Постанова № 63405375, 13.12.2016, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.12.2016
Номер справи
423/2767/16-а
Номер документу
63405375
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Закопайло В.А

Суддя-доповідач - Блохін Анатолій Андрійович

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 грудня 2016 року справа №423/2767/16-а

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого Блохіна А.А., суддів Гаврищук Т.Г., Сухарька М.Г. розглянув у письмовому провадженні апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області на постанову Попаснянського районного суду Луганської області від 27 жовтня 2016 року у справі № 423/2767/16-а за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області про визнання дій відповідача неправомірними та зобов'язання зробити перерахунок пенсії та виплатити пенсію, -

В С Т А Н О В И В:

01 вересня 2016 року позивачка звернулася до Попаснянського райсуду з адміністративним позовом до УПФУ в Попаснянському районі, в якому зазначає, що вона раніше працювала в органах прокуратури України та в дійсний час перебуває на обліку в УПФУ в Попаснянському районі, отримуючи пенсію за вислугу років як державний службовець у розмірі 80% заробітної плати відповідно до Закону України «Про державну службу». 19 травня 2016 року вона звернулася до відповідача із заявою про перерахунок раніше призначення їй пенсії як державного службовця, посилаючись на збільшення розміру заробітної плати відповідних категорій прокурорських працівників. Але відповідач, розглянувши заяву позивачки, своїм рішенням від 25 травня 2016 року відмовив позивачці у перерахунку пенсії, посилаючись на норми ст.86 Закону України «Про прокуратуру». Не погодившись з таким рішенням відповідача, позивачка звернулася до суду із адміністративним позовом до відповідача про визнання дій відповідача неправомірними та зобов'язання зробити перерахунок пенсії та виплатити пенсію, після чого постановою Попаснянського районного суду Луганської області від 16 червня 2016 року позов був задоволений в повному обсязі. Проте, постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 10 серпня 2016 року постанова Попаснянського районного суду була скасована, при цьому рішення відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії від 25.05.2016 також було скасовано і зобов'язано УПФУ в Попаснянському районі розглянути заяву позивачки від 19.05.2016 року про перерахунок пенсії на підставі норм Закону України «Про державну службу». Після чого на виконання зазначеної постанови суду УПФУ в Попаснянському районі знов розглянули заяву позивачки і рішенням від 23.08.2016 позивачці повторно було відмовлено в перерахунку пенсії з посиланням на Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 року. Вважаючи таку відмову відповідача неправомірною, в поданому позові позивачка просила суд визнати неправомірними такі дії відповідача, зобов'язати відповідача здійснити перерахунок раніше призначеної їй пенсії та виплатити недоплачену різницю між фактично отриманою та перерахованою пенсією за період з 01 січня 2016 року.

Постановою Попаснянського районного суду Луганської області від 27 жовтня 2016 року у справі № 423/2767/16-а позов задоволено. Визнано неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області щодо відмови ОСОБА_2 у перерахунку пенсії державного службовця відповідно до вимог Закону України «Про державну службу» у зв'язку з підвищенням заробітної плати державним службовцям згідно постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», та скасовано відповідне рішення Управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області від 23 серпня 2016 року. Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області здійснити ОСОБА_2 перерахунок призначеної пенсії у розмірі 80% від розміру місячної чинної заробітної плати відповідної категорії працівників органів прокуратури, виходячи із розміру заробітної плати, яка зазначена у довідці про заробітну плати, виданої 28 квітня 2016 року за №18-309 вих-16 прокуратурою Луганської області, здійснивши перерахунок починаючи з 01 січня 2016 року без обмеження граничного розміру пенсії з урахуванням проведених виплат. Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області виплатити ОСОБА_2 недоплачену різницю між фактично отриманою та перерахованою пенсією за період з 01 січня 2016 року.

Відповідач не погодився з постановою суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати постанову суду першої інстанції через порушення норм матеріального та процесуального права та прийняти нову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі. Доводи апеляційної скарги обґрунтовані тим, що на момент звернення позивача за перерахунком пенсії набрав законної сили Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII, відповідно до п.2 «Прикінцеві та перехідні положення» якого, зокрема, визнано таким, що втратив чинність Закон України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-XII, крім статті 37. Отже на час звернення позивача за перерахунком втратила чинність стаття 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-XII, якою було врегульовано порядок та умови перерахунку пенсії державних службовців. Крім того, постановою Кабінету Міністрів України №1013 від 09.12.2015 виключено пункт четвертий постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 р. № 865, а тому відсутні законні підстави для перерахунку пенсії позивачеві. Відповідно до приписів п.2 ч.1 ст.197 КАС України справу розглянуто в письмовому провадженні.

Колегія суддів заслухала доповідь судді-доповідача, перевірила матеріали справи, вивчила доводи апеляційної скарги, і дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що позивачка перебуває на обліку в УПФУ в Попаснянському районі, маючи загальний стаж роботи 38 років 1 місяць 08 днів, в тому числі стаж роботи на державній службі (робота на прокурорських посадах) - 10 років 4 місяці, що підтверджується копією трудової книжки позивачки (а.с.22-24). Починаючи з 05 травня 2009 року позивачці було призначено пенсію за вислугу років згідно Закону України «Про прокуратуру» у розмірі 57% від заробітної плати. 11 листопада 2009 року позивачка звернулась до УПФУ в Попаснянському районі із заявою про переведення з одного виду пенсії, яка була призначена згідно вимог ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», на інший вид пенсії відповідно до норм Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723, після чого позивачці була перерахована пенсія, розмір якої став складати 80% заробітної плати.

