Копія
Справа № 822/2289/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 грудня 2016 року м. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд
в складі:головуючого-суддіОСОБА_1 при секретаріОСОБА_2 за участі:представника позивача: ОСОБА_3, представника відповідача: ОСОБА_4,розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Енселко Агро" до Комунального підприємства "Городоцьке бюро технічної інвентаризації", треті особи відділ Держгеокадастру в Ярмолинецькому районі Хмельницької області, товариство з обмеженою відповідальністю "Аграрна інвестиційна компанія - Ярмолинці", ОСОБА_5 про визнання протиправним та скасування рішення, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся в суд з позовом до Комунального підприємства "Городоцьке бюро технічної інвентаризації", треті особи відділ Держгеокадастру в Ярмолинецькому районі Хмельницької області, товариство з обмеженою відповідальністю "Аграрна інвестиційна компанія - Ярмолинці", ОСОБА_5, в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення реєстратора Комунального підприємства "Городоцьке бюро технічної інвентаризації" про державну реєстрацію прав та їх обтяжень: індексний номер: 29600934 від 15.05.2016 року, яким зареєстровано договір оренди земельної ділянки з кадастровим номером 6825888800:03:024:0006, площею 2,7908 га, укладений між Товариством з обмеженою відповідальністю "Аграрна інвестиційна компанія - Ярмолинці" та ОСОБА_5.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що ТОВ "Енселко Агро" користується земельною ділянкою сільськогосподарського призначення на території Томашівської сільської ради Ярмолинецького району Хмельницької області на підставі укладеного на п'ять років договору оренди землі з ОСОБА_6, державну реєстрацію якого відповідно до чинного законодавства (на момент реєстрації вказаного правочину) проведено Відділом Держкомзему в Ярмолинецькому районі Хмельницької області 29.10.2012 року.
Вказує, що в листопаді 2016 року дізнався, що власник земельної ділянки - ОСОБА_6, якою користується ТОВ «Енселко Агро», уклав з Товариством з обмеженою відповідальністю «Аграрна інвестиційна компанія - Ярмолинці» договір оренди землі на ту ж саму земельну ділянку, право оренди на яку зареєстровано 15.05.2016 року, про що державним реєстратором Комунального підприємства «Городоцьке бюро технічної інвентаризації» прийняте рішення індексний номер 29600934.
Вважає спірне рішення протиправним та таким, що підлягає скасуванню, оскільки державним реєстратором здійснено подвійну реєстрацію права оренди на одну і ту ж земельну ділянку.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив їх задовольнити з підстав, викладених у позовній заяві.
Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги не визнав. Просив суд у задоволенні позову відмовити.
Треті особи: відділ Держгеокадастру в Ярмолинецькому районі Хмельницької області, товариство з обмеженою відповідальністю "Аграрна інвестиційна компанія - Ярмолинці", ОСОБА_5 в судове засідання повторно не з'явились, повноважних представників не направили, про причини неприбуття не повідомили, письмових заперечень щодо позовних вимог не надіслали. Про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, що підтверджується повідомленнями про вручення поштових відправлень.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши належним чином зібрані докази по справі, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи на яких ґрунтуються вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду і вирішення спору по суті, приходить до висновків, що позовні вимоги підлягають до задоволення з наступних підстав.
Встановлено, що 02.08.2012 року між громадянином ОСОБА_5 (надалі - орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Енселко Агро" (надалі - орендар) укладено договір оренди землі.
Згідно пп.1.1 п.1 Договору, орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення, яка знаходиться на території Томашівської сільської ради Ярмолинецького району Хмельницької області.
Відповідно до пп.2.1, 2.2 п.2 Договору, в оренду передається земельна ділянка площею 2,79 га, у тому числі рілля 2,79 га. Кадастровий номер земельної ділянки 6825888800:03:024:0006.
Згідно пп.3.1 п.3 Договору, цей Договір укладено строком на 5 років, починаючи із дня набрання чинності цим договором, з урахуванням періоду ротації основної сівозміни згідно з проектом землеустрою.
