12.2
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
Іменем України
13 грудня 2016 рокуСєвєродонецькСправа № 812/1468/16
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Чиркін С.М., розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії Білокуракинського районного відділу Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Луганській області в особі ліквідаційної комісії, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача - Головне управління Національної поліції в Луганській області, про стягнення винагороди за безпосередню участь в антитерористичній операції, -
ВСТАНОВИВ:
28 листопада 2016 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - Позивач) до Ліквідаційної комісії Білокуракинського районного відділу Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Луганській області (далі - Відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача Головне управління Національної поліції в Луганській області, про стягнення винагороди за безпосередню участь в антитерористичній операції.
В обґрунтування заявлених вимог Позивач зазначив, що з 01.02.2003 по 06.11.2015 проходив службу в ОВС України. З 06.10.2009 по 06.11.2015 перебував на посаді помічника начальника відділу-оперативного чергового чергової частини штабу Білокуракинського районного відділу ГУ МВС України в Луганській області та був звільнений згідно наказу №399 о/с від 06.11.2015 року за пунктом 64 «з» (у звязку з переходом у встановленому порядку на роботу (службу) в інші міністерства, центральні органи виконавчої влади (установи, організації) у званні майора міліції. Згідно довідки Головного управління Національної поліції в Луганській області про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності суверенітету та територіальній цілісності України від 24.06.2015 № ВДЗ/6142/А, в період з 12.07.2014 року по теперішній час дійсно безпосередньо бере участь в антитерористичній операції забезпеченні її проведення і захисті незалежності суверенітету та територіальній цілісності України на територіальній Луганської області. За період липень-грудень 2014 року винагорода за участь в АТО не нараховувалась та не перераховувалась.
У відповідності з наданим розрахунком, наведеним в позовній заяві просив стягнути з Відповідача за період 12 липня 2014 року по грудень 2014 року включно винагороду в розмірі 100 відсотків місячного забезпечення у розрахунку на місяць, а саме: за липень 2014 року - 1935,48 грн; за серпень 2014 року - 3000,00 грн; за вересень 2014 року - 3000,00 грн; за жовтень 2014 року - 3000,00 грн; за листопад 2014 року - 3000,00 грн; за грудень 2014 року - 3230,06 грн, загальна сума складає - 17165,54 грн.
Представник відповідача позовні вимоги не визнав, про що подав заперечення (а.с. 27-28 ), у яких просив у задоволенні позовних вимог відмовити.
В обґрунтування зазначив, що наказом АТЦ при СБУ від 07.06.2015 № 158 Позивач був включений до складу сил і засобів, які залучаються та беруть безпосередню участь в Антитерористичній операції на території Луганської області, забезпеченні її проведення з 12.07.2014. Виплата винагороди здійснена за період з 01.01.2015 - 07.11.2015, протягом 2015 року. Наказом АТЦ при СБУ від 17.11.2015 № 321 позивач був виключений зі складу сил і засобів, які залучаються та беруть безпосередню участь в Антитерористичній операції на території Луганської області, забезпеченні її проведення, з 07.11.2015. Наказ АТЦ при СБУ від 07.06.2015 № 158 був виданий вже по закінченню бюджетного періоду, тому Відповідач був позбавлений можливості зареєструвати кредиторську заборгованість щодо виплати коштів за участь в АТО за спірний період.
Представник третьої особи до судового засідання не прибув, про дату, час і місце судового засідання повідомлений належним чином (а.с.25).
Ухвалою суду від 13 грудня 2016 року вирішено розглядати справу в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 69-72 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд дійшов наступного.
Згідно з пунктом 15 частини першої статті 3 КАС України, публічна служба - це діяльність на державних політичних посадах, професійна діяльність суддів, прокурорів, військова служба, альтернативна (невійськова) служба, дипломатична служба, інша державна служба, служба в органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування.
Юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби (пункт 2 частини другої статті 17 КАС України).
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1), з 01.02.2003 по 06.11.2015 проходив службу в ОВС України.
Відповідно до інформації, зазначеній в довідці від 07.12.2016 № 3752/111/19-2016 Позивач наказам АТЦ при СБУ від 07.06.2015 №158 був включений до складу та засобів, які залучаються та беруть безпосередню участь в Антитерористичній операції на території Луганської області, забезпечені її проведення з 12.07.2014 (а.с. 29).
Зазначена інформація кореспондується з інформацією, зазначеною у довідці про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України від 24.06.2015 №ВДЗ/6142/А (а.с. 11).
Згідно зі статтею 1 Закону України від 24.03.1995 № 108/95-ВР «Про оплату праці» (далі Закон № 108), заробітна плата виплачується працівникові власником або уповноваженим органом, та виплата заробітної плати проводиться за місцем роботи (статті 24 цього Закону).
