ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 грудня 2016 рокум. Ужгород№ 807/1173/16
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Рейті С.І
при секретарі судового засідання Шмідзен І.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Мукачівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Закарпатській області до Свалявського районного комунального підприємства водопостачання та водовідведення про стягнення податкового боргу, -
ВСТАНОВИВ:
У відповідності до ч.3 ст.160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 05 грудня 2016 року проголошено вступну та резолютивну частини Постанови. Постанова в повному обсязі складена 12 грудня 2016 року.
Мукачівська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Закарпатській області (далі позивач, Мукачівська ОДПІ) звернулася до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до "Свалявського районного комунального підприємства водопостачання та водовідведення про стягнення податкового боргу у сумі 564363,89 грн. (адміністративна справа № 807/1173/13, головуючий суддя Рейті С.І.)
Мукачівська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Закарпатській області звернулося до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Комунальної організації (установа, заклад) "Свалявське районне комунальне підприємство водопостачання та водовідведення про стягнення коштів в розмірі 217547,40 грн. (адміністративна справа № 807/1616/16, головуючий суддя Луцович М.М.).
Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 23 листопада 2016 року обєднане в одне провадження адміністративну справу № 807/1173/16 (за позовом Мукачівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Закарпатській області до Свалявського районного комунального підприємства водопостачання та водовідведення про стягнення податкового боргу у сумі 564363,89 грн.) та за № 807/1616/16 (за позовом Мукачівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Закарпатській області до Свалявського районного комунального підприємства водопостачання та водовідведення про стягнення податкового боргу у сумі 217547,40 грн.), об'єднаній адміністративній справі № 807/1173/16.
Представник позивача в судове засідання не з'явився, при цьому, прохальною частиною позовної заяви просить розглянути справу за його відсутності, відтак, у відповідності до ст. 122 КАС України, справу розглянуто за відсутності представника позивача, на підставі наявних у справі доказів.
Відповідач надав суду заперечення проти позову (лист Свалявського районного комунального підприємства водопостачання та водовідведення від 12.09.2016 р. № 161, а.с 37-38), згідно якого не погоджується з вимогами адміністративного позову, та зазначає, що за період від 31.05.2012 року (з моменту предявлення податкової вимоги від 31.05.2012 року № 72) виконало свої зобовязання, які викладені у податковій вимозі від 31.05.2012 року. Таким чином, відповідач не мав права у своїй позовній заяві посилатися на податкову вимогу від 31.05.2012 року.
В судове засідання представник відповідача не з'явився, про причини неявки суд не повідомив, при цьому, суд констатує, що відповідач належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, що підтверджується наявними в матеріалах справи рекомендованими повідомленнями про вручення судової кореспонденції. Відтак, судом вжито достатніх заходів щодо належного повідомлення відповідача про дату, час і місце судового розгляду даної адміністративної справи, та у відповідності до ч. 4 ст. 128 КАС України, справа розглянута за відсутності представника відповідача, на підставі наявних в матеріалах справи доказів.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про відмову в задоволенні адміністративного позову, виходячи з наступного:
Відповідно до частини 1 статті 67 Конституції України та статті 16 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-VI (далі - ПК України), кожен зобов'язаний сплачувати податки, збори, інші обов'язкові платежі до держбюджету в порядку і розмірах, встановлених законом.
Станом на день звернення до суду за відповідачем рахується заборгованість перед бюджетом з податку на додану вартість у розмірі 781911,29 грн., яка виникла на підставі наступного.
Відповідачем самостійно подано до податкової інспекції наступні податкові декларації з податку на додану вартість: від 20.11.2015 р. № НОМЕР_1 з податку на додану вартість із задекларованою сумою податку, що підлягає сплаті до бюджету у розмірі 63522,00 грн. (самостійно задекларована сума в розмірі 41501,21 грн. залишається не сплаченою); від 18.12.2015 р. № НОМЕР_2 із задекларованою сумою податку, що підлягає сплаті до бюджету у розмірі 60026,00 грн. ; від 20.01.2016 р. № НОМЕР_3 із задекларованою сумою податку у розмірі 57680,00 грн.; від 19.02.2016 р. № НОМЕР_4 із задекларованою сумою податку у розмірі 57388,00 грн.; від 18.03.2016 р. № НОМЕР_5 із задекларованою сумою податку у розмірі 65352,00 грн.; від 20.04.2016 р. № НОМЕР_6 із задекларованою сумою податку у розмірі 86634,00 грн.; від 20.05.2016 р. № НОМЕР_7 із задекларованою сумою податку у розмірі 42245,00 грн. від 17.06.2016 р. № НОМЕР_8 із задекларованою сумою податку у розмірі 38258,00 грн.; від 20.07.2016 р. № НОМЕР_9 із задекларованою сумою податку у розмірі 56697,00 грн.; від 19.08.2016 р. № НОМЕР_10 із задекларованою сумою податку у розмірі 57269,00 грн.; від 20.09.2016 р. № НОМЕР_11 із задекларованою сумою податку у розмірі 58199,00 грн.; від 17.10.2016 р. № НОМЕР_12 із задекларованою сумою податку у розмірі 57483,00 грн.