Вказаний договір зареєстрований Відділом Держкомзему в Ярмолинецькому районі Хмельницької області, про що у Державному реєстрі земель 29.10.2012 року вчинено відповідний запис.
01.04.2016 року між ОСОБА_5 (надалі - орендодавець) та Товариство з обмеженою відповідальністю "Аграрна інвестиційна компанія - Ярмолинці" (надалі - орендар) укладено договір оренди землі.
В силу п.1 Договору, орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка належить орендодавцю на праві власності та знаходиться на території Томашівської сільської ради Ярмолинецького району Хмельницької області, кадастровий номер земельної ділянки 6825888800:03:024:0006.
Відповідно до пунктів 2, 7 Договору, в оренду передається земельна ділянка загальною площею 2,7908 га. Договір укладено на 7 років з дня державної реєстрації права оренди земельної ділянки, що є предметом цього Договору.
15 травня 2016 року державним реєстратором прав на нерухоме майно ОСОБА_4 Комунального підприємства «Городоцьке бюро технічної інвентаризації», на підставі договору оренди землі від 01.04.2016 року, прийнято рішення індексний номер 29600934 про державну реєстрацію іншого речового права, права оренди земельної ділянки, що розташована на території Томашівської сільської ради Ярмолинецького району Хмельницької області, кадастровий номер земельної ділянки 6825888800:03:024:0006, за ТОВ "Аграрна інвестиційна компанія - Ярмолинці".
Оцінюючи оскаржуване рішення, суд виходить з наступного.
Державна реєстрація речових прав на нерухоме майно (далі - державна реєстрація прав), згідно зі статтею 2 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" від 01.07.2004 № 1952-IV (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, далі - Закон № 1952-IV), - офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Пунктом 2 частини першої статті 4 Закону № 1952-IV передбачено, що обов'язковій державній реєстрації підлягають речові права та обтяження на нерухоме майно, розміщене на території України, що належить фізичним та юридичним особам, державі в особі органів, уповноважених управляти державним майном, іноземцям та особам без громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним організаціям, іноземним державам, а також територіальним громадам в особі органів місцевого самоврядування, а саме: право володіння; право користування (сервітут); право користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис); право забудови земельної ділянки (суперфіцій); право господарського відання; право оперативного управління; право постійного користування та право оренди земельної ділянки; право користування (найму, оренди) будівлею або іншими капітальними спорудами, їх окремими частинами; іпотека; довірче управління майном.
Згідно зі частиною четвертою статті 3 Закону № 1952-IV, права на нерухоме майно та їх обтяження, що виникли до набрання чинності цим Законом, визнаються дійсними у разі відсутності їх державної реєстрації, передбаченої цим Законом, за таких умов: якщо реєстрація прав та їх обтяжень була проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення, або якщо на момент виникнення прав та їх обтяжень діяло законодавство, що не передбачало обов'язкової реєстрації таких прав та їх обтяжень.
Відносини із реєстрації договору оренди землі, на час укладення позивачем договору оренди земельної ділянки, регулювалися, зокрема, Цивільним кодексом України, Земельним кодексом України, Законом України "Про оренду землі" від 06.10.1998 № 161-XIV, Порядком державної реєстрації договорів оренди землі, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.1998 № 2073, Тимчасовим порядком ведення державного реєстру земель, затвердженим наказом Державного комітету України по земельних ресурсах від 2 липня 2003 р. N 174 та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 25 липня 2003 р. за N 641/7962, Інструкцією про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою та договорів оренди землі, затвердженою наказом Державного комітету України по земельних ресурсах від 4 травня 1999 р. N 43 та зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 4 червня 1999 р. за N 354/3647.
Відповідно до частини першої статті 210 Цивільного кодексу України, правочин підлягає державній реєстрації лише у випадках, встановлених законом. Такий правочин є вчиненим з моменту його державної реєстрації.
Згідно зі статтею 18 Закону України "Про оренду землі" від 06.10.1998 № 161-XIV (у редакції, чинній на момент укладення позивачем договору оренди), договір оренди землі набирає чинності після його державної реєстрації.