19.05.2016 року позивачка звернулася до УПФУ в Попаснянському районі із заявою про перерахунок починаючи з 01 січня 2016 року раніше призначеної пенсії у розмірі 80% від місячної /чинної/ заробітної плати відповідних категорії прокурорських працівників, надавши при цьому відповідну довідку прокуратури Луганської області № 18-309 вих.16 від 28.04.2016 року, що підтверджується відповідними доказами на а.с.19.

Своїм повторним рішенням від 23.08.2016 (перше рішення відповідача від 25.05.2016 було скасовано на підставі постанови Донецького апеляційного адміністративного суду від 10 серпня 2016 - а.с.16-17) відповідач відмовив позивачці у перерахунку пенсії за відсутності передбачених законодавством підстав (а.с.18). При цьому рішення було мотивоване тим, що пенсії з 01 січня 2016 року не призначаються і не перераховуються, з посиланням на Постанову КМУ від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» з тих підстав, що відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» №213-V1II від 02.03.2015 з 1 червня 2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії (щомісячне довічне грошове утримання) призначаються відповідно до Законів України «Про державну службу»; «Про прокуратуру»; «Про судоустрій і статус суддів»; «Про статус народного депутата України»; «Про судову експертизу»; «Про національний банк України»; «Про службу в органах місцевого самоврядування» ; «Про дипломатичну службу»; Податкового та Митного кодексів України , Положення про помічника-консультанта народного депутата України. Тобто, з 01 січня 2016 року пенсії не призначаються і не перераховуються.

Встановлені обставини підтверджені матеріалами справи і не є спірними.

Спірним у справі є правомірність дій відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії за Законом України «Про державну службу» на підставі довідки прокуратури Луганської області № 18-309 вих.16 від 28.04.2016 року. Згідно ст.37 Закону України «Про державну службу» (в редакції чинній на момент призначення пенсії) від 16 грудня 1993 року №3723-XII (далі Закон №3723) на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.

Згідно зі ст.37- 1 Закону №3723 (в редакції чинній на момент призначення пенсії) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.

Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

За приписами ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції чинній на час виникнення спірних відносин) умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.

Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця встановлений постановою Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» № 865 від 31.05.2000 року (далі - Постанова №865).

Відповідно до п. 4 Постанови № 865 (в редакції чинній на час звернення позивача за перерахунком пенсії) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 р. N 432-IV «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому: посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України (для службовців Національного банку України у розмірах, установлених його Правлінням) на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії.

Пунктом 5 Постанови № 865 встановлено, що перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.

Пунктом другим постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» №1013 від 09.12.2015 виключено пункт четвертий постанови №865.

Крім того, на час звернення позивача за перерахунком пенсії набрав законної сили Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII (далі - Закон №889).

Згідно п.2 «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889 визнано таким, що втратив чинність Закон України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-XII, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.

Отже, на час звернення позивача за перерахунком втратила чинність стаття 37-1 Закону №3723-XII, якою було врегульовано порядок та умови перерахунку пенсії державних службовців.

Таким чином, на момент звернення позивача за перерахунком пенсії Законом України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII, який набрав чинності з 01.05.2016, не передбачено перерахунок пенсії державного службовця у зв'язку з підвищенням окладів.

Водночас слід зауважити, що постановою Кабінету Міністрів України № 1013 від 09.12.2015 виключено пункт 4 постанови № 865, яким раніше був встановлений порядок перерахунку пенсій, призначених на підставі Закону України «Про державну службу» зі змінами, внесеними Законом України від 16 січня 2003 р. № 432-IV «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу».

З врахуванням викладеного, колегія суддів дійшла висновку про те, що пенсійний орган, відповідач у справі, відмовляючи у перерахунку пенсії діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, внаслідок чого позовні вимоги ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області про визнання неправомірними дій щодо відмови в перерахунку пенсії не підлягають задоволенню, і також не підлягають задоволенню вимоги щодо зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії позивачеві, які є похідними від позовної вимоги щодо неправомірності дій пенсійного органу у відмові в перерахунку пенсії.

На підставі викладеного, колегія суддів дійшла висновку про те, що внаслідок порушення норм матеріального права, суд першої інстанції невірно вирішив справу за суттю вимог, тому постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення про відмову у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Керуючись ст.195 ч.1, ст.197, ст.198 ч.1 п.3, ст.202 ч.1 п.4, ст.205 ч.2, ст. 207, ст. 212, ст. 254 ч.5 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В :

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області на постанову Попаснянського районного суду Луганської області від 27 жовтня 2016 року у справі № 423/2767/16-а - задовольнити.

Постанову Попаснянського районного суду Луганської області від 27 жовтня 2016 року у справі № 423/2767/16-а - скасувати.

Прийняти нову постанову.

У задоволенні позову ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області про визнання дій відповідача неправомірними та зобов'язання зробити перерахунок пенсії та виплатити пенсію - відмовити повністю.

Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду в порядку письмового провадження набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів після набрання законної сили.

Головуючий А.А. Блохін

Судді Т.Г. Гаврищук

М.Г. Сухарьок