Самостійно задекларовані суми податку на додану вартість залишаються відповідачем не сплаченими.
Відповідно до п. 56.11 ст. 56 ПК України не підлягає оскарженню грошове зобов'язання, самостійно визначене платником податків.
Відповідно до п. 57.1 ст. 57 ПК України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Крім того, Свалявським відділенням Мукачівської ОДПІ проведено камеральну перевірку податкової звітності. Перевіркою встановлено, що відповідач порушує терміни сплати самостійно визначеного грошового зобовязання протягом строків, визначених п. 57.1 ст. 57 ПК України. За результатами перевірки складено акт від 11.10.2016 р. № 48/1200/13587366. на підставі вказаного акту перевірки винесено податкові повідомлення-рішення: № НОМЕР_13 від 11.10.2016 року, яким відповідача зобовязано сплатити штраф у розмірі 42394,321 грн. (вручено директору 12.10.2016 р, що підтверджується його підписом на корінці податкового-повідомлення рішення) та № НОМЕР_14 від 11.10.2016 р., яким зобовязано сплати штраф у розмірі 2202,08 грн. (вручено 12.102016 р. , що підтверджується підписом відповідача на корінці податкового повідомлення-рішення).
Дані податкові повідомлення рішення залишаються несплаченими та не оскаржувались відповідачем ні в адміністративному ні в судовому порядку.
Згідно з п. 57.3 ст. 57 ПК України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу. У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.
Крім того, у відповідності до ст. 129 Податкового кодексу України, внаслідок не своєчасної сплати податкового боргу з податку на доходи фізичних осіб відповідачу нараховано пеню у розмірі 55582,68 грн.
Відповідно до пп. 14.1.162. ПК України, пеня - сума коштів у вигляді відсотків, нарахованих на суми грошових зобов'язань, не сплачених у встановлені законодавством строки; податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).
Згідно п.129.1.1. ст.129 ПК України пеня нараховується після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу.
Відповідно до пп.14.1.175 ст.14 ПК України, податковий борг - це сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Згідно п.59.1 ст.59 ПК України, у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Згідно пп.14.1.153 п.14.1 ст. 14 ПК України податкова вимога - письмова вимога контролюючого органу до платника податків щодо погашення суми податкового боргу.
Так, Свалявською ОДПІ (правонаступником якої є Мукачівська ОДПІ, позивач за даним позовом) прийнято податкову вимогу форми "Ю" від 31.05.2012 року № 72, яка вручена головному бухгалтеру Свалявського районного комунального підприємства водопостачання та водовідведення, що підтверджується його підписом на корінці податкової вимоги.
Податковий борг відповідача підтверджений матеріалами справи, зокрема розрахунками податкового боргу та обліковими картками платника податків.
Відповідно до пп.20.1.19 п.20.1 ст.20 ПК України контролюючі органи мають право застосовувати до платників податків передбачені законом фінансові (штрафні) санкції (штрафи) за порушення податкового чи іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи; стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом та іншими законами України; стягувати суми недоїмки із сплати єдиного внеску; стягувати суми простроченої заборгованості суб'єктів господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитами (позиками), залученими державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державні (місцеві) гарантії, а також за кредитами із бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом та іншими законами України.
Відповідно до пп. 20.1.34 ст. 20 ПК України контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
Пунктом 95.1 ст. 95 ПК України визначено, що орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Пунктом 95.3 ст.95 ПК України передбачено, що стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Згідно ч. 1 ст. 69 КАС України, доказами у справі є будь які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. При цьому, враховуючи принципи адміністративного судочинства щодо захисту інтересів осіб від порушень з боку органів державної влади та з огляду на положення ст. ст. 71, 72 КАС України, обов'язок доказування покладається в даному випадку на позивача. Мукачівською ОДПІ доведено наявність податкового боргу відповідача, правомірність звернення до суду та наявність підстав для стягнення податкового боргу в розмірі 781911,29 грн., таким чином позовні вимоги відповідають положенням податкового законодавства та встановленим судом обставинам справи, що підтверджені належними та допустимими доказами, в зв'язку з чим підлягають до задоволення в повному обсязі.
Згідно ч. 4 ст. 94 КАС України, судові витрати з відповідача не стягуються.
Керуючись ст. ст. 17, 71, 86, 116, 160, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов Мукачівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Закарпатській області до Свалявського районного комунального підприємства водопостачання та водовідведення про стягнення податкового боргу задовольнити повністю.
2. Стягнути з розрахункових рахунків Свалявського районного комунального підприємства водопостачання та водовідведення (Закарпатська область, Свалявський район, м. Свалява, вул. Набережна, 28 код 13587366) кошти у сумі 781911,29 грн. (сімсот вісімдесят одна тисяча дев'ятсот одинадцять гривень двадцять дев'ять копійок) на погашення суми податкового боргу у розмірі 781911,29 грн. по податку на додану вартість.
3. Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 КАС України, та може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Закарпатський окружний адміністративний суд в порядку та строки, встановлені ст. 186 КАС України. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України протягом десяти днів з дня отримання її копії (копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції).
Суддя ОСОБА_1