Частиною другою статті 125 Земельного кодексу України (у редакції, чинній на момент укладення позивачем договору оренди) визначено, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Відповідно до статті 20 Закону України "Про оренду землі", укладений договір оренди землі підлягає державній реєстрації. Право оренди земельної ділянки виникає з дня державної реєстрації цього права відповідно до закону, що регулює державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень.
Єдині умови реєстрації договорів оренди та договорів суборенди земельних ділянок (далі - договори оренди), на час укладення позивачем зазначеного договору оренди, були визначені Порядком державної реєстрації договорів оренди землі, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.1998 № 2073.
Відповідно до пункту 2 Порядку державної реєстрації договорів оренди землі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.1998 № 2073 (у редакції, чинній на час укладення позивачем договору, надалі - Порядок № 2073), державна реєстрація договорів оренди є офіційним визнанням і підтвердженням державою факту виникнення або припинення права оренди земельних ділянок.
Згідно пунктів 12, 13 Порядку № 2073, факт державної реєстрації засвідчується у 10-денний термін гербовою печаткою та підписом голови відповідної ради, Київської, Севастопольської міської державної адміністрації або уповноваженої ними посадової особи. Печатка та підпис ставляться на всіх примірниках договору оренди (суборенди). Після засвідчення факту державної реєстрації договір оренди реєструється у Книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі, яка ведеться державним органом земельних ресурсів за формою згідно з додатком. Книга записів державної реєстрації договорів оренди землі ведеться окремо в розрізі кожної сільської, селищної, міської ради, а також у розрізі Київської, Севастопольської міської державної адміністрації. Книга прошнуровується, засвідчується підписами сільського, селищного, міського голови та начальника районного відділу, міського управління (відділу) земельних ресурсів і скріплюється печатками.
Датою реєстрації договору оренди у Книзі записів є дата засвідчення факту державної реєстрації (пункт 14 Порядку № 2073).
Пунктом 4.2 Тимчасового порядку ведення державного реєстру земель, затвердженого наказом Державного комітету України по земельних ресурсах від 2 липня 2003 р. N 174 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 25 липня 2003 р. за N 641/7962 (чинного на момент укладення позивачем договорів) визначено, що державна реєстрація державного акта на право власності на земельну ділянку, державного акта на право постійного користування земельною ділянкою, договору оренди землі здійснюється шляхом внесення записів реєстрації до книги реєстрації.
В силу приписів пункту 3.2 Інструкції про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою та договорів оренди землі, затвердженої наказом Державного комітету України по земельних ресурсах від 4 травня 1999 р. N 43 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 4 червня 1999 р. за N 354/3647, державна реєстрація договорів оренди землі здійснюється структурними підрозділами Центру державного земельного кадастру при Держкомземі України.
Аналізуючи наведені правові норми, суд приходить до висновку, що державна реєстрація договорів оренди землі, відповідно до законодавства, яке діяло на момент укладення позивачем договору оренди земельної ділянки, здійснювалась шляхом відповідного запису у Книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі.
Із договору оренди землі укладеного 02.08.2012 року між громадянином ОСОБА_5 та Товариством з обмеженою відповідальністю "Енселко Агро", копія якого знаходиться в матеріалах справи вбачається, що вказаний договір зареєстрований Відділом Держкомзему в Ярмолинецькому районі Хмельницької області, про що у Державному реєстрі земель 29.10.2012 року вчинено відповідний запис.
Встановлені обставини свідчать про те, що договір оренди землі набрав чинності з моменту його державної реєстрації, тому строк його дії ще не закінчився.
У ході судового розгляду було встановлено, що у травні 2016 року товариство з обмеженою відповідальністю "Аграрна інвестиційна компанія - Ярмолинці" звернулося до Комунального підприємства "Городоцьке бюро технічної інвентаризації" із заявою про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (щодо іншого речового права), а саме реєстрацію виникнення права оренди земельної ділянки.
