Постанова № 63402049, 13.12.2016, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.12.2016
Номер справи
815/5487/16
Номер документу
63402049
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 815/5487/16

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 грудня 2016 року м. Одеса У залі судових засідань № 25

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Свиди Л. І.

при секретарі судового засідання - Галушко А. В.

за участю сторін:

представника позивача- ОСОБА_1 (по довіреності)

представника відповідача- ОСОБА_2 (по довіреності)

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Продаква» до Одеської митниці Державної фіскальної служби України про визнання протиправною бездіяльності, зобовязання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До суду звернулося Товариство з обмеженою відповідальністю «Продаква» з адміністративним позовом до Одеської митниці Державної фіскальної служби України про визнання протиправною бездіяльності Одеської митниці ДФС щодо відмови в оформленні і направленні до органу Державної казначейської служби України пакету документів на повернення коштів, надмірно сплачених до бюджету ТОВ «Продаква» в розмірі 116920,12 грн., зобовязання Одеської митниці ДФС оформити та направити до органу Державної казначейської служби України пакет документів на повернення з Державного бюджету коштів, надмірно сплачених ТОВ «Продаква» в розмірі 116920,12 грн.

Представник позивача адміністративний позов підтримав, на заявлених вимогах наполягав, оскільки на підставі рішення митниці про коригування митної вартості товарів від 30.11.2015 року №500040605/2015/000006/2 позивач 01.12.2015 року здійснив митне оформлення товару за більшою на 116920,12 грн. вартістю ніж ним було заявлено самостійно по митним деклараціям №500040605/2015/003636 від 01.12.2015 року, №500040605/2015/003796 від 10.12.2015 року, проте, постановою Одеського окружного адміністративного суду від 29.03.2016 року по справі №815/399/16 таке коригування митної вартості визнано протиправним, а тому позивач звернувся до Одеської митниці ДФС із заявою про повернення зайво сплачених коштів, у задоволенні якої відповідачем відмовлено.

Представник відповідача проти задоволення позову заперечував з підстав викладених в письмових запереченнях на позов (аркуші справи 48-50), оскільки картка відмови в прийнятті митної декларації стосувалась тільки одної митної декларації на суму 59774,41 грн., проте позивач просить стягнути суму надмірно сплачених коштів по двом деклараціям, в заяви не зазначені напрямки перерахування коштів, позивач не надав довідку про відсутність заборгованості на час подання заяви про повернення коштів, а тому відповідачем правомірно відмовлено у направленні до органів державної казначейської служби пакету документів для повернення надміру сплачених коштів позивачу.

Заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, а також обставини, якими обґрунтовуються вимоги та заперечення, докази, якими вони підтверджуються, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Між компанією «STERTAR SNECKS LTD» та ТОВ «Продаква» 04.06.2015 року укладений контракт №04-06/2015, відповідно до умов якого на митну території України поставлений товар - заморожене сурімі з риби йоторі мікс глазуроване у вигляді фаршу без харчових добавок та приправ, кісток, шкіри та плавців не консервоване для промислової переробки на умовах СІF м. Іллічівськ.

З метою митного оформлення товару, уповноважена особа Товариства з обмеженою відповідальністю «Продаква» - ТОВ «Інтертранс» звернулося до митного органу з митною декларацією, в якій визначило митну вартість за ціною договору.

Проте, за результатами розгляду декларації №500040605/2015/003601 від 30.11.2015 року та доданих до неї документів, Одеською митницею ДФС складена картка відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення від 30.11.2015 року №500040605/2015/00012 та прийнято рішення про коригування митної вартості товарів від 30.11.2015 року №500040605/2015/000006/2.

В подальшому, 01.12.2015 року позивач подав до митного органу нову декларацію №500040605/2015/003636, в якій скоригував митну вартість у відповідності до ст. 55 Митного кодексу України та сплатив гарантійне зобовязання.

Крім того, враховуючи наявність картки відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення від 30.11.2015 року №500040605/2015/00012 та прийняття рішення про коригування митної вартості товарів від 30.11.2015 року №500040605/2015/000006/2, позивач 10.12.2015 року подав митну декларацію №500040605/2015/003796 щодо розмитнення іншої партії товару із зазначенням митної вартості визначеної митним органом.

