УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 грудня 2016 р. Справа № 876/8214/16
Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі:
головуючого судді:Улицького В.З.
суддів:Гулида Р.М., Кузьмича С.М.
при секретарі судового засідання: Дутка І.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Дочірнього підприємства «Івано-Франківський облавтодор» на постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 28.09.2016 року у справі за позовом Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області до Дочірнього підприємства «Івано-Франківський облавтодор» відкритого акціонерного товариства «Автомобільні дороги України» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю),-
ВСТАНОВИЛА:
У серпні 2016 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Дочірнього підприємства Івано-Франківський облавтодор відкритого акціонерного товариства Автомобільні дороги України в особі відокремленого підрозділу філія «Богородчанська дорожня експлуатаційна дільниця» (надалі відповідач) про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) у вигляді зупинення та заборони експлуатації будівель, споруд, приміщень.
Позивач позовні вимоги мотивував тим, що 01.08.2016 року по 15.08.2016 року проведена планова перевірка додержання вимог законодавства з питань пожежної, техногенної безпеки та цивільного захисту філії «Богородчанська дорожня експлуатаційна дільниця» дочірнього підприємства Івано-Франківський облавтодор відкритого акціонерного товариства Автомобільні дороги України. Перевірка проводилась у відповідності до вимог Кодексу цивільного захисту України, Закону України Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності та наказу МВС України від 02 листопада 2015 року №1337 Деякі питання проведення перевірок щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25.11.2015 року за № 1467/27912, наказу Богородчанського районного відділу Управління ДСНС в Івано-Франківській області від 18.07.2016 № 32 та посвідчення на проведення перевірки від 01.08.2016 року № 905. За результатами перевірки виявлено порушення, які створюють загрозу життю та здоровю людей, які не були усунуті відповідачем, а тому до останнього слід застосувати заходи реагування у вигляді зупинення та заборони експлуатації будівель, споруд, приміщень філії. Просив позов задоволити.
Постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 28.09.2016 року адміністративний позов задоволено. Застосовано заходи реагування у вигляді зупинення та заборони експлуатації будівель, споруд, приміщень філії «Богородчанська дорожня експлуатаційна дільниця» дочірнього підприємства Івано-Франківський облавтодор відкритого акціонерного товариства Автомобільні дороги України за адресою: 77700, вул. Петраша, 12А, смт. Богородчани, Богородчанського району, Івано-Франківської області, шляхом опечатування вхідних дверей до моменту усунення порушення вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки.
Постанову суду першої інстанції оскаржило Дочірне підприємство «Івано-Франківський облавтодор». Просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою задоволити позовні вимоги у повному обсязі.
Заслухавши доповідача, перевіривши матеріали справи, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційну скаргу апелянта слід залишити без задоволення з наступних підстав.
Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Відповідно до ч.2 ст.2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім, випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Відповідно до ст.159 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухваленим відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Відповідно до ст.200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. Не може бути скасовано правильне по суті рішення суду з одних лише формальних міркувань.
Судом першої інстанції встановлено, що в ході перевірки філії «Богородчанська дорожня експлуатаційна дільниця» дочірнього підприємства Івано-Франківський облавтодор відкритого акціонерного товариства Автомобільні дороги України за адресою: 77700, вул. Петраша, 12А, смт. Богородчани, Богородчанського району, Івано-Франківської області було встановлено, що експлуатація будівель (споруд, приміщень) філії здійснюється з порушеннями вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей (підтверджується актом перевірки додержання (виконання) вимог законодавства у сферах пожежної, техногенної безпеки та цивільного захисту №95 від 15.08.2016 року, який вручено 15.08.2016 року), а саме:
1. В будівлі адмінкорпусу не відремонтовано автоматичну систему пожежної сигналізації (п. 1.1 глава 1, розділу V Наказ МВС від 30.12.2014 р. № 1417);
2. Не заключено угоду на обслуговування автоматичної системи пожежної сигналізації (п. 1.4 глава 1, розділу V Наказ МВС від 30.12.2014 р. № 1417);
3. Автоматичну систему пожежної сигналізації не виведено на пульт центрального пожежного спостерігання (п. 1.4 глава 1, розділу V Наказ МВС від 30.12.2014 р. № 1417);
4. Не оброблено вогнетривким розчином дерев'яні конструкції горищних приміщень крім будівель V ступені вогнестійкості (п. 2.5 глава 2, розділу III Наказ МВС від 30.12.2014р. № 1417);
5. Не доукомплектовано наявні пожежні щити необхідним пожежним інвентарем (вогнегасники - 3 шт., ящик з піском - 1 шт., покривало з негорючого теплоізоляційного матеріалу або повсті розміром 2x2 м. - 1 шт., гаки - 3 шт., лопати - 2 шт., ломи - 2 шт., сокири - 2 шт,) (п. 3.11. глава З, розділу V Наказ МВС від 30.12.2014р. №1417).