Заяву про державну реєстрацію прав та їх обтяжень розглянуто державним реєстратором прав на нерухоме майно ОСОБА_4 Комунального підприємства «Городоцьке бюро технічної інвентаризації» і прийнято рішення про державну реєстрацію іншого речового права - право оренди земельної ділянки з кадастровим номером 6825888800:03:024:0006, за ТОВ "Аграрна інвестиційна компанія - Ярмолинці".
Відповідно до частини першої статті 15 Закону № 1952-IV, державна реєстрація прав та їх обтяжень проводиться в такому порядку:
1) прийняття і перевірка документів, що подаються для державної реєстрації прав та їх обтяжень, реєстрація заяви;
2) встановлення факту відсутності підстав для відмови в державній реєстрації прав та їх обтяжень, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та/або їх обтяжень;
3) прийняття рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, відмову в ній або зупинення державної реєстрації;
4) внесення записів до Державного реєстру прав;
5) видача свідоцтва про право власності на нерухоме майно у випадках, встановлених статтею 18 цього Закону;
6) надання витягів з Державного реєстру прав про зареєстровані права та/або їх обтяження.
Державній реєстрації підлягають виключно заявлені права та їх обтяження за умови їх відповідності законодавству і поданим документам (частина четверта 4 стаття 15 Закону № 1952-IV).
За змістом частини другої статті 9 Закону № 1952-IV, державний реєстратор:
1) встановлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями, зокрема:
відповідність обов'язкового дотримання письмової форми правочину та його нотаріального посвідчення (у випадках, встановлених законом);
відповідність повноважень особи, яка подає документи на державну реєстрацію прав та їх обтяжень;
відповідність відомостей про нерухоме майно, наявних у Державному реєстрі прав та поданих документах;
наявність обтяжень прав на нерухоме майно, зареєстрованих відповідно до вимог цього Закону;
наявність факту виконання умов правочину, з якими закон та/або договір (угода) пов'язує можливість проведення державної реєстрації виникнення, переходу, припинення прав на нерухоме майно або обтяження таких прав;
2) приймає рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, про відмову в державній реєстрації, про її зупинення, внесення змін до Державного реєстру прав;
3) відкриває і закриває розділи Державного реєстру прав, вносить до них відповідні записи;
4) веде реєстраційні справи щодо об'єктів нерухомого майна;
5) присвоює реєстраційний номер об'єкту нерухомого майна під час проведення державної реєстрації;
6) видає свідоцтво про право власності на нерухоме майно у випадках, встановлених статтею 18 цього Закону;
7) надає інформацію з Державного реєстру прав або відмовляє у її наданні у випадках, передбачених цим Законом;
8) у разі потреби вимагає подання передбачених законодавством додаткових документів, необхідних для державної реєстрації прав та їх обтяжень;
8-1) під час проведення державної реєстрації прав, які виникли та оформлені в установленому порядку до 1 січня 2013 року, запитує від органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, які відповідно до чинного на момент оформлення права законодавства проводили таке оформлення, інформацію (довідки, копії документів тощо), необхідну для реєстрації прав та їх обтяжень, якщо такі документи не були подані заявником або якщо документи, подані заявником, не містять передбачених цим Законом відомостей про правонабувача або про нерухоме майно. Органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації, до яких надійшов запит, зобов'язані безоплатно в установленому законодавством порядку протягом трьох робочих днів надати державному реєстратору відповідну інформацію, зокрема щодо оформлених речових прав на нерухоме майно, у тому числі земельні ділянки;
9) здійснює інші повноваження, передбачені цим Законом та іншими законами України.
Необхідність запитувати інформацію про зареєстровані права оренди на земельні ділянки відповідно до законодавства, яке діяло до 01.01.2013 висловила і Державна реєстраційна служба України у листі від 06.08.2013 № 2951/05-15-13 "Щодо запобігання випадкам подвійної реєстрації прав оренди на земельну ділянку за різними правонабувачами". У цьому листі, зокрема, вказано, що з метою недопущення одночасного існування державної реєстрації декількох прав оренди на одну земельну ділянку, у випадку проведення державної реєстрації права оренди на земельну ділянку, сформовану у результаті виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв), державному реєстратору слід запитувати інформацію про наявність або відсутність зареєстрованих договорів у органів, що здійснювали таку реєстрацію до 01.01.2013, зокрема виконавчих комітетів сільської, селищної, міської ради за місцем розташування земельної частки (паю).