Позивач не погодився з рішенням про коригування митної вартості товарів від 30.11.2015 року №500040605/2015/000006/2 та складеною карткою відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення від 30.11.2015 року №500040605/2015/00012 та звернувся до суду з позовом про їх скасування.

Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 29.03.2016 року по справі №815/399/16 позов задоволений повністю, визнані протиправними та скасовані рішення про коригування митної вартості товарів від 30.11.2015 року №500040605/2015/000006/2 та картка відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення від 30.11.2015 року №500040605/2015/00012.

Зазначене рішення суду першої інстанції 13.07.2016 року залишено в силі Одеським апеляційним адміністративним судом.

Враховуючи скасування судом рішення про коригування митної вартості товарів та картки відмови в прийнятті митної декларації, 11.08.2016 року ТОВ «Продаква» звернулося до Одеської митниці ДФС із заявою про повернення надміру сплачених митних платежів ТОВ «Продаква» у розмірі 116920,12 грн. (аркуші справи 20-22), однак Одеська митниця ДФС відмовила ТОВ «Продаква» у поверненні надмірно сплачених митних платежів (аркуші справи 51-52).

Відповідно до п. 43.1 ст. 43 Податкового кодексу України, помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.

Згідно із ч. 3 ст. 301 Митного кодексу України помилково та/або надміру зараховані до державного бюджету суми митних платежів повертаються з державного бюджету в порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

Згідно із вимогами розділу ІІІ «Порядку повернення платниками податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу як передоплата, і митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами», затвердженого 20 липня 2007 року наказом Державної митної служби України № 618 для повернення з Державного бюджету України митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, платником податків подається заява довільної форми, яка підписується керівником і головним бухгалтером суб'єкта господарської діяльності, не пізніше 1095-го дня, наступного за днем зарахування коштів до Державного бюджету України.

Керівником (заступником керівника) митного органу на підставі результатів перевірки (у разі її проведення) підписується висновок про повернення та супровідний лист, адресований органу Державного казначейства України не пізніше ніж за пять робочих днів до закінчення 20-денного строку з дня подання платником податків заяви.

Пакет документів на повернення коштів реєструється та відправляється до органу Державного казначейства України.

Приписами п. 5, 7, 8 «Порядку взаємодії територіальних органів ДФС України, місцевих фінансових органів та територіальних органів Державної казначейської служби України у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань», затвердженого 15.12.2015 року наказом Міністерства фінансів України №1146, передбачено, що повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань здійснюється виключно за заявою платника податку, поданою протягом 1095 днів.

Після реєстрації в органі ДФС заява платника про повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобовязань передається на розгляд до структурних підрозділів, що виконують функції з адміністрування відповідних податків і зборів та погашення заборгованостей. Не пізніше другого робочого дня, наступного за днем реєстрації, заява з відміткою вказаних підрозділів щодо правомірності повернення передається до структурного підрозділу, на який покладено функцію з підготовки висновку. У разі якщо вказана у заяві платника сума (її частина) за даними інформаційних систем обліковується як помилково та/або надміру сплачена, орган ДФС готує: висновок на повернення такої суми (її частини) за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Таким чином, нормами законодавства передбачений чіткий порядок повернення надміру сплачених сум грошових зобовязань із зазначенням строків розгляду заяв про повернення цих сум.

З матеріалів справи вбачається, що рішення про коригування митної вартості товарів, за яким позивачем сплачені митні платежі, скасовано в судовому порядку рішенням, яке набрало законної сили, а тому є всі підстави вважати сплачену суму грошових зобовязань під час здійснення митного оформлення товару ТОВ «Продаква» в розмірі іншому, ніж визначено позивачем за першим методом, тобто, за ціною договору, надміру сплаченим грошовим зобовязанням, яке підлягає поверненню в порядку передбаченому законодавством.

Разом з цим, суд приходить до висновку про наявність підстав в частковому задоволенні позову щодо коштів, надмірно сплачених до бюджету ТОВ «Продаква» в розмірі 59774,41 грн., а в іншій частині позов задоволенню не підлягає, з огляду на наступне.