6. Не забезпечено будівлі та приміщення сертифікованими вогнегасниками, відповідно до Типових норм належності вогнегасників (п. 3.9, глава 3, розділ V Наказ МВС від 30.12.201-4 р. № 1417);
7. Не проведено технічне обслуговування (перезарядку) наявних вогнегасників (п. 3.17, глава 3, розділ V Наказ МВС № 1417 від 30.12.2014 p.).
8. Не проведено з'єднання, відгалуження та окінцювання жил проводів і кабелів за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискачів (гвинтових, болтових тощо) (пункт 1.6 глава 1 розділу IV Наказ МВС № 1417 від 30.12.2014 p.).
9. Електророзподільні коробки не закриті кришками з негорючого матеріалу (п. 1.7 глава 1 розділу IV Наказ МВС № 1417 від 30.12.2014 р.).
10. Допускається експлуатація світильників підвішених безпосередньо на струмопровідних проводах (п. 1.18. глава 1, розділу IV Наказ МВС від 30.12.2014р. №1417);
11. Допускається експлуатація несправних електророзеток та вимикачів (п. 1.18. глава 1, розділу IV Наказ МВС від 30.12.2014р. № 1417);
12. Евакуаційний вихід з другого поверху адмінкорпусу захаращений сторонніми матеріалами (п. 2.37. глава 2, розділу III Наказ МВС від 30.12.2014р. №1417);
13. Не організовано проходження посадовими особами та працівниками навчання та перевірку знань з питань пожежної безпеки у порядку, встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 26 червня 2013 року №444 «Про затвердження Порядку здійснення навчання населення діям у надзвичайних ситуаціях».
14. Не облаштовано під'їзд до пожежної водойми (п. 6, підпункту 2.1., глава 2, розділу V Наказ МВС від 30.12.2014р. №1417).
Всі перелічені порушення вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки створюють реальну загрозу життю та здоров'ю людей (як персоналу, філії «Богородчанська дорожня експлуатаційна дільниця» так й іншим громадянам, а також особам, які будуть здійснювати гасіння виниклої пожежі), а саме:
- відсутність та несправність автоматичних систем протипожежного захисту перешкоджає швидкому виявленню пожежі, повідомленню (оповіщенню) про неї, а також оперативній евакуації людей на ранній стадії виникнення пожежі;
- відсутність інженерного захисту (дерев'яних конструкцій горищних приміщень) сприятиме швидкому розповсюдженню полум'я по дерев'яних конструкціях горища, ускладнить гасіння пожежі працівниками об'єкту та підрозділами Державної служби України з надзвичайних ситуацій;
- не укомплектованість об'єкту первинними засобами пожежогасіння (вогнегасниками), їх несправність, а також відсутність пожежних щитів не дозволить оперативно загасити або обмежити розповсюдження полум'я на ранній стадії виникнення пожежі, чим створюється загроза безпеці людей від її небезпечних чинників;
- не укомплектованість пожежних щитів не дозволить оперативно загасити або обмежити розповсюдження полум'я на ранній стадії виникнення пожежі, чим створюється загроза безпеці людей від її небезпечних чинників;
- несправність первинних засобів пожежогасіння (вогнегасників) не дозволить оперативно загасити або обмежити розповсюдження полум'я на ранній стадії виникнення пожежі, чим створюється загроза безпеці людей від її небезпечних чинників;
- порушення щодо улаштування, утримання та експлуатації електромереж і електрообладнання створює загрозу виникнення пожежі від дії теплових проявів електричної енергії, що може призвести до загибелі людей;
- невідповідність евакуаційних виходів перешкоджатиме вільній евакуації людей з приміщень під час виникнення пожежі;
- відсутність під'їздів до пожежної водойми не дозволить оперативно пожежним автомобілям забрати воду та загасити або обмежити розповсюдження полум'я на ранній стадії виникнення пожежі, чим створюється загроза безпеці людей від її небезпечних чинників;
- відсутність знань з питань пожежної безпеки не забезпечить кваліфікованим діям персоналу готелю у разі виникнення пожежі.