Крім того, відповідно до пункту 27 постанови Пленуму Верховного суду України від 24.12.1999 № 13 «Про практику застосування судами законодавства про оплату праці» судам необхідно враховувати, що згідно зі статтею 21 Кодексу законів про працю України належним відповідачем у справі за позовом про оплату праці є та юридична особа (підприємство, установа, організація), з якою позивачем укладено трудовий договір.
Оскільки Позивач безпосередньо перебував у трудових відносинах та отримував заробітну плату в Білокуракинському районний відділ ГУМВС України у Луганській області, з врахуванням вищевикладеного належним Відповідачем у справі є Білокуракинському районний відділ ГУ МВС України у Луганській області в особі ліквідаційної комісії.
Згідно з частиною першою статті 19 Закону № 108 форми і розміри грошового забезпечення працівників міліції встановлюються Кабінетом Міністрів України і повинні забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування якісного особового складу міліції, диференційовано враховувати характер і умови роботи, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності і компенсувати їх фізичні та інтелектуальні затрати.
У відповідності до пунктів 1 та 2 постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення. Виплата грошового забезпечення військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу здійснюється в порядку, що затверджується Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ, Міністерством інфраструктури, Державною службою з надзвичайних ситуацій, Службою безпеки, Адміністрацією Державної прикордонної служби, Управлінням державної охорони, Службою зовнішньої розвідки, Державною пенітенціарною службою, Адміністрацією Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації.
Відповідно до статті 1 Закону України від 20.03.2003 № 638-IV «Про боротьбу з тероризмом» антитерористична операція (далі АТО) - комплекс скоординованих спеціальних заходів, спрямованих на попередження, запобігання та припинення терористичної діяльності, звільнення заручників, забезпечення безпеки населення, знешкодження терористів, мінімізацію наслідків терористичної діяльності.
Так, на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 04.06.2014 № 158 «Про перерозподіл деяких видатків державного бюджету, передбачених Міністерству фінансів на 2014 рік та виділення коштів з резервного фонду державного бюджету» військовослужбовцям у 2014 році виплачувалась винагорода за безпосередню участь в антитерористичних операціях.
Вказана постанова регулює розмір та порядок перерозподілу видатків державного бюджету для виплати винагороди за безпосередню участь в антитерористичних операціях.
Відповідно до пункту 2 вказаної постанови (діючої на момент виникнення спірних правовідносин) за безпосередню участь в антитерористичних операціях, здійсненні заходів із забезпечення правопорядку на державному кордоні, відбиття збройного нападу на об'єкти, що охороняються військовослужбовцями, звільнення цих об'єктів у разі захоплення або спроби насильного заволодіння зброєю, бойовою та іншою технікою військовослужбовцям, у тому числі строкової військової служби, особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ. Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, резервістам та працівникам (невійськовослужбовцям) льотного, льотно-підйомного, інженерно-технічного складу авіації Національної гвардії і Державної прикордонної служби, водіям автотранспортних засобів Національної гвардії і Державної прикордонної служби починаючи з 1 травня 2014 р. виплачується винагорода в розмірі 100 відсотків місячного грошового забезпечення та заробітної плати, але не менш ніж 3000 гривень, у розрахунку на місяць.
Відповідно до пункту 3 наказу МВС України від 31.12.2007 № 499 «Про впорядкування структури та умов грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ» грошове забезпечення осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Відповідно до пункту 1.3 Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, затвердженої наказом МВС України від 31.12.2007 № 499, грошове забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ визначається залежно від посади, спеціального звання, наукового ступеня і вченого звання, тривалості та умов служби.
Відповідно до пункту 2 наказу від 23.07.2014 № 719 «Про виплату винагороди військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, резервістам та працівникам (невійськовослужбовцям), льотного, льотно-підйомного, інженерно-технічного складу авіації та водіям автотранспортних засобів Національної гвардії України».
Винагороду виплачувати за час, обрахований із дня фактичного початку участі в операціях і заходах, зазначених у пункті 1 цього наказу, до дня завершення такої участі, в поточному місяці за минулий на підставі наказів командирів (начальників) органів військового управління (військових частин, закладів, установ, організацій) (командирам (начальникам) - наказів вищих командирів (начальників), начальників органів внутрішніх справ.
Згідно до вимог статті 2 Закону № 108 в структуру заробітної плати входять: основна заробітна плата. Це - винагорода за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов'язки). Вона встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців. Додаткова заробітна плата. Це - винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій. Інші заохочувальні та компенсаційні виплати. До них належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, виплати в рамках грантів, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
На підставі викладеного, сума винагороди за безпосередню участь в антитерористичних операціях, встановлених пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 04.06.2014 № 158 «Про перерозподіл деяких видатків державного бюджету, передбачених Міністерству фінансів на 2014 рік та виділення коштів з резервного фонду державного бюджету», входить до структури заробітної плати.
