КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 745/701/16-а Головуючий у 1-й інстанції: Смаль І.А. Суддя-доповідач: Шелест С.Б.
У Х В А Л А
Іменем України
13 грудня 2016 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуюча суддя : Шелест С.Б.
Судді: Кузьмишина О.М., Пилипенко О.Є.
При секретарі судового засідання: Кравченко Л.А.
За участі представника відповідача: Бисикало Т.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Менської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Чернігівській області на постанову Сосницького районного суду Чернігівської області від 14.11.16р. у справі №745/701/16-а за позовом ОСОБА_3 до Менської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Чернігівській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії
у с т а н о в и в:
Постановою Сосницького районного суду Чернігівської області від 14.11.16р. адміністративний позов задоволено: визнано протиправними дії відповідача щодо ненадання позивачу довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям із всіма складовими заробітної плати, з якої призначено пенсію для її перерахунку з 01.12.15р.; зобов'язано відповідача надати позивачу довідку про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, зі всіма складовими заробітної плати, на які нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з 01.12.15р.
Не погоджуючись з вказаною постановою, відповідач подав апеляційну скаргу, у якій просить суд скасувати постанову з мотивів порушення судом норм матеріального та процесуального права та ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні адміністративного позову.
Свої вимоги апелянт мотивує тим, що судом першої інстанції не повно з'ясовано обставини справи.
Заслухавши суддю-доповідача, представника апелянта, розглянувши матеріали справи та апеляційну скаргу відповідача, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом першої інстанції встановлено, що позивач перебуває на обліку в Сосницькому об"єднаному управлінні пенсійного фонду України та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» в розмірі 90 % від суми заробітної плати.
Відповідно до копії трудової книжки наявної в матеріалах справи, позивач до виходу на пенсію (02.02.04р.) працювала головним держподатінспектором відділу обліку та звітності Менської міжрайонної державної податкової інспекції в Чернігівській області.
19.07.16р. позивач звернулась до відповідача із заявою про видачу їй довідки про заробітну плату з метою проведення на її підставі перерахунку пенсії у зв'язку із підвищенням розміру заробітної плати (посадового окладу) працюючих державних службовців.
Листом від 25.07.16р. за №16/к відповідач повідомив позивача про те, що чинним законодавством України не передбачено порядку здійснення непрацюючим державним службовцям перерахунку пенсії згідно із Законом України «Про державну службу» від 16.12.93р. №3723-ХІІ у разі підвищення заробітної плати працюючим державним службовцям.
Задовольняючи адміністративний позов, суд першої інстанції виходив з того, що позивач набула право на перерахунок пенсії згідно Закону №3723-ХІІ у разі підвищення заробітної плати працюючим державним службовцям.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо наявності правових підстав для задоволення позову, виходячи з наступного.
Відповідно до п. 1 ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно частини другої та п'ятої статті 37 Закону України «Про державну службу» в редакції Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» від 16.01.03р. №432-IV пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.
За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати, без обмеження граничного розміру пенсії.
Така редакція статті 37 Закону України «Про державну службу» існувала після визнання неконституційними Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 змін, внесених підпунктами «а» та «б» підпункту 2 пункту 37 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.07р. №107-VI.
Відповідно до статті 371 Закону України «Про державну службу» у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Пунктом 4 та 5 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.00р. №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», у редакції, яка була чинна до 15.12.15р. було передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16.01.03р. №432-IV «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
Перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.
Постановою правління Пенсійного фонду України №15-1 від 04.09.13р., зареєстрованою в Мін'юсті Україні 26.09.13р. за № N 1661/24193 (у редакції чинній до 02.09.16р.) було затверджено типову форму довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію (абз.2 п.1).
Відповідні зміни до постанови правління Пенсійного фонду України від 04.09.13р. №15-1 були внесені Постановою правління Пенсійного фонду України від 04.07.16р. №15-2 «Про внесення змін до постанови правління Пенсійного фонду України від 04.09.13р. №15-1», зареєстрованою в Мін'юсті 25.07.16р. за №1020/29150 (яка набрала законної сили 02.09.16р.).
Так, починаючи з 02.09.16р. згідно внесених вказаною постановою змін абзаци третій, четвертий пункту 1 постанови правління Пенсійного фонду України від 04.09.13р. №15-1 - виключено.
Отже, з вказаних правових норм вбачається, що законодавством, чинним на момент звернення позивача до податкового органу (19.07.16р.) була передбачена типова форма довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям. Видача такої довідки належить до повноважень орану, на якому працював державний службовець до виходу на пенсію.
У свою чергу, надання оцінки наявності або відсутності права позивача на перерахунок пенсії згідно Закону №3723-ХІІ належить до повноважень пенсійного органу, у зв'язку з чим відмова відповідача з підстав відсутності у позивача права на перерахунок пенсії не ґрунтується нормах чинного законодавства.
Приймаючи до уваги те, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права, висновки суду доводами апелянта не спростовані, колегія суддів дійшла висновку про відсутність правових підстав для задоволення апеляційної скарги.
Враховуючи, що ухвалою від 01.12.16р. у справі відстрочено сплату судового збору до вирішення справи по суті, судовий збір за подачу апеляційної скарги у розмірі 606,32 грн. підлягає стягненню з апелянта на користь Державного бюджету України.
Керуючись ст.ст. 94, 195, 196, 200, 205, 206 КАС України Київський апеляційний адміністративний суд
у х в а л и в:
апеляційну скаргу Менської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Чернігівській області на постанову Сосницького районного суду Чернігівської області від 14.11.16р. у справі №745/701/16-а - залишити без задоволення, а постанову Сосницького районного суду Чернігівської області від 14.11.16р. у справі №745/701/16-а - без змін.
Стягнути з Менської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Чернігівській області (адреса: 15600, Чернігівська область, м. Мена, вул. Сіверський шлях, 57; код за ЄДРПОУ 39560485) до Державного бюджету України (отримувач коштів: УДКСУ у Печерському р-ні; код отримувача (код за ЄДРПОУ): 38004897; банк отримувача: ГУДКCУ у м. Києві; код банку отримувача (МФО): 820019; рахунок отримувача: 31211206781007; код класифікації доходів до бюджету: 22030001) судовий збір за подання апеляційної скарги до Київського апеляційного адміністративного суду у розмірі 606 (шістсот шість) грн. 32 коп.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання у повному обсязі шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуюча суддя Шелест С.Б.
Судді : Кузьмишина О.М.
Пилипенко О.Є.
Повний текст ухвали складений: 14.12.16р.
Головуючий суддя Шелест С.Б.
Судді: Пилипенко О.Є.
Кузьмишина О.М.