропозицій та їх оцінки, договорів з переможцями конкурсу та інших матеріалів.
Відповідно до пунктів 29, 42 Порядку № 1081, переможцем конкурсу визначається підприємство (організація), яке за оцінкою конкурсного комітету найбільше відповідає умовам конкурсу. У разі участі в конкурсі двох або більше перевізників-претендентів конкурсний комітет визначає кращого з використанням бальної системи оцінки пропозицій перевізників-претендентів відповідно до цього Порядку та Закону України «Про автомобільний транспорт». Сумарна кількість балів, одержаних кожним перевізником-претендентом згідно з додатком 4, є підставою для визначення переможця конкурсу.
Пунктом 37 Порядку № 1081 встановлено, що достовірність інформації, викладеної у заяві та документах, визначених пунктом 29 цього Порядку, перевіряється організатором та/або робочим органом не пізніше ніж за два дні до дати проведення конкурсу.
Відповідно до підпункту 1 пункту 12 Порядку № 1081, конкурсний комітет приймає рішення про недопущення до участі в конкурсі автомобільного перевізника, який подав до участі в конкурсі неналежним чином оформлені документи чи не в повному обсязі, а також такі, що містять недостовірну інформацію.
Відповідно до пункту 29 Порядку для участі у конкурсі автомобільний перевізник подає на кожний об'єкт конкурсу окремо заяву за формою, визначеною згідно з додатками 1 або 2, та відповідні документи.
Судом встановлено, що позивачем, в установлений вищезазначеним рішенням термін, подано, встановлені Порядком проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 03.12.2008 № 1081, документи в конвертах (пакетах) з позначками «№ 1 та № 2».
Конверт (пакет) з позначкою « № 1», який містить документи для участі в конкурсі, відкривається наступного дня після закінчення строку їх прийняття, тобто 16.02.2016 року.
Відповідно до пункту 32 Порядку до заяви автомобільного перевізника додається анкета за формою згідно з додатком 5, в якій передбачаються питання, що будуть враховані під час перевірки достовірності відомостей, що містяться у документах для участі у конкурсі, та під час підрахунків за бальною системою оцінки пропозицій перевізників-претендентів.
Під час проведення конкурсу конкурсний комітет розглядає пропозиції перевізників-претендентів виключно за показниками, визначеними пунктом 40 Порядку.
Тобто, конверт (пакет) з позначкою «№ 2», який містить документи з інформацією про те, на який об'єкт конкурсу подає документи перевізник-претендент, відкривається під час засідання конкурсного комітету та розгляду конкурсних пропозицій.
З пояснень представника виконавчого комітету Луцької міської ради судом встановлено, що підставою для недопущення позивача до участі у конкурсі була інформація департаменту інфраструктури та туризму Волинської обласної державної адміністрації від 23.02.2016 року № 216/1.8.7/2-16, відповідно до якої автобуси, подані на конкурс, задіяні в договорах на перевезення пасажирів з Волинською обласною державною адміністрацією, термін дії договорів до 2019 року, а також інформація Луцької ОДПІ ГУ ДФС у Волинській області щодо працівників, які працювали повний квартал у перевізника ПрАТ «Луцьке АТП 10701».
Заслухавши аудіозапис засідання конкурсного комітету з визначення перевізників м. Луцька від 01 березня 2016 року, в судовому засіданні встановлено, що договори про які йдеться в інформації департаменту інфраструктури та туризму Волинської обласної державної адміністрації від 23.02.2016 року № 216/1.8.7/2-16, - розірвано. Разом з тим, допустивши до участі у конкурсі ПрАТ «Луцьке АТП 10701», відповідач таким відомостям жодної оцінки не надав, що саме по собі та в сукупності з відсутністю обов'язку позивача надавати інформацію про задіяння транспортних засобів на інших маршрутах, свідчить про упередженість висновків конкурсної комісії.
Пункт 1.1 Розділу 1 Інструкції зі статистики кількості працівників, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 28 вересня 2005 року № 286 (далі Інструкція № 286) містить основні методологічні положення щодо визначення показників кількості працівників у формах державних статистичних спостережень з метою одержання об'єктивної статистичної інформації щодо зайнятості працівників та розмірів їхньої оплати праці.
Дія Інструкції поширюється на всіх юридичних осіб, їхні філії, представництва та інші відокремлені підрозділи (далі - підприємства), а також на фізичних осіб - підприємців, які використовують найману працю.
Відповідно до п. 1.1 Розділу 1 Інструкції № 286, показники кількості працівників у формах державних статистичних спостережень відображаються у цілих одиницях.