При цьому суд враховує, що на сьогоднішній день в Україні не існує єдиної бази, за допомогою якої можна встановити реєстрацію прав, які виникли та зареєстровані до 01 січня 2013 року.
Однак, відсутність в Україні єдиної системи реєстрації прав, які виникли та зареєстровані до 01.01.2013, не може позбавляти особу цього права.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що саме державний реєстратор як суб'єкт владних повноважень, з метою недопущення одночасного існування державної реєстрації декількох прав оренди на одну земельну ділянку, у випадку проведення державної реєстрації права оренди на земельну ділянку та уникнення подвійної реєстрації повинен запитувати інформацію про наявність або відсутність зареєстрованих договорів у органів, що здійснювали таку реєстрацію до 01 січня 2013 року.
Судом з'ясовано, що відповідачем належним чином не перевірено чи вже зареєстроване право оренди на вказану земельну ділянку чи ні.
Разом з цим, суд наголошує на тому, що реєстрація договорів оренди землі за новим орендарем можлива лише після реєстрації угод про розірвання договорів оренди землі з попереднім орендарем.
Державна реєстрація припинення іншого речового права ТОВ "Енселко Агро" на земельну ділянку з кадастровим номером 6825888800:03:024:0006 на підставі договору оренди землі не здійснювалась, укладений позивачем з Орендодавцем договір оренди землі не визнаний недійсним, а здійснена Відділом Держкомзему в Ярмолинецькому районі Хмельницької області державна реєстрація - не скасована та є чинною.
В силу пункту 6 частини першої статті 24 Закону № 1952-IV у державній реєстрації прав та їх обтяжень може бути відмовлено у разі, якщо заявником подано ті самі документи, на підставі яких заявлене право та обтяження такого права вже зареєстровано у Державному реєстрі прав.
За таких обставин, суд вважає, що відповідач під час прийняття рішень про державну реєстрацію прав та їх обтяжень здійснив подвійну реєстрацію договорів оренди земельних ділянок, що є недопустимим, оскільки зумовлює ситуацію, за якої одну і ту ж земельну ділянку було передано в оренду різним орендарям, адже право оренди в них виникло з моменту реєстрації договорів оренди земельних ділянок.
Враховуючи викладене, рішення державного реєстратора Комунального підприємства "Городоцьке бюро технічної інвентаризації" про державну реєстрацію прав та їх обтяжень індексний номер: 29600934 від 15.05.2016 року, яким зареєстровано договір оренди земельної ділянки з кадастровим номером 6825888800:03:024:0006, площею 2,7908 га укладений між Товариством з обмеженою відповідальністю "Аграрна інвестиційна компанія - Ярмолинці" та ОСОБА_5 є протиправним та підлягає скасуванню.
За наведених обставин суд дійшов висновку, що позовні вимоги Товариство з обмеженою відповідальністю "Енселко Агро" є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення реєстратора Комунального підприємства "Городоцьке бюро технічної інвентаризації" про державну реєстрацію прав та їх обтяжень: індексний номер: 29600934 від 15.05.2016 року, яким зареєстровано договір оренди земельної ділянки з кадастровим номером 6825888800:03:024:0006, площею 2,7908 га укладений між Товариством з обмеженою відповідальністю "Аграрна інвестиційна компанія - Ярмолинці" та ОСОБА_5.
Присудити судові витрати (судовий збір) в сумі 1378,00грн.(одна тисяча триста сімдесят вісім грн.) на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Комунального підприємства "Городоцьке бюро технічної інвентаризації" (32000, Хмельницька область, м. Городок, вул. Грушевського, 57, код ЄДРПОУ 14173230).
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.
Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.
Повний текст постанови виготовлено 14 грудня 2016 року о 09 год. 00 хв.
Суддя/підпис/ "Згідно з оригіналом" Суддя ОСОБА_1