Картка відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення від 30.11.2015 року №500040605/2015/00012 та рішення про коригування митної вартості товарів від 30.11.2015 року №500040605/2015/000006/2 прийняті за результатами розгляду документів щодо розмитнення товару за митною декларацією №500040605/2015/003601 від 30.11.2015 року та в подальшому цей товар розмитнений 01.12.2015 року за новою декларацію №500040605/2015/003636, в якій скоригована позивачем митна вартість у відповідності до ст. 55 Митного кодексу України із сплатою гарантійного зобовязання.

Таким чином, скасування судом зазначеної картки відмови в прийнятті митної декларації та рішення про коригування митної вартості свідчить про надмірну сплату митних платежів за митною декларацією №500040605/2015/003636 від 01.12.2015 року на суму 59774,41 грн.

Однак, щодо поданої позивачем митної декларації №500040605/2015/003796 від 10.12.2015 року слід зазначити, що позивачем митна вартість в цій декларації визначена самостійно, щодо розмитнення товару за цією декларацією картка відмови в прийнятті митної декларації та рішення про коригування митної вартості не приймалися.

Посилання позивача на врахування попереднього рішення митного органу при самостійному визначенні митної вартості не може бути підставою для висновку про надмірну сплату митних платежів, повязану з неправомірними діями відповідача щодо здійснення розмитнення за цією декларацією з підстав визначення митної вартості самостійно декларантом.

Щодо тверджень відповідача про можливу наявність заборгованості позивача зі сплати податків, зборів, платежів, наявність такої заборгованості на час подання заяви до митного органу спростовується наявною в справі довідкою ДПІ у м. Іллічівську ГУ ДФС в Одеській області станом на 11 серпня 2016 року та на 5 грудня 2016 року (аркуші справи 64-65).

Суд вважає, що позивач дотримався вимог законодавства щодо надання до митного органу заяви про повернення надміру сплачених коштів, враховуючи визнання недійсною картки відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення від 10.09.2015 року №5000040605/2015/00008 та скасування рішенням про коригування митної вартості товарів від 10.09.2015 року №500040605/2015/000003/2, та має право на повернення надміру сплачених коштів з цих підстав за митною декларацією №500040605/2015/003636 від 01.12.2015 року на суму 59774,41 грн.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Суд вважає, що відповідач не довів правомірність відмови в оформленні і направленні до органу Державної казначейської служби України пакету документів на повернення коштів, надмірно сплачених позивачем до бюджету у розмірі 59774,41 грн., а тому його має бути зобовязано судом вчинити такі дії у відповідності до вимог законодавства.

Згідно із ст. 86 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Враховуючи вищевикладене та оцінюючи докази в сукупності, суд вважає позовні вимоги ТОВ «Продаква» обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню частково.

Судові витрати розподіляються відповідно до приписів ст. 94 КАС України.

Керуючись ст. ст. 69-71, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Продаква» до Одеської митниці Державної фіскальної служби України про визнання протиправною бездіяльності Одеської митниці ДФС щодо відмови в оформленні і направленні до органу Державної казначейської служби України пакету документів на повернення коштів, надмірно сплачених до бюджету ТОВ «Продаква» в розмірі 116920,12 грн., зобовязання Одеської митниці ДФС оформити та направити до органу Державної казначейської служби України пакет документів на повернення з Державного бюджету коштів, надмірно сплачених ТОВ «Продаква» в розмірі 116920,12 грн. задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Одеської митниці ДФС щодо відмови в оформленні і направленні до органу Державної казначейської служби України пакету документів на повернення коштів, надмірно сплачених до бюджету ТОВ «Продаква» в розмірі 59774,41 грн.

Зобовязати Одеську митницю ДФС оформити та направити до органу Державної казначейської служби України пакет документів на повернення з Державного бюджету коштів, надмірно сплачених ТОВ «Продаква» в розмірі 59774,41 грн.

В іншій частині позовних вимог ТОВ «Продаква» - відмовити.

Постанова набирає законної сили у порядку ст. 254 КАС України.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі в Одеський окружний адміністративний суд апеляційної скарги на постанову протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Апеляційна скарга на постанову подається до Одеського окружного адміністративного суду, та одночасно її копія надсилається до Одеського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Л.І. Свида