Згідно пп. 3.2.5 вказаної Інструкції, середньооблікова кількість штатних працівників за період з початку року (у тому числі за квартал, півріччя, 9 місяців, рік) обчислюється шляхом підсумовування середньооблікової кількості штатних працівників за всі місяці роботи підприємства, що минули за період з початку року до звітного місяця включно, та ділення одержаної суми на кількість місяців у цьому періоді.
Таким чином, встановлено, що відповідачем, при вирішенні питання про недопущення позивача до участі у конкурсі, враховувалися відомості про середньооблікову кількість штатних працівників, що була не правильно обчислена, адже вона має обчислюватися у відповідності до Інструкції зі статистики кількості працівників, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 28 вересня 2005 року № 286.
Таким чином, відповідно до аналізу положень вищевказаного Порядку, перевірка достовірності інформації, викладеної у заяві та документах перевізника-претендента перевіряється організатором та робочим органом не пізніше ніж за два дні до проведення конкурсу; автомобільні перевізники, які подали на розгляд документи що містять недостовірну інформацію до участі в конкурсі не допускаються; перевізники, які прийняли участь у конкурсі оцінюються за бальною системою за певними показниками; рішення стосовно визначення кращого перевізників-претендента приймається конкурсним комітетом простою більшістю голосів з використанням бальної системи оцінки пропозицій; переможцем конкурсу визнається перевізник-претендент, який за результатами розгляду набрав найбільшу кількість балів відповідно до системи оцінки пропозицій перевізників претендентів.
Тобто, перевізник допускається до участі у конкурсі саме по результатам перевірки його відомостей робочим органом, і рішення про допуск (чи не допуск) перевізника до участі у конкурсі має бути прийнято до початку проведення конкурсу та розгляду конкурсних пропозицій.
Виключення перевізника з числа претендентів під час проведення конкурсу та розгляду конкурсних пропозицій є порушенням пункту 27 Порядку доведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування.
Пунктом 40 Порядку визначено, що під час проведення конкурсу конкурсний комітет розглядає пропозиції перевізників-претендентів виключно за такими показниками: наявність достатньої кількості автобусів, які відповідають умовам конкурсу за класом та пасажиромісткістю (категорія, пасажиромісткість, наявність багажних відділень, додаткового обладнання); наявність характеристика та кількість резерву автобусів для зміни рухомого складу в разі виходу техніки з ладу.
Відповідно до п. 29 Порядку передбачено вичерпний перелік документів, які має подати перевізник на об'єкт конкурсу. В той же час, ані п. 29 Порядку, ані додатком №5 до даного Порядку, ані умовами конкурсу, не передбачено надання інформації про те, чи використовуються заявлені претендентом на конкурс транспортні засоби за іншими договорами. Тобто, подаючи на конкурс транспортні засоби, які задіяні на міжміських маршрутах області, позивач розумів, що в разі перемоги у конкурсі, він повинен буде використовувати такі транспортні засоби лише по об'єкту конкурсу.
Таким чином, конкурсний комітет, допустивши позивача до участі у конкурсі, повинен був оцінити його пропозиції за бальною системою, урахувавши та оцінивши спірні відомості з врахування положень пп.3 п. 55 Порядку.
Недопуск до конкурсу претендента на стадії прийняття рішення суперечить Порядку, а тому не є правомірним, оскаржуване рішення в частині недопущення до участі у конкурсі по об'єктах №№ 3,15 43 претендента ПрАТ «Луцьке АТП 10701» підлягає скасуванню.
При цьому, суд враховує, що у разі визначення переможцем конкурсу претендента, який надав недостовірну інформацію, та у разі документального підтвердження такої недостовірності, Порядком визначена процедура подальших дій організатора конкурсу щодо такого перевізника.
Крім того, всупереч ст. 71 КАС України в судовому засіданні представником відповідача не представлено доказів та не доведено правомірності прийняття даного рішення.
Керуючись ст.ст. 6, 11, 71, 99, 158, 159, 160, 161,162, 163 КАС України, на підставі ст.19 Конституції України, Закону України Про автомобільний транспорт, Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 03.12.2008 року №1081, суд
П О С Т А Н О В И В:
Позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати Протокол засідання конкурсного комітету з визначення перевізників м. Луцька від 01 березня 2016 року в частині недопущення Приватного акціонерного товариства «Луцьке автотранспортне підприємство 10701» на участь в конкурсах на перевезення пасажирів по об'єктах конкурсу № 3, 15, 43.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Луцький міськрайонний суд Волинської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови суду.
Суддя Луцького міськрайонного суду О. М. Гринь