З викладеної норми пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 04.06.2014 №158 та інформації, зазначеній в довідці Білокуракинського районного відділу ГУМВС України у Луганській області, Позивачу винагорода за безпосередню участь в антитерористичній операції в 2014 році в розмірі 100 відсотків місячного грошового забезпечення та заробітної плати, у розрахунку на місяць, але не менше 3000,00 грн не нараховувалась та не виплачувалась (а.с. 14).
Згідно інформації, зазначеній в довідці від 11.11.2016 № 8442/111/46-2016 Білокуракинським районним відділом ГУМВС України у Луганській області, Позивачу у липні 2014 року - 2483,29 грн (950,00 грн - посадовий оклад, 120,00 грн - оклад за спеціальним званням, 267,50 грн - надбавка за вислугу років, 668,75 грн - надбавка за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби, 120,38 грн - премія, 131,54 грн - індексація, 225,12 грн - доплата за службу в нічний час та святкові дні), за серпень 2014 року - 2481,20 грн (950,00 грн - посадовий оклад, 120,00 грн - оклад за спеціальним званням, 267,50 грн - надбавка за вислугу років, 668,75 грн - надбавка за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби, 300,94 грн - премія, 131,54 грн - індексація, 42,47 грн - доплата за службу в нічний час та святкові дні), за вересень 2014 року - 2619,65 грн (950,00 грн - посадовий оклад, 120,00 грн - оклад за спеціальним званням, 267,50 грн - надбавка за вислугу років, 668,75 грн - надбавка за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби, 341,06 грн - премія, 149,81 грн - індексація, 122,53 грн - доплата за службу в нічний час та святкові дні), за жовтень 2014 року 2635,22 грн - (950,00 грн - посадовий оклад, 120,00 грн - оклад за спеціальним званням, 267,50 грн - надбавка за вислугу років, 668,75 грн - надбавка за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби, 441,38 грн - премія, 149,81 грн - індексація, 37,782 грн - доплата за службу в нічний час та святкові дні), за листопад 2014 року - 4139,01 грн (950,00 грн посадовий оклад, 120,00 грн - оклад за спеціальним званням, 267,50 грн - надбавка за вислугу років, 668,75 грн - надбавка за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби, 381,19 грн - премія, 200,97 грн - індексація, 50,60 грн - доплата за службу в нічний час та святкові дні, 1500,00 грн - матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань), за грудень 2014 року - 3508,77 грн (950,00 грн - посадовий оклад, 120,00 грн - оклад за спеціальним званням, 267,50 грн - надбавка за вислугу років, 668,75 грн - надбавка за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби, 1223,81 грн - премія, 235,07 грн - індексація, 43,64 грн - доплата за службу в нічний час та святкові дні) (а.с. 14).
Враховуючи положення Постанови КМУ № 158 та наказу МВС України № 719 розмір винагороди Позивача у період з серпня по грудень 2014 року повинен розраховуватись із розміру грошового забезпечення у сумі 3000,00 грн щомісяця, оскільки, розмір грошового забезпечення Позивача у вказаних місяцях становив менше 3000,00 грн.
Враховуючи, що відповідно до наказу АТЦ при СБУ від 07.06.2015 №158 Позивача залучено до безпосередньої участі в антитерористичній операції на території Луганської області з 12.07.2014, а тому винагорода Позивачу за участь в Антитерористичної операції повинна була сплачуватись саме з вказаного періоду.
Згідно інформації, зазначеній у довідці Біловодського районного відділу ГУМВС України у Луганській області в період з 01.06.2014 по 31.12.2014 у відпустках та на лікарняних не перебував (а.с. 16).
Позивачем до позовної заяви виконаний розрахунок позовних вимог з урахуванням розміру грошового забезпечення та тривалості його участі в АТО (а.с. 3-4). З наданого розрахунку судом встановлено, що до розрахунку Позивачем не включено суми нічних.
Пунктом 3 наказу МВС України від 13.12.2007 № 49 «Про впорядкування структури та умов грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12.03.2008 за № 205/14896, яким затверджено Інструкцію про порядок виплати грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ (далі - Інструкція), установлено, що грошове забезпечення осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Відповідно до Додатку № 26 Постанови КМУ від 07.11.2007 № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» визначено, що доплата за службу в нічний час входить до складу додаткових видів грошового забезпечення.
Таким чином, до суми грошового забезпечення, з якого повинна обчислюватись винагорода за безпосередню участь в АТО входить доплата за роботу в нічній час.