Відповідно до ДСТУ 2272-06 Пожежна безпека. Терміни та визначення основних понять небезпечним чинником пожежі є прояв пожежі, що призводить чи може призвести до опіків, отруєння леткими продуктами згоряння або піролізу, травмування чи загибелі людей та (або) заподіяння матеріальних, соціальних, екологічних збитків. До небезпечних факторів пожежі належать: підвищена температура, задимлення, погіршення складу газового середовища.
При наявності вказаних порушень вимог законодавства у сфері пожежної, техногенної безпеки та цивільного захисту, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей будівлі (споруди, приміщення) філії «Богородчанська дорожня експлуатаційна дільниця» дочірнього підприємства Івано-Франківський облавтодор відкритого акціонерного товариства Автомобільні дороги України за адресою: 77700, вул. Петраша, 12А, смт. Богородчани, Богородчанського району, Івано-Франківської області не можуть експлуатуватися до повного їх усунення.
На виконання акта перевірки №95 від 15.08.2016 відповідачу вручено припис №56 від 15.08.2016 про усунення порушень, проте вищевказані порушення так і не були усунуті.
Згідно ч. 5 ст. 4 Закону України Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути призупинені виключно за рішенням суду.
Відповідно до ч. 7 ст. 7 Закону України Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.
Згідно пункту 12 частини 1 статті 67, частини 2 статті 68, частин 1 та 2 статті 70 Кодексу цивільного захисту України посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах пожежної, техногенної безпеки та цивільного захисту у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері пожежної, техногенної безпеки та цивільного захисту, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту.
Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано- Франківській області, відповідно до статті 64 Кодексу цивільного захисту України реалізує повноваження центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері пожежної, техногенної безпеки та цивільного захисту (Державної служби України з надзвичайних ситуацій).
Підпунктом 27 п. 4 Положення про Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області, затвердженого наказом ДСНС України № 175 від 13.04.2016, Управління відповідно до покладених на нього завдань на відповідній території організовує і здійснює безпосередньо та через підпорядковані підрозділи державний нагляд (контроль) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сферах пожежної, техногенної безпеки та цивільного захисту місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування та субєктами господарювання.
Положенням ст. 67 Кодексу цивільного захисту України центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері пожежної, техногенної безпеки та цивільного захисту уповноважено звертатися до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.
Частиною 1 ст. 68 Кодексу цивільного захисту України встановлено, що посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері пожежної, техногенної безпеки та цивільного захисту, у разі порушення вимог законодавства з питань техногенної та пожежної безпеки, у тому числі невиконання їх законних вимог, зобов'язані застосовувати санкції, визначені законом.
Частиною 2 ст. 68 Кодексу цивільного захисту України передбачено, що у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері пожежної, техногенної безпеки та цивільного захисту, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах пожежної, техногенної безпеки та цивільного захисту, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.
Узагальнюючи наведене, суд апеляційної інстанції переконаний, що судом першої інстанції надано належну оцінку наявним у справі доказам, а їх достатня кількість та взаємний зв'язок у сукупності дали змогу суду першої інстанції зробити вірний висновок про наявність підстав для задоволення позовних вимог.
Враховуючи викладене, колегія суддів не вбачає підстав для скасування постанови суду першої інстанції.
З наведеного вбачається, що доводи апеляційних скарг являються безпідставними та необґрунтованими та не спростовують висновків суду першої інстанції, правова оцінка доказів дана вірно, а відтак у задоволенні апеляційної скарги слід відмовити.
Керуючись ст. ст. 160 ч. 3, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, колегія суддів,-
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу Дочірнього підприємства «Івано-Франківський облавтодор» залишити без задоволення, а постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 28.09.2016 року у справі №809/1104/16 без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення.
Ухвала остаточна та касаційному оскарженню не підлягає.
Головуючий: В. Улицький
Судді: Р. Гулид
ОСОБА_1
Повний текст ухвали виготовлено та підписано 14.12.2016 року.