ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Семенюк М.М.
Суддя-доповідач:ОСОБА_1
УХВАЛА
іменем України
"13" грудня 2016 р. Справа № 806/1696/16
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Капустинського М.М.
суддів: Мацького Є.М.
ОСОБА_2,
за участю секретаря судового засідання Гунько Л.В.,
апелянта, представника Відповідача, розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_3 на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "26" вересня 2016 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Департаменту праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації про зобов'язання прийняти рішення та вчинити певні дії ,
ВСТАНОВИВ:
У вересні 2016 р. ОСОБА_3 звернувся до суду з позовом про зобов'язання Департамент праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації прийняти рішення та вчинити певні дії, а саме видати ОСОБА_3 належно оформлене посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС".
Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 26 вересня 2016 р. в задоволенні позову відмовлено.
В апеляційній скарзі ОСОБА_3, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати вказану постанову та прийняти нову, якою задовольнити позов. ОСОБА_3 зазначає, що законом порушено його право щодо належного оформлення посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС", а тому повинно бути поновлено.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апелянта у їх сукупності, апеляційний суд приходить до переконання, що подана апеляційна скарга задоволенню не підлягає з таких мотивів.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач неодноразово звертався до Департаменту праці та соціального захисту населення Рівненської обласної державної адміністрації та Департаменту праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації (далі - Департамент) зі зверненнями щодо встановлення статусу та видачі посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
У відповіді № 13М-152/1 від 14.04.2016 року (а.с. 34-35) на чергове звернення Департамент праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації зазначив, що відповідно до довідки військової частини № 11838 від 22.01.1991 року (а.с. 9) ОСОБА_3 в період з 20.09.1986 року по 30.10.1986 року виконував будівельні роботи в с. Радча Народицького району, яке відповідно до Переліку населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.01.1993 року № 106, віднесене до зони гарантованого добровільного відселення, як наслідок інформація про участь ОСОБА_3 у ліквідації наслідків аварії у зоні відчуження відсутня, отже підстав для встановлення статусу та видачі посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС немає.
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив із того, що до повноважень відповідача не відноситься приймати рішення щодо видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та видавати ці посвідчення.
Даючи оцінку рішенню суду першої інстанції та доводам апеляційної скарги ОСОБА_3, апеляційний суд виходить із таких міркувань.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначає Закон України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Статтею 10 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачено, що учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.
Колегія суддів вважає, що суд першої інстанції прийшов до обґрунтованого висновку, що довідка командира військової частини № 11838 від 22 січня 1991 р. № 3 (а.с. 9), архівна довідка Львівського територіального архівного відділу галузевого державного архіву міністерства оборони України № 179-2/994 від 22 червня 2015 р. (а.с. 27), відповідь Львівського територіального архівного відділу галузевого державного архіву міністерства оборони України № 179-2/1108 від 20 липня 2015 р. (а.с. 28) на запит стосовно участі позивача у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та архівної довідки Галузевого державного архіву Міністерства оборони України від 10 липня 2015 р. № 351 (а.с. 30), не містять доказів підтвердження відрядження ОСОБА_3 на роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в зоні відчуження за період з 14 липня 1986 р. по 20 серпня 1986 р. та з 05 вересня 1986 р. по 30 жовтня 1986 р. під час проходження строкової служби в складі в/ч 11838.
Відповідно до ч.1 ст.65 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілим від Чорнобильської катастрофи видаються посвідчення, виготовлені за зразками, затвердженими Кабінетом Міністрів України.
Згідно з ч. 4 цієї ж статті Закону, видача посвідчень провадиться спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади, ОСОБА_4 міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською і Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням районних державних адміністрацій. Порядок видачі посвідчень встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Порядок видачі посвідчень встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п.10. Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 січня 1997 р. № 51 видача посвідчень провадиться: народним депутатам України, відповідальним працівникам Секретаріату Верховної ОСОБА_4 України, Адміністрації Президента України, Конституційного Суду України, Верховного Суду України, Вищого арбітражного суду України, Прокуратури України, Кабінету Міністрів України, а також керівникам центральних органів виконавчої влади, Фонду державного майна України, Антимонопольного комітету України, головам обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, працівникам підприємств і організацій, розташованих у зоні відчуження, - Мінпраці; іншим потерпілим і учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також дружині (чоловіку) або опікуну дітей померлого громадянина, смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою - ОСОБА_4 міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням місцевих органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування за місцем проживання. Посвідчення видаються: учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС на підставі одного з таких документів: а) посвідчення про відрядження в зону відчуження; б) військового квитка і довідки командира військової частини або архіву про участь у ліквідації наслідків аварії у зоні відчуження; в) довідки про підвищену оплату праці в зоні відчуження (із зазначенням кількості днів і населеного пункту).
На виконання пункту 12 Порядку, Розпорядженням Житомирської обласної державної адміністрації від 12 квітня 2005 р. №71 затверджено "Положення про комісію при обласній державній адміністрації по вирішенню спірних питань, пов'язаних із визначенням статусу осіб, які брали участь у проведенні робіт по евакуації людей та майна із зони відчуження, і статусу громадян, які евакуйовані у 1986 році", зареєстрованого у Житомирському обласному управлінні юстиції 15 квітня 2005 р.№18/619. Зі змісту п.3 та п.4 Положення слідує, що до компетенції Комісії віднесено право визначати статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за критеріями, визначеними Порядком видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 20 січня 1997 р. №51.
Отже, згідно вказаних норм Департамент праці та соціального захисту населення та його посадові особи не уповноважені видавати посвідчення потерпілим внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Враховуючи те, що посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС серії А №979370 (а.с. 7) видано позивачу в жовтні 1991 р. Рокитновським РВК, з відміткою про безстроковість та дійсність на всій території Союзу Радянських Соціалістичних Республік, при цьому, суд вважає за необхідне зазначити, що діючим законодавством України не передбачена автоматична перереєстрація існуючих посвідчень, а навпаки затверджена нова форма та порядок їх видачі.
З довідки командира військової частини 11838 від 22 січня 1991 р. №3 (а.с.9) вбачається, що ОСОБА_3 під час проходження строкової служби в частині в період з 20 вересня 1986 р. по 30 жовтня 1986 р. виконував будівельні роботи в п.Радча Народицького району Житомирської області. ОСОБА_4 Народицького району, відповідно до Переліку населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 січня 1993 р. № 106, віднесене до зони гарантованого добровільного відселення.
У військовому квітку позивача (а.с.11) зроблена відмітка про участь у ліквідації наслідків аварії, завірена печаткою Рокитновським РВК, а не командира частини, де ОСОБА_3 проходив строкову військову службу.
З наданих позивачем довідок з архіву не вбачається, що участь ОСОБА_3 брав участь у ліквідації наслідків аварії у зоні відчуження.
Колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов правомірного висновку про те, що позивачем не доведено факт участі в роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Відповідно до статті 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
На підставі вищевикладеного колегія суддів дійшла висновку про те, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, а відтак постанову суду першої інстанції слід залишити без змін.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу ОСОБА_3 залишити без задоволення, постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "26" вересня 2016 р. без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя М.М. Капустинський
судді: Є.М. Мацький
ОСОБА_2
Повний текст cудового рішення виготовлено "13" грудня 2016 р.
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_3 вул. Коцюбинського, 45,м.Олевськ,Житомирська область,11002
3- відповідачу/відповідачам: Департамент праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації вул.Черняховського,105,м.Житомир,10005
- ,