Таким чином, розмір винагороди за безпосередню участь в АТО, яка підлягає стягненню на користь Позивача за 2014 рік повинен становити за липень 2014 року - 1935,48 грн (сума грошового забезпечення за липень 2014 року становить 2483,29 грн, тому до розрахунку приймається 3000,00 грн : 31 добу = 96,77 грн - за одну добу х 20 діб (кількість діб участі в АТО); за серпень 2014 року - 3000,00 грн (сума грошового забезпечення за серпень 2014 року 2481,20 грн), за вересень 2014 року - 3000,00 грн (сума грошового забезпечення за серпень 2014 року - 2619,65 грн), за жовтень 2014 року - 3000,00 грн (сума грошового забезпечення за жовтень 2014 року - 2635,22 грн), за листопад 2014 року - 3000,00 грн (сума грошового забезпечення за листопад 2014 року - 4139,01 грн - 200,97 грн (індексація) - 1500,00 грн (матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань) + 50,60 грн - доплата за службу в нічній час та святкові дні = 2488,64 грн), за грудень 2014 року - 3273,77 грн (сума грошового забезпечення за грудень 2014 року - 3608,77 грн 235,00 грн (індексація), всього - 17209,25 грн.
З урахуванням викладеного, суд вважає обґрунтованою суму винагороди в розмірі 17209,25 грн.
В своїх заперечення Відповідач зазначає, що наказ АТЦ при СБУ від 07.06.2015 № 158 був виданий по закінченню бюджетного періоду, а тому Відповідач по справі були відсутні правові підстави для виплати коштів за участь в АТО за спірний період. Для виплати винагороди були виділені кошти з резервного фонду із зазначенням сум, які виділяються для проведення виплат, тобто кошти були надані за окремою бюджетною програмою.
Суд не приймає посилання представника відповідача на відсутність у ліквідаційної комісії видатків на виплату Позивачеві винагороди за безпосередню участь в антитерористичній операції, оскільки Європейський Суд з прав людини у справі «Кечко проти України» зазначив, що органи державної влади не можуть посилатись на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.
Відповідно до статті 32 Європейської Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, юрисдикція Європейського Суду з прав людини поширюється на всі питання тлумачення і застосування Конвенції та протоколів до неї.
Відповідно до пункту 1 Закону України від 17.07.1997 № 475/97-ВР «Про ратифікацію Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, першого протоколу та протоколів № 2, 4, 7 та 11 до Конвенції» Україна повністю визнає на своїй території юрисдикцію Європейського Суду з прав людини в усіх питаннях, що стосуються тлумачення і застосування Конвенції. Відповідно до статті 17 Закону України від 23.02.2006 № 3477-IV «Про виконання рішень та застосування практики Європейського Суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.
З урахуванням наведеного, суд вважає позовні вимоги про стягнення Відповідача виплатити Позивачу винагороду за безпосередню участь в Антитерористичній операції в розмірі 100 відсотків місячного грошового забезпечення обґрунтованими, однак, у зв'язку з тим, що Позивач залучений до участі в АТО з 12.07.2014 по 31.12.2014 винагорода за безпосередню участь в антитерористичній операції не виплачувалась, враховуючи розмір грошового забезпечення Позивача за спірний період, суд вважає обґрунтованою вимоги Позивача про стягнення з Відповідача винагороди за безпосередню участь в антитерористичній операції за період з 12.07.2014 по 31.12.2014 включно з розрахунку 100% щомісячного грошового забезпечення в загальному розмірі 17209,25 грн
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення адміністративного позову.
Розподіл судових витрат судом не здійснюється у звязку з їх відсутністю.
Керуючись статтями 2, 8, 10, 11, 158-163, Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії Білокуракинського районного відділу Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Луганській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача - Головне управління Національної поліції в Луганській області про стягнення винагороди за безпосередню участь в антитерористичній операції задовольнити повністю.
Стягнути з Білокуракинського районного відділу ГУМВС України у Луганській області в особі ліквідаційної комісії (код ЄДРПОУ 08670800, місцезнаходження: 92200 Луганська область, смт. Білокуракине, вул. Кірова, буд. 25) на ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, місце реєстрації: 92200, Луганська область, Білокуракинський район, смт. Білокуракине, вул. Комсомольська, буд. 26-А) винагороду за безпосередню участь в антитерористичній операції за період з липня по грудень 2014 року включно у загальному розмірі 17209 (сімнадцять тисяч двісті девять) гривень 18 копійок, в тому числі за липень 2014 року 1935 (одну тисячу девятсот тридцять пять) гривень 48 копійок, за серпень 2014 року 3000 (три тисячі) гривень, за вересень 2014 року - 3000 (три тисячі) гривень, за жовтень 2014 року - 3000 (три тисячі) гривень, за листопад 2014 року 3000 (три тисячі) гривень, за грудень 2014 року - 3273 (три тисячі двісті сімдесят три) гривні 77 копійок; з відрахуванням податків та обовязкових платежів до бюджетів всіх рівнів.
Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до суду апеляційної інстанції.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.
Суддя ОСОБА_2